***** HATİM *****

NİYET ETTİK ÖNCELİKLE ALLAH RIZASI İÇİN VE PEYGAMBER EFENDİMİZİN GÜZEL RUHUNA HEDİYE GÖNDERMEK İÇİN VE BÜTÜN ÖLMÜŞLERİMİZİN RUHUNA HATİM YAPMAYA.

Öncelikle Hatmimiz Arapça olarak başlamış ve bu şekilde devam edecektir. Bilginiz olsun . Selam ve dua ile. Hepiniz Hoşgeldiniz ...

Canım olmamıs ama böyle... ötekı topik başladı devam ederken cüzlerı de secmısken ...başka bır topik açıp yenıden başlamak çok mantıklı gelmedı bana....

anlamadım iyide neden ? Ne güzel gidiyorduk... başlamısken tamamlansaydı . ???
Canım olmamıs ama böyle... ötekı topik başladı devam ederken cüzlerı de secmısken ...başka bır topik açıp yenıden başlamak çok mantıklı gelmedı bana....
sana kısaca anlatayım ben hatimin baştan beri Arapçadan okunduğunu düşünüyordum ve Türkçe olarak okuyanlarda varmış ben bilmiyordum bi arkadaşa Arapça olarak okuyoruz dediğimde Türkçeden okuyan arkadaşlarda çıktı ortaya . Ve yeteri kadar suçlandım neredeyse kavga edecek hale geldik sonra böyle bi karar aldık . Tek başıma verdiğim bi karar değildi . Hem cüzlerin hepsi dağıtılmamıştı nasip böyleymiş..

sana kısaca anlatayım ben hatimin baştan beri Arapçadan okunduğunu düşünüyordum ve Türkçe olarak okuyanlarda varmış ben bilmiyordum bi arkadaşa Arapça olarak okuyoruz dediğimde Türkçeden okuyan arkadaşlarda çıktı ortaya . Ve yeteri kadar suçlandım neredeyse kavga edecek hale geldik sonra böyle bi karar aldık . Tek başıma verdiğim bi karar değildi . Hem cüzlerin hepsi dağıtılmamıştı nasip böyleymiş..
canım hatim iptal mi oldu

Suçlanacak kavga edecek bırsey yok canım.Ama öyle başladıgını bende biliyorum..Bilmeyebılırsın bu bır hata degıl...
Ama illa arapça okumak şart okuma bılmeyen girmesın demek de olmaz...
Biz Allah ıcın okuyoruz....içimizden geldıgı gıbı elimizden geldıgı gıbı geldıgı kadar bildiğimiz gibi gücümüz yettıgınce ama büyük istekle ve açlıkla okuyoruz Rabbim için...Öyleyse kim onun yerıne karar verebilir olur yada olmaz diye ?
Buna kesınlıkle ama kesınlıkle katılmıyorum ben..İnsanları dinden Kuran dan soğutmaya çalısan yeterınce insan var zaten....
Allah aşkına şunu bır bıraksın herkes yahuu...

1.cüz gulbera gulbera
2.cüz
@AKovser
3.cüz bulut776 bulut776
4.cüz @lisaa-89 OKUNDU
5.cüz
F Ftszynp
6.cüz
7. cüz @hsevda
8.cüz
9.cüz (tilavet sevdesi)
10.cüz
Veson Veson
11.cüz - 12. cüz
G guzbahar
13. cüz (tilavet secdesi)
14.cüz (tilavet secdesi)
15.cüz (tilavet secdesi)
16.cüz (tilavet secdesi) vesselam_ vesselam_
17.cüz (tilavet secdesi)
18.cüz
19.cüz (tilavet secdesi 2 adet )
20.cüz
21.cüz (tilavet secdesi)
22.cüz
Enfal97 Enfal97
23.cüz (tilavet secdesi)
24.cüz (tilavet secdesi)
25.cüz
26.cüz
27.cüz (tilavet secdesi)
28.cüz
29.cüz
aaynaa aaynaa
30. cüz (tilavet secdesi 2 adet )
C cansu_tr

