Hergün Bir İftar Menüsü

Ellerinize sağlık umarım beğenmişsinizdir:KK56:

Evdekiler bayıldı. Ben susamışım iftada pek bişey yiyemedim çorbaya acı kırmızı biber koymuşum yanlışlıkla ama yinede güzeldi
$1403989681102.jpg
Kadınlar Kulübü Mobil uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Son düzenleyen: Moderatör:
İFTAR MENÜSÜ

ramazan-28.jpg

Tarhana Çorbası

tarhana_corbasi.JPG

Malzemeler :
3 yemek kaşığı toz tarhana
5 su bardağı su
1 yemek kaşığı salça
50 gram margarin
Tuz

Tarif :Tarhana 1 su bardağı suda pişirilmeden 1 saat önce ıslatılır. Tencerede yağ ve salça hafif karıştırıldıktan sonra 4 su bardağı su ve tarhana ilave edilerek tuz atılır. Topaklanmaması için devamlı karıştırılır. Kaynayınca karıştırma bırakılır,altı kısılır ve 5 dakika daha pişirildikten sonra servise hazırdır.

Hazır Yufka Mantısı

hazir_yufka_mantisi.JPG

Malzemeler :

4 adet yufka
350gr. Kıyma
2 adet soğanın rendesi
Tuz, karabiber, kırmızı tozbiber
Yarım su bardağı sıvı yağ
Sosu için ;1 litre et suyu
1 çay bardağı sıvıyağ
1 tatlı kaşığı salça
1 çay kaşığı kırmızı toz biber
500gr yoğurt
3-4 diş sarımsak
tuz
Tarif :

İç malzemesini hazırlamak için kıyma,soğan rendesi, tuz ve biberiyeler, bir kabın içinde karıştırın.
Yufkaların hepsini üst üste yayın ve ortadan ikiye kesin. Yarım daire şeklindeki yufkaların üstünü biraz yağlayın, kıyısına iç harçtan boydan boya koyun ve kıyıdan ortaya doğru yavaşça kol böreği gibi sarın. Daha sonra 2 cm genişliğinde kesin.
Aynı sıra ile yağlı tepsiye kestiklerinizi dizin. Diğer yufkalara da aynı işlemi uygulayın. Daha sonra yufkların üzerine fırça ile yağ sürün.
Önceden ısıtılmış 200´C fırında güzelce kızarana kadar fırınlayın.
Sıcak etsuyunu fırından yeni çıkmış tepsinin üzerine gezdirin. Tepsiyi tekrar fırına sokun. Demlenmesi için. 10 dk fırın içinde bekletin.
Yoğurtlu sosu başka bir kabın içinde hazırlayın. Yoğurt+sarımsak+tuz
Derince bir tavada salçalı sosu hazırlayın.Sıvıyağ+salça+tuz+kırmızı tozbiber
Tepside sosu çekmiş mantıları tabağa aldıktan sonra sarımsaklı yoğurt ve salçalı sosla sıcak olarak servis yapınız.

Zeytinyağlı Dolma

zeytinyagli-dolma-225x300.jpg

Malzemeler:

2 su bardağı pirinç (her biber için 1 çorba kaşığı pirinç hesaplayınız.)
1 su bardağı zeytinyağ
7- 8 adet soğan
1 çorba kaşığı çam fıstığı
2 çorba kaşığı kuş üzümü
Yarım demet maydanoz, dereotu
2 çay kaşığı kuru nane
2 çay kaşığı tuz
Limon
1 çay kaşığı tarçın, yenibahar, şeker
Yarım kg. Yaprak (750 gr. Biber veya patlıcan veya 1 orta lahana)

Tarifi:

Soğan rendelenir, maydanoz, dereotu sapları ince doğranır.
Fıstıkla beraber zeytinyağı ile hafif pembe kavrulur.
Ayıklanıp yıkanmış pirinç katılıp birkaç kere çevrilir.
İki bardak sıcak su konup orta ateşte suyunu çekinceyeKadar pişirilir.
10- 15 dakika kapak kapalı olarak buharı ile demlendirilir.
İnce kıyılmış maydanoz, dereotu, nane, temizlenmiş üzüm, tarçın, yenibahar, karabiber, tuz, şeker,limon suyu konup karıştırılır.
Hazırlanan sebzelere doldurulur veya sarılır.
Tencereye dizilip 2 bardak sıcak su konur.
Orta ateşte suyunu çekinceye kadar pişirilir.
Üzerine yarım kahve fincanı zeytinyağı gezdirilir.
Soğuyuncaya kadar kapak aralık tutulur (kurumaması ve parlak olması için).
Tabağa dizilip, limon dilimleri ve maydanoz yaprakları ile süslenir.

