İkizden ikize transfüzyon sendromu nedir

lusnica

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
10 Temmuz 2012
1.302
150
bir akrabam bu sendromdan dolayı ikizlerini kaybetti

böyle bir durumla karşılaşan ve bilgi vermek isteyen olursa sevinirim

bir akrabam bu sendromdan dolayı ikizlerini kaybetti

böyle bir durumla karşılaşan ve bilgi vermek isteyen olursa sevinirim

Canım mesajını yeni gördüm..Bu İkizden ikize kan transfüzyonu benim başıma gelmiş hamileliğimi burnumdan getirmiş ve hala çektiren bir sendrom..

Tek yumurta ikizlerinde tek plesantaya sahip bebeklerde görülen , tek plesanta yani tek eş üzerine bebekler rahime yerleşirken, bu plesantaya damarlarla bağlanan kordonları bulunur (her bebekte olduğu gib). Ancak bu bebeklerin kordonlarının plesantaya bağlandığı yerdeki bazı damarlar plesantayla değil kendi aralarında bağlanma yapar..yani kısaca birbirlerini bağlayan damarlar olur.Bazen bu durum sorun yaratmazken bazende damarlanma cok olur ve hele hele aralarında benım bebeklerımde oldugu gıbı bır zar varsa bır sure sonra bırının suyu bıter ve bırının suyu ınanılmaz cok olurki bu cok su erken doguma neden olur.Zaten bu sekıldede teshıs edılıo..Bebeklerden bırının mesanesı ve kesesınde cok su oluyor kı bunun nedenı ortak damarlar yuzunden bırının kalbı cok calısıo bırının kalbı nıspeten daha az, diğerinin de suyu bitmiş köşede sıkışmıs bir görüntüye sahip oluyor..
Gelelim tedavisi var mı? Evet var ancak riskleri de var örneğin işlem sonrası doğum ki bu operasyonların başarısı %75 ..2 secenek var Lazerle ya bebeklerin arasındakı ortak damarları yaktırcaksınız ya da bebeklerden birini gözden çıkarıp kordonunu yaktırcaksınız.. Eger hıc bır sey yapılmazsa bu bebeklerın yasama sansı yuzde 10 diye bilgi verilmişti bana..
Bu işlemi yapan ülkede bildiğim 3 yer var.Bunlar çapa,Cerrahpaşa ve hacettepe..Bu işlemi yapan perinatolog sayısı da haliyle sınırlı.
Ben bu işlem için iki doktorla görüştüm.
1-cihat şen ki hiç önermem 5 aylık hamileyken asistanını yanına çağırıp onun önünde bak hasta böyle azarlanır tavrıyla bizi azarlayarak göndermişti.Sebep 10 dakika içinde ameliyat kararı verememiş olmamızdı..Çok yazık...
2-Hayri ermiş ki bu hoca benim bebeklerimden birinin kordonunu yakma işlemini yapmıştı.Tabi elinden geleni yaptı saolsun ve 3 gün operasyondan sonra çapa da yattım.Ancak sağ kalan bebeğim doğduktan sonra Amniyotik bant sendromu ile doğdu ki bunun sebebi bu operasyon mu değil mi henüz bilemiyorum.

Bu bebekler için yapılcak en güzel şey doğanın kendi haline bırakmak mı bilmiyorum.Kendi haline bıraksanız erken doğum gerçekleşceği kesin ancak buda ayrı bi sorun ya bebeğiniz ölecek ya da erken doğum nedeniyle oluşacak sorunlarla bir ömür başetmek zorunda kalabilirsiniz...

şimdilik aklıma gelenler bunlar:)

Pek iç açıcı değil yani..

ttts denilen sendrom erken haftada olmamışsa 20.hafta gibi olduysa kurtarılma şansı var diye okumustuk...bizimde başımızdan geçti 15-16. haftada başladı ve kurtaramadık ...hemen farkedildi fakat erken hafta olduğu için şans verilmiyordu...ilk önce çapaya gittik elimize kağıt verip yolladılar..Ya birini ya ikisini sonlandırabiliriz...yada bırakırsak 2-3 haftada kendiliğinden sonlanır dendi...siteye daha öncede yazmıştım..onu kopyaladım zor günler geçirdik....inşallah sizin iyi olur herşey...Prof.dr.Cihat şen'den ben çok memnun kaldım ...ewt kurtarılamadı belki ama davranışları çok güzeldi bize göre..

