Kabız olduk ilk defa :((

julianne

Guru
Kayıtlı Üye
1 Nisan 2008
3.062
3
Merhaba kızlar,

Siz ek gıdalara bizden daha önce başladığınız için daha iyi bilirsiniz. Biz şurada 20 gündür ek gıda yiyoruz. Meyve ve yoğur yiyorduk fakat 10 gün önce çorbaya da başladık. Önce patates yaptım sonra havuç. Sonra ikisini karıştırdım. Severek yediğini söyleyemeyeceğim. Bir iki kaşık yiyordu bunları. Sonra patates, pirinç, kabak ve havuç yaptım. Ama zeytinyağı koymamıştım. Bunu severek olmasa da güzelce yedi 125 cc lik mama kabının yarısını yedi bir öğünde. Aynı günün akşamında yine aynı miktarda muhallebi yedi ve 3 gündür kaka yapamıyor kızım. Çok üzülüyorum. Çok kızıyorum kendime muhallebiyi niye verdim diye. Muhallebi de elmalıydı ve bayılarak yedi o yüzden dayanamadım verdim ama miktarı da çok değildi sanırım fazla geldi. Ne yapacağımı da bilmiyorum. Biraz poposunun çevresine zeytinyağı sürdüm olmadı. Önerileriniz var mı ne yapmalıyım.

julicim geçmiş olsun kuzucuğa..
benimkilerde kabız bu ara muz yediriyorum çünki..biberon mamalarına bir iki damla zeytinyağı koyuyorum öğlen bir top gibi zorla yapıyorlar akşama daha yumuşak gerisi geliyor..
ha birde ne kadar emzirsende her mamadan sonra artık içebildiği kadar su vermeyi unutma suda iyi geliyor..
ekleyim dedim kendinide suçlama ek gıdaya geçişin başında illaki çeşitlilikten çocuklar kabız yada ishal olabiliyorlar..

Son düzenleme:
Sağol Nazlıcım bi de korkuyorum ki şimdi acaba hep mi böyle kabız olacak yemek yedikçe diye. Umarım düzelir.

benımde ek gıdaya ılk basladıgımda muhallebı kabız yapmıstı. zeytınyagını mutlaka kullanmanı onerırım yemeklerınde en azından ılk baslarda. daha sonra zaten kendı duzenlerı oturuyor. gecmıs olsun..

Canım geçmiş olsun hiç sıkma canını her çocukta oluyor mutlaka arkadaşlar belirtmişler en iyi gelen şey zeytinyağı, yiyeceğinin içine bir çay kaşığı kadar katsan faydasını görürsün

Bugün hiç ek gıda vermedim anne sütü veriyorum sadece yani eşim veriyor ben işteyim diye. Acaba zeytinyağını bir çay kaşığı içirsem zararı olur mu

canım geçen gün batu da kabızdı , sabah çok ağladı bir çay kaşığı zaytinyağı içirdim karnına masaj yaptım yarım saat sonra yaptı tavsiye ederim..

hay allah aynı anda yazmışız kaydirigubbakcemile3
içir canım kaşıkla bişeycikler olmaz

Sağol andina. ıçirelim bakalım ne olacak. Merakla bekliyoruz. Kayınvalidem demiş sabun sokun biraz diye ama ben yapamam onu zeytinyağı daha masum geliyo nedense.

AY NE SABUNU YA ıNSAF YAKAR ÇOCUĞU -tatlicadiarzu-
YAĞ ıŞE YARAMAZSA FıTıL DENE SON ÇARE

bence de canım boşver sabunu ağlatma kuzuyu boşyere, zeytinyağı çok iyi geliyor hiç bişeycikler olmaz bir kaşığı zeytinyağından

geçmiş olsun canım ,ek gıdalara 4. ayda başladık hiç kabız olmamıştı kızım ama geçen hafta neden olduğunu bilmediğim bir sebeple oldu ,yaparken çok zorlandı kıpkırmızı oldu ıkındı sıkındı ama yaptığı küçücük bişeydi ,tam zeytinyağı vereceğim sırada yaptı düzelmişti ..bir daha olmadı ,bebekler zamanla alışıyor gıdalara ve düzene giriyor bir müddet sonra .üzülme olacak bunlar hazırlıklı olmak gerek herşey mükemmel olmuyor malesef canım,zeytinyağı içirebilirsin bir çay kaşığı ,olmadı gliserin fitil ver canım..tekrar geçmiş olsun

Julicim Bengisu da 3 gündür kabız. Yarın sabaha kadar yapmazsa 4 günü bulacak. Ben de düşünüyorum ne yapsam diye. Zeytinyağı vermeye cesaret edemedim ama yarın kayısı kurusu haşlayıp suyunu vermeyi düşünüyorum. Bi de doktoru armut yedirmemizi önermişti. O da iyi geliyormuş. Bu arada ben kendim ettim kendim buldum galiba. Babası kavanoz püreleri yedirelim diye heves etmişti. Organik elma şeftaliydi sanırım. Anne sütü dışında hiçbi şey yememeiş bebek tek seferde bi kavanoz mamayı yiyince barsaklarının dünyası şaştı. Yaklaşık 1 aydır günde 4 defa yapan kızım şimdi 2 günde 1 yapsa seviniyorum.

