kadın neden aldatır!aldatma üzerine...

Nil

KK Kro
Kayıtlı Üye
22 Temmuz 2008
8.822
105
Aldatan kadınlar arttı...

Evlilik Enstitüsü'nden Psikiyatrist ve Psikoterapist Doç. Dr. Armagan Samanci'ya göre, Türkiye'de "erkek aldatir ama kadin aldatmaz" gibi bir önyargi bulunuyor. Buna karsilik kadinlar da eslerini, flörtlerini aldatiyor hatta esini aldatan kadin oraninda artis gözüküyor. Ancak kadin ve erkegin esini aldatma nedenleri farklilik gösteriyor. Türkiye'de yapilan bir arastirmada evli kadinlara, "Esinizden baska bir erkekten hoslandiniz mi" sorusu yöneltildi. Evliligi iyi olan kadinlarin yüzde 13'ü, evliligi orta derecede olan kadinlarin yüzde 9'u, evliligi kötü olan kadinlarin yüzde 100'ü "evet" yanitini verdi. Samanci'ya göre, bu arastirma, mutsuz olan kadinin aldatma olasiliginin yüksek oldugunu gösteriyor. Eslerini aldatan erkekler ise üç grupta inceleniyor.

Bunlar söyle siralaniyor:

Iliskisindeki mutsuzluk nedeniyle mutluluk eksikligini tamamlamaya çalisanlar: Bunlar daha çok evliligin ilk 10 yili içinde görülüyor.

Sürekli aldatma egiliminde olan erkekler: Evlilik öncesinde de sonrasinda da çogul iliskileri olan ve iliskilerinde basarili olamayan insanlar. Çocukluktan gelen iç çatismalari var. Bagli, güvenli iliskiyi uzun süreli olusturamiyorlar. Bu tür aldatma Türkiye'de daha çok yasaniyor.

Bir iliskinin içine istemeden çekilen erkekler: Bu gruptakiler evli erkeklerle birlikte olmayi tercih eden kadinlar tarafindan iliskinin içine çekilebiliyorlar.

Öte yandan aldatmanin nedenleri incelendiginde yüzde 50 ile ilk sirayi duygusal anlamda yalniz birakilma olusturuyor. Ikinci sirayi yüzde 30 gibi bir oranla es ile iletisim kuramama, üçüncü sirayi ise yüzde 20 ile esiyle cinsel sorunlar yasama izliyor. Aldatan erkek suçlu çocuk gibi bakiyor

Doç.Dr.Samanci'ya göre aldatan erkek kendini bazi ipuçlariyla ele veriyor. Esi tarafindan aldatilan kadin, bazi belirsizlikler duyumsuyor. Öncelikle bir seylerin yolunda gitmedigini fark ediyor. Ardindan esinin söylediklerinin birbirini tutmadigina tanik oluyor. Ayrica, aldatan erkek, karisin gözünün içine "suç islemis çocuk gibi" bakiyor. Eve olan ilgisi ve eve ayirdigi zaman, cinsellik azaliyor.

Aldatildiginin ayrimina varan kadinlarin yüzde 50'ye yakininda güven duygusu ortadan kalkiyor, yüzde 35'i ise, ailenin gelecegini düsünerek 'kocam bunu nasil yapabildi" diyor. Öte yandan aldatilan esler ilk asamada bosanmayi düsünse bile sadece yüzde 20'si bosanma konusunda adim atiyor. Yüzde 80'i ise sorunu çözme yoluna gidiyor. Aldatildigini düsünen kadinlara, emin olmadan harekete geçmemelerini söyleyen Samanci, aldatilan kadinlara su önerilerde bulunuyor:"Aldatilan kadin sorunu esiyle paylassin. Yani, 'böyle hissediyorum, böyle bir sorun var mi' seklinde konussun. 'Evet' yaniti alindiginda yas süreci, sikinti, uykusuzluk, tedirginlik dönemi baslayabilir. Bu dönem bir kaç hafta ile bir kaç ay sürebilir. Aldatilan kisinin esiyle biraraya gelerek sadece karsi taraftan degil kendinsinden de kaynaklanabilen sorunlari çözmek için adim atmasi gerekiyor. Unutulmamasi gerekir ki aldatilma çözülebilen bir sorundur. Çözüldügü zaman da evlilikte geçmise yönelik sorunlari yeniden gözden geçirip çözebilmektedir."

dr.böyle diyor...

