Hpv yüksek risk pozitif diyor ilk kez çıktı bu bilen baksın alan rızası için

Coksukurbugunume

Aktif Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
10 Aralık 2022
2.574
1.338
Kızlar merhaba,

Benim anneme cin 1 tanısı konulmuştu 6 ayda bir kere kontrole gidiyordu zaman zaman hpv devam dediler zaman zaman geçmiş dediler.

Şimdi sonuç pozitif çıkmış ama yıllardır gider yüksek risk yazısını ilk kez gördüm çok canım sıkıldı.

Bir bakar mısınız randevusuna zaman var bilgisi olan beni aydınlatabilir mi?

Eklentiler

• 5dbedd23-e957-4013-b527-845db7175a85.jpeg
    39,7 KB · Görüntüleme: 12

hpv pozitif çıkmış, anneniz negatif olsa bile eşinden virüsü almaya devam ederse tekrar pozitif olabilir bu şekilde. Kaç yaşında bilmiyorum ama aşı olabilir, doktor kolposkopi yapabilir tekrar bozulma ne durumda bakmak için ve mutlaka cinsel hayata ara vermesi/korunması gerek

Annem menapoza girdikten sonra vücudu üretti. Yaptırdık kolposkopi.
Asi için doktor bu saatten sonra koruma olmaz bekar çocuklarınız varsa koruma amaçlı yaptırın dedi kardeşime yaptırdık benim çocuğum daha olmamıştı emzirme falan bitsin öyle bana da yapacaklar.
Yıllardır evliler menapoz sonrası çıktı yani yüksel risk yazmasını anlayamadım ki normalde hiç böyle yazmamıştı çok canım sıkıldı

Anlıyorum ama hpv vücutta kendiliğinden üretilen bir şey değil, cinsel yolla bulaşan bulaşıcı bir hastalık. Üzgünüm ama eşinin başka bir şüpheli ilişkisi olmuş demektir bu. Genelde yüksek risk olur zaten, düşük riskliler siğil yapar. Raporda hangi tip pozitif olduğunu anlayamadım, en tehlikelisi 16 ve 18dir. Bu yüzden altı ayda bir smear, yılda bir hpv testi, eğer test yine pozitif çıkarsa kolposkopi yaptırması lazım. Anneniz menapozda olduğu için daha da yakın takip edilmesi lazım. İyi bir jinekolojik onkolog bulsanız iyi olur.
Eşiyle korunmasız ilişkiyi mutlaka sonlandırmalı ve bağışıklık yükseltmeli.

Ama doktor kendi söyledi ben kulaklarımla duydum vücut kendi üretiyor diye genç yaştaki kardeşini kaybetti üzüntüden menapoza girdi.artik menapoza girdim daha da kadin doktorları ile bir isim olmaz heralde diyordu Kan tahlili yaptırmaya gittiğinde sağlık ocağındaki ebe elimde son smear testi var abla alayım sendende demiş alıvermiş Allah razı olsun. Orda çıktı sonra tabii universite hastanesinde sürece devam ettik.
6 ayda bir kontrol oluyor zor bir süreç insanı yoruyor tedirgin ediyor insallah biter giderz.
Bu yüksek risk olayı kafamı çok bulandırdı ilk kez gördüm bunu yıllardır verir test yoktan yere bu çıktı Allah esirgesin aklımdaki düşünceyi

vücut kendi kendine üretmez. annem de rahim/rahim ağzı kanseri şüphesiyle hastanede yattı. evet manapozda kadınların vücutları kanser üretmeye, kansere yol açmaya daha yatkın ama hpv’ye değil. annenize hpv hayatının bir döneminde bulaşmış ama metabolizması ve bağışıklığı iyi olduğu için farketmemis. su anda menapoza girince kendini göstermis. yani vücuda bu virüs öyle kendiliğinden oluşmaz malesef. baskasından bulaşan virüs yayılır. o yüzden iyi bir doktor bulun ve doğru yönlendirilin. cünkü anneniz esiyle cinsel birlikteliğe devam ettiği sürece sürekli pozitife dönecek. babanız da kontrol edilsin ayrıca.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…