Mevlâna Celâleddin’den rivâyet edilir ki;

Musa Aleyhisselâm bir gün bir yerden bir yere giderken, ilerde bir ağaç altından gelen konuşma sesi duymuş… Merakla o yöne yürümüş…

Bakmış ki bir garip çoban ağacın altında oturmuş, kendi kendine konuşuyor…

Merak etmiş, acaba ne konuşuyor, diye; ve sessizce yaklaşıp dinlemeye başlamış…

Şöyle diyormuş garip çoban:

-Ey benim güzel Allah’ım!… Ne olurdu şimdi yanımda olsaydın!… Seni sevseydim!… Seni sarsaydım!… Şu koyuncuktan taze taze süt sağıp, sana içirseydim!… Şu gölgecikte kucağıma yatırsam, seni dinlendirseydim!.. Bitlerini ayıklasaydım!..

Burada sabrı taşmış koca Musa Nebi’nin… Mâlûm, “celâli” meşreptir kendileri…

Hemen ortaya çıkmış, yanlışı hazmedememe hâliyle çıkışmış garip çobana :

Behey gafil!… Sen nasıl olur da âlemlerin Rabbı olan her şeyden yüce, münezzeh, azametli Allah’ı, alıp süt içirip, hele hele kucağına yatırıp, üstelik bir de bitlerini ayıklarsın!!!… Bilmez misin, Allah için böyle şeyler söylenmez!…

Garip çoban, korkmuş; bilgisizliğinin getirdiği yanlışların altında ezilmiş, büzülmüş; eli ayağına dolaşmış; ne yapacağını, ne diyeceğini şaşırmış; kekelemiş:

-Affedersin… Hatamı bağışla… Bilemedim… Ama çok seviyordum da!… Ben bir garip çobanım; sadece var Allah’ım!… O’nunla oturur, O’nunla kalkar; O’nunla yer, O’nunla yatarım!… Tek dostum, sevdiğim, dertleştiğim O’dur!… Duymuştum ki, hep “ben”imleymiş; ben de O’nu, göremediğim yanıbaşımdaki Dost, bildim de ondan böyle konuştum…

Zinhar bir daha demem bu dediklerimi!..

Demek o buralara sığmayacak kadar çok büyükmüş!.. Ya ben, şimdi ne yapayım?..

Musa Aleyhisselâm ona, dua etmesini, namaz kılmasını öğretmiş… Ve yoluna devam etmiş..

Çobanın içinde bulunduğu hâli düşünerek dalgın bir halde yürürken farkında olmadan bir gölünde üzerinde; birden arkasından bir ses işitmiş “Musa! Musa!” diye..

Dönüp bakmış arkasına ki, kim sesleniyor diye, ne görsün!… Garip çoban gölün üstünde yürüyor suya batmadan, kendisine doğru!…

İşte o esnada vahyolmuş Musa’ ya…

-Ey Musa, tüm varlığıyla bana yönelmiş, benden başka düşüncesi olmayan dostumu benden uzaklaştırdın!.. Aramıza büyük duvarlar ördün!.. Hemen o ördüğün uzaklık duvarını yık, ve bizi birleştir!… Bana böyle kullarım da gerek!.

Farketmiş Musa Aleyhisselâm yaptığı işin sonucunu!… Hemen dönmüş dediklerinden!… Anlamış, Allah’ın kimine tüm azâmeti ve haşmetiyle kendini tanıtırken, kimine de samimiyet ve sâfiyetine göre tecelli ettiğini…

Ve dönüp, demiş bir garip çobana:

-Sen bırak benim dediklerimi de, gene bildiğin, içinden geldiği gibi O’na yönel, o’nunla konuş!… O seninle!. Hattâ senden bile yakın sana!.. Sen bir garip çobansın, nereden bileceksin O’nun haşmet, azâmet ve saltanatını!… Gene bildiğin gibi sev, övmeye, hamdetmeye devam et!.”