İrmik Tatlısı

irmik_tatlisi.jpg

Malzemeler :

9 kasik şeker
9 kaşık irmik
1 kilo süt
1 paket vanilya
2 yemek kaşığı margarin
Tarçin

Tarif :

irmik,süt,şeker,yağ kaynayana kadar karıştırarak pişirilir.
Ocaktan alınır, içine vanilya karıştırılır.
Pişen muhallebi önceden hafif ıslattığımız borcam tepsiye dökülür.
Üzerine tarçın serpilir.
Son olarakta üzerine streç folyo ile kapatıp buzdolabında en az 3 saat bekledikten sonra servis yapabilirsiniz.

ALINTIDIR..
KAYNAK:keyfi mola

İFTAR MENÜSÜ

ramazan-28.jpg

Tarhana Çorbası

tarhana_corbasi.JPG

Malzemeler :
3 yemek kaşığı toz tarhana
5 su bardağı su
1 yemek kaşığı salça
50 gram margarin
Tuz

Hazır Yufka Mantısı

hazir_yufka_mantisi.JPG

Malzemeler :

4 adet yufka
350gr. Kıyma
2 adet soğanın rendesi
Tuz, karabiber, kırmızı tozbiber
Yarım su bardağı sıvı yağ
Sosu için ;1 litre et suyu
1 çay bardağı sıvıyağ
1 tatlı kaşığı salça
1 çay kaşığı kırmızı toz biber
500gr yoğurt
3-4 diş sarımsak
tuz

Zeytinyağlı Dolma

zeytinyagli-dolma-225x300.jpg

Malzemeler:

2 su bardağı pirinç (her biber için 1 çorba kaşığı pirinç hesaplayınız.)
1 su bardağı zeytinyağ
7- 8 adet soğan
1 çorba kaşığı çam fıstığı
2 çorba kaşığı kuş üzümü
Yarım demet maydanoz, dereotu
2 çay kaşığı kuru nane
2 çay kaşığı tuz
Limon
1 çay kaşığı tarçın, yenibahar, şeker
Yarım kg. Yaprak (750 gr. Biber veya patlıcan veya 1 orta lahana)

İrmik Tatlısı

irmik_tatlisi.jpg

Malzemeler :

9 kasik şeker
9 kaşık irmik
1 kilo süt
1 paket vanilya
2 yemek kaşığı margarin
Tarçin

ALINTIDIR..

dünkü menüye benziyor bu dün revani vardı bugün sütlü irmeik tatlısı dün kaşarlı patlıcan vardı bugün patlıcan dolması evdekiler yetheer dyecek

dünkü menüye benziyor bu dün revani vardı bugün sütlü irmeik tatlısı dün kaşarlı patlıcan vardı bugün patlıcan dolması evdekiler yetheer dyecek

Canım merhaba,
Patlıcan dolması tarifini okursan illa patlıcan dolması yazmıyor.Yaprak sarma ve istenilen sebze ile dolma deniyor:KK34:Biber,lahana,kabak vs..
Tatlı evet ikisi de irmik ama sütlü irmik ile revani çok farklı oluyor:KK56:Tavsiye ederim:KK34:
Hayırlı iftarlar:KK54:

İFTAR MENÜSÜ

ramazan-iftar-menusu-yemek-tarifleri-7-590x463.jpg

Ezogelin çorbası

ramazan-iftar-menusu-ezogelin-corbasi-tarifi.jpg

Malzemeler:

• 1 çay bardağı kırmızı mercimek
  • 2 çorba kaşığı pirinç
  • 2 çorba kaşığı bulgur
  • 1 çay bardağı tel şehriye
  • 1 soğan
  • 1 çorba kaşığı un
  • 2 çorba kaşığı domates salçası
  • Tavuk suyu
  • Nane
  • Pul biber
  • Tuz
  • Su
Yapılışı:

1. Kırmızı mercimeği, pirinci ve bulguru yıkıyoruz ve tencereye alıyoruz. Üzerine suyunu döküp haşlamaya bırakıyoruz.
  2. Soğanı doğruyoruz. Ayrı bir tencereye sıvıyağ dökerek soğanı kavuruyoruz. İçine unu koyup kavuruyoruz, peşinden salçayı da ilave ediyoruz.Çırpma teliyle karıştırmaya devam ediyoruz.
  3. Kıvamını açmak için elimizde şayet varsa soğumuş tavuk suyunu döküyoruz ya da soğuk su döküyoruz. Haşladığımız mercimeği, pirinci ve bulguru çorba tenceremize alıyoruz.
  4. Şehriyeyi ilave ediyoruz. Tuzunu, nanesini, pul biberini ilave edip karıştırıyoruz. 5 dakika kadar daha kaynatıyoruz ve servis tabağına alıyoruz.