Canım paylaşımın için teşekkürler...
öncelikle erkekler için aldatmak için çoğu şey bahanedir..
kenidisine ve eşine saygısı olan aileye ve topluma saygısı olan vicdanı olan bir erkek aldatmaz.
Aldatan erkek amacı aldatmak olduğu için hep kendini haklı çıkaran bahanelere sığınır..
çünkü vicdanen töhmet altında kalmamak için...geceleri iyi uyumak için.
eşi için olmadık iftiralarda bulunurlar...
yok beni cinsel anlamda tatmin etmiyordu yok eve bakmıyordu yok bakımsız bir insandi yok benimle ilgilenmiyordu vs.... bunlar hep bahane...
tabı aldatmalara erkeklerin yetiştirilme tarzıda ve toplumun erkeklere yüklediği rollerde çok önemli..
yaaa erkek adamın elinin kiri...
erkek adam yapar ....
erkek dediğin çapkın olur...
erkek adama birşey olmaz...

gibi düşüncelerle büyüyen erkek kendi bilinçaltında ister istemez aldatma potansiyelini küçük beynine yerleştiriyor..
öyleki sünnet törenlerinde bile çocuklara erkek adam oldun..büyüyünce kız değil kızların peşinde koşacan şöyle böyle dıyen toplum çocuktan beynıne bırden fazla alternatıfı monte edıyor...
Böyle bir toplumda bu şekilde yetiştirilen bir çocuk gelecegin potansıyel karısını aldatan bir tip olarak çıkıyor karşımıza..

Kadınların aldatmasına gelince ,
Bu tarz hemcinslerimi anlayamıyorum zaten..
Sadece kişisel bozukluk olarak nitelendiriyorum..
Ve çoğu aldatan kadında eşinden intikam almak için yaptıklarını savunsalarda kendilerini kandırmış oluyorlar..Yada eşlerinin ilgisizliğinden dolayı aldattıklarını savunuyorlar...

sonuç olarak aldatan kadın yada erkek ,ne kendilerine nede topluma saygısı olmadıklarını düşünüyorum...

valla benim bu düşünceme eşim çok kızıyor ama ama ben artık kadınlarında aldatma oranını yükselmesine seviniyorum erkek aldatır macera olurdu ama kadınlarda o hızla gidiyor ama normal bir kadın eğer sapık değilse kolay kolayaldatmaz

aldatma.... neyi kimi...
kadınlar aldatır çünkü isterler.. abartılacak bi, yanı olduunu sanmıyorum.. ihtiyaç duymasa yapmaz..YADA SADECE İSTEMESİ YETERLİ..
aldatmak die bişey yoktur.. çünkü zorunluluklarımız yok.. kimse kimseyi sadakate zorklayamaz.. erkekler yapınca ii kadınlar yapınca namussuzluk olmamalı..
aldatmadım aldatmam ama bence aldatana da kızmamak lazım.. gayet normal..
insan doğasında sadece bi kişi yok binlerce kişi var... neden bayanlar sadece ve sadece bi kişiyi tanbısın sevsin yaşasın...

aldatma.... neyi kimi...
kadınlar aldatır çünkü isterler.. abartılacak bi, yanı olduunu sanmıyorum.. ihtiyaç duymasa yapmaz..YADA SADECE İSTEMESİ YETERLİ..
aldatmak die bişey yoktur.. çünkü zorunluluklarımız yok.. kimse kimseyi sadakate zorklayamaz.. erkekler yapınca ii kadınlar yapınca namussuzluk olmamalı..
aldatmadım aldatmam ama bence aldatana da kızmamak lazım.. gayet normal..
insan doğasında sadece bi kişi yok binlerce kişi var... neden bayanlar sadece ve sadece bi kişiyi tanbısın sevsin yaşasın...

Ne kadına nede erkeğe yakışmıyor aldatmak...
Kimse kimseyi sevmek zorunda değil ...
Ama kimse kimsenin de duygularıyla oynamak yada afedersınız onu enayı yerıne koymak zorunda degıldır..
Bu kadın içinde erkek içinde aynıdır..
Bence abartılacak ve hatta devlet tarafından bile el atılacak bir konu olduğunu düşünüyorum...DÜŞÜNÜN..aldatmaların sonuçlarını
nikahsız birliktelikler...
gayrımeşru çocuklar..
bir kadın yada erkek yuzunden boşanmalar...
bölünmüş aileler yüzünden psikolojisi bozulan çocuklar..
aşk acıları ve sonuçta girilen depresyonlar...
evlilık kurumuna olan saygının azalması..
maddive manevi kayıplar...