Evet, ya bir garip çoban gibi, sâfiyet ve samimiyetle O ‘nu övüp, O ‘na hamdedeceğiz…

Ya da, gerçekçi olup ; “HAMD ALLAH’a mahsustur; biz bu konuda âciziz!” deyip, “yok“luğumuzu, “hiç“liğimizi farkedip haddimizi aşmayacağız!… Zira Allah , bilgiçlik taslayıp haddini aşanları sevmez!…

okumak isteyen kimi türkçe yazılmış arapçasını okusaydı ben ramazanda bir hatim yaptık arkadaşlarla katılmak isteyenlerim şevkini kırmamak adına tamam dedik içten okumak önemli hani hem de kırgınlık olmasın kimse kimseyi kırmaz burada ya

Suçlanacak kavga edecek bırsey yok canım.Ama öyle başladıgını bende biliyorum..Bilmeyebılırsın bu bır hata degıl...
Ama illa arapça okumak şart okuma bılmeyen girmesın demek de olmaz...
Biz Allah ıcın okuyoruz....içimizden geldıgı gıbı elimizden geldıgı gıbı geldıgı kadar bildiğimiz gibi gücümüz yettıgınce ama büyük istekle ve açlıkla okuyoruz Rabbim için...Öyleyse kim onun yerıne karar verebilir olur yada olmaz diye ?
Buna kesınlıkle ama kesınlıkle katılmıyorum ben..İnsanları dinden Kuran dan soğutmaya çalısan yeterınce insan var zaten....
Allah aşkına şunu bır bıraksın herkes yahuu...
artık konuşmak istemiyorum bu konu hakkında dünden beri yoruldum. Kimseyi yargıladığım yada neden Türkçe okuyorsun dediğim yok . ben bilmediğimi söyledim herkes üstüme geldi tamam ben ayrılıyorum dedim yeni hatim oluşturulması istendi ve burası açıldı lütfen artık gerçekten lütfen

artık konuşmak istemiyorum bu konu hakkında dünden beri yoruldum. Kimseyi yargıladığım yada neden Türkçe okuyorsun dediğim yok . ben bilmediğimi söyledim herkes üstüme geldi tamam ben ayrılıyorum dedim yeni hatim oluşturulması istendi ve burası açıldı lütfen artık gerçekten lütfen
ay canım kaldığımız yerden hayırlısıyla hatmimizi yapalım da inş dualarımız kabul olur bol bol birbirimize dua edelim

okumak isteyen kimi türkçe yazılmış arapçasını okusaydı ben ramazanda bir hatim yaptık arkadaşlarla katılmak isteyenlerim şevkini kırmamak adına tamam dedik içten okumak önemli hani hem de kırgınlık olmasın kimse kimseyi kırmaz burada ya

Evet çok doğru yazmıssın arkadasım.İçten okumak önemli. Kimin Duasının kabul olacagını kımın okumasından Rabbimin memnun kalacagını ve kabul edeceğini de yalnızca Rabbim bilir. Tersine söylemek bana göre büyük günahtır.

Evet çok doğru yazmıssın arkadasım.İçten okumak önemli. Kimin Duasının kabul olacagını kımın okumasından Rabbimin memnun kalacagını ve kabul edeceğini de yalnızca Rabbim bilir. Tersine söylemek bana göre büyük günahtır.
Allah duaların kabul etsin canım toplu bi karar Arapçadan okuyacaksan cüzünü alabilirsin bilmiyorsan inşallah tez zamanda öğrenirsin ... Söyleyecek başka sözüm yok ...

gönüllü dua etmemiz önemli ama burada kimse kalp kırmak istemez hele benim tanıdığım cansu da asla tam olayı anlayamadım önceki sayfalara da pek bakmadım ama kırgınlık olmasın bol bol birbirmize dua edelim siz de kırılmayın gücenmeyin bence burada dua konularında sağolsunlar herkes çok içten çok candan ben çevremde görmedim buradaki arkadaşlarımın bana ettiği duaları sağolsunlar kırgınlıklar olmadan hatmimizi yapalım inş amin

