İki çocuk , ikinci evlilik düşüncesi, maddi durumu kötü diye istemeyen anne

Bir tanıdığımın durumuna çok benziyor sizin durum. O da 17 yaşında anne olmuş ama kendisi tercih etmiş. 1. Eşin maddi durumu iyiymiş ama ailesine yediriyor ve gizli birikim vs. Yapıyormuş. Dolayısı ile madden hiç rahat etmemiş. Sonrasında 1 kız ve bir erkek çocukla, yine aile yüzünden boşanıyorlar.

Sonra 2. Evliliğini yapıyor. Adam öyle varlıklı, malı mülkü olan birisi değil. 1. Eşini tanımam ama, 2. Eşini tanıyorum. O iki çocuğa öz evladı gibi baktı. Yani 30 bin mi kazanıyor, gelip karısına veriyor ve karısı onun hepsini çocuklarına harcasa, neden? Diye sormuyor.

O çocuklara bir gün laf etmiş, kalbini kırmış insan değil. Abartısız, kendine üst baş almaz o çocuklara alır, ikisini okuttu, meslek sahibi olacaklar. Yetebilmek adına, adam gündüz çalışırken dışardan bile yemiyor masraf olmasın diye ama dediğim gibi çocuklardan gram kısmaz.

O kadına, bazıları ne işin var bunla falan demişler.(maaşı az diye ve evi barkı yok diye) Kadın diyor ki "Zaren, çocuğuma babalık yapan, merhametli eden birini nasıl bırakırım?"

Bunları kadın anlatıyor ve onları tanıyan herkes, ben dahil adamı takdir ediyoruz.

İlk evlilik olsa yorumum daha farklı olabilirdi. Ama çocukla beraber 2. Evlilik bu. Şimdi zengin olup, cocugunuza zarar veren biriyse maddiyatın ne önemi var?

Maddiyattan evvel çocuklar güvende mi? Sorumluluk alabilir mi? Bunlar daha önemli.

Annenizin konuşmasını pas geçerek yorum yapacağım;

Siz çalışıyorsunuz ve evlenince çalışmaya devam edeceksiniz bu durumda kızınız nerede kalacak. 1-2-3 yıl tanıyor olabileceğiniz kişiye kızınız konusunda ne derece güvenebileceksiniz ?
Kızınızın masraflarını siz karşılarken geçinmek te problem olursa eşiniz bunu problem yapacak mı?
Kendi kızına annesi bakarken sizin kızınıza bakma eşinizi rahatsız edecek mi ?
Onun kızına ve çocuklarına ayıracağı para ve nafaka çıkıldığında evinizi geçindirmeye yetebilecek mi ?
Arabası ile ileride ev almayı düşünebilecek kafada birisi mi ?
Ev almayı düşünebilecek misiniz ?
İlk eşinizle yaşadığınız problem ile kıyaslayarak yeni yuva kurmaktan ziyade evet tabiki aşkta önemli ama yaşınızı da baz alırsanız etraflıca düşünün bu saatten sonra hem sıfırdan yuva kuracaksınız hadi 1-2 yılda öyle geçti 40ınızdan sonra kirada olacaksınız.. Onun kızı büyüyecek masraflar artacak sizin kızınız büyüyecek masraflar artacak geçinebilecek misiniz ?
Ha ama evi arabası olan zenginlerde ay ben dur şunla evlenip ona bakayım diye etrafınızda pervane olmuyorlardır.
Sadece bence geçinilebilecek mi bunu iyi analiz etmenizde fayda var.
Sonra kocam evine bakmıyor. Tüm maaşı eski karısına kızına gidiyor diye kara kara düşünmek zorunda kalmayın

Kızınızın ve sizin hayat şartlarınız düzelse evlenin. Ama kiraya çıkacaksınız. Üstelik çocuğunuz başkasının düzenine girecek daha çok etkilenecektir. Gitmek istemeyedebilir. Neticede şimdi anneannesinin evinde evlenseniz elin evinde olacak. Ne kadar rahat eder?
Bana da yanlış bir karar gibi geldi

