İş hayatında deneyimlilere bir sorum var

Cileklivanilinn

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
7 Aralık 2018
6.728
17.593
27
Merhabalar
25 yaşındayım ve şu an çalışıyorum. Ancak lisans hayatımda ve sonrasında gerçekten çok fazla sosyal faaliyete ve bölümümle alakalı projelere katıldım. Lisans okuduğum okul pek iyi değildi ama yükseğimi güzel bir okulda tamamladım. Bunun dışında aldığım ekstra eğitimler de var. Ama sorun şu ki bir türlü istediğim kurumsal yerlerde işe başlayamıyorum. Şimdi bu dediğim garip gelebilir sonuçta ülkemizde işsizlik gırla gidiyor. Ancak asıl sorum şu: benimle aynı yaşta olan ve deneyimlerimizin hemen hemen aynı olduğu pek çok tanıdığım gerçekten tanınmış kurumsal firmalarda işe başladılar. Hatta bazılarıyla aynı projelerde yer aldık. Herhangi bir yurt dışı deneyimleri vs. de yok. Yan gelip yatan insanlar değiller ama özgeçmişlerimizde afaki bir fark yok diyebilirim. Sizce buradaki kritik noktalar neler? Yani neyi yanlış yapıyorum ya da yapmadığım ne olabilir acaba? Bu konuda deneyimli hatta insan kaynakları alanında bilgisi olan kişiler yorum yapabilirse çok sevinirim. Birkaç kez böyle kurumsal yerlerden görüşmeye çağrıldım ancak olumlu sonuçlanmadı. Bu arada cv’mde referans kısmına herhangi bir şey yazmadım bunun etkisi olur mu?

Merhabalar
25 yaşındayım ve şu an çalışıyorum. Ancak lisans hayatımda ve sonrasında gerçekten çok fazla sosyal faaliyete ve bölümümle alakalı projelere katıldım. Lisans okuduğum okul pek iyi değildi ama yükseğimi güzel bir okulda tamamladım. Bunun dışında aldığım ekstra eğitimler de var. Ama sorun şu ki bir türlü istediğim kurumsal yerlerde işe başlayamıyorum. Şimdi bu dediğim garip gelebilir sonuçta ülkemizde işsizlik gırla gidiyor. Ancak asıl sorum şu: benimle aynı yaşta olan ve deneyimlerimizin hemen hemen aynı olduğu pek çok tanıdığım gerçekten tanınmış kurumsal firmalarda işe başladılar. Hatta bazılarıyla aynı projelerde yer aldık. Herhangi bir yurt dışı deneyimleri vs. de yok. Yan gelip yatan insanlar değiller ama özgeçmişlerimizde afaki bir fark yok diyebilirim. Sizce buradaki kritik noktalar neler? Yani neyi yanlış yapıyorum ya da yapmadığım ne olabilir acaba? Bu konuda deneyimli hatta insan kaynakları alanında bilgisi olan kişiler yorum yapabilirse çok sevinirim. Birkaç kez böyle kurumsal yerlerden görüşmeye çağrıldım ancak olumlu sonuçlanmadı. Bu arada cv’mde referans kısmına herhangi bir şey yazmadım bunun etkisi olur mu?
Referans kısmına bir şey yazmak önemli değil. Şirket içinde tanıdığın varsa o etki eder ama onun dışında önemi yok, referans isteyen olursa sorarlar.

Çok fazla şey etkilemiş olabilir, en önemlisi şans. İlla ki bir şeyi yanlış yaptığın anlamına gelmez.

Görüşmeye çağırılıyorsan, demek ki başvurun ve cv iyi. Görüşme sorularına odaklan, cevaplarını kaydet dinle. Böyle hazırlanabilirsin. Referans, torpil bunlarla moralini bozma.

Ben hep işveren konumundaydım.Kurumsal şirketlerde hiç çalışmadım.Eleman ararken bizde tecrübe önemli,daha önce çalıştığı yeri arar,bilgi alırız.Sanki olay cv değil.İlk karşılaşmada aldığınız o enerji,aura,kendini ifade edebilmesi.Yine de bu dediğim benim gözlemlediklerim.Kurumsal şirketler de bu nasıl olur,fikrim yok.

