Popüler Konu Kadın Destek Uygulaması (KADES)

Editor

Edidir Edi
İçerik Editörü
12 Temmuz 2006
1.265
2.985
KADES, kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri birazda olsun engellemek adına kullanıcılara sunulmuş resmi bir uygulamadır. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış ve acil durumlarda ilk aklınıza gelecek acil müdahale uygulamasıdır.

KADES uygulaması, son yıllarda giderek artan kadına şiddet olaylarının önüne geçebilmek ve kadınlara yardım edebilmek amacıyla geliştirilmiş. Eşinden veya bir başkasından şiddet gören ya da şiddete maruz kalma ihtimali olan kadınlar, akıllı telefonları üzerinden yapacakları ihbarlarda hızlı bir şekilde bu iş için kurulan Kadın Acil Destek İhbar Sistemi’ne ulaşabiliyorlar.

kades_yorumlar.jpg

Akıllı telefon kullanıcısı bir kadının, Google Play Store ve Apple Store uygulamasından indireceği “Kadın Destek Uygulamasını (KADES)”, T.C. Kimlik Numarasını girerek ve sonrasından EGM serverlarından gelen aktivasyon kodu ile aktif hale getirebileceği uygulama ile aile içi ve kadına yönelik şiddet mağduru kadınların acil durumlarda cihaz konum bilgisini açarak bir tuşla 155 Polis İmdat Acil Çağrı Merkezine ulaşarak, yardım çağrısının yapıldığı olay yerine en yakın ekip veya devriyenin sevk edilerek olaya müdahalesi sağlanacaktır.

Uygulamayı aşağıdaki linklerden indirip mobil cihazlarınıza kurabilirsiniz.

Bu uygulamayı herkesin yüklemesini tavsiye ederim. Sadece kadınlara hizmet veriyor ve TC ile hizmet veriyor. Acil durumda bir tuşa basmak yeterli. Sokakta, evde, işte, alışveriste tehlikeli bir durumda herkesin elinin altında olmalı. Haberlerde denediler, 5 dk sürdü polisin gelmesi maalesef. Cihaz konumunu açınca yerinizi polis tespit ediyor.

Umarim hicbir kadin bunu kullanmak durumunda kalmaz. Hukuki cozumlerde is yok, sosyal mecralarda kitlesel hareket olmayinca yaptirim olmuyor potansiyeli olanlar ya da suclular elini kolunu sallaya sallaya geziyor adina da „kadin cinayetleri“ diyorlar aslinda bu „erkek vahseti“ ve buna goz yumanlar.

keşke bunlara hiç gerek kalmasa, keşke herkes hayatın güzelliğini ve etrafın güzelliğini görüp kötü düşüncelerle kimseye zarar vermese ama olmuyor işte cehalet desen okumuşuda cahilide aynı bu devirde... kimin kime gücü yeterse olmuş hayat... kimseye güven yok bu kadar kötülükler içinde yaşamaya çalışıyoruz...
Rabbim sonumuzu hayır etsin...
çok güzel bir uygulama olmuş inş. kimsenin ihtiyacı olmaz...

Bu uygulamayı herkesin yüklemesini tavsiye ederim. Sadece kadınlara hizmet veriyor ve TC ile hizmet veriyor. Acil durumda bir tuşa basmak yeterli. Sokakta, evde, işte, alışveriste tehlikeli bir durumda herkesin elinin altında olmalı. Haberlerde denediler, 5 dk sürdü polisin gelmesi maalesef. Cihaz konumunu açınca yerinizi polis tespit ediyor.
5 dk kötü mü?

Her sokağa bir ekip mi verilmeli? Keşke tuşa basıldığı an orda olabilseler. Keşke bunları biz hiç konuşmasak ama abartmaylım da.
Abartı değil. Mesela akşam eve dönen bir kizi yanından geçen gençler tutup kanala atmışlar. Tinerci oldukları söyleniyor. Beş dakikada daha kötüsü olabilir Allah korusun.
Taksi uygulamasını düşünün, tusluyorsunuz en yakın taksi geliyor. Kaç dk taksi beklersiniz?

