HPV ne kadar süre sessiz kalabilir?

Eyluldeniz18

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
25 Temmuz 2015
405
385
Merhabalar. Direk kocan seni aldatmış demeden önce lütfen durumun hassasiyetinin farkında olarak yorum yapın.

12 yıllık evliyim. Kocamdan bu güne kadar bi kere bile şüphelenecek bi durum yaşamadım. Ama 2 hafta önce genital siğilleri çıktı. İnternetten araştırma yaptığımda klozetten ve ellerini yıkamayan kişilerle tokalaşarak bile bulaşacağını okudum. Eşim umumi tuvaletlere oturan ve ellerim temiz diye çok nadir el yıkayan biridir.

Kendisinin dediğine göre cildiyeci doktora bile ‘eşim yanımda değil hocam yapsam size söylerdim’ demiş. Ve doktor da evlenmeden önceki ilişkilerinden kaptığı virüslerin şimdi stres sebebiyle siğil yapabileceğini söylemiş.

Buraya kadar durumu özetledim. SORU ŞU:Bu durumu yaşayan, bu konu hakkında bilgisi olan var mı? En az 13 yıl önce bulaşan virüsün yıllarca bana geçmeden bende ve onda ortaya çıkmadan bugüne kadar gelebilme olasılığımız var mı?

Son düzenleme:
Kendisinin dediğine göre cildiyeci doktora bile ‘eşim yanımda değil hocam yapsam size söylerdim’ demiş.
bunu sana su an supheli duran eşin söyledi ve asla kanitlayamayacak..o yuzden bence doğruluğu olan bir bilgi diye dusunme
İnternetten araştırma yaptığımda klozetten ve ellerini yıkamayan kişilerle tokalaşarak bile bulaşacağını okudum.
acibadem hastanesinin sitesinde şöyle bir bilgi yer aliyor;
"Genital siğiller öpüşmekle, havlu, çatal-kaşık kullanımı, bardak, tuvaletten bulaşmaz"
yani oyle el yikamayan birinden kolayca bulusacak bir sey degil

Valla ne yazık ki yanlış okumuşsunuz öyle yerlerden bulaşmıyor. Eşinizin eski ilişkilerinden geldiyse ki 13 yıldan bahsediyoruz KK12:) size çoktan bulaşmıştır sadece kuluçkadadır ya da sizin vücudunuz sigara vs kullanmıyorsanız virüsü temizlemiştir.

Ancak ben olsam inanmazdım. Siz inanın tabi 13 yılınız geçmiş birlikte. Yine de 12 yıl evlilik bir kaç yıl da sevgililik derseniz 13-14 yıl önceki hastalık nasıl şimdiye kadar durdu ben bi sorgulardım. Doktora ne dediği de hiç önemli değil valla isterse amuda kalksın.

Hpv o tarz yollardan bulaşan bir hastalık değil, cinsel temasla bulaşır hatta cinsel temasla bulaşması için de genital bölge sıvılarının bir süre temas etmesi lazım, temas sırasında tarafların genital bölgesi tıraşlıysa daha hızlı bulaşır vs. gibi faktörler var. Elle tokalaşmayla tuvaletle vs. bulaşmadığını doktorlardan dinliyoruz hep zaten mantıken öyle bir şey olsa tüm ülke hpvli olurdu. 12 sene boyunca bir erkeğim taşıyıcı olması belki mümkündür bilmiyorum ama bu virüsün 1-3 sene içinde vücuttan atıldığı konusunda fikir birliği var. Yani siz o kadar da emin olmayın derim ama eşinizi en iyi siz
bilirsiniz ve tabi bu virüs ona ne zaman gelmiş tespit etmek imkansız. Şu an siz önce kendinizi düşünün ve acilen gidip smear ve hpv testi verin, eşiniz de siz de hpv aşısı olun ve ikiniz de jilet-ağda kullanmayın. Korunmasız cinsel ilişkiye girmeyin ve siğil çıktıkça koterle yaktırın. Bağışıklık yükseltin.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…