Hpv pozitif kabusunuz olmasın

Kibrit_

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
6 Eylül 2016
27
7
38
Merhabalar. Hpv pozitif çıktıktan sonra bu konuyu tıpkı sizler gibi çok fazla google’ladım ve net bilgi aldıktan sonra belki birilerine faydam olur diye yazmaya söz verdim kendime. Süreçte yaşadıklarımı sırasıyla anlatmaya çalışacağım. 19 eylülde normal bir muayene için gittiğim sağlık ocağındaki ebe 30 yaş üstü kadınlardan smear testi aldıklarını isteyip istemediğimi sordu ben de kabul ettim. Sadece rutin bir taramaydı ve negatif geleceğinden emindim hiç bir belirtim yoktu. 1 buçuk ay sonra sonucu öğrenmek için aradığımda dünya başıma yıkıldı sonuç hpv 56 pozitifti. Nerden bulaştı nasıl oldu bilmiyorum. Her neyse, sağlık ocağı sonuçlarımla birlikte devlet hastanesinde kanser taramaya gitmem gerektiğini söyledi fakat o gün reglimin ilk günüydü dolayısıyla 5 gün beklemek zorundaydım. Tabi bu 5 gün zehir oldu ne uyku ne yemek.. 3. Gün dayanamayıp kadın doğum acile gittim bir doktordan bilgi alayım diye. Doktorun yanına girdiğimde sonucumu uzattım ve kötü bir şey mi bu sonuç dedim. Doktor bana dönüp “tabi ki çok kötü bir hastalık sen farkında değil misin kanser olabilirsin” dedi ve tüm dünya karardı benim için. Neyse sonrasında bazı tavsiyelerle Kayseri’de özle bir hastanede onkolojik jinekolog önerdiler ve regl bitiminde koşarak kapısında buldum kendimi. Ağlayarak derdimi anlattım. O kadar güzel açıkladı ki hastalığı tüm sıkıntımı aldı. Bu hastalığın çok yaygın olduğunu, bir tür enfeksiyon olduğunu, kanser olmadığını sadece risk taşıdığını anlattı.yaptığı muayene sonucunda mühim bir durum yok sadece 3 aylık rutin kontrol yaptırmam gerektiğini söyledi. Bu hastalığın gebe kalmaya mani olmadığını da ekledi. Eğer bu hastalığa sahipseniz paniklemeyin, stres olmayın ve iyi bir doktor bulmaya çalışın. Bağışıklığımız güçlendirirsek kendi metabolizmamız bunu yok edebilirmiş ama bir ihtimal hayatımız boyunca vücudumuzda da kalabilirmiş ama bu kanser olduğumuz anlamına gelmiyormuş. Korkmayın, stres yapmayın, düzenli uyku ve beslenmeyle yeneceğiz bu illeti. Sağlıklı ve hpvsiz günler diliyorum.

Merhabalar, bu konu hakkında hiçbir şikayetim yok fakat son zamanlarda sosyal medyada çok fazla karşıma çıkıyor bunun üzerine araştırdım hpv virüsü bir insanda nasıl var olabiliyor bulaştığını var sayarsak birinden türemiş olmalı belkide bir çok kişi taşıyor fakat bilmiyor başınızdan geçmiş biri olarak bilgilendiriseniz çok sevinirim geçmiş olsun..

Merhaba. Evet doktorumun söylediğine göre 5 kadından 1’inde bu virüs varmış ve farkında olmadan taşıyıcı olarak hayatına devam ediyormuş. Genel olarak cinsel yolla bulaşıyormuş ama nadiren umumi tuvalet veya ortak kullanılan çamaşırlardan da bulaşabiliyormuş. Benim edindiğim bilgiler bu kadar. Önlem olarak 1-2 yılda bir smear testi yaptırmak önemliymiş. Sevgiler..

Siz gidip yaptırdınız mı ve kaçıncı gün yaptırdınız hpv testini ?

Merhabalar hpv DNA geotip mi yaptılar acaba size? doktor bana devlet Hastanesi'nde bu testin yapılamadığını söyledi özele gitmemi söyledi ekstra olaraak yaptırman gerekiyor türünü öğrenmemiz gerekiyor dedi

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…