hiperokojen barsak..lütfen yardımm..!!

Merhaba kızlar 29 haftalık hamileyim.Ayrıntılı ultrasonda bağırsak genişliği cıktı ve hâlâ devam ediyor.bununda ilgili bisey bulamadim parlaklık değil genişlik yâni bağırsak dilate tabirini kullaniyo doktorlar bilginiz var mi acaba bunu yasayan sağlıkla kucağına alan yardımcı olursaniz cok sevinirim

19. Haftamdayim. Ikili tarama, ense kalinligi, tum organ gelisimleri guzeldi bebegimin fakat bugun bebegimde malesef bagirsak parlakligi gordu doktor. Kanaman olmusmuydu hic diye sordu. Olmustu. Muhtemelen o kani yuttu bebek dedi. Haftaya ayrintili ultrasonum var. Insallah kotu bisey cikmaz.

Benim bebegimde de 20. Hafta detayli ultrasonda barsaklarinda grade 3 parlaklik gorundu. Onun disinda ikili test iyiydi, baska bir sikinti gorunmedi. Perinatolog down sendromu riskini 6 kat yukselttigini ve kistik fibroziste de gorulebilen bir durum oldugunu soyledi. Testler onerdi. Kendi dr um icini rahat tut birsey cikmaz, cok istiyorsan yaptir testleri dedi. Doguma kadar da parlaklik kaybolmadi. Allah a emanet ettim ve iyi dusundum. Allah a cok sukur saglikli bir sekilde dogdu, ben de baslarda cok uzulmustum. Hicbir sey cikmadi

25.haftamdayım. 2li 3lü taramalarımı yaptırdım, ayrıntılı ultrasonla bakıldı, bugüne kadarki tüm kontrollerim normaldi. Hiç kanamam olmadı, hiç sorunum olmadı.
Bugün de rutin kontrolüm vardı. Doktor bebeğin bağırsaklarında hafif parlaklık var kafana takma ama ne olur ne olmaz iki hafta sonra yine gel bir daha bakalım dedi. Son zamanlarda hiç viral bir hastalık geçirdin mi dedi. Yok dedim. Hiç hastalanmadım. Orada nutkum tutuldu hiçbir şey de soramadım. Öylece kalakaldım. Benim sessizliğimden tepkisizliğimden olacak, kafanda kurma sakın bu iki hafta boyunca, muhtemelen bir şey değildir, sadece tedbir dedi. Çıktım hastaneden hemen internete yazdım bağırsakta parlaklık diye, tabi içim karardı okudukça. Boğazımda bir şey takıldı gibi. Çok üzülüyorum şu an. Moralim çok bozuldu :KK42:

25.haftamdayım. 2li 3lü taramalarımı yaptırdım, ayrıntılı ultrasonla bakıldı, bugüne kadarki tüm kontrollerim normaldi. Hiç kanamam olmadı, hiç sorunum olmadı.
Bugün de rutin kontrolüm vardı. Doktor bebeğin bağırsaklarında hafif parlaklık var kafana takma ama ne olur ne olmaz iki hafta sonra yine gel bir daha bakalım dedi. Son zamanlarda hiç viral bir hastalık geçirdin mi dedi. Yok dedim. Hiç hastalanmadım. Orada nutkum tutuldu hiçbir şey de soramadım. Öylece kalakaldım. Benim sessizliğimden tepkisizliğimden olacak, kafanda kurma sakın bu iki hafta boyunca, muhtemelen bir şey değildir, sadece tedbir dedi. Çıktım hastaneden hemen internete yazdım bağırsakta parlaklık diye, tabi içim karardı okudukça. Boğazımda bir şey takıldı gibi. Çok üzülüyorum şu an. Moralim çok bozuldu :KK42:
Hiç moralini bozma iki çocuğumda da görüldü ikisi de sağlıklı maşallah çok şükür
Seninde bebeğin sağlıcakla doğacak allahın izniyle gör bak

Hiç moralini bozma iki çocuğumda da görüldü ikisi de sağlıklı maşallah çok şükür
Seninde bebeğin sağlıcakla doğacak allahın izniyle gör bak
Çok teşekkür ederim cevap yazdığınız için. İki gündür iki ayrı doktor da olabiliyor böyle çok önemli değil, sadece takipte kalacağız dedi. Şimdi siz de yazınca içim daha da rahatladı. Çok sağ olun. Çocuklarınızda görülüp bir süre sonra geçti mi yoksa doğum sonuna kadar hep görülmüş müydü?

