Hayatın küçük sırlarını keşfedenler

Kalbinin sesini dinle

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
20 Ocak 2019
237
407
Merhaba Hanımlar,

Hayatınızı en iyi versiyonuna getirmek ve kişisel gelişiminizi sağlamak için keşfettiğiniz ve uyguladığınız yöntemler var mıdır?

Bu konuya çok kafa yoruyorum ve kendimi eksik hissediyorum.Küçüklükten beri hayatımı yoluna koyamadığımı hissediyorum.

Dinlediğim,okuduğum,düşündüğüm şeylerin sonucunda kendi hayatıma kattığım ufak şeylerden bahsedeyim:

İlki 5 dakika kuralı.Yapmanız gereken iş 5 dakika sürecekse hiç düşünmeden kalkıp yapıyorsunuz.Etrafı toparlamak,çamaşırları makineye atmak,nevresim değiştirmek gibi.

İkincisi, geceden evi ve mutfağı toparlayıp öyle uyumak.Sabahları temiz bir mutfak ve salon mükemmel hissettiriyor.Hele çocuklu olanlar ne demek istediğimi daha iyi anlar.

Üçüncüsü,mutfak alışverişini haftalık olarak yapmak.Bu belki hayatımı kurtaran bir şey.Dolapta malzeme olduğundan yapmak zor gelmiyor ve zamandan ciddi tasarruf ediyorsunuz.Ayrıca malzemeler bozulmasın diye mecbur yapıyorsunuz bu da dışarıda yemeyi azaltmak için iyi bir yol.

Dördüncüsü ise yıllar önce arkadaşımın söylediği ve hayatıma tesir eden bir söz: “Başladığın işi yarım bırakma.”
Kendisi bile bu sözün benim hayatımı etkilediğini duysa inanamaz.Ben yıllardır bir işi yarım bırakacaksam hep aklıma bu söz gelir.Devam etmek için kendimi biraz daha zorlarım.

Sizin de böyle çevrenizin söylediği,hayatınıza etki eden söylemler varsa onları da duymayı isterim.

Konu uzun olabilir,okumak istemeyenlere saygı duyarım.Bu konuda sizlerin görüşlerini almayı istedim çünkü bu forumda akıllı kadınlar var.Yazdıklarını okuduğumda vay be dediğim insanlar var.Söyleyecekleriniz benim için önemli.Kendinize iyi bakın.

Başlığı genel,içeriği sınırlandırılmış bir konu olmuş.
Sabah uyanır uyanmaz yatağı toplamak,tüm evi havalandırmak,rutinlerimi bozmamak,odadan odaya geçerken toparlamak ve kahvaltılık tabakları her gün yenilemek olmazsa olmazlarım.
Daha genel bakarsak iki kitabı birlikte okumak(2 aydır yapamasamda),minimalizm'i hayatımın her noktasında uygulamaya çalışmak benim ruhumu en çok besleyen iki şey uzun zamandır.Özellikle minimalizm.

Başlığı genel,içeriği sınırlandırılmış bir konu olmuş.
Sabah uyanır uyanmaz yatağı toplamak,tüm evi havalandırmak,rutinlerimi bozmamak,odadan odaya geçerken toparlamak ve kahvaltılık tabakları her gün yenilemek olmazsa olmazlarım.
Daha genel bakarsak iki kitabı birlikte okumak(2 aydır yapamasamda),minimalizm'i hayatımın her noktasında uygulamaya çalışmak benim ruhumu en çok besleyen iki şey uzun zamandır.Özellikle minimalizm.
Evet aslında başlıktaki gibi genel bir soru sormak istedim. Uzun uzun yazdım hatta ama sıkıcı olmamak adına çoğunu silince o şekilde oldu. Asıl merak ettiğim kişisel gelişim. 2 kitabı nasıl aynı anda okuyorsunuz, konuları benzer mi oluyor?
Sadeleşmek benim de işimi çok kolaylaştırdı. Hayatta ve evimde sadeleşmek.

Spontane yaşıyorum, çok planlı yaşamıyorum. Kafamda sürekli onu yapacagım bunu halledeceğim düşüncesi bile yorar beni, işten gelirim mesela bazen evim dağınıktır amaan dağınık kalsın der elime bi kahve alıp kitabımı okurum, o gün canım nasıl istiyorsa öyle davranırım.

Spontane yaşıyorum, çok planlı yaşamıyorum. Kafamda sürekli onu yapacagım bunu halledeceğim düşüncesi bile yorar beni, işten gelirim mesela bazen evim dağınıktır amaan dağınık kalsın der elime bi kahve alıp kitabımı okurum, o gün canım nasıl istiyorsa öyle davranırım.
Çocuğum yokken ben de sizin gibiydim :)
Ama şu an hem sorumluluklarım var hem de yaş ilerliyor,zaman daralıyor hissi oluşmaya başladı. Ne okuyayım,ne izleyeyim,hangi spora başlayayım,aynı zamanda evi de yönetmem lazım diye koşuşturuyorum.

Evet aslında başlıktaki gibi genel bir soru sormak istedim. Uzun uzun yazdım hatta ama sıkıcı olmamak adına çoğunu silince o şekilde oldu. Asıl merak ettiğim kişisel gelişim. 2 kitabı nasıl aynı anda okuyorsunuz, konuları benzer mi oluyor?
Sadeleşmek benim de işimi çok kolaylaştırdı. Hayatta ve evimde sadeleşmek.
Evet farklı türler.Ya da birbirini tamamlayan aynı anda okunması tavsiye edilen kitaplar.
Ben daha çok farklı türlerde okuma yapıyorum. Tarihi roman okuyorsam bir yandan da şamanizmle alakalı okuma gibi. Dikkat sorunuma iyi geliyor özellikle.

İnsanları olduğu gibi kabul et, yarın sen ya da o göçüp gidebilir bu yüzden kalp kırma, sınırlarını koru. Hayat mottom bunlar.

Ha bir de buzluğa köfte neyim at 😂
Birinci mottonuz çok güzel.
Ben de buzluğa doğranmış soğan, doğranmış havuç, ayıklanmış fasulye, porsiyonlara ayrılmış kıyma, soyulmuş sarımsak vb atarım. Yemek yapmam lazım ama üşeniyorsam işimi kolaylaştırıyor.

X