Üroloji - İdrar Yolları Hastalıkları Hidronefroz up darlık umarım yardımcı olabilirim🫶

Asyaninannesi55

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
31 Mayıs 2024
11
0
35
Öncelikle merhaba arkadaşlar
Buraya gelmemdeki amaç yaşadıklarımı paylaşmak ve bi nebzede olsa aynı sürece giren anne ve babalara ışık olmak yardımcı olmak
Bebeğim olacağını öğrendiğimizde bir çok anne baba gibi mutluluktan havalara uçtuk artık herşeye daha çok dikkat ediyor konuşmalarımızdan kelimeleri bile seçer hale gelmiştik taaki 28. Haftada Samsun’da özel bir detaylı ultrason yapan maneviyatı unutmuş paragöz bir dr bile demek istemiyorum denk gelene kadar… Randevu aldık gittik sıramız geldi girdik baktı önce ben konuşucam sonra siz dedi daha ağzımızı bile açmadık yani neyse bebeğin bir böbreği gelişmemiş multikistik displastik böbrek dedi biz nasıl yani dedik? Bebek gelişim aşamasındayken sağ böbrek oluşurken kistik oluşmuş dedi biz yıkıldık üzerime duvarlar düştü sanki eşim ağladı ben ağladım adam orada amniyo sıvısı alalım genetikmi bakalım dedi, bende genetik olduğunda bi tedavisi varmı diye sordum! hayır bunun tedavisi yok dedi hemen alalım sıvıyı bakalım dedi 34 bin tl dedi bende bi düşünelim bi kendimize gelelim diye kalkmak istedim ultrasondan iyiki öyle yapmışım hemen ertesi günlerden bir güne fakülteden randevu aldık perinatolojide prf a baktırdık prf ben up darlık görüyorum dedi nasıl o ne demek falan tabi bilmiyoruz iyimi kötümü ? anlattı bize prf ders verir gibi böbreği anlattı kötünün iyisi olduğunu en azından tedavisi olduğunu öğrendik Allah razı olsun miraci hocadan gittik geldik doğum yaklaştı doğumumu yaptım tabi stres ne olacak bi sorun varmı kaygılarıyla bebeğimi sezaryen yöntemi ile doğurdum 3. Gün fakülteye gittik enfeksiyon kapmadan tedaviye başlanması gerekiyor diye bu kez yine dalında başkan prf şaban hocaya gittik bizi görünce üzüldü 3 günlük beni emen bebeğimle odasındayız baktı gidin ultrason çekin gelin dedi baktı 1 ay sonra bi daha gelin dedi hocam bunun aciliyeti yokmu dedik yok dedi kendiliğinden bile düzelebilir takip edeceğiz dedi biz çok sevindik eşimle ilk defa rahat nefes aldık tabi o zamana kadar kafamızda neler kuruyoruz ne senaryolar geceleri kalkıp balkona çıkıyoruz ağlıyoruz uyanıp uyuyup ağlıyoruz şaban hocadan sonra rahat uyuduk Allah razı olsun sonraki ay gittik ultrason çektirdik hidronefroz up darlık genişleme büyümüş bazen darlık kendiliğinden açılabiliyormuş ama bizim öyle olmadı ultrasonları 15 güne indirdik ilerleme devam etti tabi sintigrafi istedi hocamız biraz zor aşamaydı bebeğime sonda takıldı daha 3 aylıktı serum takıldı zor oldu sintigrafi Mag 3 çektirdik o gün sıkıntıdan sütüm kesildi Daha bebeğimi emziremedim öyle zor günlerdi hala düşünürken başım dönüyor ağrıyor… sintigrafi sonucuna göre ameliyat kararı verdiler Bebeğim tam 5 aylıkken ameliyat oldu sabaha kadar gözümü kırpmadım bebeğimin elini tuttum nefes alamadım sonra sabah almaya geldiler ameliyata götürmek için soydum beziyle kucağıma aldım emziğini emerek ne oluyor diye etrafa bakarak kucağımda ameliyathanenin kapısına kadar götürdüm adımlarım ileri gidiyordu ama beynimde geri geri herşey sadece ileride böbrek yetmezliği çekmesin diye onun iyiliği için diye düşünerek ona sığınarak inanarak onu teslim ettim beni kapıdan gönderdiler ama nefesim kesildi zaman geçmek bilmedi ağlaya ağlaya içim söküldü zaman geçmek bilmedi 5 saat sonra bebeğim çıktı baygın halde onu gördüm kavuştum ya güçlü olmak zorundaydım odaya yerleştirdik ayıldı o ağladı ben ağladım kapalı ameliyat yapmışlar odaya gelince gördüm normalde açık olacak demişlerdi kapalı olmasına orada sevindik gerçekten dedikleri gibiydi bebek olması bizim zorumuza gitti ama hiçbirşey yokmuş gibi davrandı anestezi etkisiyle uyudu uyandı hep aynı akşam sondası çıktı serum bitti ağrı kesici bile verilmedi hastanede ameliyat günü sonrası 2 gün kaldı Salı günü ameliyat oldu perşembe çıktık yani eve geldik oynadı hareketlerinde hiçbir sıkıntı yoktu bebek hissetmez Allah acıtmaz dediler doğru dediler şükürler olsun Rabbime şimdi ameliyat olalı 2 hafta oldu gayet iyi durumda 1 ay sonra stent takılmış o çekilecek sonrası takip edeceğiz Buda bizim nazarımız olsun Allahım kimseye dermansız dert vermesin oralara gidince kendi derdimize şükür ettik inanın herşeyden bi haber yaşıyorduk gördük şükür ettik buraya birilerine faydam dokunsun diye yazıyorum umarım faydalı olurum içinizi rahatlatırım… ( Asyama şifa için dua edin) Rabbim size ve yavrularınızda şifa versin inşallah