1.cüz gulbera gulbera
2.cüz
@AKovser
3.cüz bulut776 bulut776
4.cüz @lisaa-89 OKUNDU
5.cüz
F Ftszynp
6.cüz Ausencia Ausencia
7. cüz @hsevda
8.cüz tanecik71 tanecik71
9.cüz (tilavet sevdesi) R rhbtmu
10.cüz
Veson Veson
11.cüz - 12. cüz
G guzbahar
13. cüz (tilavet secdesi)
14.cüz (tilavet secdesi)
15.cüz (tilavet secdesi)
16.cüz (tilavet secdesi) vesselam_ vesselam_
17.cüz (tilavet secdesi)
18.cüz
19.cüz (tilavet secdesi 2 adet )
20.cüz
21.cüz (tilavet secdesi)
22.cüz
Enfal97 Enfal97 OKUNDU
23.cüz (tilavet secdesi) Enfal97 Enfal97
24.cüz (tilavet secdesi)
25.cüz
26.cüz
27.cüz (tilavet secdesi)
28.cüz
29.cüz
aaynaa aaynaa
30. cüz (tilavet secdesi 2 adet )
C cansu_tr

anlamadım iyide neden ? Ne güzel gidiyorduk... başlamısken tamamlansaydı . ???
Cnm bireysel alınmış bir karar değil çoğunluk bu şekilde olmasının daha uygun olduğunu yazdı. Yoksa ben daha önce de belirttim benim asıl amacım tüm cüzleri tek Başıma okumuş olmak kendi hatmimi yapıyorum inşallah.bu arada toplu hatim yapılmış oluyor.bazı hatimlerde Türkçe okuyanlar oldu rabbim kabul eder inşallah.

Cnm bireysel alınmış bir karar değil çoğunluk bu şekilde olmasının daha uygun olduğunu yazdı. Yoksa ben daha önce de belirttim benim asıl amacım tüm cüzleri tek Başıma okumuş olmak kendi hatmimi yapıyorum inşallah.bu arada toplu hatim yapılmış oluyor.bazı hatimlerde Türkçe okuyanlar oldu rabbim kabul eder inşallah.

Anladım canım.Ben zaten bir kişiye laf etmıyorum... kişisel düşüncelerımı sizlere de söylemek istiyorum.
Zaten başka yorum yazmıycam.Cansu üzerıne alındı ben ona bırsey demedım özellıkle bir kişiye bırsey demedım yani...herkese söyledım..düşüncelerımı söyledım.Kimseye kırgın değilim.Şimdiye kadar okuduk çok şükür ve papyonkilikli papyonkilikli bence en doğrusunu yapmıstı bana göre ve büyük sevaba girdi.. Allah ondan da diğer okuyan ve emek veren tüm arkadaslarımızdan razı olsun. Ben artık katılmıyorum çünkü soğudum.
Ben okuyan diğer arkadaslarımı senın hatmin olmaz dıyerek dışlayıp başka topiğe geçemem.
Düşünürsenız aslında sizin de bu şekılde davranmanız en doğrusu olacaktır.
Kuran ı arapça okumak diyenler olmus öyle hatim olurmus .Peki söyler mısınız hangınız arapçayı biliyor ? Bu topiğe geçen arapça okuycam dıye geçen kaç kişi arapçayı gercekten biliyor ? Arapça bır kelımenın anlamını birebir biliyor ?
Yoksa bahsettıgınız Kuran Arapçasımı? sadece Kuran ı okuyabılmek mı arapça olarak?
Öyleyse size şunu sormak istiyorum ..
arapça okuyup ne okuduğunu ne yazdıgını anlamayarak hatim etmek mı doğrudur yoksa arapçada değil latınce de değil ..Mealinden okuyarak içine sindire sindire anlaya anlaya düşüne düşüne okumak mı daha ıyıdır ?
Ben bu doğrudur demıyorum.Sadece düşünüyorum.İnsanları Kuran okumak dan soğutmayın arapça öğrenememıs yada öğrenene kadar beklemek ıstemeyıp okumak binbir şevkle arzuyla istekle Rabbımın rızasını isteyerek okumak ısteyene ne diye mani oluyorsunuz.
Bakın tamamen arapça bılenlere sözüm yok ...ne mutlu onlara....