1 ay önce ikizden ikize transfüzyon sonucu bende ikiz oğullarımı kaybettim ...daha 16.haftada anlaşldı ama kurtaramadık..önce çapaya gittik 3 hafta kalp atışlatının durmasını bekledik..çünkü çapa bize 1ini ya da 2sini sonlandırmayı teklif etti yoksa zaten 2-3 haftaya kalp atışları durur dedi ....2,3 akşamda 1 gidip kalp atışı kontrolleri :KK43:((herşeye rağmen dayanmaya tutunmaya çalışan 2 can ....Nasıl olurda biz sonlandırabilirdik bizim inancımız bunu yapmamıza hep engeldi...kendi dr.muz inanılmaz destekti Doç.dr.suna özdemir ..ara ara gidiyorduk ve yine ona gittik bize bi de prof.dr.Cİhat Şen i önerdi bişey çıkmazya gidelim dedik...
bi anda tekrar bı umut ve lazer uygulandı çapada plesanta uygun değil denmişti Cihat hoca aynı gün cerrahpaşada bizi lazere aldı ...lazerden önce karnım patlamak üzereydi su fazlalıgından ...suyumu aldı rahatlamıştım biraz ama çapada bekleme sürecince bebeklerden birinde ters a dalgası ,mesane büyüklüğü birinde mesane gözlenmıyor....lazer sonrası her hafta Cihat hocaya gittik ...sağolsun o da elinden geleni yaptı ve bizi hep ayakta tuttu..ama düzelmeyen bişeyler hep vardı bi türlü normale dönmemişti ...ve biz kalp atışı durdu mu diye kontrole giderken iyiler mi kalpleri atıryormu diye tekrar umutlanmaya başladık ...ama iyi gitmeyen bişiler hep vardı...suyu tekrar artmaya başlamıştı ...tekrar lazer mi deniyorudu...sürekli bi yorumlar fikirler çıldıracak gibi oluyor insan ilk duyduğumda ben dayanamam bekleyemem kendiliğinden sonlanmasını demiştim deli olurum diye..ama yaşayınca öyle olmuyor...sürekli devam eden bi sıkıntı ve bi gece aniden suyum geldi ...1 saat kalkamadım tuvaletten ...karlı bi gece cerrahpaşaya gitmem gerekiyor yollar fena bi şekilde ulaştık ama bu arada hiç ağrım yok....
Muayene sonrası her ikisinin de kalp atışı var ama 3-4 cm lik açıklık oluşmuş durdurmak zor...ama yinede bana belki erken doğum deniyor bende umut yok ama belki de dıyor insan ....
nst ağrım çıkmadı bende bişey hisstemiyordum ...Cihat hocanın asistanı geldi o da muayene etti ve belki erken doğum olabilir,yatakta bile olabilir kendiliğinden dedi ...sakin ol dendi ve aynen dendiği gibi tuvalete gittiğimde neredeyse bi tanesi doğuyordu ...hemen doğumhaneye aldılar sırayla 2 side doğdu ama çok küçüklerdi 22 +5 yaşayamazlardı ...çocuk dr.ları geldi ben hiç görmedim ikisinide...doktorlardan biri yaşayamazlar zatende yaşamazsıınlar dedi çünkü çok küçüklerdi ve hiçbirşeyleri tam oluşmamıştı...sonra parça kalmıştı ve kürtaja aldılar...
çok çok kötü bişey Allah kimseye yaşatmasın..bu süreçte tek desteğimiz sabrımız dularla oldu her gün yasin okuduk eşimle çekilen tesbihler ,şifa namazları öğleden sonram hep böyle geçti hamileliğim boyunca... Hep hayırlısını istedik demekki böyleymş diyoruz yapacak bişi yok ...1,5 ay boyunca yaşadığımız çalkantılar, stresler çok kötü günler geçirdik ...şimdi iyiyz Allah'a şükür ..galiba hazırdık bu duruma çünkü çok okuduk ttts ve sonuçlarını , doktorumuzla konuştuk o bize hiç ümit vermedi ama hep Allahın işi kısmet dendi ...öylede oldu.. çok erken süreçte başlayan bu sendromu durdurmak pek mümkün olmuyordu 3.evredeydik ttts'de ...ve de durduramadık yaşatamadık ...Onlar bizim şefaatçimiz Cennette bizi bekliyorlar ....
Allah kimseye yaşatmasın ....
2.bebek için de hiç beklemeye gerek yok dendi ...doğumun nedeni belliydi patolojiye de gitmedi oğullarım.. canlarımdı hep koşuyordum iyi olacaksınız diyordum ama olmad

• Beğen
Reactions: tup
ttts denilen sendrom erken haftada olmamışsa 20.hafta gibi olduysa kurtarılma şansı var diye okumustuk...bizimde başımızdan geçti 15-16. haftada başladı ve kurtaramadık ...hemen farkedildi fakat erken hafta olduğu için şans verilmiyordu...ilk önce çapaya gittik elimize kağıt verip yolladılar..Ya birini ya ikisini sonlandırabiliriz...yada bırakırsak 2-3 haftada kendiliğinden sonlanır dendi...siteye daha öncede yazmıştım..onu kopyaladım zor günler geçirdik....inşallah sizin iyi olur herşey...Prof.dr.Cihat şen'den ben çok memnun kaldım ...ewt kurtarılamadı belki ama davranışları çok güzeldi bize göre..

