Aile Planlaması İçim içimi yedi ...

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

Krissi

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
2 Haziran 2016
3.000
2.221
33
Selam Kızlar ben size bir şey danışmak istiyorum. Geçen ay 6sında smear ve hpv testi için doktora gitmiştim. Smear alındıktan sonra doktor spirale baktı yerinde merak etme dedi. Bir hafta sonra hpv testi için gittim. Örnek alındı ama spirale zarar geldi mi diye sormayı unuttum. Üstüne adet gördüm ama zaten ilişkiye de girmemiştim. Dün eşimle birlikte olduk ama benim yumurtlama dönemiydi. O yüzden kafama takıldı. Hpv testi yapılırken smear kadar derine gidip zarar verir mi spirale? Kayması nasıl belli olur? Bu konuda yardımlarınıza ihtiyacım var.

Spiralin takıldığı yer farklı smear o kadar derine gitmiyor sadece sürüntü aliniyor diye biliyorum

Hpv ve smear farklı yerden mi yapılıyor ki ?
Benim bildiğim smear testi ile bakılıyor zaten buna . En azından buradaki doktorlar bu şekilde çalışıyor .

Hpv ve smear farklı yerden mi yapılıyor ki ?
Benim bildiğim smear testi ile bakılıyor zaten buna . En azından buradaki doktorlar bu şekilde çalışıyor .
Vajinanın içinden alınıyor ama testi ayrı oluyor. Smear gibi onda da aynı işlem ama sonuç için farklı bakılıyor değerlendirmesi farklı. Smear alınırken azıcık bir acı hissettim sonrasında spirali kontrol etti doktor. Ama aynı doktor hpv testinden sonra kontrol etmedi. Zaten hpv alınırken smear den daha kolay merak etme demişti. O kadar derine gitmiyor sanırım. Bilmiyorum ki smear de ilk defa verdim hpv de ilk defa. Spirale kadar gidiyor mu kestiremedim.

Dediğim gibi spiral 🧬 kullanmıyorum bilmiyorum ama şaşırdım 2 kez ayrı ayrı alınmasına .
İçin rahat etmesi için ertesi gün hapı al canım 😉

Dediğim gibi spiral 🧬 kullanmıyorum bilmiyorum ama şaşırdım 2 kez ayrı ayrı alınmasına .
İçin rahat etmesi için ertesi gün hapı al canım 😉
Ayrı aparatlar kullanılıyor aynı anda almamasının sebebi bu sanırım. Hap aklıma gelmedi ama kullanıp da yan etki yaparsa diye de çekindim şimdi.

Size çok basit bir şekilde ifade etmek isterim konuyu. Rahimi bir armut gibi düşünün. Spiral yani rahim içi araç (RİA) armutun sapı gibi iç tarafta yerleşik durumdadır. Smear ve HPV sapının olduğu yerin etrafından sürüntü şeklinde alınır. Rianıza dokunmaz bile. İçiniz rahat olsun. Ertesi gün hapı da kullanmayın.

Size çok basit bir şekilde ifade etmek isterim konuyu. Rahimi bir armut gibi düşünün. Spiral yani rahim içi araç (RİA) armutun sapı gibi iç tarafta yerleşik durumdadır. Smear ve HPV sapının olduğu yerin etrafından sürüntü şeklinde alınır. Rianıza dokunmaz bile. İçiniz rahat olsun. Ertesi gün hapı da kullanmayın.
Çok naziksiniz mesajınız çok net oldu 💜 teşekkür ederim. 🙏🏻

X