aile toplumun en küçük parçasıdır..
ailelerde olabailecek çatlamalar tüm toplumu tehlike altına sokar...
sizdeki bu zıhnıyetten dolayı erkekler ve bayanlar aldatıyor.
etrafımda birsuru çıtır var dıyor bır erkek karısını dövüyor onu hizmetçi gibi kullanıyor...
onu aldatıyor...
sizce bu hoşmu....
Özellikle bir bayana yakışmıyor...
Çünkü o bir anne olacak.

valla benim bu düşünceme eşim çok kızıyor ama ama ben artık kadınlarında aldatma oranını yükselmesine seviniyorum erkek aldatır macera olurdu ama kadınlarda o hızla gidiyor ama normal bir kadın eğer sapık değilse kolay kolayaldatmaz

ben aldatma haberlerini duydukça çok üzülüyorum...
benım kocamda olabılır sevgılımde olabilir babamda olabilir annemde olabilir....
Düşünün bu psikolojiyi...
biz kadın olarak ne için erkeklerin yaptıkları hataları yapalım.neden bundan gurur duyalım..onlarla neden kendımızı aldatma yarışına sokalım...
bir kadın olarak evli bayanın kocasını aldatmasından dolayı ben uzulur ve kadınlığımdan annelık mısyonumdan utanırm..
hataya hata ile karşılık verilmez..
erkek yada kadın macera arıyorsa gitsin JUMPİNG yapsın...
ne demek macera...

Kocam ilgisiz, Karim benimle istedigim gibi cinselik yasamak istemiyor veya o beni aldatti bende onu ödestik gibi bahanelerle birde aldatmasini gayet normal gören Erkekde olsa Kadinda, aldatan taraf sadece kendini aldattir!!!:kahve:

Evliligin yada Beraberligin yürümüyorsa mutsuzsan sebebleri ne olursa olsun, delikanli gibi ayril sonra git ne halt yiyorsan ye....ama bir insanin güveninle namusunla gururunla serefinle oynama....:nazar:

Anlamak hatta böyle insanlara Anlayis göstermek gibi bir Niyetim yok ve olamaz!!:1closedeyes:

neden aldatmaya sadece çocuk cinsellik olarak baktınız??
hiçbirşey kadının suöu değil demek istiyorum... kadını bu hale getirenlerin suçu.. bastırılmışlıın sonucu bu karşı koyma..

neden aldatmaya sadece çocuk cinsellik olarak baktınız??
hiçbirşey kadının suöu değil demek istiyorum... kadını bu hale getirenlerin suçu.. bastırılmışlıın sonucu bu karşı koyma..

Iyi o zaman vallaha, kadinlar aldatsin ve sonrada benim sucum yokki, beni bu hale getirenler utansin bastirilmisligim sucu desin öyle mi???:nazar:

Allah akil vermis mantik vermis, dogruyu yanlisi günahi sevabi hepimiz biliyoruz yapmayin ya lüften bu kadar basitmi bu sizce???:kahve:

Erkekda olsa Kadinda hicbir bir bahane aldatmayi hakli cikaramaz!! :kızgın:

aldatmak... madem erkekte kadında yapıyor... ve aldatmayan erkek yok olsada nadir.. o zaman fizyolojik bi açıklaması var bunun.. psikolojik neyse işte.. ihtiyaca bağlıyorum ben.. yoksa aladtmadanda durabilirdi erkek.. aynı şekilde bayanın metabolizması..
anlatamıyorum nese çıktım konudan ..

aldatmak... madem erkekte kadında yapıyor... ve aldatmayan erkek yok olsada nadir.. o zaman fizyolojik bi açıklaması var bunun.. psikolojik neyse işte.. ihtiyaca bağlıyorum ben.. yoksa aladtmadanda durabilirdi erkek.. aynı şekilde bayanın metabolizması..
anlatamıyorum nese çıktım konudan ..

Ihtiyac degil arkadasim, Nefis meselesi Mide Meselesi bu!!:nazar:

Ilk önce insanin kendine saygisi olmasi lazim Erkekde olsa Kadinda:kahve:

tamamda yani enim fikrim değil bunlar.. genelde bi gerçek var görmezden gelemessiniz.. aldatıyorlar..yani tartışmaya açık değil bence.. bizi mi dinlicekler.. evet yanlışlık psikopatlık iğrençlik berbat bişey ama yapıyor genel yani... şimdi olmaz demkle önlenmez bu...umarım anlatabilşmişimdir..

ciddi ciddi okul lise çağındaki kızları görüyorsunuz erkek için neler yapıyorlar? daa açık konuşmiim.. ne yapalım şimdi bu ahlaksız jenerasyonu biz.. dışlarsak olur mu olmaz.. önce kabullenip sora dğüzeltmek lazım..

