Ikili test hakkında bilgisi olanlar varmı...

sevom

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Ocak 2009
1
0
Slm arkadaşlar ben aranıza yeni katıldım. Ben şu an 16 haftalık hamileyim 14. Haftada ikili test yaptırdım ve kötü çıktı biraz yüksekmiş. Ben ve eşim çok endişeliyiz. Bu hafta 3lü test yaptıracaz sizce bu testlerin doğruluk payı nedir. Bir bilgisi olan varsa bana cvp yazabilirmi..

şimdiden teşekkür ederim....

İkili testin down sendromunu yakalama oranı %85'tir (Yani bebek downluysa %85 yakalar, %15 kaçırır). Üçlü testte yakalama oranı %65-70, kaçırma oranı %30-35'tir. Üçlü test yerine yapılan dörtlü test diye bir test var, o üçlüden daha iyidir, aynı haftalarda yapılır, yakalama oranı %75-80 civarındadır.

Buna ek olarak bu testlerin yalancı pozitif oranları da önemlidir. Yalancı pozitif demek, bebeğinizde hiç bir şey yokken testin kötü sonuç vermesi demek. Bu oran ikili ve dörtlü testte yaklaşık %5 iken, üçlü testte %15'e kadar çıkabilmektedir. Bu da şu anlama geliyor, üçlü test yaptıran her 1000 kadından 150'si riskli sonuç alıyorlar, fakat bunların sadece 2 ya da 3'ünün çocuğu down sendromuna sahip. Ama Bu 150 kadının test sonucunda amniyosenteze gittiğini düşünürseniz, aslında 148'i boşuna amniyosentez yaptırıyor, hatta belki de sağlıklı çocuğunu amniyosentez nedeniyle kaybediyor.

Benim size tavsiyem 3'lü yerine dörtlü test yaptırmanız ve 18. hafta gibi iyi bir doktorda detaylı ultrasona girmeniz. Eğer hala riskler yüksek görünüyorsa amniyosenteze karar verebilirsiniz.

ikil testini yeniden başka bir hastaneye yaptır canım

X