Orman kebabı

ramazan-iftar-menusu-orman-kebabi-tarifi.jpg

Malzemeler:

• 600 gr kuzu kuşbaşı
  • 60 gr margarin
  • 100 gr soğan
  • 300 gr patates
  • 150 gr havuç
  • Baharat torbası
  • 2.5 bardak su
  • 150 gr bezelye
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı kekik
Yapılışı:

1. Ön hazırlık olarak soğanı ayıklayıp, küçük küpler halinde doğrayın. Patatesin kabuklarını soyun. Havucu kazıyın. Her iki sebzeyi de iri zar biçimi doğrayın. Bezelyeyi ayıklayın.
  2. Havuç ve bezelyeyi içine biraz tuz atılmış bol suda haşlayın. Sebzeler daha diri iken kabı ateşten alın. Sebzeleri bir süzgece aktarın. Sularını iyice süzdürün.
  3. Yağın üçte birini orta boy bir tencerede, orta ateşte eritin. Yağ kızmaya başlayınca önce patatesleri koyun. Bir kevgirle sık sık karıştırarak, 3-4 dakika, patateslerin dışı sert bir kabuk bağlamaya başlayıncaya kadar kızartın. Patatesleri, yağını süzdürerek tencereden bir başka kaba aktarın.
  4. Aynı yağda eğer gerekirse biraz daha yağ ilave edebilirsiniz hafifçe haşlanmış havuç ve bezelyeyi de kızartın. Sebzeleri kızarttıktan sonra yağlarını süzdürüp, patateslerin bulunduğu kaba aktarın.
  5. Kalan yağı, orta boy bir tencerede, orta ateşte eritin. Yağ kızmaya başlayınca, kuşbaşı doğranmış kuzu etini ilave edin. Ateşi açın. Etleri bir kevgirle ara sıra karıştırarak, 5-6 dakika, pembeleşinceye kadar sote edin.
  6. Soğanı tenceredeki etlere ilave edin. Yine ara sıra karıştırarak, birkaç dakika daha pişirin. Tuzunu ve kekiğini koyup, karıştırın. Sebzeleri katın. Suyu ilave edip, bir taşım kaynatın. Bu arada tencerenin üzerinde oluşan kefi, bir kevgirle alıp, atın. Baharat torbasını koyun.
  7. Ateşi kısın. Tencerenin kapağını sıkıca örtün. Kebabı, ağır ateşte 25-30 dakika, etler yumuşayıncaya kadar pişirin. Bu süre içinde, ara sıra tencerenin kapağını açıp, etlerin pişip pişmediğini kontrol edin. Gerekirse pişirme süresini uzatın.

Kereviz salatası

ramazan-iftar-menusu-cevizli-kereviz-salatasi-tarifi.jpg

Malzemeler:

• 2 adet küçük boy kereviz
  • 100 gr ceviz içi, robotta çekilmiş
  • 2 yemek kaşığı mayonez
  • 3 yemek kaşığı yoğurt
  • 1/4 limon suyu
Yapılışı:

1. Kerevizleri temizleyip soyun. Yıkadıktan sonra robotta çekin.
  2. Bir kabın içine çekilmiş kerevizi ve limon suyunu ekleyip karıştırın.
  3. Çekilmiş cevizi ilave edin.
  4. Son olarak mayonez ve yoğurdu ekleyerek tümünü karıştırın.
  5. Karışımı bir tabağa alarak servis edin.

Şekerpare

ramazan-iftar-menusu-sekerpare-tarifi.jpg

Malzemeler:

• 3 su bardağı un
  • 3 çay bardağı pudraşekeri
  • 2 adet yumurta
  • 250 gram oda sıcaklığında bekletilmiş margarin
  • 1 çay bardağı irmik
  • 2 paket kabartma tozu
  • 1 çay kaşığı vanilya
Üzeri için:

• Fındık
Şerbeti için:

• 3 su bardağı tozşeker
  • 2 su bardağı su
  • Yarım limonun suyu
Yapılışı:

1. Unu derin bir kaba alın ve ortasını havuz şeklinde açın. Pudraşekeri, yumurta, margarin, irmik, kabartma tozu ve vanilyayı unun ortasındaki boşluğa koyun. Ortadaki malzemeyi una karıştırmadan elinizle yoğurun.
  2. Daha sonra unu da karıştırın ve tüm malzemeyi kulak memesi yumuşaklığında bir hamur haline gelene kadar yoğurmaya devam edin. Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparın ve her birini avucunuzun içinde yuvarlayıp, yağlanmış fırın tepsisine dizin.
  3. Ortalarına fındık batırın. Önceden ısıtılmış 210 derece fırında 15 dakika, pişirin. Daha sonra fırının ısısını 190 dereceye düşürüp 10 dakika daha pişirin ve soğuması için bir kenara alın.
  4. Şerbeti için tozşeker ve suyu bir tencerede kaynatın. Limon suyunu ekleyin ve bir-iki taşım daha kaynattıktan sonra ocaktan alın. Soğuk tatlının üzerine sıcak şerbeti gezdirin.
  5. Tatlının üzerini streç filmle kapatın ve 15 dakika bekletin. Daha sonra servis yapın.

ALINTIDIR..

