İnsanlar komşuna bile yemek götürürken...........

E

EU2

Ziyaretçi
arkadaşlar benim eşim 4 aydır işsiz.ailesi ile de dip dibe yaşıyoruz.aynı apartmanda 4 aile.anensi babası da bu apartmanda bir aibisinin yanında kalıyor.4 aydır kredi kartı kullanarak karnımızı doyurduk ve masraflarımızı karşıladık.annemlerde 2 kuruş gönderiyor.ama borç üstüne borç oldu.sonuçta yeni evliyiz ve borçlarımızı ödeyememiştik.
neyse
beni üzen şey bu kadar zaman boyunca eşimin ailesinin bunlar aç mı tok mu diye sormaması oldu.sonuçta benim ailem uzakta.beni görmüyorlar.ellerinden geldiğince yardım yapıyorlar ama eşimin abileri maddi olarak yardım edemeseler bile 2 kap yemek getiremezlermiydi? 4 ay boyunca 2 kap yemek getireniz olmadı.kaç kere odun alın kış geliyor pahalı olacak dediler.neyler alalım paramızmı var dedim.abisi şurada kömür bu kadar para al hemen diyor.nasıl alalım paramız yok dedik.ve başka başka şeyler..her defasında belittik ama insan komşusuna kokmuştur diye yemek götürürken bizim akrabalarımızdan hiç ses seda yok.aç mıyız hayır değliz ama karnımızı doyuracağız ve faturaları ödeyeceğiz diye de battıkça battık.annemlerin gönderdiği para çok az.gerçekten de bu durum beni üzdü.gerçekten de düşenin dostu olmuyormuş.eşim bir kaç gündür inşaatta çalışıyor.geçen biraz para aldı.hemen bankaya yatırdı.abisi de aynı gün su parası istedi.( tek sayaç var.su parası tek geliyor ve 4 daire arasında paylaştırılıyor) .buna da çok üzüldüm.sonuçta payımıza düşen çok az bir para idi ve diğer 3 daire arasında paylaştırılabilinirdi.eşim yok diyince de nasıl yok diyor abisi.senağlama sonuçta daha yeni para almış ve hemen nereye harcanabilinir ki(!) senağlama herşeyi biliyorlar ama hiç destek olmuyorlar....
Allah kimseyi kimseye muhtaç etmesin

sonuna kadar katılıyorum. ama sizde bile bile dipe gitmişsiniz. biliyorsun kredi kartı ne ocaklar söndürüyo bunu bile bile bu kadar açılmamalıydınız.
bak zaten aileside anlayışsızmış. yarın birgün evinize icra gelse onuda önelemzler öylelerse. sua et ve sende iş aramalısın bence. eşine bugünlerde destek ol.
sırt sırta verip çalışmalısınız

arkadaşlar benim eşim 4 aydır işsiz.ailesi ile de dip dibe yaşıyoruz.aynı apartmanda 4 aile.anensi babası da bu apartmanda bir aibisinin yanında kalıyor.4 aydır kredi kartı kullanarak karnımızı doyurduk ve masraflarımızı karşıladık.annemlerde 2 kuruş gönderiyor.ama borç üstüne borç oldu.sonuçta yeni evliyiz ve borçlarımızı ödeyememiştik.
neyse
beni üzen şey bu kadar zaman boyunca eşimin ailesinin bunlar aç mı tok mu diye sormaması oldu.sonuçta benim ailem uzakta.beni görmüyorlar.ellerinden geldiğince yardım yapıyorlar ama eşimin abileri maddi olarak yardım edemeseler bile 2 kap yemek getiremezlermiydi? 4 ay boyunca 2 kap yemek getireniz olmadı.kaç kere odun alın kış geliyor pahalı olacak dediler.neyler alalım paramızmı var dedim.abisi şurada kömür bu kadar para al hemen diyor.nasıl alalım paramız yok dedik.ve başka başka şeyler..her defasında belittik ama insan komşusuna kokmuştur diye yemek götürürken bizim akrabalarımızdan hiç ses seda yok.aç mıyız hayır değliz ama karnımızı doyuracağız ve faturaları ödeyeceğiz diye de battıkça battık.annemlerin gönderdiği para çok az.gerçekten de bu durum beni üzdü.gerçekten de düşenin dostu olmuyormuş.eşim bir kaç gündür inşaatta çalışıyor.geçen biraz para aldı.hemen bankaya yatırdı.abisi de aynı gün su parası istedi.( tek sayaç var.su parası tek geliyor ve 4 daire arasında paylaştırılıyor) .buna da çok üzüldüm.sonuçta payımıza düşen çok az bir para idi ve diğer 3 daire arasında paylaştırılabilinirdi.eşim yok diyince de nasıl yok diyor abisi.senağlama sonuçta daha yeni para almış ve hemen nereye harcanabilinir ki(!) senağlama herşeyi biliyorlar ama hiç destek olmuyorlar....
Allah kimseyi kimseye muhtaç etmesin

