İş dışında da sürekli arkadaşlarımızla görüşmek zorunda mıyız? Sorun bende mi sizce?

lotuscicegii

🫡
Kayıtlı Üye
24 Şubat 2021
1.009
1.787
Hemşireyim tahmin edeceğiniz üzere aslında çok yoğun ve yorucu bir işim var. Eşimde nöbetli çalışıyor. Bir oğlumuz var elimizden geldiğince vakitlerimizi onunla geçirmeye çalışıyoruz. Okuldayken yine gündüz boşsam birşeyler yapabiliyordum arkadaşlarımla ama yazın çocuk evde olduğu için onu bırakıp pek gitmek istemiyorum çünkü haftada en az bir iki gece ayrıyız zaten.
İş yerinden samimi olmak sürekli dışarıda plan yapmak isteyen birkaç kişi var. Onlarda evli çocuklu bu arada. Etkinlik anlayışlarımız biraz farklı. Çocuklarla gidilecek yer vardır gidilmeyecek yer vardır. Götürülmeyecek ortamlara bile ısrarla çocuklarını götürüp onlar durmayınca da kızıp bağırıyorlar bende rahat edemiyorum. Sonra bana vicdan yaptırıyorlar ben götürmüyorum diye kötü anne oluyorum onlar hem yanlarından ayırmayıp hem bağırıp çağırınca iyi anne oluyorlar. Eve davet ettiğim zamanlarda da bu durum böyle. Başım ağrıyor geldiklerinde. Madem dışarıya çıkmak istiyorsunuz o zaman bir iki saat bırakın dimi? Kısacası insan ilişkilerine benim enerjim yetmiyor bunu açık bir dille de ifade ettim ama bu seferde küsüyorlar trip atıyorlar. Geçen gün şehirdışından bir arkadaşım geldi dışarıda yemek yedik. İş arkadaşımdan biriyle karşılaştık bana küstü başkasıyla gidiyormuşum dışlanmış hissetmiş. Nasıl bir yol izlemeliyim sizce? Ben iş yerinde iyi olalım ama sonrasında vakitlerimizi ailelerimize ayıralım istiyorum tabiiki arada sırada etkinlikte yapabiliriz ama her hafta bu mümkün değil ki. Ben mi haksızım sizce? Çalışan hanımlar iş arkadaşlarınızla her hafta bir plan yapıyor musunuz? İş dışındaki arkadaşlarımla arada sırada görüştüğümüz için bu durum beni rahatsız etmiyor. Ama iş yerinde zaten bütün gün birlikteyiz sırf arabam var diye pikniğe götürmek zorunda da değilim kimseyi bence. Ve götürmedim diye küsülüyor. Biraz kısıtlanmış hissediyorum kendimi. Bencil miyim bilmiyorum. Yada tembel. Çünkü bakıyorum insanlara benim bu kadar kaosa enerjim yetmiyor