Kaynak:Elizim

Malzemeler:

3 yumurta
200 gr toz şeker=1 su bardağı+ 2yemek kaşığı
65 gr irmik = 1 su bardağından 1 parmak eksik
245 gr un =2 su bardağı
1 kahve fincanı eritilmiş tereyağı
1 su bardağı yoğurt
Yarım su bardağı ceviz içi (iri çekilmiş)
1 paket vanilya
1 paket kabartma tozu
3 yemek kaşığı kakao

Şerbet için:

3 su bardağı toz şeker
4 su bardağı su
1 tatlı kaşığı limon suyu

bunu da hafta içi bir gün yaparım çok merak ediyorum tadını .

teşeşkkürler tarif için :KK16:yaptıgmda yazarm

selam nevocum, nasılsın, :KK16:
topik süper olmuş...burdayım bundan sonra...
iki gündür patlıcan yedik bizde tesadüf...:KK1:
bende eşimde fazla yiyemiyoruz iftarda tıkanıp kalıyoruz, o yüzden yemekler hep ziyan oluyor...:KK17:
o yüzden bugün dünden kalan sarmayı yiyecez ve yanına sadece azcık mercimek çorbası yapıcam inşallah... sahur için peynirli börek yapmıştım , yarım tepsi duruyor daha...birde salata ve kavun koyucam tatlı niyetine :KK1:
çünkü tatlı da yenmiyor hiç :26:
ben gün boyu açlığa rağmen iki lokma ile doyuyorum...
herkes mi böyle acaba, bakıyorum millet çeşit çeşit yemekler yapıyor, bitiyormu acaba yemekler, yeniyor mu hepsi meraktayım....??
ya nevom ben aslında başka bişey demeye geldim laf lafı açtı :KK52::KK52:
iftar için açtığın gibi, birde sahur için açsan bir topik....
ben iftardan çok sahurda ne yapacağımı düşüne düşüne bi hal oluyorum....
menü şeklinde olmasa bile, en azından tek bir tane tarif koysan o gün için....
ben pek sık giremiyorum kendim açsam takipte olamam ama sen devamlı burdasın, :KK34:

selam nevocum, nasılsın, :KK16:
topik süper olmuş...burdayım bundan sonra...
iki gündür patlıcan yedik bizde tesadüf...:KK1:
bende eşimde fazla yiyemiyoruz iftarda tıkanıp kalıyoruz, o yüzden yemekler hep ziyan oluyor...:KK17:
o yüzden bugün dünden kalan sarmayı yiyecez ve yanına sadece azcık mercimek çorbası yapıcam inşallah... sahur için peynirli börek yapmıştım , yarım tepsi duruyor daha...birde salata ve kavun koyucam tatlı niyetine :KK1:
çünkü tatlı da yenmiyor hiç :26:
ben gün boyu açlığa rağmen iki lokma ile doyuyorum...
herkes mi böyle acaba, bakıyorum millet çeşit çeşit yemekler yapıyor, bitiyormu acaba yemekler, yeniyor mu hepsi meraktayım....??
ya nevom ben aslında başka bişey demeye geldim laf lafı açtı :KK52::KK52:
iftar için açtığın gibi, birde sahur için açsan bir topik....
ben iftardan çok sahurda ne yapacağımı düşüne düşüne bi hal oluyorum....
menü şeklinde olmasa bile, en azından tek bir tane tarif koysan o gün için....
ben pek sık giremiyorum kendim açsam takipte olamam ama sen devamlı burdasın, :KK34:

Ramazanda İftar Ve Sahur Menülerimiz :nazar: Canım bu konuya da beklerim:KK34:
Canım bizim evdede durum aynı:KK34:Bizde pek birşey yemiyoruz.Tatlı hiç yapmıyorum:KK17:
Tamam canım ben bakayım açabilirim:KK34:

Son düzenleme:
Ramazanda İftar Ve Sahur Menülerimiz :nazar: Canım bu konuya da beklerim:KK34:
Canım bizim evdede durum aynı:KK34:Bizde pek birşey yemiyoruz.Tatlı hiç yapmıyorum:KK17:
Tamam canım ben bakayım açabilirim:KK34:

bakıyorum herkes çeşitli tatlılar yemekler, ana yemek ara sıcak, salatalar çorbalar, masayı donatıyor.... ben pişirsem hepsi kalır, ziyan olur...
sadece ana yemek yapacağım bundan sonra, birde yanına pilav veya salata gibi bişey okadar....

bakıyorum herkes çeşitli tatlılar yemekler, ana yemek ara sıcak, salatalar çorbalar, masayı donatıyor.... ben pişirsem hepsi kalır, ziyan olur...
sadece ana yemek yapacağım bundan sonra, birde yanına pilav veya salata gibi bişey okadar....