Kızın olmasa git bugün evlen derdim ama kızın var. Oğlan kurtarmış kendini gitmiş babaya.
Elin herifi sapık mıdır pis midir nedir belli değil kızınla aynı evde. Azıcık bekle büyüsün gitsin üniye kursun hayatını sonra ne yaparsan yap.
Ha bu demek değil ki kapat kendini.
Kocan mı olmak zorunda sevgilin olsun git gez kafa dağıt eğlen aşkını yaşa. Haldır haldir evlenmeye çalışmanın ilk evliliğinden farkı ne? Hani aşk meşk yaşamamıştın ya şimdi de yaşamıyorsun üstelik hem aşk yok hem mantık.

40 yaşına gelmiş bir adamın bence de evi olmalı. yani önceki yıllarda ev almak şu anki kadar zor değildi takdir edersiniz ki... annenizin üslubu yanlış olsa da söyledikleri doğru. ikinci evlilikte evet insanlar biraz rahat etmek istiyor ki geneli zaten mantık evliliği oluyor ikinci evliliklerin. ben annenizi haksız bulmadım. Çoğu üyenin dediği gibi yağmurdan kaçarken doluya tutulmayin. kaç yaşına kadar satış temsilcisi olarak çalışma planiniz var? bu gidişle en az 50 yi görürsünüz çünkü geçinmek zorunda kalacaksınız. ev kira adam satış temsilcisi elde avuçta ev yok. ben bile bile lades demezdim ustelik bir de 10 yaşında kızım var. aman aman

Bir tanıdığımın durumuna çok benziyor sizin durum. O da 17 yaşında anne olmuş ama kendisi tercih etmiş. 1. Eşin maddi durumu iyiymiş ama ailesine yediriyor ve gizli birikim vs. Yapıyormuş. Dolayısı ile madden hiç rahat etmemiş. Sonrasında 1 kız ve bir erkek çocukla, yine aile yüzünden boşanıyorlar.

Sonra 2. Evliliğini yapıyor. Adam öyle varlıklı, malı mülkü olan birisi değil. 1. Eşini tanımam ama, 2. Eşini tanıyorum. O iki çocuğa öz evladı gibi baktı. Yani 30 bin mi kazanıyor, gelip karısına veriyor ve karısı onun hepsini çocuklarına harcasa, neden? Diye sormuyor.

O çocuklara bir gün laf etmiş, kalbini kırmış insan değil. Abartısız, kendine üst baş almaz o çocuklara alır, ikisini okuttu, meslek sahibi olacaklar. Yetebilmek adına, adam gündüz çalışırken dışardan bile yemiyor masraf olmasın diye ama dediğim gibi çocuklardan gram kısmaz.

O kadına, bazıları ne işin var bunla falan demişler.(maaşı az diye ve evi barkı yok diye) Kadın diyor ki "Zaren, çocuğuma babalık yapan, merhametli eden birini nasıl bırakırım?"

Bunları kadın anlatıyor ve onları tanıyan herkes, ben dahil adamı takdir ediyoruz.

İlk evlilik olsa yorumum daha farklı olabilirdi. Ama çocukla beraber 2. Evlilik bu. Şimdi zengin olup, cocugunuza zarar veren biriyse maddiyatın ne önemi var?

Maddiyattan evvel çocuklar güvende mi? Sorumluluk alabilir mi? Bunlar daha önemli.
Arkadasin masallah guzel bir evlilik yapmis mutlu mesut bir omur dilerim kendisine ama... bu arkadasin mustakbel esi iki cocukla bosanmis bi adam.
Sorarim sana hangi es merhametli iyi bir erkegi terkeder ki?

Misal ben terketmiyorum esimi, sen ediyor musun?