Hemşireyim tahmin edeceğiniz üzere aslında çok yoğun ve yorucu bir işim var. Eşimde nöbetli çalışıyor. Bir oğlumuz var elimizden geldiğince vakitlerimizi onunla geçirmeye çalışıyoruz. Okuldayken yine gündüz boşsam birşeyler yapabiliyordum arkadaşlarımla ama yazın çocuk evde olduğu için onu bırakıp pek gitmek istemiyorum çünkü haftada en az bir iki gece ayrıyız zaten.
İş yerinden samimi olmak sürekli dışarıda plan yapmak isteyen birkaç kişi var. Onlarda evli çocuklu bu arada. Etkinlik anlayışlarımız biraz farklı. Çocuklarla gidilecek yer vardır gidilmeyecek yer vardır. Götürülmeyecek ortamlara bile ısrarla çocuklarını götürüp onlar durmayınca da kızıp bağırıyorlar bende rahat edemiyorum. Sonra bana vicdan yaptırıyorlar ben götürmüyorum diye kötü anne oluyorum onlar hem yanlarından ayırmayıp hem bağırıp çağırınca iyi anne oluyorlar. Eve davet ettiğim zamanlarda da bu durum böyle. Başım ağrıyor geldiklerinde. Madem dışarıya çıkmak istiyorsunuz o zaman bir iki saat bırakın dimi? Kısacası insan ilişkilerine benim enerjim yetmiyor bunu açık bir dille de ifade ettim ama bu seferde küsüyorlar trip atıyorlar. Geçen gün şehirdışından bir arkadaşım geldi dışarıda yemek yedik. İş arkadaşımdan biriyle karşılaştık bana küstü başkasıyla gidiyormuşum dışlanmış hissetmiş. Nasıl bir yol izlemeliyim sizce? Ben iş yerinde iyi olalım ama sonrasında vakitlerimizi ailelerimize ayıralım istiyorum tabiiki arada sırada etkinlikte yapabiliriz ama her hafta bu mümkün değil ki. Ben mi haksızım sizce? Çalışan hanımlar iş arkadaşlarınızla her hafta bir plan yapıyor musunuz? İş dışındaki arkadaşlarımla arada sırada görüştüğümüz için bu durum beni rahatsız etmiyor. Ama iş yerinde zaten bütün gün birlikteyiz sırf arabam var diye pikniğe götürmek zorunda da değilim kimseyi bence. Ve götürmedim diye küsülüyor. Biraz kısıtlanmış hissediyorum kendimi. Bencil miyim bilmiyorum. Yada tembel. Çünkü bakıyorum insanlara benim bu kadar kaosa enerjim yetmiyor
Ben bu konuda eşimden yardım alıyorum. Eşime sormam lazım ona danışmadan plan yapamam üzgünüm kızlar beni eksik sayın ayarlarsam gelirim diyorum ve gitmiyorum

Kaldı ki eşimde ondan ayrı sürekli arkadaşlarımla plan yapmamı istemez. Beraber gezmek ister.

Ben bu konuda eşimden yardım alıyorum. Eşime sormam lazım ona danışmadan plan yapamam üzgünüm kızlar beni eksik sayın ayarlarsam gelirim diyorum ve gitmiyorum

Kaldı ki eşimde ondan ayrı sürekli arkadaşlarımla plan yapmamı istemez. Beraber gezmek ister.
Bu yöntemi de deneyen arkadaşlara da zamanında da kocası kısıtlıyor izin vermiyor muhabbeti yapıyorlar. Ben genelde annemin işi var eşim işte yalanını atıyorum ama gerçekten isteklerin ardı bitmiyor bunaldım

Bu yöntemi de deneyen arkadaşlara da zamanında da kocası kısıtlıyor izin vermiyor muhabbeti yapıyorlar. Ben genelde annemin işi var eşim işte yalanını atıyorum ama gerçekten isteklerin ardı bitmiyor bunaldım
Evet eş dediğin kısıtlar zaten evliliğin ne anlamı var ki? Tabi her zaman arkadaş kahrı çekemem. Eşime ve çocuğuma büyük haksızlık. Varsın eşi izin vermiyor kısıtlıyor desinler. Netice onların ne bildiğinden daha çok benim ne istediğim.

İş arkadaşları, arkadaşlarınız değil ben dışarda görüşmüyorum tavsiye ederim
Bu yoruma da sonuna kadar katılıyorum. Bana maaşı arkadaşlarım vermiyor. Tabi ki arayı iyi tutmak lazım ama bu dışarıda görünmekten daha çok iş ortamındaki uyum ile alakalı.

Bu yoruma da sonuna kadar katılıyorum. Bana maaşı arkadaşlarım vermiyor. Tabi ki arayı iyi tutmak lazım ama bu dışarıda görünmekten daha çok iş ortamındaki uyum ile alakalı.
Ayda bir toplanırız bir kahvaltıya gideriz buna okeyim asosyal gibi de görünmeyim tabi ama her hafta her hafta şuraya kahve buraya kahve yapmak istemiyorum ben. En az iki üç saat gidiyor zaten yorgunuz birde o çocukların ağlamaları durmamaları başım götürmüyor

Reddedince dışlanmış ötelenmiş hissetmiş

Dışlamıyorum seni sevmesem senle işte de samimiyet kurmam de.