1 ay önce ikizden ikize transfüzyon sonucu bende ikiz oğullarımı kaybettim ...daha 16.haftada anlaşldı ama kurtaramadık..önce çapaya gittik 3 hafta kalp atışlatının durmasını bekledik..çünkü çapa bize 1ini ya da 2sini sonlandırmayı teklif etti yoksa zaten 2-3 haftaya kalp atışları durur dedi ....2,3 akşamda 1 gidip kalp atışı kontrolleri :KK43:((herşeye rağmen dayanmaya tutunmaya çalışan 2 can ....Nasıl olurda biz sonlandırabilirdik bizim inancımız bunu yapmamıza hep engeldi...kendi dr.muz inanılmaz destekti Doç.dr.suna özdemir ..ara ara gidiyorduk ve yine ona gittik bize bi de prof.dr.Cİhat Şen i önerdi bişey çıkmazya gidelim dedik...
bi anda tekrar bı umut ve lazer uygulandı çapada plesanta uygun değil denmişti Cihat hoca aynı gün cerrahpaşada bizi lazere aldı ...lazerden önce karnım patlamak üzereydi su fazlalıgından ...suyumu aldı rahatlamıştım biraz ama çapada bekleme sürecince bebeklerden birinde ters a dalgası ,mesane büyüklüğü birinde mesane gözlenmıyor....lazer sonrası her hafta Cihat hocaya gittik ...sağolsun o da elinden geleni yaptı ve bizi hep ayakta tuttu..ama düzelmeyen bişeyler hep vardı bi türlü normale dönmemişti ...ve biz kalp atışı durdu mu diye kontrole giderken iyiler mi kalpleri atıryormu diye tekrar umutlanmaya başladık ...ama iyi gitmeyen bişiler hep vardı...suyu tekrar artmaya başlamıştı ...tekrar lazer mi deniyorudu...sürekli bi yorumlar fikirler çıldıracak gibi oluyor insan ilk duyduğumda ben dayanamam bekleyemem kendiliğinden sonlanmasını demiştim deli olurum diye..ama yaşayınca öyle olmuyor...sürekli devam eden bi sıkıntı ve bi gece aniden suyum geldi ...1 saat kalkamadım tuvaletten ...karlı bi gece cerrahpaşaya gitmem gerekiyor yollar fena bi şekilde ulaştık ama bu arada hiç ağrım yok....
Muayene sonrası her ikisinin de kalp atışı var ama 3-4 cm lik açıklık oluşmuş durdurmak zor...ama yinede bana belki erken doğum deniyor bende umut yok ama belki de dıyor insan ....
nst ağrım çıkmadı bende bişey hisstemiyordum ...Cihat hocanın asistanı geldi o da muayene etti ve belki erken doğum olabilir,yatakta bile olabilir kendiliğinden dedi ...sakin ol dendi ve aynen dendiği gibi tuvalete gittiğimde neredeyse bi tanesi doğuyordu ...hemen doğumhaneye aldılar sırayla 2 side doğdu ama çok küçüklerdi 22 +5 yaşayamazlardı ...çocuk dr.ları geldi ben hiç görmedim ikisinide...doktorlardan biri yaşayamazlar zatende yaşamazsıınlar dedi çünkü çok küçüklerdi ve hiçbirşeyleri tam oluşmamıştı...sonra parça kalmıştı ve kürtaja aldılar...
çok çok kötü bişey Allah kimseye yaşatmasın..bu süreçte tek desteğimiz sabrımız dularla oldu her gün yasin okuduk eşimle çekilen tesbihler ,şifa namazları öğleden sonram hep böyle geçti hamileliğim boyunca... Hep hayırlısını istedik demekki böyleymş diyoruz yapacak bişi yok ...1,5 ay boyunca yaşadığımız çalkantılar, stresler çok kötü günler geçirdik ...şimdi iyiyz Allah'a şükür ..galiba hazırdık bu duruma çünkü çok okuduk ttts ve sonuçlarını , doktorumuzla konuştuk o bize hiç ümit vermedi ama hep Allahın işi kısmet dendi ...öylede oldu.. çok erken süreçte başlayan bu sendromu durdurmak pek mümkün olmuyordu 3.evredeydik ttts'de ...ve de durduramadık yaşatamadık ...Onlar bizim şefaatçimiz Cennette bizi bekliyorlar ....
Allah kimseye yaşatmasın ....
2.bebek için de hiç beklemeye gerek yok dendi ...doğumun nedeni belliydi patolojiye de gitmedi oğullarım.. canlarımdı hep koşuyordum iyi olacaksınız diyordum ama olmad