Ben bi tahmin yurutecegim kesin ilk es bu super mustakbel es adayini aldatmistir, sen ne dersin?

İki tarafında maddi sorumluluğunda olacak cocuklari var. Eski eşe nafaka ödüyor mu, görüştüğünüz kişi? Kira ödenecek, ev gecindirebilecek derken mesleğiniz gereği geçinmeniz zor gözüküyor. Kızınızdan kısmanız gerekecek belkide. Zengin biriyle de evlenseniz çalışmalısınız bu arada. Meseleniz o değil ama belli bir yaşa gelmişken, çocuğunuz da varken, maddi meseleleri düşünmeniz gerekiyor. Annenizin üslubu yanlışsa da özünde dedikleri doğru.

İki çocugum, boşanalı 2 yıl oldu , oğlan 21 yaşinda babanin yanina yerleşmeye hazirlaniyor.Ben ailemle yasiyorum çok zor oluyor.Sığıntı gibi. Anlayışli bir aile degil.Kızım 10 yasinda evlenirsem yanima alıcam.38 yasindayim.Aynı iş yerinde birisiyle tanistim 5_6 ay oldu.Oda boşanmiş iki kızı var.Kızlarinin birisi evli diğeri annede.Evi yok.Arabasi var.Bir birikimi falan yok.Mesleğide benim gibi satış danışmanı.Ailesiyle tanistirdi , kızlariyla tanistik, hep evlilik üzerine konusmalar yapıyoruz.Bugün gelin desem gelicek ama ben seneye yazın gibi bir süre verdim biraz daha tanimak istiyorum.Anneme açtım konuyu bir aç k.. den kurtuldun başkasinimi buldun dedi.Durumu iyi olsun , calismak zorunda kalma en azindan bir evi olsaymis evinde otursaydin , sen zaten çok çektin ilkinde falan bir seyler diyor.Beyefendiye ailesine de çok ısındım beb iyi insanlar şimdilik değer veriyor bana evlenince ne olur bilmiyorum.Herkese her aileye hemen ayak uydurabilecek bir yapım yok, sevemiyorum kolay kolay. Bilemiyorum kızlar maddi sıkıntı yaşayıbca evliligimize yansırmı yada evi barkı olanla başka sorunlar yasiycam belkide ne zor bir işmiş.
kızınız babasında mı anlamadım ?

ayrıca evlenınce yanınıza alma cesaretınız daha da zor geldı bana, cunku sonucta babası bır yabancı ıstemeyebılır ya da sız tedırgın bır sekılde yasayabılırsınız

Anneniz SONUNA KADAR HAKLI. 2. evlilikte riskleri minimize etmeye yönelik davranmanız gerekirken 20lik yeni yetme gibi seviyorum tarzı mantıksız bir karar almak üzeresiniz. Hayatında mali olarak bir noktaya gelememiş çulsuz bir adamla işiniz ne? Şu yaşa dek kör topal bir evi olmalıydı en basitinden. Bir kadın olarak sonsuza dek kira ve fatura ödeyemezsiniz, fiziksel gücümüz ve fıtratımız buna müsait değil. İyi bir adam demişsiniz, iyi bir adamı hiçbir kadın 2 kız cocuguna rağmen boşamaz. Bunuda unutmayın.
ben katılıyorum sıze

ama ben 33 yasında ve cocuksuz bır kadındım ama yıne ask sevgı dıyıp cok daha zor ve sorunlu bır ıkıncı evlılık yapmıs oldum yanı ınsanlar ıkıncı de cok daha mantıklı olmak zorunda. cocukları varsa, zaten kırk defa dusunmelerı lazım.

