Bebek Beslenmesi inek sütü veren anneler

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

azyeb

rabbimin mucizesi beyzam
Kayıtlı Üye
19 Mart 2009
471
19
46
kızıma 2.5 ayından sonra mama takviyesi yapmaya başladım ama mama daha ağırlıklı besleniyor.çok araştırdım ve en sonunda inek sütüne geçmeye karar verdim.bulabilirsem keçi sütü kullanacağım ama açık olarak bulursam çünkü pastörize sütlerin zararıda çok.
inek sütünü veren anneler süt bebeğinize kabızlık ve kansızlık yaptı mı?
içine rezen karıştırıp versem hem gazı hem kabızlık yapmaması için deneyen var mı?
içine çok az şeker karıştırıp mı veriyorsunuz yoksa sade mi?
süt kullandıktan sonra kilo alımında bir değişiklik oldumu?kızımın kilo alımı çok yavaş olduğu için tereddüt ediyorum.
sütü ne kadar süre kaynatıp veriyorsunuz.fazla kaynatınca yararlı bakteriler ölüyor.kadir tuğcu 5 dak.yeterli diyor ama başka dr.lar 5 dak büyükler için yeterli 10-15 dak.kaynatın diyor.
cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
canım ben kızıma sekizinci ayından sonra yarı sulandırarak keçi sütü ve mamayı dönüşümlü verdim içine birşey eklemedim ilk başlarda sulandırıp vermek gerekiyor
şimdi bir yaşında günlük ve kutu sütlerden içiyor

ınek sütü için erken değil mi? 1 yaşından önce önermiyorlar. Açık sütlerdeki bakterilerin ölmesi için kaynatınca yararlı bakteriler de ölüyormuş. Pastörize sütler için ne derece doğru bilemem ama hızlı ısıtma ve soğutma işlemi yapıldığı için zararlılar ölüyor yararlılar ölmüyor diyorlar. Tabi pazarlama taktiği de olabilir.

inek sütü için çok erken neden mama yerine süt veriyorsunki dışardan açık alacağın sütlerin sağlıklı olduğunu nerden biliyorsun. doktor bana açık süt için bildiğiniz bir hayvandan sağılıp taze alıyorsanız sorun değil demişti. sonuçta köyde yaşamıyoruz taze taze alalım. inek sütü anemi yapabilir özellikle kız çocuklarını.şekerden bahsediyorsun daha küçücük bebeğe nasıl şekerli süt vermeyi düşünüyorsun anlamadım bence bir doktora danış.

canım pastörize süt vereceğime mama veririm daha iyi hiç olmazsa gerekli vitaminleri alır.yararlı bakterilerde ölüyor kutu sütlerde ve çok ama çok sağlıksız.

ilk önce hitap tarzına dikkat et canım bende cahil insan değilim herhalde lisans mezunuyum iktisat okudum.bunu yazma gereği duydum çünkü sanki karşında hiç araştırma yapmamış cahil bir insan varmış gibi bir üslupla cevap vermişsin.sorularına gelince mama yerine süt vermek istedim çünkü mama ile ilgili araştırma biraz yaparsan neden olduğunu anlarsın.dışarıdan alacağım sütün taze olduğunu şöyle biliyorum 2 dak.mesafeden sabah sağılan sütten daha soğumadan çok ama çok temiz komşumdan alıyorum.şekerli sütte herhalde şekeri boca etmeyeceğim içine çay kaşığı ucuyla koyacağım ki zaten ek gıdalarda pekmez var reçel var..
vee bunların hepsini kadir tuğcuyu tanıyıp takip ettikten sonra ve sonrasında birçok araştırma yaptıktan sonra karar verdim.kadir tuğcu kendi yemeklerinizden bebeklerinize verin ek gıda döneminde diyor.yani tuz ve şeker içerikli yemekler.umarım yardımcı olmuşumdur...