Çok teşekkür ederim cevap yazdığınız için. İki gündür iki ayrı doktor da olabiliyor böyle çok önemli değil, sadece takipte kalacağız dedi. Şimdi siz de yazınca içim daha da rahatladı. Çok sağ olun. Çocuklarınızda görülüp bir süre sonra geçti mi yoksa doğum sonuna kadar hep görülmüş müydü?

Benim doğana kadar barsaklarındaki parlaklık kaybolmamıştı. Doğum yaptığım an ilk sorduğum soru sağlıklı mı doğdu olmuştu:)

Benim doğana kadar barsaklarındaki parlaklık kaybolmamıştı. Doğum yaptığım an ilk sorduğum soru sağlıklı mı doğdu olmuştu:)
Tüm sayfaları tek tek okudum. Kimselerde bir sorun olmamış çok şükür.
Çok şükür sizin bebeğiniz de sağlıklı doğmuş. Bir buçuk hafta sonra randevum var doktor takipte kalalım iki hafta sonra yeniden kontrol edelim demişti. Umarım geçmiş olur iki haftaya. Allah bebeklerimizi sağlıkla kucağımıza vermek nasip etsin.

Genelde 30lu haftalarda kayboluyor oğlumda öyle oldu,kızımda doğuma yakın kayboldu heralde çünkü doktor artık bir şey demiyordu
İlk hamileliğimde bende çok endişelenmiştim 6 aylık hamileyken başla bir ilden 4 5 saat uzaklıktaki ankaraya perinatologa gittim sırf içimizi rahatlatmak için dünya para verdik
Ama hiçbir şey çıkmıyor rahat ol
Kanda yutsa yutmasa da bu parlaklık görünüyor
Yeni ultrason cihazlarının detaylı olmasındanmıdır nedir çok duyuyorum
Aslında başka yanında eşlik eden şüpheli bir durum yoksa dememeli doktorlar çünkü anne mahvoluyor
Bu sayfaları yabancı makaleleri okumaktan kafayı bozuyordum iyi şeyler duyayım diye
Kimse üzülmesin bir şey çıkmıyor hep sağlıklı doğuyor

Genelde 30lu haftalarda kayboluyor oğlumda öyle oldu,kızımda doğuma yakın kayboldu heralde çünkü doktor artık bir şey demiyordu
İlk hamileliğimde bende çok endişelenmiştim 6 aylık hamileyken başla bir ilden 4 5 saat uzaklıktaki ankaraya perinatologa gittim sırf içimizi rahatlatmak için dünya para verdik
Ama hiçbir şey çıkmıyor rahat ol
Kanda yutsa yutmasa da bu parlaklık görünüyor
Yeni ultrason cihazlarının detaylı olmasındanmıdır nedir çok duyuyorum
Aslında başka yanında eşlik eden şüpheli bir durum yoksa dememeli doktorlar çünkü anne mahvoluyor
Bu sayfaları yabancı makaleleri okumaktan kafayı bozuyordum iyi şeyler duyayım diye
Kimse üzülmesin bir şey çıkmıyor hep sağlıklı doğuyor
İki hafta önce kontrolüm vardı, doktor ilerlememiş de gerilememiş de dedi. Onun dışında her şey normal dedi. Sonraki randevum 3 hafta sonra bakalım inşallah geçer. Aynen öyle bu bağırsak parlaklığından sonra kafamda sadece bu var. Doktor ben gördüğümü söylemek zorundayım ama yanında başka eşlik eden bir sorun olmadığı için sorun yok dedi sizin gibi. Çok teşekkür ederim yazdığınız için.