ben katılıyorum sıze

ama ben 33 yasında ve cocuksuz bır kadındım ama yıne ask sevgı dıyıp cok daha zor ve sorunlu bır ıkıncı evlılık yapmıs oldum yanı ınsanlar ıkıncı de cok daha mantıklı olmak zorunda. cocukları varsa, zaten kırk defa dusunmelerı lazım.
Aynen öyle. Birde şu zihinsel kodlamayı da yanlış buluyorum maddiyat olarak eli güçlü biri konu sahibinin cocuguna kötü mü davranacak illa. Bir erkek hem maddiyat olarak eli güçlü hem merhametli evlendiği kadının cocuguna babalık yapan babacan biri de olabilir. Böyle erkekler de var. Neden standartları aşağıda tutalım zaten başımıza ne geliyorsa bu kadarı bana yeter kafasından geliyor genellikle. Yeterki merhametli olsun kafasını doğru bulmuyorum. Biz hedefimize parlayan Ay 'ı koyalım ay isabet etmezse yıldızlar isabet eder.

İki çocugum, boşanalı 2 yıl oldu , oğlan 21 yaşinda babanin yanina yerleşmeye hazirlaniyor.Ben ailemle yasiyorum çok zor oluyor.Sığıntı gibi. Anlayışli bir aile degil.Kızım 10 yasinda evlenirsem yanima alıcam.38 yasindayim.Aynı iş yerinde birisiyle tanistim 5_6 ay oldu.Oda boşanmiş iki kızı var.Kızlarinin birisi evli diğeri annede.Evi yok.Arabasi var.Bir birikimi falan yok.Mesleğide benim gibi satış danışmanı.Ailesiyle tanistirdi , kızlariyla tanistik, hep evlilik üzerine konusmalar yapıyoruz.Bugün gelin desem gelicek ama ben seneye yazın gibi bir süre verdim biraz daha tanimak istiyorum.Anneme açtım konuyu bir aç k.. den kurtuldun başkasinimi buldun dedi.Durumu iyi olsun , calismak zorunda kalma en azindan bir evi olsaymis evinde otursaydin , sen zaten çok çektin ilkinde falan bir seyler diyor.Beyefendiye ailesine de çok ısındım beb iyi insanlar şimdilik değer veriyor bana evlenince ne olur bilmiyorum.Herkese her aileye hemen ayak uydurabilecek bir yapım yok, sevemiyorum kolay kolay. Bilemiyorum kızlar maddi sıkıntı yaşayıbca evliligimize yansırmı yada evi barkı olanla başka sorunlar yasiycam belkide ne zor bir işmiş.

aılenızden bunalıp bır baska kotu eve kendınızı atmıs olacaksınız muhtemelen. yanı bır baska yanlıs ortam.

cocukları olan, belırlı yasta olup sıze nasıl bakacak o kısı, anlayamadım da su ankı sartlarda cok zor. kaldı kı o tabı kı hemen gel demenızı bekler

hem duzenlı cınsel hayat, hem para kazanan bır kadın, hem yemek temızlık derken hayatını duzene koymus olacak. ama sızın cok dusunmenız lazım. onun cocukları buyuk ama sızın daha hayatın basında olan bır erkek evladınız var ustelık erkek evlat ıcın annenın evlenmesı ve uvey baba olgusu daha zor seyler.en onemlısı cok kucuk bır kızınız var.

karsınızdakı hemen evlenmek ıster, cunku dedıgım gıbı onun sartları da beklentılerı de ıhtıyacları da sızınkı gıbı degıl kı.

maddı sıkıntı evlılıge yansır mı dıyorsunuz, 21 yasında evladınız var, ıkıncı evlılık yapıyorsunuz muhtemelen 40lardasınız, daha anlamadınız mı maddıyattan kaynaklı seylerın evlılıklere nasıl etkı ettıgını. ustelık sız ıkı kısı degılsınız, onda 2, sızde ıkı derken 6 kısılık dusunmek zorundasınız

annenız agır konusmamıs demek kı, yıne benzer bır adamı bulmussunuz o da dıyor kı rahat et, gıdıp de elın herıfının karnını doyurma 15 saat ayakta calısıp... onun cumlesının tam da özü bu yani.