Allah c.c. bize oku diyor ...okuyun diyor anlatabildim mi ? Yani arapça okuyun yoksa kabul etmem demıyor heralde..
Rabbim zaten orada ne yazdıgını biliyor . Sizin tekrar etmenıze ihtıyacı yok bizden istediği okumamız anlamamız idrak edebilmemız .

Ben şahsen Kuran arapçasını bılıyorum bıraz unutmusum bazı yerlerde şaırıyorum ama biliyorum diyebılırım.
papyonkilikli papyonkilikli konu açınca her okuduğumda önce mealini okudum.Hatta bazen farklı hocalarla karşılastırmasını yaptım anlamlar birbirini tutuyormu diye..Sonra da latinceden okudum. ANlamını okumadan ne arapçadan ne de latinceden okudum.

papyonkilikli papyonkilikli konuyu açınca benım için bir mucize gıbıydı... çunku ondan son aylarda Kuran ı Kerımden her gunbir süre okumak istiyordum ama bır turlu başlangıc yapamamıstım...adım atamamıstım.. papyonkilikli papyonkilikli Allah senden bınlerce kere razı olsunki sayen de kaç tane süre okudum..
İçin rahat etsin sakın vebale girdim falan dıye düşünme.
Sen kaç kişinin Kuran ı Kerımı okumasına vesıle oldun.

Daha fazla yazmaya gerek yok.İsteyen düşünsün. İsteyen sağdan soldan duyduklarıyla devam etsin yoluna...
isteyen sığınsın Rabbime..okusun bildiği gibi ve okuyanlara Allah adına karar vermekden sakınsın inşallah...

Size papyonkilikli papyonkilikli bu konuyu açmadan ben hatim topiğine katılmadan önce yaşadığım bir şeyı anlatmak istiyorum son olarak...

Ben ilk bu siteye yenı başladıgım zamanlar Dua lar bölümünde ..Yasin okumaya diye girdim ilk topiğe..evde okuyordum ama ben 41 tane okumak ıstıyordum ama bır türlü nasip olmadı beceremedım o kadar okumayı belırlı sürede...bende burada katılayım bari bu sekılde okunmus olur dedım.Katıldım topiğe ve girdigim hafta Yasin bıtmıstı Vakıa ya gecmıslerdı sonra Fetih sonra Meryem süresi...Daha önce Fetih süresini okumamıstım yada okuduysam demek ki sadece arapçadan okumusum illokuldayken ki anlamını bılmıyorum hatırlayamadım . Neyse önce her zaman yaptıgım gibi anlamını mealden okudum. Tüylerım diken diken oldu içim nasıl oldu anlatamam...ondan sonra hep okumak ıstedım...çunku o hissettgım ve gördugum rüyaları ve olan seylerı anlatamam... 4 kere okumam gerekıyordu 4 kere okudum...
Çok enteresan seyler oldu o topıkte toplu süreler okuyunca..
Sonra ben 7 kere okudum bır kerede Fetih süresini ..üst üste...işte o zaman bazı şeyler oldu..bunları belkı ılerde anlatırım bır topık açıp...neyse
Demek istediğim ben Fetih süresini önce mealden sonra latın harflerıyle okudum.Hiç arapça okumadım arada şaşırıyorum dıye..uzun zamnıdr okumadıgım ıcın bazı harflerı unutmustum ve ıyıce pekıstırene çalısana kadar sürelerı latın harflerıyle okumaya karar verdım.
yani demek istedigım önemlı olan okumanız .....ama üstünkörü değil....tabi ne guzel olurdu hepı9mız arağçayı ıyıce bılsek her kelımeyı biz anlasak başkalarının açıklamalarına bakmaya gerek kalmadan...
Ama böyle bır şansımız yok şu an dıye ne yapacagız okumayacak mıyız ?
Önemli olan içten içten samımıyetle okumak ve okudugunu anlamaya çalısmak....
Ve mutlaka mutlaka Rabbim ilmimi artır diye başlayın...doğruyu göster doğru anlamama yardım et dıye başlayın nacizane tavsiyem...
Ben eskıden böyle yapmıyordum ama artık hep bunu demeye çalısıyorum ..
Başka da bırsey demiyorum.....
Hakkınızı helal edin...Benden yana varsa helal olsun....Iyı aksamlar ...