Benim çalıştığım yerde de sizin cv nize benzer nitelikte cv ye sahip insanlar var.
En büyük özellikleri, ağızlarının aşırı iyi laf yapması ve aşırı istekli görünmeleri.
Bu ikisi ile birlikte kendilerini güzel satıyorlar.
Ben kendimi ifade edebilen biriyim sakin ve düzgün konuşurum ama o “piyasa insanı” havası yok. Yani kişiliğim hiç öyle olmadı. Cv’me yazdığım her şeyi açıklıyorum. Neler yaptığımdan bahsediyorum vs.

Ben hep işveren konumundaydım.Kurumsal şirketlerde hiç çalışmadım.Eleman ararken bizde tecrübe önemli,daha önce çalıştığı yeri arar,bilgi alırız.Sanki olay cv değil.İlk karşılaşmada aldığınız o enerji,aura,kendini ifade edebilmesi.Yine de bu dediğim benim gözlemlediklerim.Kurumsal şirketler de bu nasıl olur,fikrim yok.
Projeler ve gönüllü deneyimler sizin için önemli miydi yoksa belli bir firmada sigortalı çalışmış olması şart mıydı?

İlanda yer alan görev tanımını iyi okumak ve cevaplarda o işi neden yapabilecegini anlatmak. Competency based interview diye aratabilirsin googleda. O tür cevaplar işvereni etkiliyor. Bu işi istiyorum ilanı okudum ben uygunum o ilana çalışkanım burada da kalıp ilerlemek istiyorum izlenimi vermek en çok tutan izlenim.

O kadar da deneyimli olmayan ama mülakatta baya akıllıca cevaplar veren ve "bunu alalım ya bu işi yapar öğrenir" dedirten adaylar bir tık daha yüksek puan alıyor.
Mesela bana sorulan sorulardan bazıları: kendinizden bahseder misiniz, insanlar sizi nasıl tanımlar? Ücret beklentisi ve firmamızı araştırdınız mı gibi şeylerdi. Soruları cevapladım ve ben de onlara sorular sordum. Mesela siz olsaydınız nasıl cevaplardınız?

Projeler ve gönüllü deneyimler sizin için önemli miydi yoksa belli bir firmada sigortalı çalışmış olması şart mıydı?
Bizde öyle durumlar önemli değil.Önemli olan güleryüzlü,samimi,tatlı dilli,insanlara nasıl davranacağını,konuşacağını bilmesi,güvenilir olması,işi bilmesi.Belki bunlar kurumsal şirketler için önemli değildir.

Önemli, Türkiye'de para yoksa iş de yapmamıştır, laylaylom takılmıştır gibi bir kafa var. O yüzden gönüllü projelerden edindiğin profesyonel kazanımları CVne senin yansıtman gerekiyor. Diyelim ki belediye aşevinde gönüllü aşçı olarak çalıştın, CVne yazicaksin. 2 örneği karşılaştır:

- 2020-2021 Belediye Aşevi - Gönüllü çalışma
Aşçı olarak gönüllü çalıştım.

-----------------------------

- 2020-2021 Belediye Aşevi - Aşçı
Gonulluluk esasina dayanan calisma

Görevler:
  • Çok sayıda insana 3 öğün yemek verme
  • Her gün menü belirleme
  • Farklı sağlık problemleri olan insanlar için aletrnatif menüler üretme
  • Farklı yaş gruplarına hitap eden yemekler çıkarma

Kazandığım softskiller:
  • Yoğun tempoya uyacak şekilde zaman yönetme
  • Her yaştan müşterilerle iletişim
  • Takım çalışması

Mesela bana sorulan sorulardan bazıları: kendinizden bahseder misiniz, insanlar sizi nasıl tanımlar? Ücret beklentisi ve firmamızı araştırdınız mı gibi şeylerdi. Soruları cevapladım ve ben de onlara sorular sordum. Mesela siz olsaydınız nasıl cevaplardınız?