Aynen öyle. Birde şu zihinsel kodlamayı da yanlış buluyorum maddiyat olarak eli güçlü biri konu sahibinin cocuguna kötü mü davranacak illa. Bir erkek hem maddiyat olarak eli güçlü hem merhametli evlendiği kadının cocuguna babalık yapan babacan biri de olabilir. Böyle erkekler de var. Neden standartları aşağıda tutalım zaten başımıza ne geliyorsa bu kadarı bana yeter kafasından geliyor genellikle. Yeterki merhametli olsun kafasını doğru bulmuyorum. Biz hedefimize parlayan Ay 'ı koyalım ay isabet etmezse yıldızlar isabet eder.
ya maddiyat ıle bır adamın ıyı bır ınsan ya da kotu bır ınsan olmasının asla bır orantısı olamaz.

aynı sekılde kotu bır baba ya da babalık yapabılecek bır adam olması da, alakasız. kısının karakterı etken

ama madıyat tabı kı, kadının da erkegın de ılıskıde sorunları etkıleyen bırseydır, bu bır gercektır ona yorum yapılamaz. ama bır ınsanın kadın ya da erkek olsun, ahlaklı vıcdanlı merhametlı olması, fınansal durumuna baglı bırsey degıldır.

Arkadasin masallah guzel bir evlilik yapmis mutlu mesut bir omur dilerim kendisine ama... bu arkadasin mustakbel esi iki cocukla bosanmis bi adam.
Sorarim sana hangi es merhametli iyi bir erkegi terkeder ki?

Misal ben terketmiyorum esimi, sen ediyor musun?

Ben bi tahmin yurutecegim kesin ilk es bu super mustakbel es adayini aldatmistir, sen ne dersin?
Boşanmış kadınlar için rahmetli babaannem "İt ekmekten kaçmaz" derdi. Biraz argo ama o niyetli bir söylem değil aslında. Elbette kimse mutlu yuvasını bırakıp kaçmaz. Kaçan istisnalar elbet vardır.

Mesela erkek olan bir arkadaşıma çok üzülmüştüm Tüp bebek yöntemi ile 2 kızları olmuştu. Arkadaşım dünya iyisidir, mükemmel baba. Kadın, kızları bırakıp başkasına kaçtı. Kızlar şu an (4 yaşında terkedildiler) 14 yaşında ve baba halen evlenmedi çünkü kızlar onun dünyası ve bir başkası incitir diye bekar kaldı. Bu arada kızlar, annesinin aldattığını bilmiyorlar çünkü baba asla anlatmadı. Benle, eşim biliyor sadece. (Kadının ailesi biliyordur)

Bu istisnalar harici hiç bir kadın kolay kolay yuvasını bırakmaz, bunda hemfikiriz. Keşke sebep nedir öğrenebilse.

Zaten sütten ağzı yanmış, bunu iyice araştırması lazım. Çocuk var hem de kız çocuğu. Benim anlatmak istediğim maddiyattan çok daha önemli olan şey, çocuk güvende olacak mı? 1 kere yıkılmış, 2. Kez yıkılmasın.

Şu hayat şartlarinda zor malesef
Ev yok araba yok 40larında adam size ve çocuğunuza nasıl baksın? Kendi çocuklarıda var? Ne kadar maaş alıyor kiraya ne kadar gidiyorda size ne kalacak? Şimdi çalıştığınız parada ev ihtiyaçlarına gidicek. Annenizin evinde kira derdiniz yok, bakıcı derdiniz yok, kazancınızla kızınıza yetersiniz. Aşk aşk diye böyle öne atılmak çok mantıksız anneniz çok haklı. Kızınız ergenliğe giricek yakında neden böyle bi değişim stresini yaşatıyosunuz ona? Erteleyin 4-5 sene daha kızınız biraz daha büyüsün. Elin adamıyla evin içinde nasıl rahat yaşayacak