ikili testte dopler ultrasonda sorun cıkmadı ikisinin de bütün organları olusmus.fakat arada 6 gün fark var doktor ttts olabilme ihtimalini söyledi.şu an 14 haftalık bebişlerim 18 de tekrar dopler ultrason var.sizin öğrenme süreciniz nasıl oldu? yoktur diye umut ediyorum.basınız sağolsun cok üzüldüm:KK43:

ikili testte dopler ultrasonda sorun cıkmadı ikisinin de bütün organları olusmus.fakat arada 6 gün fark var doktor ttts olabilme ihtimalini söyledi.şu an 14 haftalık bebişlerim 18 de tekrar dopler ultrason var.sizin öğrenme süreciniz nasıl oldu? yoktur diye umut ediyorum.basınız sağolsun cok üzüldüm:KK43:

bizim ilk doktorumuz anladı ..1 hafta arayla bi kontrol vardı orda birinin suyu artmış dedi..bi de bende ani bi karın şişliği oldu ..pzt giydiğim pantolon cuma olmadı ...ilk hamile pantalonunu o zmn aldım...ama bu büyüme gergin bi şekilde oluyo ...normalde karın büyür tabi ..sizde bundan hemen şüpheye kapılmayın ...şimdi okyunca farklı gelir size karnınınz aldanmayın buna.umarım bişey yoktur...benim doktorum doç.dr.Suna Özdemir'di ..medipol megada siz nerdesiniz bilmiyorum ama çok iyi biri...İlk o anladı sonra bizi çapaya yönlendırdı ...orasıda onayladı bu teşhisi...elimize bi kağıtla karar verin dediler...çok kötü günlerdi ..Allah kimseye yaşatmasın...inşallah yoktur bişi...Eğer imkanınız varsa Prof.dr.Cihat Şen'i tavsiye ederim ...özel muaynanede çalışıyor..14 haftalıktan 18 i de beklemeyin derim bi an önce çapa yada cerrahpaşaya gidin perinatoloji diye bi bölüm var orada 3-4 boyutlu ultrasona girin ...zaman geçmesin derim o kadar beklemeyin..tekrar sorunuz olursa yardım etmeye çalışıım...

bizim ilk doktorumuz anladı ..1 hafta arayla bi kontrol vardı orda birinin suyu artmış dedi..bi de bende ani bi karın şişliği oldu ..pzt giydiğim pantolon cuma olmadı ...ilk hamile pantalonunu o zmn aldım...ama bu büyüme gergin bi şekilde oluyo ...normalde karın büyür tabi ..sizde bundan hemen şüpheye kapılmayın ...şimdi okyunca farklı gelir size karnınınz aldanmayın buna.umarım bişey yoktur...benim doktorum doç.dr.Suna Özdemir'di ..medipol megada siz nerdesiniz bilmiyorum ama çok iyi biri...İlk o anladı sonra bizi çapaya yönlendırdı ...orasıda onayladı bu teşhisi...elimize bi kağıtla karar verin dediler...çok kötü günlerdi ..Allah kimseye yaşatmasın...inşallah yoktur bişi...Eğer imkanınız varsa Prof.dr.Cihat Şen'i tavsiye ederim ...özel muaynanede çalışıyor..14 haftalıktan 18 i de beklemeyin derim bi an önce çapa yada cerrahpaşaya gidin perinatoloji diye bi bölüm var orada 3-4 boyutlu ultrasona girin ...zaman geçmesin derim o kadar beklemeyin..tekrar sorunuz olursa yardım etmeye çalışıım...
koşuyolu medipole gidiyorum ben de.doktorum çok iyi.ilk bebeğimi orda dogurmustum.acıbademde melih bey diye bi perinatolog tavsiye etti.karşıya gitmem biraz zor gibi ama araştıracagım doktorları cok sağolun .Yarın bi de zeynep kamile gideceğim.hakkımızda hayırlısı...