Arkadaşım sen çalışmıyomusun?bunlar ne biçim insanlar ya anlamış değilim:kızgın:
ben bile hiç tanımadığım şekilde burda yaşlı bi teyze var yemek yaptığımda onada götürürüm allah rızası için...
seninde dediğin gibi rabbim kimseyi kimseye muhtaç etmesin anşallah amin...:Saruboceq:
eşinin ailesi çok sorumsuz,kendi oğullarına yardım edemezlermi sanki,o onların evladı ya....
hey yarabbim ne insanlar var böyle...:kızgın:

maalesef ikimizde çalışmıyoruz.............eşim çalışıyordu iyiydik ama şu anda da krizi bahane edip işçi almıyorlar...ortada kaldık desem yeridir yani...zaten biz kendimiz evlenmiştik.bankadan az miktar kredi almıştık.birazda para biriktirmiştik.eşim çalışırken krediyi ödüyorduk sorun yoktu yani.ama şimdi ödeyemiyoruz.belki iş buluruz diye de 2 ay kendi aileme söylemedim.eşim istemedi söylememi.söyledikyen sonrada biraz para gönderdiler ama hala açığımız var.bakalım şimdilik idare ediyoruz.her gün dua ediyorum en kısa iş sahibi olalım diye..
ikimizde çalışmıyoruz diye yazdım ama yukarıda eşim inşaatta çalışıyor dedim.bu geçici bir iş..o yüzden pek işten saymıyorum .yanlış anlaşılma olmasın

Son düzenleyen: Moderatör:
ilk önce olanlara üzüldüm ama bence sende bir is bulmalisin kendine.. iyi günde kötü günde diye söz verdiniz birbirinize ve herseyi erkekten bekleme bence.. hadi ailesi zaten anlayissiz düsünemiyor bari sizde kredi kartlariniza fazla güvenmeyin kurbaniniz olayim.. ilerde sizin icin cok zor olur..

Ben kimseden hic bir zaman kimseden iyilik beklemedim beklememde cünkü o kadar cok bencil insan var ki. görmemezlikten gelen..

Bence sende kendine bir is bulmalisin, sanirim en dogrusu bu.

Umarim hersey yoluna girer ve en kisa zamanda atlatirsiniz bu dönemi

bosver canim herkes yaptiklarinin bedelini birgün öder...
allah yardimciniz olsun ve dilerim kimseye muhtac olmazsiniz bundan sonra...

Canım seni o kadar iyi anlıyorum ki.

Ama sakın unutma, bu dünyada size sizden başka fayda yok.
Ne kadar beklenti içinde olursan o kadar çok üzülürsün, mutsuz olursun.
O yüzden hayatta kimseden hiçbir şey bekleme, kendiliğinden gelen olursa daha çok sevinirsin.

Ayrıca arkadaşlara katılıyorum. Mutlaka senin de bir iş bulman lazım. Az-çok deme, şu zor günleri atlatana kadar en azından üç beş katkın olur.

Her türlü masrafınızı da elinizden geldiğince kısın, eminim kısmışsınızdır ama bak internetiniz var (bunu evinde olduğunu düşünerek söylüyorum) onu bile kapatın bence geçici de olsa, 30 lira az para değil bu devirde.

Canım seni o kadar iyi anlıyorum ki.

Ama sakın unutma, bu dünyada size sizden başka fayda yok.
Ne kadar beklenti içinde olursan o kadar çok üzülürsün, mutsuz olursun.
O yüzden hayatta kimseden hiçbir şey bekleme, kendiliğinden gelen olursa daha çok sevinirsin.

Ayrıca arkadaşlara katılıyorum. Mutlaka senin de bir iş bulman lazım. Az-çok deme, şu zor günleri atlatana kadar en azından üç beş katkın olur.

Her türlü masrafınızı da elinizden geldiğince kısın, eminim kısmışsınızdır ama bak internetiniz var (bunu evinde olduğunu düşünerek söylüyorum) onu bile kapatın bence geçici de olsa, 30 lira az para değil bu devirde.