Evlenmek ve karar vermek için önünüzde daha bir sene var. Kimse sizden daha iyi bilemez, daha iyi sezemez. Bu bir sene içinde bakın, vakit geçirin. İkinizde calisiyorsunuz madem nasılsa gecinirsiniz. Ben çok zengin adamla evlendim de ne oldu sanki. Bosandim. Sonrasında da az maaşlı bir adamla evlenecektim ailem yok dedi. Kızın var dedı. Adam asgari ücretli dedi. Üç sene sonra bıraktım. Şimdi kafama edeyim diyorum. Yaş geçti kız büyüdü şimdi tek başıma aha anamla çay kahve içiyoruz akşamları. Kız da çıkıp gidecek bugün yarın. O hayır dediğim çocuk evlendi çocuğu oldu mutlu baya. Eşine de gül gibi bakıyor. Kadın işten ayrıldı çocuk bakmak için. Adam da daha iyi iş buldu. Haberi geliyor ortak çevre cok. Allah eşine çocuğuna bagislasin karısı diyormuş benim şansım kocam oldu ondan yüzüm güldü diye. Ha kötü de çıkabilir. Çocuk var ortada çünkü. Ama sen taniyacaksin. Gözün açık olsun. İyice tanı. Maddiyata değil karakteri bak çünkü kızın var.

Maddiyat tabikide önemli ikinizin maaşı toplam kaç para yapıyor ev kiraları ortada. Zengin bulup evde oturun demiyorum yine çalışın ama sizden biraz yukarıda maaşı olan birisiyle birlikte olun. 2çocuk olacak evde onların masrafları eğitimi zaten bir maaş olur diğer maaşta kiraya gitse ne yiyp ne içeceksiniz?
Sevgi karın doyurmuyor maalesef.

Boşanmış kadınlar için rahmetli babaannem "İt ekmekten kaçmaz" derdi. Biraz argo ama o niyetli bir söylem değil aslında. Elbette kimse mutlu yuvasını bırakıp kaçmaz. Kaçan istisnalar elbet vardır.

Mesela erkek olan bir arkadaşıma çok üzülmüştüm Tüp bebek yöntemi ile 2 kızları olmuştu. Arkadaşım dünya iyisidir, mükemmel baba. Kadın, kızları bırakıp başkasına kaçtı. Kızlar şu an (4 yaşında terkedildiler) 14 yaşında ve baba halen evlenmedi çünkü kızlar onun dünyası ve bir başkası incitir diye bekar kaldı. Bu arada kızlar, annesinin aldattığını bilmiyorlar çünkü baba asla anlatmadı. Benle, eşim biliyor sadece. (Kadının ailesi biliyordur)

Bu istisnalar harici hiç bir kadın kolay kolay yuvasını bırakmaz, bunda hemfikiriz. Keşke sebep nedir öğrenebilse.

Zaten sütten ağzı yanmış, bunu iyice araştırması lazım. Çocuk var hem de kız çocuğu. Benim anlatmak istediğim maddiyattan çok daha önemli olan şey, çocuk güvende olacak mı? 1 kere yıkılmış, 2. Kez yıkılmasın.
Dedigin gibi istisnalar elbette var, aldatan kadinlar da var, aldatan erkekler kadar sayilari cok degil ama varlar.

Bu uyenin bosanma gerekcesini öğrenmesi gerekiyor, gercegi, mahkeme zaptina gecen gerekceyi ogrenmesi gerekiyor.

10 yasindaki cocuk cok zor bir yasta, ergenlige girdi belki ya da girmek uzere, ayrica tehlikeli bir yasta, hem gelecek iliskileri hem de guvenligi acisindan. Dedigin gibi konu sadece maddiyat degil, cocugun guvenligi, kadinin guvenligi, erkegin gercekleri vs hep dusunulmeli.

X