Ben de yapmıyorum canım yiyemiyoruz:KK31:
Çocuklarda akşama kadar sürekli birşeyler yiyorlar akşama çok aç olmuyorlar.Eşimle bizde çok yemeyince kalıyor:KK34:

İFTAR MENÜSÜ

ramazan-25.jpg

AYRAN AŞI ÇORBASI

ayranasi_corbasi.jpg

Malzemeler :1 su bardağı aşurelik buğday
4 su bardağı yoğurt
1 çay bardağı nohut
1 çorba kaşığı nane
1 çay kaşığı tuz
6 su bardağı su

Tarif :Buğday ve nohudu yıkayın ve pişirmeden bir gün önceden ıslatın. Tencereye 4 su bardağı su ile birlikte koyarak karıştırmadan kaynatın ve kaynadıktan sonra yaklaşık 45-50 dakika kısık ateşte pişirin. Suyunu çektikten sonra sıcakken tuz ve nane ekleyip karıştırın. Soğumaya bırakın. Yoğurdu 2 su bardağı suyla çırpıp, pişirdiğiniz buğdaya karıştırarak ilave edin. Soğuk servis yapın.

MANTARLI ET SOTE

mantarli_et_sote-300x225.jpg

Malzemeler :1 kilo mantar
250 gr. kuşbaşı kuzu eti
1 soğan (arzu eden daha fazla kullanabilir)
arzu edildiği kadar kiraz domates
1 tatlı kaşığı limon suyu
1 çay bardağı sıvıyağ
tuz, karabiber

Tarif :Mantarları temizleyip saplarını kesiyoruz. büyük mantarları dörde bölüyoruz küçük olanları olduğu gibi kullanıyoruz.
Yağın yarısını, limonun suyunu ve ayıklanmış mantarları tavaya koyup orta ısıdaki ateşte suyunu çekene kadar pişiriyoruz.
Başka bir tencerede kuşbaşı etlerimizi fazla kurutmadan kavuruyoruz eğer et suyunu çektiği halde pişmemişse çok az su ekliyorum ben.Ve tekrer suyunu çekene kadar pişiriyorum.
Et pişince iri doğranmış soğanı tencereye atıyoruz. 1-2 çevirip suyunu çeken mantarları, tuzu ve karabiberi ve 1 çay bardağı suyu ekleyip tatlarını biribirne geçmesini sağlamak için birkaç dakika kavuruyoruz.ateşten almadan az önce de çeri(kiraz) domatesi de ekleyip yemeğimizi tamamlıyoruz.
Yalnız bir püf noktası var o da domatesi ekledikten sonra yemeğimizi fazlaca karıştırmıyoruz ki domatesler ezilmesin
Domates yoksa salçasını da kullanabiliriz.

FIRINDA MAKARNA

firin-makarna-300x225.jpg

Malzemeler :1 paket fırın makarna
1 litre süt
2 adet yumurta
Yarım paket margarin
2 çorba kaşığı un
1 su bardağı rende kaşar
Tuz

Tarif :
Fırın makarna haşlanır, suyu süzülür, soğuk sudan geçirilir. Diğer tarafta margarin ve un kavrulur. Üzerine soğuk süt katılır, kıvam alana kadar karıştırarak pişirilir. Soğuyunca 2 adet yumurta katılır, tuz eklenir. Bu karışımla haşlanmış makarna karıştırılır, yağlanmış fırın kabına aktarılır. Üzerine kaşar serpilir. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında kızarana kadar pişirilir.

LOKMA

lokma.jpg

Malzemeler2 adet yumurta
Yarım paket kabartma tozu
2 yemek kaşığı yoğurt
Çok az miktarda tuz
Tepeleme 5 yemek kaşığı un

Kızartmak İçin

1 su bardağı sıvıyağ

Şerbeti İçin :
2 su bardağı su
2 su bardağı şeker
Yarım limonun suyu

Tarif :Önce şerbet hazırlanır ve soğutulur.
Daha sonra hamur için olan malzemeler bir kaba alınır ve karıştırılır. Bu malzemeyi 2 saat önceden hazırlayıp buzdolabında bekletirsek daha iyi sonuç alırız.
Sıvıyağ tavaya konulur ve yağ kızdırılır. Hamurdan kaşık yardımıyla küçük parçalar alınır ve yağın içine atılır. Her yanı kızarınca yağdan çıkarılıp sıcak sıcak hemen soğuk şerbete atılır. Şerbetten çıkardıktan sonra 1 saat dinlendirilir servis yapılır.

ALINTIDIR..

İFTAR MENÜSÜ
iftar-men%C3%BCleri-20121.jpg

Sebze çorbası

sebze-%C3%A7orbas%C4%B12-470x470.jpg

Malzemeleri:

100 gr tavuk göğüs eti, 10 su bardağı su, 1 kereviz, 1 kahve fincanı kırmızı mercimek, 1 havuç, 1 dal kereviz sapı, 1 kahve fincanı arpa şehriye, 100 ml krema, 1 limonun suyu, Tuz, karabiber

Sebze çorbası hazırlanışı:

Suyu tencereye alıp kaynatın. Tavuk etini ilave edip yumuşayıncaya kadar haşlayın. Tavuk etini tencerenin içinden delikli bir kepçe yardımıyla alın. Et ılınınca çorba kaşığına sığacak şekilde küpler halinde kesin.