Yani bunlar çok genel sorular, bus orulara verilen cevaplarla profesyonel yetkinliği anlamak mümkün değil ki :KK51:

Çalışılacak iş/proje/takımla ilgili bilgiler verilmiyor mu, o alanlarla ilgili sorular sorulmuyor mu? İKya değil ama teknik anlamda mülakatı yapan biri varsa ona ben bu soruları sorardım ne iş yapıcam, yapılacak iş için gereken yetenekler ne, işten beklentileri ne... ben olsam işi sorardım geriya kalanlar ef püf şeyler.

Kamuya atanmadan önce köklü bir kolejde direk kadrolu olarak başlamıştım.Sadece ücretli öğretmenlik deneyimim vardı.İlk başvuruda danişmana ısrarcı oldum görüşmek için.2.5 saat bekledim kapıda.Ve görüşmenin aynı günü işe alınmıştım.Çevrem o zaman kim ayarladı diyip durdular.Kendim görüştüm laflarıma pek inanmadılar.
Ordan evlilik nedeniyle başka şehre girdim.
Sonra ögretmen atamaları ile ilgili gönüllü ugraştığım bir dönemdi.Bende atanmaya çalışıyordum o sene darbe oldu atamam ertelendi.Görüştüğüm önemli isimler oldu bu haksızlıkla ilgi.Sonra kendileri iş teklif ettiler.
Çalışma bakanlığına sözleşmeli işe başladım iyi bir maaş ve yetkiyle.
çok sorumluluk gerektiren agır siyasi bir çevrem ve işim vardı.
Sonrasında atanınca vedalaştım.
o dönem yine sağlam torpilli gözüyle baktılar.
Atandıktan sonra bebeğınde vardı.Biraz büyüdûkten sonra ilçe kaymakamı,ilçe milli eğitim müdürü ile görüştüm,ilçeye yenilik katan projelere imza attım.
Hakkımla 3 başarı belgesi aldım.
Hala daha torpili var gözüyle bakan oluyor malesef.
Şuan çalıştıgım okulda idareciler inanılmaz saygı gösteriyorlar.
Emek harcıyorum,2 çocuğum var ama işimi ciddiyetle özveriyle yapıyorum.
Kişisel gelişim ilgi alanım.Bir çok seminer veriyorum okulları gezip.
Yüksek lisansım yok bu arada.
Girişken olmak,ısrarcı ve istekli görünmek birde ikna kabiliyeti hitap gücü bence işin sırrı.

ben ilk işyerimde görüştüğüm kişiyi, hiç profesyonel iş deneyimim olmamasına rağmen kendi çapımda, becerebildiğim kadar yaptığım çalışmalarla etkilemiştim. bir portfolyo hazırlamıştım, teknik anlamda da teorik, çok da azıcık uygulamalı bilgi sahibiydim. bana dediği şuydu: şimdiye kadar portfolyo sunan tek kişi sensin. ve 2 gün sonra işe alınmıştım.

ikinci işyerimde ise görüştüğüm kişileri, sadece 1 sene deneyimli olmama rağmen kazandığım bilgi ve tecrübelerle etkilemiştim. teknik anlamda muhatap olduğum kişi bana, sektörde benim gibi birine çok ender rastladıklarını söylemişti. burası da bir hafta içinde beni işe aldı, 5. seneme gireceğim hala devam ediyorum.

ben iki işyerimi de bilgim, öğrendiklerim, öğrenme çabam, kendime iş anlamında kattıklarım, "bu kız halleder" auram ve özgüvenimle etkilediğimi düşünüyorum.

ne torpilim var ne de başka bişeyim.

Merhabalar

Sınavla işe alam şirketlerden bahsetmiyorsanız, diğer her yerde en etkili yöntem network, yani içerden birinin (yüksek mevkide olmasına gerek yok, dönem arkadaşınız bile olabilir) sizi önermesi.

Ben lisansın önemli olduğunu düşünüyorum. Bazı iş yerleri lisans üniversitesi alanda iyi olanlara kendileri iş teklifi götürüyor. Ayrıca lisanstaki hocalar da bazen arasının iyi olduğu öğrencilere iş ayarlayabiliyor. Belki arkadaşlarınızın durumu bunlardan birisi olabilir. Aslında her şey bir yerde şansa bağlı, iyi bir hocayla yolunuz kesişip ön ayak olsaydı siz de o firmalardan birinde olabilirdiniz.