merhaba bakarken eski sayfalara gördüm araştırdıgınıza göre sizde benim eski yazdıklarımı görmüş olabilirsiniz belki. bende bu tranfüzyondan kaybettim ikizlerimi 25 haftalıkken önce küçüğün sonra büyügün kalbi durdu ve suni sancılarla normal doğum yaptım

ilk öğrenmemiz tek yumurta ikizi olmasından sonra şüphe aralarında hafta farkıydı yani biri 16 haftalıkken biri 18 haftalıktı ultrasona göre. ilk olarada hayri ermişin özel bürosuna gittim nişantaşında bana söyledği küçüğünü kaybedebilirsn sen kaybetmeden biz kordonunu keselim onun yaşamını sonlandıralımm ve diğerini yaşatalımmm. e diğerinin sağlıklı olma yaşama şansı kaç %70-80 diyor. e böyle olursa bi işlem yapmadan yaşama şansları kaç %20 . çok zor bi karardı ama biz ona inanamadık ve bu işlem için çok yüksek miktar istedi ve korktuk para içinmi yapack büyüdügünü görüyorum kap atışını duyuyorum ve sonlandırmak . sonra cihat şeni bulduk cerrahpaşada. o baktı ve tranfüzyon bulgularını göremiyorum dedi 2 hafta izledi beni detaylı baktı ve operasyona gerek görmedi . sonuç olarak tranfüzyonmuşşş çok hızlı gelişen bir tranfüzyonla kaybettim ikizlerimi allah kimseye göstermesin bu acıyı çok zor karar vermek o süreç .Allah yardımcısı olsun bu durumda olan herkesinn

• Beğen
merhaba bakarken eski sayfalara gördüm araştırdıgınıza göre sizde benim eski yazdıklarımı görmüş olabilirsiniz belki. bende bu tranfüzyondan kaybettim ikizlerimi 25 haftalıkken önce küçüğün sonra büyügün kalbi durdu ve suni sancılarla normal doğum yaptım

ilk öğrenmemiz tek yumurta ikizi olmasından sonra şüphe aralarında hafta farkıydı yani biri 16 haftalıkken biri 18 haftalıktı ultrasona göre. ilk olarada hayri ermişin özel bürosuna gittim nişantaşında bana söyledği küçüğünü kaybedebilirsn sen kaybetmeden biz kordonunu keselim onun yaşamını sonlandıralımm ve diğerini yaşatalımmm. e diğerinin sağlıklı olma yaşama şansı kaç %70-80 diyor. e böyle olursa bi işlem yapmadan yaşama şansları kaç %20 . çok zor bi karardı ama biz ona inanamadık ve bu işlem için çok yüksek miktar istedi ve korktuk para içinmi yapack büyüdügünü görüyorum kap atışını duyuyorum ve sonlandırmak . sonra cihat şeni bulduk cerrahpaşada. o baktı ve tranfüzyon bulgularını göremiyorum dedi 2 hafta izledi beni detaylı baktı ve operasyona gerek görmedi . sonuç olarak tranfüzyonmuşşş çok hızlı gelişen bir tranfüzyonla kaybettim ikizlerimi allah kimseye göstermesin bu acıyı çok zor karar vermek o süreç .Allah yardımcısı olsun bu durumda olan herkesinn
başınız sağolsun:KK43: ben 14+6 iken kontrole gittiğimde birisi 15 diğeri 15+2 olmuştu.şimdilik bi sıkıntı görünmüyor gibi.yarın kendi doktoruma kontrole gideceğim duruma göre ben de ceihat şene gitmeyi düşünüyodum.sıkıntılı bi süreç..Allah yardımcımız olsun:KK43:

başınız sağolsun:KK43: ben 14+6 iken kontrole gittiğimde birisi 15 diğeri 15+2 olmuştu.şimdilik bi sıkıntı görünmüyor gibi.yarın kendi doktoruma kontrole gideceğim duruma göre ben de ceihat şene gitmeyi düşünüyodum.sıkıntılı bi süreç..Allah yardımcımız olsun:KK43:

Canım aralarında zar var mı bak bu çok öenmli..benim bebeklerimin arasında zar yok demişlerdi fakat varmış birinin suyu bittiğinden üstüne yapışmış..zar olmazsa suyu en azindan ortak kullandıklarından belki çok sorun olmayabilir...
Canım idrar keselerindeki doluluklara da baktır ve birde kalp hızları önemli.ben her zaman birinin kalp atımını diğerinden çok fazla hissettim..nitekim doğru çıktı biri hızlı biri az çalışıyodu.tam 16 haftalıkken birden karnım 8 9 aylık gibi oluvermişti..
Cihat şen iyi has ama biraz ters..doktor tribi dedikleri şey var..bide çok soru sorma tavsiyem:) ama sonuçta çok kişiye yardım etmiş biri ...asistanını çağırıp ona gösteri yapmak adına bizi azarladığı gibi seni azarlamaz inşallah:))))