Kerevizin kabuğunu soyup zar şeklinde doğrayın. Kararmaması için yarım limon suyu ilave edilmiş soğuk suda 10 dakika kadar bekletin. Havucu temizleyip rendeleyin. Mercimeği ayıklayıp bol suyla yıkadıktan sonra süzün. Kerevizi suyun içinden çıkarıp süzün. Kereviz sapını ince doğrayın.
Kalan 8 bardak kadar suyu süzerek derin bir tencereye aktarın. Bir taşım kaynatıp mercimeği ilave edin. 10 dakika kadar haşlayıp arpa şehriye, kereviz sapı,rendelenmiş havuç, küp şeklinde doğranmış tavuk eti ve kerevizi ekleyin. 10 dakikadaha pişirin.
Çorbanın terbiyesi için, krema, iki çorba kaşığı kaynamakta olan çorbanın suyu ve kalan yarım limonun suyunu bir kasede iyice karıştırın. Terbiyeyi çorbayı ocaktan almadan bir dakika önce azar azar ilave ederek karıştırın. Ocaktan alın. Tuz ve karabiberle tatlandırın. Servis kaselerine paylaştırın. Sıcak servis yapın.
Sebze çorbası artık hazır, afiyet olsun.

Peynirli puf böreği

peynirli-puf-b%C3%B6re%C4%9Fi-470x470.jpg

Malzemeleri:
2 su bardağı un, 1 çay kaşığı limon suyu, 2 yemek kaşığı yoğurt, Yarım yemek kaşığı ayçiçeği yağı, 1 su bardağından biraz eksik su, Tuz, 90 gr tereyağı

İç harcı için: 250 gr beyaz peynir, çeyrek demet maydanoz

Peynirli puf böreği hazırlanışı:
Tereyağı hariç bütün malzemeyi yoğurun. Hamurun üzerini nemli bir bezle örterek 20 dakika dinlendirin. Dinlenen hamuru hafif unlayıp 50 cm çapında yuvarlak şekilde açın ve eritilmiş tereyağını her yerine sürün. Hamuru ikiye katlayın ve üzerini nemli bir bezle örtüp yarım saat dinlendirin. Ufalanmış beyaz peynir ve kıyılmış maydanozu bir kapta karıştırın. Dinlenmiş hamuru 2 mm kalınlığında dikdörtgen şeklinde açın. Hamurdan küçük dikdörtgenler çıkarıp kenarlarına harçtan yayın ve üçgen şeklinde kapatın. Kenarlarından tırtıklı kesiciyle geçip şekil verin. Ayçiçeği yağında kızartın. Kağıt havlu üzerine alıp yağını süzdürün ve servis yapın.

Peynirli puf böreği artık hazır, afiyet olsun.

Krepte kuzu eti

krepte-kuzu-eti-470x470.jpg

Malzemeleri:
3 yemek kaşığı tereyağı, 400 gr kuşbaşı kuzu eti, 1 soğan, 2 havuç, 1 patates, 200 gr mantar, 1 çay bardağı su, Tuz, Karabiber, Kekik
Krep hamuru için: 3 yumurta, 2 su bardağı süt, 1.5 su bardağı un, 2 yemek kaşığı ayçiçeği yağı, Maydanoz sapı, Tuz

Krepte kuzu eti hazırlanışı:
. Eti ve piyazlık doğranmış soğanı etler suyunu bırakıp çekinceye kadar tereyağında kavurun. Havuçları halka dilimleyin. Etlere ilave edip 3-4 dakika soteleyin. Küp doğranmış patatesi ve dörde böldüğünüz mantarları ekleyip pişirmeye devam edin. Bir çay bardağı su ilave edip, kısık ateşte yumuşayıncaya kadar pişirin. Tuz, kekik ve karabiber ile tatlandırın. Krep için, yumurtalar, un, süt, tuz ve ayçiçeği yağını mikserle çırpın. Yanmaz tavayı ayçiçeği yağı ile yağlayın. Krep hamurundan 1 kepçe alıp tavaya dökün. Tavayı sallayarak hamuru tavaya yayın. Her iki tarafını da pişirin. Hazırladığınız kreplerin ortalarına etleri paylaştırın. Kenarlarını yukarı doğru toplayarak bohça şekli verip, maydanoz sapı ile bağlayın. Yağladığınız fırın tepsiye dizin. Tencerede kalan etin sosunu tepsiye dökün. 200 dereceye ayarlı fırında 5 dakika ısıtın. Servis yapın.Krepte kuzu eti artık hazır, afiyet olsun.