ınek sütü ne kadar sağlıklı, temiz olursa olsun bebeğin daha çok küçük. 1 yaşından önce inek sütü vermeyin diyor doktorlar. Kansızlık başta olmak üzere pek çok şeye neden olabiliyor. Bence mamaya devam et.

denizengindenizin uslubunda bişey yok ki..

yardımcı olmaya çalışmış..alınganlık yapıyorsun

arkadaşlar lütfen bana gerçekten bu konuda yardımcı olacak kişiler mesaj yazsın.bende biliyorum dr.ların ne dediğini..herşeyi tekrar tekrar yazmak istemiyorum.ben kadir tuğcunun yazısını okuyun derim ve onun gibi düşünen başka dr.larında.mamayı yoğunlaştırılmış ilaç olarak gören dr.larında mesala.ben bu kararı herşeyi araştırarak aldım ve eğer inek sütü kullanan varsa deneyimlerini yazsın istedim o kadar..
zaten ne yapacağımı şaşırmış durumdayım.dr kontrolümüz vardı bugün ve oda tatmin edici cevap veremedi mama konusunda..

olabilir..bakış açısı bu..

ben inek sütü veriyorum bazı şeyler içinde..muhallebi mesela..çok kullanan tanıdığım war..hiç duymadım sakıncasını..ama doktorlar bahsediyor tabi ki..bebeğim büyüdükce aldırış etmeden vermeye başladım herşeyi..ben de inek sütü ile büyüdüm gayet normalim

en iyisi aslında herşeyden tatmaları.şimdi bakıyorum 1 yaşına gelene kadar inek sütü vermeyenlerin çoğunun bebeği içmiyor 1 yaşından sonra.doğru diyorsun eskiden mamamı vardı çoğu kişi inek sütüyle beslendi gayette iyi durumları.teşekkürler cvp için..

arkadaşım kesinlikle bebeğine bir yaşından önce süt verme
bende aynı hatayı yaptım ve şu anda kansızlıkla uğraşıyoruz
kansızlık iştahsız bıraktı yemiyor hiçbirşey bir yaşından sonrada
en fazla bir su bardağı inek sütü öneriyor doktorlar sakın diyorum sakın
kadir tuğcuymuş mama zararrlıymış diyenlere inanma canım
benim gibi vijdan azabı çekersin sonra

bende 7. ayında senin gibi eskiden mamamı varmış dedim
ve ineks ütünü verdim kızımda hiç reddetmedi ama sonuç anemi oldu
aşırı kansız demir eksikliği yüzünden iştahsız bebeğin çok ufak mama ağırlıklı
besleniyor inek sütü verdiğinde farkediceksin ek gıdaları istememeye başlıyor zamanla
sürekli süt içmek istiyor ben pişman oldum yinede sen bilirsin tabi herkesin doğrusu kendisi
ayrıca ben sütle büyüdüm çok normalim eskiden mamamı varmış diyenlere
türk milletinin çoğunun kansızlık sorunu olduğunu hatırlatırım etrafınıza bir bakın
şahsen benim çevremde kansızlık sorunu yaşayan insan okadar çokki
kadir tuğcu sayesinde insanlar mamadan korkar oldu bende mamayı savunucak değilim
ama bukadar tü kaka demeninde bir manası yok patörize sütlerinde mamadan pek farkı
kalmadı açık süt cesaret işi varsa ineğiniz kendiniz sağıyorsanız temizliğinden eminseniz
içirin tabi ikikere yazmamamın sebebi çok üzüldüm ben bu konuda zorla kan şurubu
içirmek zorunda kaldık günde üç kere aç karnına çocuk öğüre öğüre bihal oldu
hala düzelmiş değil oyüzden bukadar üstüne üstüne basa basa verme demem yanlış anlaşılmasın

burda çevremdeki bi çok kişi bebeğine inek sütü verdi yemekleri içinde kullandı
hiç bi sorun yaşamadılar.bende vermeyi düşünüyorum çok az sütü sulandırarak

Niye bu kadar agresif davranıyorsun ki? Herkes kendince yardımcı olmaya çalışıyor. Ne istiyorsan onu içir o zaman. Herkesin doğrusu kendine. Fikri beğenmiyorsan uygulamazsın teşekkür eder geçersin ya da hiçbir şey demezsin. Herkes istediği cevabı yazar. Sen beğendiklerini okursun.