Şu sıra çocuklar çok yaramaz - kafam dalgın- borçlarım var- kocam izin vermiyor- kaynanam bize.

Bi bahane ile geçiştir dışlanmış hissetmez böylelikle.

6. Hislerini yabana atma demek ki iş dışında görüşseniz bir şey olacak hissediyorsun. İstesen görüşürdün istemiyorsan bahane iyidir.

Dışlamıyorum seni sevmesem senle işte de samimiyet kurmam de.

Şu sıra çocuklar çok yaramaz - kafam dalgın- borçlarım var- kocam izin vermiyor- kaynanam bize.

Bi bahane ile geçiştir dışlanmış hissetmez böylelikle.

6. Hislerini yabana atma demek ki iş dışında görüşseniz bir şey olacak hissediyorsun. İstesen görüşürdün istemiyorsan bahane iyidir.
Hiç içimden gelmiyor gittiğimde de mutlu olmuyorum bazen birine aynı cümleyi iki defa kurduğumda bile sıkılıyorum o derece bunalmış hissediyorum kendimi

15-20 yıllık arkadaşlarım için kendimi paraladim da ne oldu?
İnsanlar o kadar keyifci ki, siz de keyfinizce davranın. Kimseye hesap vermek zorunda değilsiniz.
Valla belkide bende zamanında insanların beni çok yormasıyla bu hale geldim. Emek verdiğim kimseden aynı özveriyi görmedim. Mesela bu konuda da kendimi ifade etmeme rağmen sanki önemsenmiyor sebeplerim

iş hayatına dair hiçbir şeyin özel hayatınıza taşınmaması gerektiğini düşünüyorum ve maalesef buna iş yerindeki insanlar da dahil. eğer görüşmek için çok ısrarcılarsa çocuğunuzun zor bir dönemden geçtiğini ve size ihtiyaç duyduğunu söyleyin ya da geniş ailenizde desteğinize ihtiyaç duyan insanlar olduğunu belirtin. bunu tamamen uzaklaşmak değil de "bir süreliğine buluşmalara katılamamak" olarak oalrak belirtin. üstüne düşülmeyen iletişim zamanlan bitiyor zaten.

Yoo şeytan gorsun yuzlerıni

Mesaim bittiği an işe dair hiçbi şey görmek duymak istemezdim iş arkadaşlarıda dahil

Çocuğum doğduktan sonra bir süre mesleğime ara verdim,çalışmadığım halde arkadaş buluşmalarına uzun bir süre gitmemiştim çünkü kafam gerçekten kaldırmıyordu.Bulduğum boşluklarda yalnız kalmak bana ilaç gibi geliyordu.Bu süreçte gönül koyan arkadaşlarım oldu ama umrumda olmadı açıksası,nasıl içinizden geliyorsa öyle davranın zorlama ile olursa keyif almazsınızki zaten

Bence hissettiğiniz şeyler size yol gösterecektir. Eğer ki, buluşmalarınızda keyiften daha çok rahatsızlık hissediyorsanız tabii ki dışarıda görüşmenin bir mantığı yok. Bir de iş yerinde geçirdiğimiz zamanlar azımsanmayacak kadar fazla, zaten orada da sohbetimiz muhabbetimiz hayli hayli oluyor molalarda yemek zamanlarında vs. hani neden bir de dışarda görüşeceksiniz onu anlamadım. Zaten hayatımızın belli bir kısmını işe veriyoruz, geriye kalan zaman sizin kendinize ve ailenize ya da sevdiğiniz akraba ve arkadaşlara ayırmanız gereken zaman diye düşünüyorum. Bence en baştan ilk tanıştıgınızda iş yerindekilere dışarı çıkmayı teklif ettiklerinde bunu belli etmeliydiniz ,iş buralara gelmemeliydi. Şimdi çıkmadıgınızda size değiştin diyecekler :KK70: İnsanlar çünkü sınır çizilmesine alışkın değil.

X