Milföy çanağında limonlu krema

milf%C3%B6yl%C3%BC-krema-470x470.jpg

Malzemeleri:
6 milföy hamuru, 3 yemek kaşığı mısır nişastası, 150 gr pudra şekeri, 3 yemek kaşığı rendelenmiş limon kabuğu, 185 ml limon suyu, 150 ml portakal suyu, 150 ml su, 100 gr margarin, 3 yumurta sarısı
üzeri için: Pudra şekeri, Orman meyveleri

Milföy çanağında limonlu krema hazırlanışı:
Milföy hamurlarını derin dondurucudan çıkartıp yumuşayıncaya kadar yaklaşık 15-20 dakika oda ısısında bekletin. Isıya dayanıklı kaselerin içine yağlı kağıt serip milföy hamurlarını kase şeklini alacak şekilde yerleştirin ve 200 dereceye ayarlanmış fırında kızarıncaya kadar pişirin. Nişasta, şeker, rendelenmiş limon kabuğu, su, limon suyu ve portakal suyunu tencereye alıp karıştırın. Orta ateşte pişirin. Tencereyi ocaktan alarak margarini ekleyin ve eriyinceye kadar pişirin. Yumurta sarılarını bir kasede çırpın ve karışıma ilave edin. Tekrar orta ateşte iyice katılaşıncaya kadar pişirin. Milföy çanaklarının içini limonlu krema ile doldurun. Kenarlarına pudra şeker serpiştirip üzerini orman meyveleri ile süsleyin. Servis yapın.
Milföy çanağında limonlu krema artık hazır, afiyet olsun.

ALINTIDIR..
KAYNAK:Yeşiltopuklar

İFTAR MENÜSÜ

iftar-men%C3%BCleri-201218-470x264.jpg

Mahluta
mahluta.jpg

Malzemeleri:

1 su bardağı kırmızı mercimek, Yarım su bardağı kepekli pirinç, 6 su bardağı sıcak su, 1 çay kaşığı kimyon, 2 yemek kaşığı ayçiçek yağı, 250 gr kıyma, 1 soğan, Tuz
Üzeri için: 3 yemek kaşığı zeytinyağı, Kırmızı pul biber, Taze nane

Mahluta hazırlanışı: Mercimek ve kepekli pirinci bol suyla yıkayıp sularınını süzün. Aynı tencere içine alıp sıcak suyu ekleyin. Arada bir tahta kaşıkla karıştırıp pişirin. Kimyon ve tuzu ekleyin. Ayçiçek yağını tavaya alıp ısıtın. İnce doğranmış soğan ve kıymayı ekleyip kavurun. Karışımı tencereye ilave edin. Zeytinyağını tavada ısıtıp kırmızı pul biberi ekleyin. Biberli yağı çorbanın üzerine gezdirin. çorbayı kaselere paylaştırıp taze nane yapraklarıyla süsleyin. Sıcak servis yapın.
Mahluta artık hazır, afiyet olsun.

Yağ Mantısı

ya%C4%9F-mant%C4%B1s%C4%B1-470x470.jpg

Malzemeleri:
1 yumurta, 1.5 su bardağı ılık su, 2 yemek kaşığı zeytinyağı, 2 yemek kaşığı yoğurt, Yarım paket yaş maya, 3.5 su bardağı un, Tuz
İç malzeme için: 200 gr kıyma, Kırmızı pul biber, Kimyon, Karabiber, Tuz
Kızartmak için: Ayçiçek yağı

Üzeri için: 2 su bardağı yoğurt, 80 gr tereyağı, 2 diş sarımsak, 1 yemek kaşığı domates salçası

Yağ mantısı hazırlanışı: Mayayı suyun içinde eritin. Yumurta, zeytinyağı, yoğurt ve tuzu geniş bir kasede karıştırın. Mayalı suyu ekleyin. Unu azar azar ekleyip yoğurun. Gerekirse un ilave edin. Üzerini nemli bir bez ile örterek 40 dakika mayalanmaya bırakın.
Kıymaya, pulbiber, tuz, karabiber ve kimyon ekleyip yoğurun. Hamuru unlanmış tezgahta açın ve 6-7 cm’lik kareler kesin. İçlerine kıyma harcından yerleştirin. Uçlarını birleştirip kapatın.
Mantıları kapatma yerleri altta kalacak şekilde kızgın yağda kızartın. Kağıt havlu üzerine alarak fazla yağını süzdürün.
Yoğurda sarımsak rendeleyip karıştırın. Tereyağını eritip salçayı 3 dakika kavurun. Mantıları servis tabağına alıp üzerine sarımsaklı yoğurt ve salçalı yağdan gezdirerek servis yapın.
Yağ mantısı artık hazır, afiyet olsun.

Hardal Marine Soslu Antrikot

hardal-marine-soslu-antrikot2-470x470.jpg

Malzemeleri: 750 gr antrikot
Marine için:1 limonun suyu, Yarım çay bardağı zeytinyağı, 2 yemek kaşığı balzamik sirke, 1 yemek kaşığı hardal, 4 diş ince kıyılmış sarımsak, 3~4 dal taze kekik, 3~4 dal taze fesleğen, Tuz, Karabiber

Hardal marine soslu antrikot hazırlanışı: Sos için zeytinyağı hariç malzemeleri karıştırın. Zeytinyağını sosun üzerine yavaş yavaş ekleyip koyu bir kıvam alıncaya kadar çırpın. Etlerin üzerine sosu ekleyip karıştırın. üzerini streç film ile kaplayarak en az 3-5 saat buzdolabında marine edin. Izgara veya yapışmaz yüzeyli tavayı ısıtın. Etlerin her iki tarafını da pişirin. Servis yapın.
Hardal marine soslu antrikot artık hazır, afiyet olsun.

