Tatlı Tarifi Kadayıflı Kup (Resimli)

Libyana

Allah var, Allah yâr...
Kayıtlı Üye
1 Haziran 2008
5.943
33
Son zamanların en populer ve kolay kolay vazgeçileceğe de benzemeyen ; lezzetli tatlısı..
:Muhallebili Çıtır kadayıf ..
Tarifte bir takım değişiklikler yaparak;kuplarda sunuyorum ben ve bu şekli ile hem daha şık hem daha derli toplu oluyor bana göre..
Geçen akşam ki mönümde tatlılarımızdan biri de buydu..
Sunmamızla birlikte tabakların boşalması bir oldu desem abartmam ikinciye isteyenler de oldu: tabi bu beni çok mutlu etti.
Fotoğraf çekmeye fazla vaktim olmadığından dolapta iken çektim ; affınıza sığınarak..
Denemeyen kalmasın diyor ve tarife geçiyorum.

Muhallebisi için:
1 litre süt
1 su bardağı un
1 su bardağı tozşeker
arzuya göre aroma vermek için vanilya veya 3-4 parça damla sakızı
1 paket kremşanti veya süt kreması
arzuya bağlı vanilin veya damla sakızı (
ben damla sakızı atıyorum içine)
Kadayıfı için:
250gr. kadayıf
yarım veya 1 su bardağı arası orta ince çekilmiş fındık
2-3 yemek kaşığı tereyağı
yarım su bardağı veya daha az tozşeker

Kadayıfı önceden bir buzdolabı poşetine koyup buzlukta dondurun ve poşette ezerek parçalayıp ufalayın. Alternatif olarak büyük bir bıçakla tahta üzerinde kıyın.
Büyük bir tavada tereyağını eritin. Kadayıfları aktarıp orta ateşte kahverengi hal alana kadar sürekli karıştırarak kavurun.
Fındıklarınız kavrulmamışsa kadayıfların rengi dönmeye başladıktan sonra, kavrulmuşsa en son ekleyip biraz daha kavurun.
Tozşekeri ilave edip 1 dakika kadar daha kavurduktan sonra ocağın altını kapatın.
Tava kızgın olacağından yanmasını önlemek için başka geniş bir çelik tas veya tabağa alıp soğumaya bırakın.
Bu arada muhallebiyi pişirin: Orta boy derin bir tencerede un ve tozşekeri tel çırpıcı ile karıştırıp azar azar süt ilave edip koyulaşana kadar karıştırarak orta ateşte pişirin.
Ateşten alıp biraz ılındıktan sonra kremşantiyi ekleyip 4-5 dakika mikserle çırpın.
Muhallebi iyice ılındıktan sonra dilediğiniz kase veya bardaklara önce kavrulmuş fındıklı kadayıfın yarısını dökün. Muhallebiyi yavaşça döküp düzeltin.
Kalan kadayıfıda üzerine serpip buzdolabında iyice soğuduktan sonra cevizle süsleyerek servis yapın
Not: Kadayıf ve muhallebiyi sıcakken buluşturursanız sıcaktan kadayıflar yumuşar.
Ayrıca kadayı mutlaka şekerle kavurun kıtır kıtır oluyor..

resim879small.jpg

resim878small.jpg

Offffffffffff ne kadar kolay ve muhteşem lezzetini tahmin ettiğim bir tariftir bu.

Emeğine sağlık canımcım

ellerine saglik bidenem cok degisik bi tatli olmus ,bunu benimde denemem gerekli ama ne zaman
bi tatli yapiyorum bir ay yiyoruzdelikafadulden
neysem senin tarifler tek tek not aliniyo gun elince hepsini denerik artikin

ayy pis becerıklı hatun senı :dilcikar:

ellerıne sağlık hemşo:jeyyar:
öperım senı cok süper oluyo bende yapmıştım

Offffffffffff ne kadar kolay ve muhteşem lezzetini tahmin ettiğim bir tariftir bu.