Öncelikle şunu belirteyim iki doktorda Hayri ermiş ve Cihat Şen.. operasyon için para istemedi benden...biz para sorun deil dedik tabiki ama almadılar ..operasyonda çapa da yattım..Hayri ermiş yaptı operasyonu durdurdular birini..Elbetteki çok zor bir karar ama rabbime çok yalvardım en doğrusu neyse o olsun diye.Tam lazer yaptıracağım gün lazer ünitesi bozuldu.Üç gün bekledim ve bi şekilde kararımı değiştirip kordon yaktırmaya karar verdim:S
Bebeğim 30 haftalık doğdu.Ayağında amniyon kesesinden kopan bir parçanın(ki operasyonda sıvı azaltması yapıldı ve kesesi çok harap edildi ordan bir parça kopma ihtimalı çok yüksek) yapışması sonucu kemiğe kdr açık doğdu.TAVSİYEM YAPTIRAN ARKADAŞLAR KESEYİ ÇOK YIPRATMALARINA İZİN VERMEYİN...
.Plastik cerrahi bebeğimi ameliyat etti.Sonra bağırsağa sıçrayan enfeksiyon bağırsak operasyonu derken 4 kez opere oldu bebeğim...Şuan çok sükür fındık gibi çok şeker bir oğlum var..Ne yaşarsak yaşayalım bu işlem sonucunda bir oğlum yaşıyor en azından..Buna şükür:))))

• Beğen

canım 16. haftamda bebeklerimin arasında bir haftalık gelişim farkı oluştu.(bebeklerın arasında gelişim farkkı olması illa TTS demek değil bu arada plesantayı eşit paylaşmadıklarından kaynaklanıyor bu durum)....ama Ben şüphelendim.PERİNATOLOG dan randevu aldım.17. haftamda teşhis konuldu.TTS2 evredeymişim.18. haftama geldiğimde bir bebeğimin suyu bitmiş köşeye sıkışmış bir görüntüsü vardı.iki bebeğimde de Kalbinde sorunlar oluşmuştu TTS3 evreye girmişiz hemencecik..Çok hızlı ilerliyor maalesef...18. haftamda durdurduk birini.Şuan yaşayan bebeğimde kalp sorunu falan kalmadı hiç şükür...
Operasyon olduğum gün yanımda bir kadın tek yumurta ikizi 38. haftasında doğm yaptı ve hiç sorun yaşamamıştı.Takiplerini Çapa perinatoloji bölümünde yaptırmış.
Yani sorun olan kadar olmayan da var içini ferah tut.

Merhaba.ben ikizlerimden birini 2 hafta once kaybettim.ayni plesantayi paylasan iki kesesi olan tek yumurta ikizleriydi.boyle durumlarda aralarinda ortak damarlar ve ortak damarlar arasinda kan alis verisi yapiyolar bebekler.birisinin kani cok almasi ve dolayisiyla cok buyuk olmasi , digerininde alamamasi ve gelisemedigi icin , suyunun az olmasi sebebiyle iki hafta once bebegimi kaybettim.kendimi olen bebegime alistirdim ancakproblem suanda basladi cunku tek plesantasi olan bebeklerde biri olurse digerine asiri kan gitme beyine giden oksijende problem olmasi , kansizlik , kalp , bobrek, felc olma gibi problemler olabiliyor.dun doktora gittim ve yasayan bbebegide kansizlik problemi gitmis suanda goruns olarak iyi dedi..ancak suyu cok fazla.bu da erken dogum riskini artiriyo tabi.2 hafta sonra mr yapacaklar ve beyninde problem olup olmadigina bakacaklar.ozurlu olma ihtimalide var ancak suan itibariyle yani (20 haftaligim suanda ) gorunmuyo ..benim derdimde su ;cok arastirma yaptim ve gordumki bu durumdaki hamileliklerde ya iki bebekte ölūyo yada dogan bebek problemli oluyo.ancak doktor iyi dedi suan icin ve hicbir zaman % 100 saglikli garantisi vermiyolar.bebegime kiyamiyorum aldirmaya ancakya sakat dogarsa ben bunun acisini bir omur boyu sakat bebegime bakarak cekicem.ayni durumu yasayanlar varmi karar vermek cok zor ne yapacagimi bilmiyorum