Yufka Kasesinde Kremalı Dut
yufka-kasesinde-kremal%C4%B1-dut2-470x470.jpg

Malzemeleri: 14 baklava yufkası. 50 gr eritilmiş tereyağı

Üzeri için: 2 su bardağı süt, 2 yumurta sarısı, 2 yumurta akı, 1 çay bardağı toz şeker, 3 yemek kaşığı un, 1 paket vanilya, 300 gr kara dut

Yufka kasesinde kremalı dut hazırlanışı: Yedi adet yufkayı aralarına tereyağı sürüp üst üste yerleştirin. Pasta tabağı büyüklüğünde 6 yuvarlak kesin. Isıya dayanıklı kaselerin dış yüzeyini margarin ile yağlayıp un serpin. Yedi katlı yufkalarla kasenin dışını kaplayın. Yağlı kağıt serili tepsiye yufkalar üste gelecek şekilde yerleştirin. önceden ısıtılmış 180 derece fırında kızarıncaya kadar pişirin. Krema için süt, toz şeker, yumurta sarıları, vanilya ve unu iyice karıştırın. Ocağa alıp koyulaşıncaya kadar pişirin. Ocaktan alıp soğutun. Yumurta aklarını kabarıncaya kadar çırpın. Soğuyan kremaya ilave edip karıştırın. Fırından çıkarıp soğuyan yufka kaselerinin içine paylaştırın. üzerine dutları ilave edip servis yapın.
Yufka kasesinde kremalı dut artık hazır, afiyet olsun.

ALINTIDIR..
KAYNAK:yeşiltopuklar

İşte miss gibi kokusuyla RAMAZAN PİDESİ;
Ev-Yap%C4%B1m%C4%B1-Ramazan-Pidesi-Tarifi-3-470x470.jpg

Malzemeler ;

• 1 Su bardağı ılık su
  • 1 çay bardağı ılık süt
  • İsteğe bağlı (1 yemek kaşığı yumuşamış tereyağ)
  • 2 tatlı kaşığı tuz
  • 1,5 tatlı kaşığı şeker
  • 2 tatlı kaşığı maya
  • Un
Üzeri için

• Yarım çay bardağı süt
  • 1 yemek kaşığı sıvıyağ
  • 1 yumurta sarısı
  • Susam çörekotu
  • YAPILIŞI
  • Ev-Yap%C4%B1m%C4%B1-Ramazan-Pidesi-Tarifi-2-470x313.jpg
Tüm sıvı malzemeler ısıtılıp derin bir kaba alınır ve azar azar un ekleyelerek bir yandan mayasıda konulur ve yoğurmaya başlanır. Hafif ele yapışan bir kıvamda olana dek un eklenmeye devam edilir. Hazırladığımız hamuru üzerini örtüp 2 katına kadar kabarana dek mayanlanması için ılık bir ortama bırakılır. Mayalanan hamurumuzu 2 parçaya bölüp. Hafif unluyarak merdane ile açıp daha sonra üzerlerine bir tahta kaşığın sapı ile baklava desenleri verip üst harcını karıştırıp hamurumuza sürüyoruz.
Tepsimizi hafif yağlayıp unluyoruz ve hamurlarımızı tepsiye alıyoruz. Tepside mayalanması için 15 dakika daha beklettikten sonra 200 derecelik fırında üzeri kızarana dek pişiriyoruz. Miss gibi sıcacık pidelerimiz hazır.
Afiyet şifa olsun…

ALINTIDIR...

Umarım eklediğim menüler size yardımcı olur:KK56::KK16:

canım ben un çorbasını dün akşam yaptım ama hafif kesildi sanki bende rondodan geçirdim çorbayı piştikten sonra çok güzel oldu krema gibi eşimde çok beğendi hatta bunu bu hafta sonu misafirlerime yapabilirim acaba diyorum neden kesilmiş olabilir sürekli karıştırdım ama :44:

bu arada tarif için tşk.ler.

Son düzenleyen: Moderatör:
bu arada annemle konuştum ben yoğurtlu çorbalarda tuzu en son at diyo yoksa kesilebilirmiş bi dahakine böyle denemeyi düşünüyorum.

peki tadı nasıl un kokusu geliyor mu bende çk merak ettim tadını yapmak istiyorum akşama

hayır hiç un kokusu yok çok güzeldi eşimde beğendi istersen benim gibi piştikten sonra kıvam alsın diye rondodan geçir hafif ve pişirirken sürekli karıştır yoksa kesilir

X