İki hafta önce kontrolüm vardı, doktor ilerlememiş de gerilememiş de dedi. Onun dışında her şey normal dedi. Sonraki randevum 3 hafta sonra bakalım inşallah geçer. Aynen öyle bu bağırsak parlaklığından sonra kafamda sadece bu var. Doktor ben gördüğümü söylemek zorundayım ama yanında başka eşlik eden bir sorun olmadığı için sorun yok dedi sizin gibi. Çok teşekkür ederim yazdığınız için.
Unut gitsin yokmuş gibi davran
Bu kontrolde de var derse,bir daha sorma doktora,doktorda söylemesin
Kafaya taktıkça bebekte etkilenir hem de hamileliğin tadına varılmıyor
Sağlıcakla doğacak inşallah

Unut gitsin yokmuş gibi davran
Bu kontrolde de var derse,bir daha sorma doktora,doktorda söylemesin
Kafaya taktıkça bebekte etkilenir hem de hamileliğin tadına varılmıyor
Sağlıcakla doğacak inşallah
Amin çok çok çok teşekkür ederim. İyi ki varsın :KK36:

Selamlar herkese. Baya oldu şimdi yazıyorum ama biz Triscreen Test yaptırmıştık. Aklıma geldi bu konu altında paylaşayım dedim. O kadar çok kafa karışıklığı olmuştu ki o dönemde, dayanamadım neyse kesinleşsin dedim ve testi yaptırdık, çok şükür bir hastalık saptanmadı. Ve bu konuda beni çok destekleyen üyelerin dediği gibi parlaklık 32.haftada geçti. Doktor virütik bir sorunmuş demekki dedi. Doğumuma takvime göre 2 hafta kaldı. Daha önce de olabilir belki :KK66:
Doğumdan sonra yine bu konuya gelir yazarım.
Bana o zorlu süreçte yardım eden tüm üyelere çok teşekkür ederim. Özellikle wakewake wakewake çok destek oldun çok sağ ol.

Selamlar herkese. Baya oldu şimdi yazıyorum ama biz Triscreen Test yaptırmıştık. Aklıma geldi bu konu altında paylaşayım dedim. O kadar çok kafa karışıklığı olmuştu ki o dönemde, dayanamadım neyse kesinleşsin dedim ve testi yaptırdık, çok şükür bir hastalık saptanmadı. Ve bu konuda beni çok destekleyen üyelerin dediği gibi parlaklık 32.haftada geçti. Doktor virütik bir sorunmuş demekki dedi. Doğumuma takvime göre 2 hafta kaldı. Daha önce de olabilir belki :KK66:
Doğumdan sonra yine bu konuya gelir yazarım.
Bana o zorlu süreçte yardım eden tüm üyelere çok teşekkür ederim. Özellikle wakewake wakewake çok destek oldun çok sağ ol.
Çok şükür bin şükür canım
Maşallah kuzuya sağlıcakla gelsin
Tabiki destek olurdum çünkü o bilinmezlikte insanın aklına neler geliyor
Yavrularımız hep sağlıklı doğsun sorunlu doğan yavrulara da acil şifalar versin allah
Annelik çok zor gerçekten
Karnındayken başlıyor endişeler ve sonrasında ona daha iyi nasıl bakarım mücadelesi
Bu yolda allah herkesin yardımcısı olsun

Çok şükür bin şükür canım
Maşallah kuzuya sağlıcakla gelsin
Tabiki destek olurdum çünkü o bilinmezlikte insanın aklına neler geliyor
Yavrularımız hep sağlıklı doğsun sorunlu doğan yavrulara da acil şifalar versin allah
Annelik çok zor gerçekten
Karnındayken başlıyor endişeler ve sonrasında ona daha iyi nasıl bakarım mücadelesi
Bu yolda allah herkesin yardımcısı olsun
Amin, çok zor oluyor dediğin gibi o bilinmezlik insan mahvoluyor. Nasıl böyle en ufak bir olumlu cümleye bile sarılıyorsun. İnşallah doğumu da hayırlısıyla atlatırız. Bebeklerimiz çocuklarımız tek sağlıklı mutlu olsunlar yetet. İnsan daha ne ister.
Hasta miniklerimize Allah acil şifalar versin.