evet evde internet var.ama neredeyse alalı 1 yıl oldu.yani 2 yıl olup sözleşmeyi bitirmedik.dolayısı ile de 2 yıl olmadan kapatırsak para ödememiz lazım.o yüzden olmaz.((
bir de zaten mayıs-haziran-temmuz-ağustoz parası ödenmediği için eylülde bizim internet kesildi ve ekim gibi de ihtarname geldi.ilk 2 borcu ödemezsek icra gelecekti.dava açılacaktı.avukat masrafı falan ...........daha çok batarız diye ödemek zorunda kaldık.şu anda teemuzda dahil ödemedikyani temmuzdan sonraki aylar için para ödemedik. parayı.bakalım bu günlerde kesilir.artık icra kağıdı ne zaman gelirse ve bulup buluşturursak ödeyecez yine mecbur.eğer icra kağıdı gelmese idi zaten ödemeyecektik.bence boşa giden bir para idi ama sonra daha da batmak var tabii ki.60 ödeyeceğime belki 400-500 falan ödeyecektim

Allah yardımcınız olsun :Saruboceq:, bir kapı kapanır birisi açılır bence sizde cocuk bakımı gibi kolay bir işte calışabilirsiniz ... Bu iyi bir yardım olur hem kendinize güveniniz gelir böyle insanlara muhtaç olarak hissetmeyin kendinizi ne gelirse Allah'tan...

Ah canım öncelikle Allah yardımcınız olsun, gerçekten birilerine muhtaç olmak çok zor bi durum. Fakat gördüğüm kadarıyla İstanbulda yaşıyorsun bence şu durumda kendi mesleğinizi veya istediğiniz işi yapma düşüncesine girmeyin. Günlük parttıme işler var senin için yada eşin için az maaşla olsada çalıştıracak yerler var bunlardan birine girerseniz en azından masraflarınızın bir kısmını karşılayabilirsiniz. Kömür olyına gelince muhtarlığa gidip başvur ve mağdur olduğunu söyle Belediyeden belki kömür yardımı alabilirsiniz. İnan etrafımızda o kadar insan varki 4-5 katlı evi olupta yinede devletten yardım alan! Yazdıklarımı sakın yanlış anlama sadece sana yardımcı olmak istedim, empati kurmaya çalıştım ve senin yerinde olsam ne yapardım diye düşünerek bunları yazdım. Şunuda unutma KUL SIKIŞMAYINCA HIZIR YETİŞMEZMİŞ. Allah bir kapıyı kapatıp diğerini açar, inaşallah sizde bu sıkıntıların sonunda feraha kavuşursunuz...

kömür yardımı için başvuru yaptık.çıktı da ama daha alamadık.buğünlerde alacağız.odun işini de bir şekilde halledeceğiz..odun vermiyorlar çünkü...
eşim şu anda inşatta çalışıyor.hiç yoktan iyidir ama geçici bir iş.10 gün ne olacak belli değil.

Allah yardıncınız olsun çok zor bir durum.Bence başkalarından bir şey beklemeyin.Annemim meşhur bir sözü vardır :"Allah kardeşi kardeş yaratmış ama kesesini ayrı yaratmış" diye.Bir işe girin,az da olsa kendiniz bir şeyler kazanmaya bakın.Kimbilir yardım etmiş olsalar ilerde tokat gibi yüzünüze vurulacak belkide.En güzeli minnetsiz olmak.

iş arıyoruz,uğraşıyoruz.zaten ne olsa yapacak durumuna geldiğimiz için üniversite mezunu bir adam bugün inşaatta hamallık yapıyor.yanlış anlaşılmasın namusunla kazandıktan sonra ayıp değil ama insan verdiği emeklere acıyor.(((((((((((

Son düzenleyen: Moderatör:
Allah yardimciniz olsun arkadasim:Saruboceq:

Evet dogru söylüyorsun düsenin dostu olmaz, iste bunlari hep gör ve beyninin bir kösesinde sakla gün gelecek bu günlerini hatirlayip cok sükür allahim ne zor günler atladik diyeceksin...Hep böyle gidecek degil elbet, her karanliktan sonra illaki günes dogar merak etme..:teselli:

Kimseden fayda bekleme arkadasim sakin en kötüsü bu cok hayal kirikligi yasarsin
Beklemedigin bir iylik seni mutlu eder lakin
Bekledigin bir iylik gelmezse cok üzülürsün :nazar:
....

Allah kulu kula muhtaç etmesin en kısa zamanda düzelir inşallah sorunlarınız halinizi sormayanları da yukarda Allah görüyo