arkadaşım lisans mezunu olabilirsin üniversite okumanın bunla ne ilgisi var. anladığım kadarıyla bebeğin ek gıdaya geçecek kadar büyüdü. ben sadece fikrimi söyledim kırıcı olduğumu düşünmüyorum. burda herkes birbirine yardımcı olmak için var. bir uzmana danışmanı tavsiye ederim. kadir tuğcu kim ya televizyona çıkıp insanların moralini bozmaktan başka ne yapıyor. bebekler daha anne karnına düştüğünde kimyasalla ilaçla hormonla tanışıyorlar. çocuk büyütürken bu kadar pipirikli olmayın. insanlar eskiden daha doğal yaşamış olabilir ama şuan günümüzün en basit hastalıklarında haytlarını kaybediyorlardı. şuanda tıp çok gelişti ama başka hastalıklar çıktı. çocuklarımızda büyüdüğünde belki kanser hastalığı çok basit bir hastalık olacak ama başka hastalıklar çıkacak biraz uzun yazdım ama benim düşüncem bu gdo, hormon bunların hiçbirinin önüne geçemeyiz. bende inek sütü ile büyüdüm ama gerçekten kansızlıkla çok uğraşıyorum özellikle doğumdan sonra iyice halsizleştim hergün vitamin içtiğim halde.

bizim çocuk doktorumuz muhallebiyi pek önermiyor. gereksiz yere kilo yapar demişti. arada bir değişiklik olsun diye verebilirsin demişti. yanlız onu bile pirinç unu ve sütle hazırlamayın demişti.

Ikeser canım bence bebeğin daha küçük süt verme tabi herkesin düşünce tarzı farklı.ama ben 1 yaşına kadar hiç süt vermedim.sadece 9.ayda çok az günlük pastörüze sütle muhallebi yapıp pekmezlede tatlandırdım.haftada 1 gün.6.aydan sonrada ona özel ek gıdalrla besledim.kendi yemeklerimizden her sofrada baharatlı olmadığı sürece 1 yemek kaşığı kadar yedirdim.sende hani istersen eğer 1 yaşından önce devam sütü ver herkesin dediği farklı ama ben kızma vermedim direk süt.şu anda 13 aylık 1 aydır sütü çok severek içiyor.üstelik çok süt alan çocuklar kansız oluyorlar ben bunu yeğenimden biliyorum.annesi sürekli süt tıktı durdu çocuğa şimdi normal gıdaları bile almıyor canı isterse öyle.kansızlık sorunuda var.

tatlandırırken seker yerıne pekmez kullan bence.sekerde de oldukca fazla katkı maddesi var canım..

deneyimini paylaştığın için sağol canım.sanırım bende vermeyeceğim..

burda çevremdeki bi çok kişi bebeğine inek sütü verdi yemekleri içinde kullandı
hiç bi sorun yaşamadılar.bende vermeyi düşünüyorum çok az sütü sulandırarak

cvp için sağol canım.

şahsa söylediğim birşey yok canım.sadece inek sütü kullananlardan bilgi almak istedim o kadar.sütle ilgili söylenen diğer şeyleri artık ezbere bildiğim için bütün cvplarda bu tarzda olduğu için yazdım.tabiki uygulayıp uygulamamak bana kalmış..

ilk mesajında öyle cümleler kurmuşsun ki tavsiye etmekten çok karşında ne yapacağını bilmeyen herşeyden bi haber cahil biri varmış gibiydi canım onun için yazmıştım öyle bir cevap..ama bu mesajında fikrini güzelce paylaşmışsın sağol..

tatlandırırken seker yerıne pekmez kullan bence.sekerde de oldukca fazla katkı maddesi var canım..

tavsiyeleriniz için teşekkür ederim..

arkadaşlar buraya mesaj yazan herkese teşekkür ederim.bu konu çok canımı sıkıyordu.ama dün bebeğime 2 kere süt verdim ve çok kustu..kusunca iğrenç koktu.her zamanki gibi değildi yani çok kötü kokuyordu.birde kabızlık yaptı.sanırım mamaya devam edeceğim.artık bütün yavrularımız Allaha emanet yapacak birşey yok..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…