Merhabalar.
Hamileliğimin 21. haftasındayım. Geçen hafta detaylı ultrasona gittim. Bağırsaklarında beyazımsı bir şeyler gördü. Ayrıca böbreklerin birinde normal oran en fazla 6cm olması gerekliyken 6.5cm çıktı. Oğlan bebek bekliyorum. Sağlık ocağındaki ebeye bunları anlattığımda erkek bebeklerde böbreklerden birinin genelde büyük olduğunu söyledi. İkili testimde oran 10.000'de 1 çıkmıştı. Doktorum o zaman oran çok düşük demişti. dörtlü testimde her şey yolunda çıkmıştı. Ama şimdi detaylı ultrasonda bunları gördükten sonra doktor riskin 10.000'de 4'e yükseldiğini söyledi ve NIPT testini öneririm dedi. yaptırmaya da korkuyorum. Kimi yaptır kimi yaptırma diyor. Doktorum bunun dışında bir yorum yapmadı. Bir daha ki ay geldiğinde yeniden bakıcağız dedi. Çok endişeliyim. Ama bebeğim etkilenmesin diye sakin olmaya çalışıyorum. Lütfen bilgisi olan cevap versin.

Merhabalar.
Hamileliğimin 21. haftasındayım. Geçen hafta detaylı ultrasona gittim. Bağırsaklarında beyazımsı bir şeyler gördü. Ayrıca böbreklerin birinde normal oran en fazla 6cm olması gerekliyken 6.5cm çıktı. Oğlan bebek bekliyorum. Sağlık ocağındaki ebeye bunları anlattığımda erkek bebeklerde böbreklerden birinin genelde büyük olduğunu söyledi. İkili testimde oran 10.000'de 1 çıkmıştı. Doktorum o zaman oran çok düşük demişti. dörtlü testimde her şey yolunda çıkmıştı. Ama şimdi detaylı ultrasonda bunları gördükten sonra doktor riskin 10.000'de 4'e yükseldiğini söyledi ve NIPT testini öneririm dedi. yaptırmaya da korkuyorum. Kimi yaptır kimi yaptırma diyor. Doktorum bunun dışında bir yorum yapmadı. Bir daha ki ay geldiğinde yeniden bakıcağız dedi. Çok endişeliyim. Ama bebeğim etkilenmesin diye sakin olmaya çalışıyorum. Lütfen bilgisi olan cevap versin.
Ben Triscreen Test yaptırıp rahatlamıştım çünkü doktor sana kesin evet hayır diyemiyor. ikili üçlü testlerimi de yaptırdım ama onlar evet hayır şeklinde değil bir oran veriyorlar. Şimdiki aklım olsa taramaları değil de direkt triscreen yaptırırdım.

Merhabalar.
Pekii mesela allah korusun öyle bir durumda kararın ne olurdu
bence hiç sorun yoktur eğer testlerin ense kalınlığı vs normalse
10binde 4 bebekte oran yani
Ve böbreği aman aman boyut farklı değil yanlış ölçüm olabilir yada ilerleyen zamanlarda değişebilir bebeğin büyümesi ile
bu iki durumu yan yana getirip bebeğinde sorun olduğunu düşünme bence
O testler çok pahalı eğer içimi rahatlatacak diyorsan yaptır ama ailenizde falan bu tarz bi durum yoksa ihtimal düşük
Doktorlar bunu söylemek zorunda ama parlaklık sonucu doğan hiçbir bebekte sorun olduğunu okumadım
Burda da hepimiz gördük baştan okuduysan
İçin rahat olsun senin bebeğin de sağlıklı inşallah

X