Aldatmanın tek bir açıklaması vardır..
Kadın olsun,erkek olsun farketmez bana göre..
Kişinin ahlaki değeri yoksa her türlü bahanenin arkasına sığınır..:kızgın:
Eşim,ilgisiz,bakımsız,sorumsuz vs. vs.
Eşi dünyanın en kötü insanıysa bile aldatmak değil terk etmektir doğru olan..
İnsanların hem ayrılmaya cesareti yok,hem de aldatma gibi terbiyesizliğe çok da müsaitler..
Büyük lafıma tövbe,kocam beni aldatsa bile aldatmam ben onu..:nazar:

Tamamda bu tür olaylara anlayis göstererek kabullenerek neresini düzeltebilirzki??

Zaten bence insanlarin bu kadar zivandan cikmasinin sebebi toplumun cok fazla anlayis göstermesinden kaynaklaniyor....!!mirmirmirmir

Eskiden ergenlik döneminde olan gencler bu kadar anlayisli anne babalara sahip olmadiklari halde daha düzgün daha saygili ve daha olgunlardi!!benneyaptımki

Aldatiyorlar iste ne yapalim ne yapsak ne desek yapacaklar deyip cözüm bulmak bana mantiksiz geliyor tam aksine toplum olarak kesinlikle buna anlayis göstermememiz lazim...:1closedeyes:

ahh diyorum tesstesteron hormonu sen nelere kadirsin. aldatmanın yüzdelik diliminde genelde erkeklerde cinsellik yatıyor kadınlardada ilgisizlik ama gelin görün ki ikisindede yasaklar hep tatlıdır alt yapısı var :nazar:

yinede uzmanlara katılıyorum aldatmanın nedenini bulup sorunları birlikte cözmek en doğru olan karar. boşanmayı kaçış olarak düşünüyorum.. bence hayatınızdaki önceliklerinizi değiştirirseniz ne çok fazla yıpranır nede üzülürüsnüz.. aldatılan eşler yıkılmak yerine nerede hata yaptıklarını bulsunlar ve kendilerini ikinci plana atmasınlar bir kadın olarak ne istediğinizi bilin. unutmayın aldatan aldanır :lepi:

* Eskiden kadınlar bu kadar yüksek sesle 'bütün erkekler aldatır' demiyordu; artık aldatma normal mi oldu?
Son 25-30 yıldır Türkiye'de önlemez bir sosyal değişim yaşanıyor. Örneğin, 'o beni aldattı, ben şunu aldattım' kelimeleri daha aleni kullanılmaya başlandı. Nikahsız birlikteliklere 'seviyeli birliktelik' denir oldu. Aldatma algısında da böyle bir sosyal değişim var. Toplum tarafından aldatma daha kolay kabullenilir oldu.

* Kadınlar son yıllarda mı aldatmaya başladı?
Hayır, dünya tarihi boyunca bu tür şeyler hep vardı. Ancak kadınlar daha bireyselleştikçe, özgüvenleri arttıkça, kendi haklarını arar oldular.

* Aldatmanın magazin malzemesi olması özendirici mi?
Eğer toplum karşısında istenmedik bir davranışı sık sık normal ve alışılmış bir davranış halinde sunarsanız, toplumda o eyleme karşı bir duyarsızlaşma olur. Magazin programlarında aldatma olayları o kadar sık tekrarlanıyor ki; artık aldatma kavramı normal bir durummuş gibi kabul ediliyor. Bu durumda da özendirici olduklarını söyleyebilirim (alıntı)

Son düzenleme:
CEVAPLAR İHANETİN SINIRINI BELİRLEDİ

Başka biriyle cinsel ilişkiye girmek aldatmadır
Kadın: Yüzde 88 Evet Erkek: Yüzde 94 Evet

Başka birisiyle öpüşmek aldatmadır
Kadın: Yüzde 51 Evet Erkek: Yüzde 69 Evet

Sanal ortamda (internet vs.) seks yapmak aldatmadır
Kadın: Yüzde 42 Evet Erkek: Yüzde 64 Evet

Başkasıyla el ele tutuşmak aldatmadır
Kadın:Yüzde 35 Evet Erkek: Yüzde 48 Evet

Başka birini düşlemek aldatmadır
Kadın: Yüzde 17 Evet Erkek: Yüzde 23 Evet