çok çok geçmiş olsun
ameliyat zamani degerleriniz neydi acaba böbreklerin ?
Oglum da kontrole gidiyor idrar testleri veriyoruz degerlerinde bir sorun yok takip edelim denmisti de sizin degerkeri merak ettim

Çok teşekkür ederim kreatinin değerini mi soruyorsunuz ameliyat öncesi 0,26 değerlerinde bir sorun yoktu sintigrafi çektirdiğimizde akışta sorun vardı %44 çıkmıştı

cok sagolun bobrek boyutlari neydi acaba usg sonucu hani bakilmistir suan doktora gitmemize var da merak ettim
Şöyle diyeyim her gidişimizde büyüme gösterdiği için size son ameliyat öncesi USG çekim boyutlarını yazayım sol böbrek AP çapı 4.5 mm Sağ böbrek AP Çapı 20.21 mm ölçülmüştü şuan stent takılmıştı bayram sonrası çıkarılacak tekrar usg çekimi yapılacak ameliyat sonrası çapını da yazarım size

Çok teşekkür ederim bilgi verdiğin için Oğlum da bir büyüme yok merak ettim değerini inşallah en kısa sürede düzelir

Benimde 1 aylık bebeğim var sağ bobreginde 20 mm genislik olduğu up darlık olduğu belirlendi 20 gün önce sonda takıldı ancak bir kaç gün önce sondası çıktı şimdi idrar yolu enfeksiyonundan hastanede antibiyotik ilaç alıyoruz doktor muhtemelen tekrar sonda takck ameliyat için daha çok küçük günlerdir ağlıyorum sürekli iğneleyip duruyolar onu öyle görünce içim yanıyor ama sağlığı için sabrediyorum inşallah bizde bı gün iyileşir evimize döneriz 1 aylık süreçte sadece 3 gün evde durduk 12 temmuzda sintigrafi cekilck inşallah güzel sonuçlar alırız daha çok küçük kahroluyorum

Öncelikle çok geçmiş olsun Allahım hepimizin evlatlarını korusun bağışlasın inşallah benimde bebeğim daha doğmadan başladı hayat mücadelem daha 2 gün önce cuma günü yine anestezi altında stendi çıkarıldı biz 3 günlüktü fakülteye götürdüğümüzde öncelikle çok korkmayın evet bende 10 yaş yaşladım 6 ayda saçlarım dökülüyor beyazladı stresten üzüntüden kahroluyorum her defasında ama şunu bilinki biz çok erken öğrenen şanslı insanlarız bunu bilmeden yaşayıp ileriki yaşlarda 8/10 yaşlarında böbrek kaybı olarak ameliyata girenler vardı hemen yanımızda en azından böbreğini kurtarabileceğimizi düşünüyorum doktorlar şanslısınız iyiki detaylı baktırmışsınız dediler bilmeseydiniz büyüdüğünde böbreği hep alınacaktı dediler inanın 1 aylık bişe anlamıyor acıyo canı evet ama hastanede ne durumla baş edenler var şimdi acısın ileride anladığında travma olmasındansa şimdi olsun bitsin herşey onları melekler koruyor acımıyo inanın ben geçen ay ameliyata gönderdiğimde 12 yerden kan serum yolu için delmişler damar bulamamışlar yavrumda hala düşündükçe içim acıyor ameliyatı da 2 günde iyileşiyor bebek oldukları için hemen düzeliyorlar hücreleri çok hızlı çalışıyor yaralar hemen iyileşiyor siz hangi şehirdesiniz bilmiyorum ama kesinlikle özel değil bir fakültede yaptırın tüm tedaviyi