• Beğen
Merhaba.ben ikizlerimden birini 2 hafta once kaybettim.ayni plesantayi paylasan iki kesesi olan tek yumurta ikizleriydi.boyle durumlarda aralarinda ortak damarlar ve ortak damarlar arasinda kan alis verisi yapiyolar bebekler.birisinin kani cok almasi ve dolayisiyla cok buyuk olmasi , digerininde alamamasi ve gelisemedigi icin , suyunun az olmasi sebebiyle iki hafta once bebegimi kaybettim.kendimi olen bebegime alistirdim ancakproblem suanda basladi cunku tek plesantasi olan bebeklerde biri olurse digerine asiri kan gitme beyine giden oksijende problem olmasi , kansizlik , kalp , bobrek, felc olma gibi problemler olabiliyor.dun doktora gittim ve yasayan bbebegide kansizlik problemi gitmis suanda goruns olarak iyi dedi..ancak suyu cok fazla.bu da erken dogum riskini artiriyo tabi.2 hafta sonra mr yapacaklar ve beyninde problem olup olmadigina bakacaklar.ozurlu olma ihtimalide var ancak suan itibariyle yani (20 haftaligim suanda ) gorunmuyo ..benim derdimde su ;cok arastirma yaptim ve gordumki bu durumdaki hamileliklerde ya iki bebekte ölūyo yada dogan bebek problemli oluyo.ancak doktor iyi dedi suan icin ve hicbir zaman % 100 saglikli garantisi vermiyolar.bebegime kiyamiyorum aldirmaya ancakya sakat dogarsa ben bunun acisini bir omur boyu sakat bebegime bakarak cekicem.ayni durumu yasayanlar varmi karar vermek cok zor ne yapacagimi bilmiyorum
bebeğinin birini kaybettiğin için çok üzüldüm canım. İnşallah diğerini sağlıkla alırsın kucağına..
aynı durumu mu yaşıyorum bilmiyorum tam olarak, perşembe kesin teşhis koyacak doktorlar..
biz de 20 haftalığız şuan.. bebeklerden biri küçük diğeri büyük ve suyu fazla..
çok korkuyorum, ikisini de çok istiyorum, çok dua ediyorum :KK43:(((
sizin transfüzyon nasıl anlaşıldı? kaçıncı haftada? hangi hastaneye gidiyorsun..
ölen bebeğin yaydığı toksinler de yaşayan bebeğe zarar veriyormuş diye okudum :KK43:
ama herkesde aynı olmuyor ki hiç bir şey.. umarım bebeğin çok sağlıklıdır canım..
Allahım bize bağışlasın onları...

• Beğen
Nektarcim Allah senin bebeklerinide sana bagislasin insallah.o kadar zor bi durumki doktorlar diger bebegim icin % 25 sakat olma ihtimali var diyo .diger bebegimde anemi olustu vucudunda odem olustu suan icin iyi diyo doktorlar ama zaten iyilesmeye baslasiktan sonra birdaha problem olusmuyo ancak digeri öldùğunde problem olusmussa olusmustur.bende riski goze alamadim pazartesi diger bebegimide alacaklar.cok zor gunler geciriyorum cok aci bi durum.ben yabanci bi profosere gittim ama oda cihat Sen i onerdi.git derim cunku bu cok onemli bi durum.senin ikizlerin tek yumurta ve tek plesentami bunu mutlaka ogren.eger tekse ve aralarinda ortak damarlar varsa lazerle yakiyolar ve kurtulma sanslarida Oluyo.benim bebegim 18.haftasinda ölmus 1 hafta sonra gidince bebegimin öldūgunu ve iits oldugunu soylediler.erkenden olsaydi belki kurtarabilridik.allah yardimcimiz olsun cok kotu birsey.

• Beğen
Nektarcim Allah senin bebeklerinide sana bagislasin insallah.o kadar zor bi durumki doktorlar diger bebegim icin % 25 sakat olma ihtimali var diyo .diger bebegimde anemi olustu vucudunda odem olustu suan icin iyi diyo doktorlar ama zaten iyilesmeye baslasiktan sonra birdaha problem olusmuyo ancak digeri öldùğunde problem olusmussa olusmustur.bende riski goze alamadim pazartesi diger bebegimide alacaklar.cok zor gunler geciriyorum cok aci bi durum.ben yabanci bi profosere gittim ama oda cihat Sen i onerdi.git derim cunku bu cok onemli bi durum.senin ikizlerin tek yumurta ve tek plesentami bunu mutlaka ogren.eger tekse ve aralarinda ortak damarlar varsa lazerle yakiyolar ve kurtulma sanslarida Oluyo.benim bebegim 18.haftasinda ölmus 1 hafta sonra gidince bebegimin öldūgunu ve iits oldugunu soylediler.erkenden olsaydi belki kurtarabilridik.allah yardimcimiz olsun cok kotu birsey.