Bu arada meraj edenler varsa hala yasin süresini 41 kere okuyamadım...ama Allah ım bu sayede başka sürelerı de okuttu...
burda olmam Allah ımın sayesınde...
Rüyalarımın peşine düşüp kendımı burda buldum ben...

Anladım canım.Ben zaten bir kişiye laf etmıyorum... kişisel düşüncelerımı sizlere de söylemek istiyorum.
Zaten başka yorum yazmıycam.Cansu üzerıne alındı ben ona bırsey demedım özellıkle bir kişiye bırsey demedım yani...herkese söyledım..düşüncelerımı söyledım.Kimseye kırgın değilim.Şimdiye kadar okuduk çok şükür ve papyonkilikli papyonkilikli bence en doğrusunu yapmıstı bana göre ve büyük sevaba girdi.. Allah ondan da diğer okuyan ve emek veren tüm arkadaslarımızdan razı olsun. Ben artık katılmıyorum çünkü soğudum.
Ben okuyan diğer arkadaslarımı senın hatmin olmaz dıyerek dışlayıp başka topiğe geçemem.
Kuran ı arapça okumak diyenler olmus öyle hatim olurmus .Peki söyler mısınız hangınız arapçayı biliyor ? Bu topiğe geçen arapça okuycam dıye geçen kaç kişi arapçayı gercekten biliyor ? Arapça bır kelımenın anlamını birebir biliyor ?
Yoksa bahsettıgınız Kuran Arapçasımı? sadece Kuran ı okuyabılmek mı arapça olarak?
arapça okuyup ne okuduğunu ne yazdıgını anlamayarak hatim etmek mı doğrudur yoksa arapçada değil latınce de değil ..Mealinden okuyarak içine sindire sindire anlaya anlaya düşüne düşüne okumak mı daha ıyıdır ?
Ben bu doğrudur demıyorum.Sadece düşünüyorum.İnsanları Kuran okumak dan soğutmayın arapça öğrenememıs yada öğrenene kadar beklemek ıstemeyıp okumak binbir şevkle arzuyla istekle Rabbımın rızasını isteyerek okumak ısteyene ne diye mani oluyorsunuz.

Allah c.c. bize oku diyor ...okuyun diyor anlatabildim mi ? Yani arapça okuyun yoksa kabul etmem demıyor heralde..
Rabbim zaten orada ne yazdıgını biliyor . Sizin tekrar etmenıze ihtıyacı yok bizden istediği okumamız anlamamız idrak edebilmemız .

Ben şahsen Kuran arapçasını bılıyorum bıraz unutmusum bazı yerlerde şaırıyorum ama biliyorum diyebılırım.
papyonkilikli papyonkilikli konu açınca her okuduğumda önce mealini okudum.Hatta bazen farklı hocalarla karşılastırmasını yaptım anlamlar birbirini tutuyormu diye..Sonra da latinceden okudum. ANlamını okumadan ne arapçadan ne de latinceden okudum.

papyonkilikli papyonkilikli konuyu açınca benım için bir mucize gıbıydı... çunku ondan son aylarda Kuran ı Kerımden her gunbir süre okumak istiyordum ama bır turlu başlangıc yapamamıstım...adım atamamıstım.. papyonkilikli papyonkilikli Allah senden bınlerce kere razı olsunki sayen de kaç tane süre okudum..