Abartı değil. Mesela akşam eve dönen bir kizi yanından geçen gençler tutup kanala atmışlar. Tinerci oldukları söyleniyor. Beş dakikada daha kötüsü olabilir Allah korusun.
Taksi uygulamasını düşünün, tusluyorsunuz en yakın taksi geliyor. Kaç dk taksi beklersiniz?
Peki jandarma bölgeleri için ne düşünüyosunuz?

10 dk dan fazla uygulamadan taksi bekledigimi biliyorum. neye göre kime göre. ışınlanma icat edilse neyse de polisin 5 dk da olay yerinde olmasını eşleştirmek ilginç epey.
İstanbul'da yaşıyorum. ters yönler trafiğin kitlendigi sokaklar caddelerle dolu oturduğum yer. nasıl gelecek??

10 dk dan fazla uygulamadan taksi bekledigimi biliyorum. neye göre kime göre. ışınlanma icat edilse neyse de polisin 5 dk da olay yerinde olmasını eşleştirmek ilginç epey.
İstanbul'da yaşıyorum. ters yönler trafiğin kitlendigi sokaklar caddelerle dolu oturduğum yer. nasıl gelecek??
Olabilir belki de haklısınız, imkanlar dahilinde olmayabilir ama kabul edersiniz ki 5 dk ciddi bir durum için az değil

Olabilir belki de haklısınız, imkanlar dahilinde olmayabilir ama kabul edersiniz ki 5 dk ciddi bir durum için az değil

öyle ama beklentide olduğunuz kentler memur sayısı, bölge büyüklüğü, trafik gibi etkenlerden dolayı 5 dk nin mucize olduğu yerler genelde.

mesela ilcede 120 polis varsa genelde 4 vardiya çalışır 30 polis eder. hepsi aktif devriye gezmez. iki iki ekipler oluşturulsa tas catlasin 4 ekip olur ki genelde iki ekiptir. ilçe küçük olsa da dağınık yerleşim varsa yine 5 dk da gidemez.

keşke böyle bi uygulamaya ihtiyaç duyacak bi dünyada yasamasaydik

öyle ama beklentide olduğunuz kentler memur sayısı, bölge büyüklüğü, trafik gibi etkenlerden dolayı 5 dk nin mucize olduğu yerler genelde.

mesela ilcede 120 polis varsa genelde 4 vardiya çalışır 30 polis eder. hepsi aktif devriye gezmez. iki iki ekipler oluşturulsa tas catlasin 4 ekip olur ki genelde iki ekiptir. ilçe küçük olsa da dağınık yerleşim varsa yine 5 dk da gidemez.

keşke böyle bi uygulamaya ihtiyaç duyacak bi dünyada yasamasaydik
Ben merkezde oturuyorum. Sakin bi mahalle. 3 4 sokak öteye eşimin arkadaşını bırakıp eve gelmesi 5 dk geçiyordur. Ters yön yok trafik yok. Sokaklar caddeler otoban gibi yavaşlatacak bir durum yok.

Ben merkezde oturuyorum. Sakin bi mahalle. 3 4 sokak öteye eşimin arkadaşını bırakıp eve gelmesi 5 dk geçiyordur. Ters yön yok trafik yok. Sokaklar caddeler otoban gibi yavaşlatacak bir durum yok.

aynen beş dk mucize gibi bence canim. keşke gerek kalmasa ama belki caydırıcı olur işte. o bile bi adım. tabi manyak adamlar kadınların elinden telefonu alıp kirarsa nolcak mesela? uygulamayi görüp telefona el koysa?

aynen beş dk mucize gibi bence canim. keşke gerek kalmasa ama belki caydırıcı olur işte. o bile bi adım. tabi manyak adamlar kadınların elinden telefonu alıp kirarsa nolcak mesela? uygulamayi görüp telefona el koysa?
Ay kötü senaryoların sonu mu gelir. Kapıya polis gelse nasıl girecek eve çilingirle mi geziyolar sanki. Allah korusun kötü niyeti olanın işi halletmesi 3 5 saniye. ☹️

Ay kötü senaryoların sonu mu gelir. Kapıya polis gelse nasıl girecek eve çilingirle mi geziyolar sanki. Allah korusun kötü niyeti olanın işi halletmesi 3 5 saniye. ☹

oyyy şu programın bile içini kararttik kalk gidek makarna yiyek biraz🤦

X