canım çok üzüldüm :KK43: diğer bebeğini de kaybedecek olaman daha da sarsmıştır seni.. ne yaptın? neye karar verdin :KK43: belki kararın değişmiştir :s
ama bize de aynı şeyleri söylüyorlar, küçük bebek ölürse diğerinin sakat doğma ihtimali çok yüksek diyorlar :KK43:
şükür hala hayata tutunuyo miniğm, ama her an her şey olabilir.. EDF kaybı başlamış küçük bebekte dedi doktor salı günü..
Allah yardımcımız olsun..
Sana da dua edicem, inş çabucak toparlanırsın.. umarım iyisindir :KK43:

herkese merhaba bu durumda olanların allah yardımcısı olsun bende ikinci gebeliğimde bu durumla karşılaştım benim 24.haftada anlaşıldı çapayada gittim birini sonlandırmak için geç kalındığını söylediler ve bursadaki doktoruma geri geldim o beni kurtardı şuanda 9,5 aylık ikiz kızlarım var doktorum tek çarenin karnından su almak olduğunu söyledi 24. haftadan 30. haftaya kadar karnımdan toplam 11 litre su aldılar haftada iki gün gidiyordum 30+2 de dogum yaptım ikizlerimin biri 30 gün diğeri 46gün küveste kaldılarşuanda çok şükür ikiside yanımda sadece 46 gün kalanın küveste fazla kaldıgı için bazı sorunları var ama ikiside sağlıklı ve en önemlisi yanımda bu durumda olan herkesin allah yardımcısı olsun eğer isteyen olursa dortor konusunda yardımcı olurum allah herkese şifa versin

• Beğen
bana da 17. haftamda teşhis konuldu 1. evreydik geçen hafta recep has a gittik 2. evreye girmişiz verici olanı sonlandırma kararı aldık ancak çocuğun pozisyonu bir türlü elvermedi kordona ulaşılamadı zaten bu duruma karar vermek çok zordu şimdi iyice zorlaştı aralarındaki zara delik açıldı ve birinin suyu azaltıldı durum yine kötüleşirse işlem tekrar edilecek hayırlısı bakalım :18::KK43:

• Beğen
bana da 17. Haftamda teşhis konuldu 1. Evreydik geçen hafta recep has a gittik 2. Evreye girmişiz verici olanı sonlandırma kararı aldık ancak çocuğun pozisyonu bir türlü elvermedi kordona ulaşılamadı zaten bu duruma karar vermek çok zordu şimdi iyice zorlaştı aralarındaki zara delik açıldı ve birinin suyu azaltıldı durum yine kötüleşirse işlem tekrar edilecek hayırlısı bakalım :18::KK43:

canım cende 7 haftalık hamileyim tek yumurta ikizleri aralarında zar ver ortak besleniyorlar dedi doktor hemne profa yonlendirdi perinatogmuş adanadayım ben süleyman cansun demir adı olasılıkları sıralıdı 2 haftada bir kontrole gidecem 28.dede profa tekrar gidecem senin bebişler nasıl şuan canım nasıl gidiyor hamilelik

dr çok zorlu bi yol dedi ben bu kadar zora gelemem derseniz kürtajla alalım dedi şuan sağlıklılar bi sıkıntı yok rabbim ilerleyen haftalardada bi sıkıntı çıkmaz inşallah

herkese merhaba bu durumda olanların allah yardımcısı olsun bende ikinci gebeliğimde bu durumla karşılaştım benim 24.haftada anlaşıldı çapayada gittim birini sonlandırmak için geç kalındığını söylediler ve bursadaki doktoruma geri geldim o beni kurtardı şuanda 9,5 aylık ikiz kızlarım var doktorum tek çarenin karnından su almak olduğunu söyledi 24. Haftadan 30. Haftaya kadar karnımdan toplam 11 litre su aldılar haftada iki gün gidiyordum 30+2 de dogum yaptım ikizlerimin biri 30 gün diğeri 46gün küveste kaldılarşuanda çok şükür ikiside yanımda sadece 46 gün kalanın küveste fazla kaldıgı için bazı sorunları var ama ikiside sağlıklı ve en önemlisi yanımda bu durumda olan herkesin allah yardımcısı olsun eğer isteyen olursa dortor konusunda yardımcı olurum allah herkese şifa versin

slm canım şuan 7 haftalık hamileyim ortak besleniyorlar aralarında zar var dr bütün riskleri sıraladı adanada süleyman cansun demire gittik cuma günü perinatog hiç bi sıkıntıda olmayabilir dedi sürekli kontrol altına alalım dedi 28.ine gün verdi tekrar gidecez inşallah rabbim sağlıcakla doğmalarını nasip eder

senin bebişler nasıl canım

selam canım daha yolun çok başındasın tek duam hiç bir sorun olmadan sağlıklı bir şekilde bebeklerini kucağına alabilmen sadece iyi bir takip gereken bir durum gittiğin doktorun branşını bilmiyorum benim doktorum riskli gebeliklerle ilgili uzman bir doktordu tavsiyem öyle bir doktor şuanda benim bebişlerim çok şükür iyiler sadece birinin kulaklarında bir problem kaldı onu çözmeye çalışıyoruz allah yardımcın olsun istediğin zaman her konuda yardım ederim sen sadece iyi düşün iyi olsun

X