Daha fazla yazmaya gerek yok.İsteyen düşünsün. İsteyen sağdan soldan duyduklarıyla devam etsin yoluna...
isteyen sığınsın Rabbime..okusun bildiği gibi ve okuyanlara Allah adına karar vermekden sakınsın inşallah...

Size papyonkilikli papyonkilikli bu konuyu açmadan ben hatim topiğine katılmadan önce yaşadığım bir şeyı anlatmak istiyorum son olarak...

Ben ilk bu siteye yenı başladıgım zamanlar Dua lar bölümünde ..Yasin okumaya diye girdim ilk topiğe..evde okuyordum ama ben 41 tane okumak ıstıyordum ama bır türlü nasip olmadı beceremedım o kadar okumayı belırlı sürede...bende burada katılayım bari bu sekılde okunmus olur dedım.Katıldım topiğe ve girdigim hafta Yasin bıtmıstı Vakıa ya gecmıslerdı sonra Fetih sonra Meryem süresi...Daha önce Fetih süresini okumamıstım yada okuduysam demek ki sadece arapçadan okumusum illokuldayken ki anlamını bılmıyorum hatırlayamadım . Neyse önce her zaman yaptıgım gibi anlamını mealden okudum. Tüylerım diken diken oldu içim nasıl oldu anlatamam...ondan sonra hep okumak ıstedım...çunku o hissettgım ve gördugum rüyaları ve olan seylerı anlatamam... 4 kere okumam gerekıyordu 4 kere okudum...
Sonra ben 7 kere okudum bır kerede Fetih süresini ..üst üste...işte o zaman bazı şeyler oldu..bunları belkı ılerde anlatırım bır topık açıp...neyse
Demek istediğim ben Fetih süresini önce mealden sonra latın harflerıyle okudum.Hiç arapça okumadım arada şaşırıyorum dıye..uzun zamnıdr okumadıgım ıcın bazı harflerı unutmustum ve ıyıce pekıstırene çalısana kadar sürelerı latın harflerıyle okumaya karar verdım.
yani demek istedigım önemlı olan okumanız .....ama üstünkörü değil....tabi ne guzel olurdu hepı9mız arağçayı ıyıce bılsek her kelımeyı biz anlasak başkalarının açıklamalarına bakmaya gerek kalmadan...
Ve mutlaka mutlaka Rabbim ilmimi artır diye başlayın...doğruyu göster doğru anlamama yardım et dıye başlayın nacizane tavsiyem...

Bu arada meraj edenler varsa hala yasin süresini 41 kere okuyamadım...ama Allah ım bu sayede başka sürelerı de okuttu...
Rüyalarımın peşine düşüp kendımı burda buldum ben...
Evet aslında kuran meal hatmi de yapılabilir.okuyoruz ve okuduğumuzu anlamıyoruz.bu şekilde okuduklarımızda neler anlatılıyor anlarız..ama şu da bir gerçek ki Arapça'yı Latin harflerden okumak sakıncalı.çünkü Arapça'daki bazı harfler Latin harfler de yok.mesela peltek se boğazdan ha gibi ve bunlar anlamı Değiştiriyor.bunlar düşünülerek çoğunluk bu şrkilde uygun gördü. Durum bundan ibaret.elinden geldiğince kuranı Latin harfler yerine Arapça'sından oku okudukça eksiklerin düzelir okuman gelişir.sanki bizler yanlışsız mı okuyoruz.hayır sadece çabamız daha güzel daha doğru okumak.ama asla meâlini ve tefsirini okumayı Bırakma devam et bu çok güzel bir Alışkanlık.

Rüyalarımın peşine düşüp kendımı burda buldum ben

o zaman sende katıl listeye yavaş yavaş okursun okudukça pekiştirirsin . Cansu üzerine alındı diyorsun ama bana hitaben yazıyorsun canım benim . Günahım senin boynuna diyende oldu ben kime naptım ortak karar verildi ama topiği ben açtığım için insanlar bulsa beni linç edecekler sanki. neyse en güzeli susmak..

X