kızlar öncelikle geçmiş olsun bebişlere biz doğduğundan beri mamayla beslediğimiz için deniz çok sık kabız oluyor, ben zeytinyağını herşeyine katıyorum, kahvaltısı dahil, ayrıca kayısı püresi, kayısı, üzüm kompostosu gibi takviyeleride sürekli yapıyorum, zeytinyağını dorudan içirmedim ama hiç bir sakıncası yok verebilirsiniz,

kayısıyı hemen mamasından yada emzirmeden vermeyi dene aç karna, zaten bir kaç kaşık yer ve hemen doyurursun, denizde çok işe yarıyor,

en en son çare olarak ise çoook zorlandığında pamuklu çubuğu zeytinyağına batırıp popişin içine birazcık sokarak uyarabilirsiniz, ben fitil yerine bunu tercih ediyorumki farklı iki doktorda aynı şeyi söylemişti,

tekrar geçmiş olsun ve kolay gelsin kuzulara

Hala tuvaletimizi yapamadık ve bugün 4. günümüz :KK43:
Sabah doktoruyla görüştüm, çorbasına patates havuç koymayın, yeşil sebze ve kabak ağırlıklı yapın dedi. Bir de yine armut önerdi...
Bu arada Denizanası, çok teşekkürler önerilerin için.

benimkide bi kabız oldu hala da öyle gdiyo:KK43: muzdan sandım ama değilmi nedir anlamadım.hep zorla yapıyo yaa.ben kuru kayısıyı haşladım kompostu gibii oldu.sonra tanelerini ezdim rendeledim suyuyla karışık verdim.yedi güzel işe de yaradı çok şükür.ohh bi sürü yapmıştı.))

Elmalıturta ben meyvelere başladığımızdan beri elma-şeftaliyi veriyorum kavanoz mamalarından. Ama hiç bir kavanoz yedirmedim. Yarımı biraz geçiyor en çok yediğinde bir de onu daha çok seviyor. Ama şimdi kabız olduğundan beri onu kestim. Daha doğrusu her şeyi kestim. Doktora gittik biz de bugün zaten kontrolümüz vardı ama kabızlık için de ismini vermek istemediğim bir şurup verdi. Bağırsaklarını düzenlemesi için. 6 ayı geçtiğiniz için rahatlıkla kullanabilirsiniz dedi. Dün zeytinyağını verdim bir çay kaşığı ama çok çok az yaptı. Umarım bugün düzelir.Valla bakıcısı var. Piyangoyu kime patlatacak merak ediyorum. Malum kuzum kaç gündür biriktiriyor :) Aman yapsın da bana patlasın yeter ki yapsın.

julıcım zeytınagı ver tatlım bır çay kaşığı ve her yemeğine de kat zeytinyağını
baktın çare yok sabun değil ama gliserin fitili var ondan yapın ama son çöüzmünüz olsun fitil .

canım ilk zamanlar bu sorun oluyor malesef çorbalarına 1 çay kaşığı zeytin yağı ekle yada öyle ver badem yağıda iyi gelir

Elmalıturta ben meyvelere başladığımızdan beri elma-şeftaliyi veriyorum kavanoz mamalarından. Ama hiç bir kavanoz yedirmedim. Yarımı biraz geçiyor en çok yediğinde bir de onu daha çok seviyor. Ama şimdi kabız olduğundan beri onu kestim. Daha doğrusu her şeyi kestim. Doktora gittik biz de bugün zaten kontrolümüz vardı ama kabızlık için de ismini vermek istemediğim bir şurup verdi. Bağırsaklarını düzenlemesi için. 6 ayı geçtiğiniz için rahatlıkla kullanabilirsiniz dedi. Dün zeytinyağını verdim bir çay kaşığı ama çok çok az yaptı. Umarım bugün düzelir.Valla bakıcısı var. Piyangoyu kime patlatacak merak ediyorum. Malum kuzum kaç gündür biriktiriyor :) Aman yapsın da bana patlasın yeter ki yapsın.

julicim dediğim gibi biz doğduğundan beri kabızlıkla uğraşıyoruz ve doktorumuz asla yazmadı şurup falan, hatta bir ara ben istedim yamasını ama yazmadı, sanırım senin dediğin şuruptu ablam oğluna kullanmıştı onu sordum ama önermedi neden bilmiyorum,

bu arada ben pirinç unlu muhallebileride vermiyorum, çorbalarınada pirinç hiç katmıyorum onun yerine mercimek, irmik vb katıyorum, tabii patateside en az olacak kadar kullanıyorum

X