eşim çok eli açık biridir.elinde accık da olsa verir,yardım eder.kimseye hayır demez..kötülükleri çabuk unutur.bazen nasıl olsa X yumuşak yüzlü,bize bir şey demez ,darılmaz,gücenmez yada nasıl olsa yeni evlendiler ,zaten parada biriktirmişlerdi evlilik için, takıları bozdurup yiyorlardır falan diye düşündüklerini düşünüyorum.halbuki öyle değil.biriktirdiğimiz para yetmediği için kredi aldık ve takıları bozdurup bir kısmını oraya yatırdık.sanırım bizi kirli çıkı olarak görüyorlar .(( o yüzden böyle...nedense nbir şey olur hep paraları yoktur onların ama bizim vardır.:KK43:( babası oğluna nişan yapmaya memlekete gitti ama öncesinde de bize paramız yok nasıl yardım edelim dediler.nişan bohçası yaptılar hatta bir sürü bilezik taktılar.gerçekten de çok üzüldüm.kardeşi de zaten yeni geldi askerden.çalışmıyor.para biriktirmedi ki evlilik için..bir süre inşaatta çalıştı.ordan da 2000-2500 lira en az almadı herhalde :KK43:( yani kazanmıştır ama çok değil.anca yol parası çıkmıştır.zaten sırf 500 lira 3 kişinin yol parası:KK43:(
ne düşüneyim bilmiyorum..sesimi çıkarmıyorum ama bir konu açıldığında da sitemlerimi söyleyeceğim kendilerini..((

Allah yardimciniz olsun...:Saruboceq:
Umarim biran önce feraha erersiniz...
Yüce Rabbim size en kisa zamanda yardim eder insallah...

allah yardımcınız olsun canım insanların durumuzu bilip yardım etmesi gerekirken hiç birşey yapmamaları çok can yakıcı demekki İNSANİ DUYGULARINI YİTİRMİŞLER

canim cok uzuldum gercekten. Bu gunler de gecer insallah. Kul sikismayinca Hizir yetismezmis derler. Allah'tan kira vermiyorsunuz. canim su banka borcunuz olmasa, oyle ya da boyle gecinirsiniz diyecem ama bankalar cok tahlikeli. ilk yapacaginiz is, gerekirse annenizden borc alin ve kapatin. Sonra esin calistikca annenlere oder. canim faiz odeyeceksiniz ki bankalar cok acimasiz. benim kaynim da issiz kaldigi donemde 750 milyon borc yapmis. sadece 750. 3 milyara ancak kapanbdi. daha sonra icine avukat mahkeme masrafi falan da giriyor. avukatlar zaten dusene iyice vuruyorlar.

canim sen de yuksek lisan mezunu gorunuyorsun. bak esin hamallik yapiyormus. bu gunler gecene kadar sen de is bak. hersey olur. sekreterlik bile yapabilirsin. yani 200-300 neyse evde oturma. esine destek ol. kadinlarerkeklerden daha kolay is bulur bunu unutma.

abilerini annelerini de Allah a havale ediyorum ama bence mutlaka gozlerinin icine sok bu durumu. ben olsam sessiz kalamazdim. para istemek icin degil, kac kurusluk abi olduklarini gostermek icin.

canim cok uzuldum gercekten. Bu gunler de gecer insallah. Kul sikismayinca Hizir yetismezmis derler. Allah'tan kira vermiyorsunuz. canim su banka borcunuz olmasa, oyle ya da boyle gecinirsiniz diyecem ama bankalar cok tahlikeli. ilk yapacaginiz is, gerekirse annenizden borc alin ve kapatin. Sonra esin calistikca annenlere oder. canim faiz odeyeceksiniz ki bankalar cok acimasiz. benim kaynim da issiz kaldigi donemde 750 milyon borc yapmis. sadece 750. 3 milyara ancak kapanbdi. daha sonra icine avukat mahkeme masrafi falan da giriyor. avukatlar zaten dusene iyice vuruyorlar.

canim sen de yuksek lisan mezunu gorunuyorsun. bak esin hamallik yapiyormus. bu gunler gecene kadar sen de is bak. hersey olur. sekreterlik bile yapabilirsin. yani 200-300 neyse evde oturma. esine destek ol. kadinlarerkeklerden daha kolay is bulur bunu unutma.

abilerini annelerini de Allah a havale ediyorum ama bence mutlaka gozlerinin icine sok bu durumu. ben olsam sessiz kalamazdim. para istemek icin degil, kac kurusluk abi olduklarini gostermek icin.

ya gerçekten de merak ediyorum 2 kap yemek getirmekle yemek azalırmı?çok masraf ederlermi?sonuçta biz 2 kişiyiz.çocuk falan yok.bir de bana yengesi çocuk yapın olsun bir tane diyor.biz kendimize bakamıyoruz bir de çocuk mu? bunu neden söylüyor:benim adetim bu ay geçikti,o da sıkıntıdan.hamile falan da değil.ne güzel geçikmiş ,çocuk olur inşallah diyor.başka eltim hamilemisin diye soruyor.hayır diyorum ,çocuk düşünecek halimizmi var diyorum.olsun olsun bir tane.ne olacakki diyor.çıldırmamak içten değil.senağlama
en azından 1 öğün yemeğimiz çıkardı da biraz kar ederdik.ne diyim artık bilmiyorum.bol bol dua ediyorum..senağlama

X