Emeğine sağlık canımcım

Sağol Mısraam denemedin mi yoksa daha bu tatlıyıgamyoncuiremsu
senden kaçar mı yauv

ellerine saglik bidenem cok degisik bi tatli olmus ,bunu benimde denemem gerekli ama ne zaman
bi tatli yapiyorum bir ay yiyoruzdelikafadulden
neysem senin tarifler tek tek not aliniyo gun elince hepsini denerik artikin

tı tıı tııı
sen de mi Brutusellam :roflol:
tamam canım inşallah en kısa zamanda denersin.
Gerçekten harika bir tatlı..
Şimdiye kadar 7 den 70 e tam not aldı..
ve son derece basit..

ayy pis becerıklı hatun senı :dilcikar:

ellerıne sağlık hemşo:jeyyar:
öperım senı cok süper oluyo bende yapmıştım

kaydirigubbakcemile3
Böcüüm sağol gelinim eksik olmasositososito
senin de ellerine sağlık

Libicim daha önce bir sitede tepsiye dökülmüş halini görmüştüm,ama denememiştim.Sende benim gibi farklı sunumlardan yanasın bu görüntü daha çok cezbetti en kısa sğrede deneyeceğim cnm inşallah.
Tekrar emeğine sağlık

Ellerİne saĞlık cnm
Teşekkürler Sedacım.
Libicim daha önce bir sitede tepsiye dökülmüş halini görmüştüm,ama denememiştim.Sende benim gibi farklı sunumlardan yanasın bu görüntü daha çok cezbetti en kısa sğrede deneyeceğim cnm inşallah.
Tekrar emeğine sağlık
İnşallah beğeneceğinden eminim Mısram.
ben resmi göremedim ama tarife göre çok güzel bişiye benziyo :) eline sağlık

aa öyle mi neden çıkmadı ki.
teşekküre derim yorum için.:asigim:

şiddetle tavsiye ederim super oluyor
benim surekli yaptığım tatlılar arasındadır bu :)
libim kuplarda sunmak çok guzel bi fikir bundan sonra öyle yapacam bende
ellerine sağlık opuyorumnanaktan

libyanacım harikasın süper görünüyo bende çok sık yaparım bide böyle denemek lazım ellerinez
sağlık

Allah razı olsun düsünüyordum bugün tatlı olarak ne yapsam dıye pratık ve lezzettı olması gerek dıye düsünürken senın tarıfı gördüm ; bırazdan türk markete gıdıp kadayıf almak ıstıyorum krem santı var evde:: Saol paylastıgın ıcın görüntü cok güzel benım böyle güzel ayaklı taslarım yok henüz yenı ev olduk :-) ellerıne saglık canım

şiddetle tavsiye ederim super oluyor
benim surekli yaptığım tatlılar arasındadır bu :)
libim kuplarda sunmak çok guzel bi fikir bundan sonra öyle yapacam bende
ellerine sağlık opuyorumnanaktan

Katılıyor ve bende şiddetle tavsiye ediyorum Sersoyum:)
Aslında çok iddialı bir tatlı değil gibi duruyor başta.
Ama ikram esnasından itibaren coşturuyor ortalığı desem yeridir.
her defasında çok beğenilen ve tam not alan bir tatlı 7 den 70 e.
lezzetine nispeten çok çok basit.
Senin de ellerine sağlık canm

libyanacım harikasın süper görünüyo bende çok sık yaparım bide böyle denemek lazım ellerinez
sağlık
Ellerine sağlık İkraa cım..
Evet ben bardaklarda veya kaselerde daha hoş durduğunu düşünüyorum.
bir de böyle dene bakalım

Allah razı olsun düsünüyordum bugün tatlı olarak ne yapsam dıye pratık ve lezzettı olması gerek dıye düsünürken senın tarıfı gördüm ; bırazdan türk markete gıdıp kadayıf almak ıstıyorum krem santı var evde:: Saol paylastıgın ıcın görüntü cok güzel benım böyle güzel ayaklı taslarım yok henüz yenı ev olduk :-) ellerıne saglık canım

:) Amin ecmain.
Kolay gelsin arkadaşım :)

Harika..
Libyana çok keyifli tariflerin var,fotoğraflarda kaliteli oluyor genelde.
Blog açmayı düşündün mü hiç?

Harika..
Libyana çok keyifli tariflerin var,fotoğraflarda kaliteli oluyor genelde.
Blog açmayı düşündün mü hiç?

Teşekkür ederim derinss ; güzel yorumlarınız beni daha da keyiflendiriyor mutlu kılıyor MARıFET iltifata tabidir.yerimseniben
Blog hususunu birkaç gündeme getirdik lakin şimdilik yeterli vaktim yok ama daha sonra olabilir ki olursa sizlerle de paylaşacağım muhakkak.
kaydirigubbakcemile5

ay ben bu tarıfı de bılıyorum muhtesem oluyor cıdden..
ellerıne saglık lıbyana :)

X