hastaneye dava

merimeh

Üye
Kayıtlı Üye
25 Aralık 2013
4
0
34
merhaba,bundan 1 ay özel bir hastanede genel anestezi sezeryan ile dogum yaptım.dogumda spinal anestezi tutmadı gerekcesiyle genel anestezi yaptılar ama uyandıgımda bacaklarımı hissetmiyordum.dogumdn sonra bebegimize takmaları gereken isim künyesini takmayı unutmuslar.bebegimiz 5-6 saat sonra kötüleşince o sekılde yenidogan bakım ünitesine götürdüler.ancak ertesı gun bakım unıtesını ziyaretımızde bu durumu farkettık ve hemsıreye sorudugumuzda unıtede sadece 2 bebegın oldugunu karısma ıhtımalının olmaıdıgnı bıze belırttı.ardından bebegımızın bulundugu küvez ile dosyasında küvez numarasının farklı oldugunu farkettık.onun bır onemı olmadıgını vs le bızı ıhmallerı konusunda ikna ettıler.hastanede yaklasık 1 hafta kadar kaldıktan sonra bızı baska bır ılde baska bır hastaneye sevk etmeye calısıtılar .bu durum bızı cok sarstı.hastaneden cıkmadan hastaneyı saglık bakanlıgına telefonla şikayette bulundum fakat sonrasında benı aradıklarında tekrar onlarla görüşemedigim için şikayetim sonlandırılmıs.
birkac gun sonra saglık ocagına gıttıgımızde bıze verılen ası kartında bebegımızın dogumda yapılması gerekn hepatit b asısının ası takvımıne kayıt edılmedıgını farkettık.saglık ocagı hastaneyı aradıgında dogum karmasasında yazmayı unuttuklarını asının yapıldıgını söyledıler.
bu kadar karmasada o kadar cok yıprandık ki,hastaneye dava acmak istiyoruz ama ne yapacagımızı yada haklı cıkıp cıkamayacagımızı tam olarak bilemedigimiz için bu zamana kadar bekledık.
elimizde suan sadece ası kartı ve dogum sertıfıkamız var.bırde bebegımızın künyesini babası dogum dosyasının ıcınden hemsıreye buldurmus.hastanede guvenlık kamerasında künyeyi babasının getırdıgıde vardır ama o kayıtlara ulasmak mümkünmüdür?
bu durumda dava acabilirmiyiz?ne yapmalıyız?sımdıden cevabınız ıcın tesekkurler.

Merhaba;
Dava açabilmek için somut bir talepte bulunmanız lazım. Yani varsa zararınızı somutlaştırmanız gerekiyor. Örneğin bebeğin aşısı yapılmadı, yeniden yaptırmak zorunda kaldık, bu nedenle şu kadar zararımız var gibi.Buna maddi zarar denir. Bir de çekilen acıların ve sıkıntıların karşılığı olan zarar vardır ki buna da manevi zarar denir. Manevi zarara uğradık gerekçesiyle dava açmanız durumunda ise davayı kazanma ihtimaliniz konusunda size bir şey söylemem mümkün değil. Bu nedenle bu konuyu yüz yüze bir avukata danışmanız durumunda daha sağlıklı bir sonuç alabilirsiniz. Çünkü o zaman doğrudan sizinle görüşme imkanı olacağı için durumunuzu çok daha isabetli olarak değerlendirme imkanı olacaktır.
İyi günler dilerim.

Merhaba;
Dava açabilmek için somut bir talepte bulunmanız lazım. Yani varsa zararınızı somutlaştırmanız gerekiyor. Örneğin bebeğin aşısı yapılmadı, yeniden yaptırmak zorunda kaldık, bu nedenle şu kadar zararımız var gibi.Buna maddi zarar denir. Bir de çekilen acıların ve sıkıntıların karşılığı olan zarar vardır ki buna da manevi zarar denir. Manevi zarara uğradık gerekçesiyle dava açmanız durumunda ise davayı kazanma ihtimaliniz konusunda size bir şey söylemem mümkün değil. Bu nedenle bu konuyu yüz yüze bir avukata danışmanız durumunda daha sağlıklı bir sonuç alabilirsiniz. Çünkü o zaman doğrudan sizinle görüşme imkanı olacağı için durumunuzu çok daha isabetli olarak değerlendirme imkanı olacaktır.
İyi günler dilerim.
cevabınız için cok tesekkur ederım.en kısa zamanda bulundugumuz yerdeki avukatla görüşecegiz fakat yiende size sormak istedim.
bebegimizin aşısının yapılıp yapılmadıgını ancak 6 ay sonra yapılacak olan antikor testinde anlayabiliyormusuz.saglık ocagından hastaneye telefon actıklarında hastenede aşı kaydının oldugu söylenıyor fakat bize verilen aşı kartında aşının yapılmadıgı gözüküyor.
bu hastanede dogum yapıp 1 hafta orda kalmak bizi manevi olarak cok yıprattı.hatta psikolojık olarak o kadar etkılendım ki,hastaneden taburcu olduktan sonra psikiyatriye gitmek zorunda kaldım.teşhiş olarak lohusalık depresyonu denildi.(bipolar duygulanım bozuklugu)
bunu istinaden dava acmamız mümkün olabilirmi?dava acmak için belli bir süre varmıdır?yoksa birkac ay gecıncede acılabilirmi?

X