Kendimden nasıl bahsedeceğim hangi işe başvurduğuma göre değişir öyle söyleyeyim. Once is ilanını didik didik okurum. Ne istiyorlar ne gibi yetenekler istiyorlar? (Ve ben gerçekten o ise uygun muyum ister miyim orada çalışmak)

Rapor yazma ve Araştırma ağırlıklı bir iş mi? Hemen derim ki üniversitede şu konulu tezim var şu şu kaynakları kullanarak şu şekilde bir sonuca vardım bunu saha görüşmeleri ile de destekledim.

Disadonuk ve sahada bir iş mi? Geçmişte şu şu kluplerde organizasyon ile bilmem ne yaptım vs.

O alanda pek de deneyimim yok mu? Ama başka alanda okurken çalışırken şu yetenekleri kazandım o yüzden bunu da yapabilirim.

Önemli olan senden ne isteyecekler, ne tür işler yapmani istiyorlar onu anlamak ve ben geçmişte buna benzer iş gönüllü projeler yaptım şu dersleri aldım veya şuna ilgim var her gün o konuda gelişmeleri takip ederim. Ondan bu iş için benden uygunu yok. Bu mesajı vermek.

yaklaşık 11 yıllık mühendisim işimde iyiyim. Gençlerin pek tercih etmedikleri bir dilde yazılım geliştiriyorum. Tecrübeliyim, çalışkanım, ankaradan iyi bir üniversitenin iyi bir bölümünden mezunum. Hayalim olan bir kaç şirket var sürekli iş başvurusu yapıp mülakatlarına da katılıyorum. bazen olumsuz dönüyor bazen olumlu olumsuz döneeriz dediklerine hiç dönmüyorlar. Ama ne zaman aman gireyim mülakata ne kaybederim dediğim şirketlerden olumlu sonuç alıyorum. Hatta daha mülakata girmeden burası beni alacak dediklerim dönüyor. Gelelim sebebine istediğim şirketlerle görüşürken fazlaca geriliyorum. ama diğer şirketlerle böyle bir sohbet muhabbet içinde geçiyor gülüyoruz hatta diğerleri kurumsal ve bende fazlaca gergin olunca bir şekilde mevzu iyiye gitmiyor. Bu arada olumlu geçenlerde büyük şirketler sayılır ama ben benim işi fazlaca istemem buna bağlı olarak gerginliğime bağlıyorum. Yapabiliyorsanız sakin olun
Not: Mülakatları iyi geçmeyen yazılımcının notları :KK51:

Benim çalıştığım kurum lisansta itü odtü koç boğaziçi sabancı yıldız dışında almıyor. Bazı şirketlerde bu durum olabilir. Ama diyorsan ki yok bizim eğitimimiz de aynı şunlara dikkat etmeni tavsiye ederim. Gönüllü şeyler ve etkinlikler kulupler falan genelde staj başvurularında dikkat edilir bunlara, iş başvurularında pek önemli değiller. İş başvuruau yaptığın zaman başvurduğun pozisyonun açıklamasındaki maddeleri madde madde kendine uydur, kendini anlatırken onlardan bahset. Başvurduğun şirketin sitesine gir, misyon ve vizyon sekmesini oku. Kendine onları cümleleştir. Şirketi iyi araştır, ne iş yaparlar şirket ortaklrı kimler hangi sektörlere nasıl hizmet veriliyor onları iyice öğren. Şirketi tanıman ve kendini çok satman ama kendini satarken de kullandığın kelimelerin şirketin kullandığı kelimeler olması önemli. Alabilirsen geçerli kurumlardan ve üniversitelerden bölümünle veya uzmanlaşmak istediğin alanlarla alakalı sertifika almaya çalış ama ücretlidir bunlar tabi

Merhabalar
özgüven, hazır cevaplık, tuttuğunu koparan bir karakter, işi çok istediğini gösteren bir tutum. Bunları yapıyor olabilirler.

X