İlk defa doğum kontrol hapı kullandım yardım edebilir misiniz? (Yazz)

KarBahem

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
5 Ağustos 2024
4
1
30
Herkese iyi akşamlar , 1 senelik evliyim bu zamana kadar geri çekme yöntemi ile korunduk ve bu yöntemin gerçek bir korunma olmadığını düşündüğümüz ve şu an çocuk istemediğim için doğum kontrol hapına geçmek istedik . Doktora gidip kan tahlili vs yaptırdım ve doktorum Yazz tablet reçete etti. Fakat bana hiç açıklama yapmadı nasıl kullanacağım hakkında. Bende kendim okuyarak bir sonuca ulaştım . Bugün adetimin birinci günü kanama sabah başladı ve ben akşam ilk hapı aldım . Doğru yaptım değil mi ? Ve anladığım kadarıyla bundan sonra ara vermeden beyaz tabletler bitince hemen yeni kutuya geçmem lazım . Peki ya adet olmazsam ? Yine de yeni kutuya mi geçeceğim?
Birde son sorum ben 75 kilo 164 boyundayım , şu an zayıflamaya çalışıyorum ama kilomun hapı kullanmama bir engeli var mı ?
Şimdiden teşekkür ederim herkese :))

Evet doğru yapmışsınız. Farkli renkli 4 hapı içerken regl oluyorsunuz. Regl olunca yeni kutuya başlıyorsunuz. Farklı haplarda demir var takviye olarak dediler ama bilmiyorum. Ben içmiyor 4 gün bekliyordum ve 4. Gün regl geliyordu. Ama yazz bende aşırı kasık kramları ve meme ağrıları yapmıştı. O nedenle değiştirdim.

Evet doğru başlamışsınız. Aralıksız kullanacaksınız, renksiz tabletleri kullanırken adet olursunuz genelde ama ilk 1-2 ay düzensizlik yaratabilir siz yine de ar vermeyin. Ben hapı bırakınca kilo aldım kullanırken herhangi bi kilo sorunum olmamıştı

Doğru uygulamışsınız. Yalnız benim doktorum maksimum 3 ay kullandıktan sonra 1- 2 ay ara verilmesi gerektiğini söyledi

Evet doğru yapmışsınız. Farkli renkli 4 hapı içerken regl oluyorsunuz. Regl olunca yeni kutuya başlıyorsunuz. Farklı haplarda demir var takviye olarak dediler ama bilmiyorum. Ben içmiyor 4 gün bekliyordum ve 4. Gün regl geliyordu. Ama yazz bende aşırı kasık kramları ve meme ağrıları yapmıştı. O nedenle değiştirdim.
Çok teşekkür ederim 🙏

Evet doğru başlamışsınız. Aralıksız kullanacaksınız, renksiz tabletleri kullanırken adet olursunuz genelde ama ilk 1-2 ay düzensizlik yaratabilir siz yine de ar vermeyin. Ben hapı bırakınca kilo aldım kullanırken herhangi bi kilo sorunum olmamıştı
Çok sağolun umarım çabucak alışırım 🙂

Aaa bunu ilk kez duyuyorum , peki ara vermenin sebebi nedir biliyor musunuz
Acikcasi zararlı olabileceği sebebini düşündüğüm için sormadım. Ancak bence doktorunuza danışın zarar veriyor diyende var zarar vermiyor diyende var acikcasi bende bu sebeple kullanmayı bıraktım

X