Insan olarak gelismek

escuer

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
7 Ekim 2016
474
312
Var mi benim gibi kendini bastan sona kadar gelistimek icin ugrasan? Takintilik boyutunda olabilir bilmiyorum ama seviyorum bu sekilde organize olmayi...

evreleri yaziyorum mesela:
1. Insanlik... Merhamet Iyilik Sevgi ...vs...
2. Ahlak
3. Edep
4. Islamiyet
5. Karakter
6. Kisilik
7. Akil
8. Ruh
9. Beden
10. Psikoloji
ve devami...

Siz nasil bakiyorsunuz bu yaziya? Farkli mi siralardiniz ve ya dusunuyorsunuz?

Var mi benim gibi kendini bastan sona kadar gelistimek icin ugrasan? Takintilik boyutunda olabilir bilmiyorum ama seviyorum bu sekilde organize olmayi...

evreleri yaziyorum mesela:
1. Insanlik... Merhamet Iyilik Sevgi ...vs...
2. Ahlak
3. Edep
4. Islamiyet
5. Karakter
6. Kisilik
7. Akil
8. Ruh
9. Beden
10. Psikoloji
ve devami...

Siz nasil bakiyorsunuz bu yaziya? Farkli mi siralardiniz ve ya dusunuyorsunuz?

Bunların hepsii bir bütün zaten ben sıralama yapmıyorum. Ahlak ve edep aynı mı bilmiyorum bile, bu kelimelerin arasındaki fark önemli değil benim için. Olmak istediğim kişiye adım adım yaklaştığımı hayal ediyorum her anlamda.

Evet siralama yaptim simdilik bir butun olarak görebilmek icin, sonra zaten döngu olacaktir..
Edep ahlakin icinde olmali sanirim.. utanma, hayâ ve haddi asmamak..ahlakin bir parcasi. Cogu sey birbirinin bir parcasi ve tamamlayicisi.. daha neler konusulur ustune sizlerle tartisilsin isterim:)

Siz nasil bir kisi olmak istiyorsunuz, hayaliniz nedir peki?

Evet siralama yaptim simdilik bir butun olarak görebilmek icin, sonra zaten döngu olacaktir..
Edep ahlakin icinde olmali sanirim.. utanma, hayâ ve haddi asmamak..ahlakin bir parcasi. Cogu sey birbirinin bir parcasi ve tamamlayicisi.. daha neler konusulur ustune sizlerle tartisilsin isterim:)

Siz nasil bir kisi olmak istiyorsunuz, hayaliniz nedir peki?

Ben daha pozitif daha enerjik şükreden ve takıntılarından kurtulan bir insan olmak istiyorum ne yapabilirim

Öyle bir insan olmayi ben de istiyorum, daha henuz yolumu bulmak icin ugrasiyorum..
O yuzden ruhsal-bedensel-zihinsel olarak iyilesmek gerekiyor bir denge kurmaliyiz. Ruh sagligi problemleri nelerdir onlar icin ne yapilmali? Bedensel olarak kendimize bakmamiz gerekiyor mesela uyku duzeni, yeterli beslenme, spor (gun icinde yuruyusler)... zihin olarakta pozitif dusunce, olumlamalar telkinler.. vesaire..

bir duzen gerekiyor..bunlari siralayip aralarinda denge olusturmak gerekiyor gibi geliyor bana ama bu topigi görenler keske elestirebilse neyin yanlis/neyin dogru oldugunu tartissak burda.. cok daha guzel olurdu cunku henuz yolumu bulamadigim bir yastayim tecrubelere ve akıl'a ihtiyacim var

Karakterin ve kisiligin nasil oturmasi gerektigini, akil karisikligima ve sorularima cevabini bulabilmis huzurlu bir insan olmak isterdim, hayal mi bu bilmiyorum ki

Öyle bir insan olmayi ben de istiyorum, daha henuz yolumu bulmak icin ugrasiyorum..
O yuzden ruhsal-bedensel-zihinsel olarak iyilesmek gerekiyor bir denge kurmaliyiz. Ruh sagligi problemleri nelerdir onlar icin ne yapilmali? Bedensel olarak kendimize bakmamiz gerekiyor mesela uyku duzeni, yeterli beslenme, spor (gun icinde yuruyusler)... zihin olarakta pozitif dusunce, olumlamalar telkinler.. vesaire..

bir duzen gerekiyor..bunlari siralayip aralarinda denge olusturmak gerekiyor gibi geliyor bana ama bu topigi görenler keske elestirebilse neyin yanlis/neyin dogru oldugunu tartissak burda.. cok daha guzel olurdu cunku henuz yolumu bulamadigim bir yastayim tecrubelere ve akıl'a ihtiyacim var

Yeterli uyumaya çalışıyorum, şekerden uzak duruyorum paketli gıda ve kırmızı et yemiyorum bol su içmeye çalışıyorum 2 gündür...spor salonu araştırıyorum bi kaç gündür ama ruhum için yapabildiğim pek bisey yok olumlama ve dua olabilir aslında.

Benimde akla ihtiyacım var.

Evet yapilacaklari yazmak ve yeni aliskanliklar kazanmak lazim.. negatif olan her seyi yavas yavas positife dönusturmek biranda zor olur ama adim adim olabilir..

selam canım sana kitap tavsiye edebilirim nuriye çelenin iffeti kalp kitabı hz.meryemi anlatıyor, aşkı sukun kitabı hz.haceri anlatıyor ve peygamber efendmizin hayatını okuyablirsin bunlardan islam edep ahlak konusunda kendine örnek alablirsin. iç huzur tamamen namaz o pozitiflik namazla geliyor. namazını kılınca konuşman düşünceleriin herşeyin değişiyor zaten.

Selam pembesu:) cok tesekkur ederim tavsiyelerin icin kitaplarin ismini yaziyorum not edip:KK19:
kitap okumayi severim:)) namaza basladigimda cok sıkıntı cekiyorum bilmiyorum sebebini, hastalaniyorum psikolojim bozuluyor niye böyle oluyor...

Selam pembesu:) cok tesekkur ederim tavsiyelerin icin kitaplarin ismini yaziyorum not edip:KK19:
kitap okumayi severim:)) namaza basladigimda cok sıkıntı cekiyorum bilmiyorum sebebini, hastalaniyorum psikolojim bozuluyor niye böyle oluyor...
vesvese yapıyorsun demekki kendine stres yapma kılabilidğin vakitleri kıl böyle böyle alışırsın bende alışmış deilim ama kılınca çok iyi hissediyorum :) Allah sureklı kılmayı nasip etsin ikimizede:)

X