İş hayatında deneyimlilere bir sorum var

torpil de dönmüş olabilir. malum adamını bulan işe daha kolay giriyo. cv de referans kısmını boş geçmeyin siz yinede. çalıştığınız projelerde sizi tanıyan yönetim kadrosundaki kişileri arayıp sorabilirsiniz. kabul ederlerse ekleyin isimlerini. daha iyi olur.

Yabancı diliniz nasıl? Sizi çoğunlukla bir adım öteye götüren bu olur. Görüşmeye nasıl bir kıyafetle gidiyorsunuz? Çoğunlukla kot pantolonla gidenle kumaş pantolon- ceket giden arasında “ciddiye alınma” farkı olur. Bir de görüşmede iddialarınızın altını dolduruyor musunuz? Örnek vereyim, eşim bir pozisyon için ilan açtı. Gelenler hep “mesleğini çok sevdiğini” iddia eden kişiler. Okulda hangi dersi en çok severdin diye soruyorum doğru düzgün cevap yok diyor. Ders söyleyenlere, o dersle ilgili çok temel bir soru soruyorum, cevabını veren yok diyor. Bildiğim kadarıyla cevapladım, önümüze güzel fırsatlar çıkar umarım.

Lise mezunuyum bilgisayar programcılığı okudum 4 yıl büyük baş godomanların inşaat firmasında çok alt sınıfta çalıştım sonrasında muhasebe de çalıştım sonrasında satış danışmanıydım şuan 5 yıldır iyi bir firmada yönetici asistanı olarak çalışıyorum hiç işsiz kalmadım ama neden beni aldılar nasıl şansım yaver gitti bilmiyorum hiç te torpilli olmadım hiç ensesi kalın dayım eniştem olmadı. Düşününce bende şaşırıyorum :)

Bikaç aydır tecrübelide oldugum halde iş bulamıyorum:) kurumsal bi yer cagırdı sok oldum ama mülakatta öyle saçmaladım ki alınmayacagıma eminim 2 gündürde salaksn niye öyle dedin böyle yaptın şöyle söylemeliydin diye kendmle iş görüşmesi yapıyorum.
Ciddi ciddi iş bulamıyorum depresyona girdim nolcak sonumuz birileri yeşillendirsin garsonda olamıyorum tecrübem yok diye

Aslında haklısınız ama yine kurumsal bir yere iş görüşmesine gittim. Şık bir etek ve şık bir gömlek altında hafif topuklu vardı. Etek dizaltıydı yani iş görüşmesi için gayet şık ve idealdi. O gün kot pantolon ve kareli pembe gömlekle gelen bir kız vardı. İşe onu almışlar. Linkedin’den baktım cv’si de kötü sayılır. Torpilli olduğunu düşünmüyorum gayet normal bir kızdı ve sıra bekliyordu o da. Maaş beklentimi de düşük tutmuştum. Acaba bende bir bahtsızlık mı var

Cevap çok basit referans. Normalde pek çok insan adil bir düzende kapısından geçemeyeceği yerlerde çalışıyor. Bu büyük büyük kurumsal dev şirketler kariyer günlerine falan katılıyo bilirsiniz. Oralarda gencecik öğrencilere umut satıyolar sanki sınavsız ve torpilsiz işe alım yapacaklarmış gibi. Hatta işe alımcısı bile leş eğitimsiz ve bilmem kimden torpilli tipler orda pırıl pırıl zeka fışkıran öğrenci ve yeni mezun adayları eliyor. Çok büyük oranda durum böyle üzgünüm.

Ben de 25 yaşındayım bilinen kurumsal bir firmada çalışıyorum. Yüksek lisans yapmadım henüz ben ilköğretime de 2 sene geç yazıldığım için 23 yaşımda mezun oldum. Daha okurken haftanın yarısından fazlasında staj yapıyordum okulum bitince bırakmadılar yanlarında başlamamı istediler vs derken aşırı yoğun tempoyla yüksek lisansın varlığını unuttum ilerleyen senelerde yapmayı planlıyorum. Yani bazen konu eğitim vs olmuyor. Daha önce başvurduğunuz alanla alakalı deneyimli olmanız ve en önemlisi bunu olduğundan bile daha güzel ifade etmeniz gerekiyor. Çoğu işe alınan kişi mülakatın son aşamasında yöneticinin hissiyatına göre alınıyor. Ne kadar kurumsal da görünseler bunun olduğuna defalarca şahit oldum. Çünkü başvuranların çok büyük bir çoğunluğu zaten eğitim ve tecrübe konusunda yeterli oluyor. Ama anlatım şekli, sohbet, enerji dikkat çekiyor

İlk mezunlarını olduğum seneler ik sorularına nasıl cevap verilmesi gerekiyorsa oturur çalışır ona göre cevap verirdim. Zaten herkes artık video izleyip aynılarını söylüyor, kim inanıyor da hala devam ediyor bu saçmalık hiç bilmiyorum. Yok 5 sene sonra nerde görüyorsun yok zayıf ve güçlü yönün nedir. Internette hepsinin cevabi var zaten? Cv bu portfolyo bu, şirkete kattıklarım bunlar, çalışma şeklim şöyle, bunlar da eski şirketten referanslarım diyorum. Artık böyle yalan dolandan çok bunaldım, kendimi iyice anlattiktan sonra, sacma sorular sorulduğu anda böyle saçmalıklarla işim yok diyorum kalkıyorum. Yani neden mesaiye kalmaktan nefret ettiğim halde işimi yarım bırakmam diyeyim. Ya da en kötü yönüm sabırsızlık iken, fazla sorumluluk almak diyeyim yani bilmiyorum ben çok bunaldım böyle şeylerden.

Bunu böyle yazmaya da insan utanır ya

6 yıldır kurumsal bir firmada mühendis olarak çalışıyorum. Herhangi bir torpilim olmadan girdim. Hatta bu bırak işi o şehirde bile tanıdığım bir insan yoktu. Erasmus eğitim ve staj geçmişim vardı. Dilim oldukça iyidir. Hiç boş durmadım hep kendimi geliştirmeye çalıştım. Yüksek lisans yaparken bu işe girdim ve ilk iş yerim. Bence kritik nokta neden seni almasınlar? Sen olsan seni neden almazdın? Bunu iyice bir düşünüp o noktaya atak etmen. (Teknik olarak iyi olduğunu varsayıyorum.) ve sen olsan seni neden alırdın? Buna yönelik şeyleride parlatman. Kurumsal firma ikcılarının aldığı o eğitimler ile boş ama kendini parlatmak için konuşanları anında farkediyorlar o yüzden o toplara gerek yok. Kendine güven duyuyor olman ve bunu karşıya hissettirmen de bir önceki sorular kadar kıymetli. Birde kurumsal diye değil neden oraya girmek istiyorsun? Bunu iyi bilip iyi anlatabilmen lazım. Özgeçmiş o kadar önemli ki. Referansından tut kağıdın düzeninden özetine kadar. Maks 5 sn harcayacak bakan ikcı ilgisini cezbedecek bir halde olmalı yoksa arada elenir gider. Referans bence inanılmaz önemli. Neden koymayı tercih etmedin?

Çok komik gelecek ama yaşımdan küçük gösteriyorum. Sanırım kurumsal yerlerde yöneticiler biraz daha kalıplaşmış düşünce yapılarına sahip. Küçük gösterdiğim için “bu yapamaz” diye düşünüyorlar gibi geliyor.

En son müracaat ettiğin yer negatif mioldu konu sahibesi? İKya mail atıp feedback istesen?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…