Konyadayim şehir Hastanesi'nde takipliyiz burdaki hocamizda iyi sonda takip enazindan 3 aylık olsun öyle ameliyat gerekirse öyle yaparız diyor ama galiba sonu ameliyat olacak çünkü sondası çıkınca aradan bir gün geçmeden böbrek tekrardan şişmiş baya gerilemesine rağmen sağ böbrekte darlık var ama işte dediğiniz gibi heniz küçük erken teşhis tabiki herzaman daha iyi cevremdede duyuyorum ilerleyip böbrekleri alınmış falan şükrediyorum ama daha küçük olduğundan yavrum doğdu doğalı hastanedeyiz bı rahat görmedi

Peki ameliyattan sonra düzeliyor mu böbrekleri

Peki ameliyattan sonra düzeliyor mu böbrekleri
Evet düzelme demeyelim de kaldığı % oranda kalıyor size sintigrafide böbreğin çalışma yüzdesini söyleyecekler bize sol %56 sağ %44 demişlerdi ameliyatla %40 a düşer o oranda kalır demişti doktor çünkü böbrek kendini yenileyen bir organ değil bizim şimdi ameliyat sonrası sintigrafi Mag çekimimiz 28 ağustosta o zaman kaldığı oranı belli olacak

Bize de hocamız öyle yaptı takip yaptı belki kendiliğinden darlık açılır dedi bekletti gittik geldik 15 günde bir ultrason çektirdik ameliyat kararı verildi 5 aylık oldu ameliyat yapıldı güzel geçti şükür

Cokkk geçmiş olsun Rabbim onları bize bağışlasın bizim sürecimiz yeni başlıyor bizde yarın fakülteden bir prf doktor varmış onunla görüşeceğiz inşallah hayırlı ve güzel sonuçlar alırız hepimizde cevaplariniz bana umut oldu gercekten çok teşekkür ederim geçmiş olsun asya kuşa darısı erenime inşallah

Amin çok teşekkür ederim bu bir imtihan sakın asi gelmeyin derdi verenden derman isteyin erende iyi olacak inanıyorum daha yolun başında zaman hemen geçecek herşey olup bitecek önemli olan onlar anlamadan atlatmaları bende travma kaldı hala durup durup ameliyathanenin kapısında beklediğim nefesimi tuttuğum kendimi bir sürü senaryonun içine soktuğum durumdan çıkamıyorum ama Buda geçecek dünyada neler var dermanı olan bir durum yedeği olan bir organ tek böbrekle ömrünü normal geçiren bilmeden yaşayan bir sürü kişi varken aman diyeyim yaradana sığınalım dua edelim yine soracağın yardımcı olacağım bir durum olursa buradan göremezsem instadan ekle beni ozgenurd olarak kayıtlı tekrar şifalar diliyorum duacıyız erene

Allah razı olsun Instagram'dam ekledim inşallah su gibi geçer bu süreçte olan herkesin bizimde

Çok geçmiş olsun. Benim bebeğimde de up darlık var. Ayrıntılı ultrasonda çıktı ilk çişini yapınca geçer dediler. Doğumda ilk çişini yaptı hemen muayene ettiler geçti dediler. Ama geçmemiş 1 aylık kontrole gittiğimizde değeri 11 e yükselmiş. Özel hastaneye gidiyorduk. Bizi üniversiteye sevk etti. Şimdi Profesör kontrolündeyiz. Her ay idrar tahlili veriyoruz ve koruyucu antibiyotik kullanıyoruz. Geçen günlerde mag3 çekimi vardı. Biraz sıkıntılı geçti bizim. Damar yolunu kolay buldular bebeğim az ağladı ama çekim için yatırdıklarında uykusu vardı uyuyamadan aldılar 10 dakika ağladı. En sonunda ben serçe parmağımı yıkayıp emzik gibi ağzına verdim sustu öyle sonra emziğini verdim uyudu. Çekim 40 dakika sürüyor. Ayaklarını kundak gibi sarıp sedyeye bantlıyorlar. Kollarını biz tuttuk. Mag3 çekimini damar yolu açıp ardından hemen yapıyorlar o aralıkta bebeğinizi uyuyorsanız çok rahat edersiniz. Eşiniz öden gidip altını değiştiriyor diyip biraz oyalar sizde uyutursunuz hemen. Sonucu daha alamadık ne olacak bilmiyoruz

Evet biz ameliyat olmadan önce sintigrafi mag 3 çekimi yaptırmıştık böbrek çalışma boşaltım oranının belirlenmesi için yaptırdık bizimde kolay geçti beklediğim gibi değildi bizimkide uyumuştu şükür korktuğumuz gibi geçmedi

şimdi ameliyat sonrası tekrar çalışma oranı belirlenecek onun için aynı işlem yapılacak

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…