Aile Planlaması Hapmı?Tüp ligasyonu (bağlanması) mı?

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

bayanametist

Guru
Kayıtlı Üye
1 Temmuz 2008
10
0
56
Ben 44 yaşındayım,doğum kontrol yöntemlerinden diğerleri bana uygun olmadı.İki seçeneğim var tüplerimi bağlatmakmı?doğum kontrol hapı kullanmakmı?Dr.bağlıyalım diyor ama ben çok kararsız kaldım:KK43: ????

Bende 32 yaşındayım,4 yaşında bir kızım var,1,5 ay sonrada bir oğlum olacak inşallah.Daha önce doğum kontrol hapı ve deri altı implantı kullandım.Hapın unutma derdi olduğu için bana göre değil,deri altı implantının 3 sene koruyuculuğu var,implanttan memnundum ama üç senede bir koluma implant taktırıp çıkartmak istemiyorum.Piyasada implant bulmak zor ve onu takacak doktor bulmak daha da zor.Başka çocukta düşünmediğim için bende tüplerimi bağlatmayı düşünüyorum.Tüplerini bağlatan arkadaşlar varsa bizi bilgilendirebilir mi?Memnunlar mı?

Ben 44 yaşındayım,doğum kontrol yöntemlerinden diğerleri bana uygun olmadı.İki seçeneğim var tüplerimi bağlatmakmı?doğum kontrol hapı kullanmakmı?Dr.bağlıyalım diyor ama ben çok kararsız kaldım:KK43: ????

kararsız kalacak ne var bence tüplerinizi bağlatın hap kullanma zahmetine girmeyin :)

3 ay önce bağlattım,şu an memnunum.başka çocuk düşünmediğim için ve her ay vücuduma hormon almak istemediğim için bağlattım.Sonuçta çok istersem tüp bebek şansım var.ileride başka çocuk düşünmeyenler için güzel bir yöntem.her ay acaba hamile miyim stresi yaşamayacağım:)

canm bağlat gitsin hormon almak yerine en temizi bu eğer kesinlikle çocuk istemiyoran

bunları yazıyorum diye bana kızmayın ama en yakınımızdaki komşumuz ve teyzem bağlatıılar
kadınların ciltleri yüzleri tanınmaz halde teyzem erken menepoza girdi dişleri falan döküldü komşumuzda hemen hemen ona yakın sorunları var
şimdi kişiye göre değişir diyeceksiniz ama bunuda yaşayan bilir...

Ben gebe bile kalmadım ama bir secim yapmak zorunda olsam hap veya spiral kullanırdim[/QUOTE

bende bütün yöntemleri düşündüm; hap kullansam yaklaşık 20 sene kullanmam gerekecekti, spiralde 10 sene de bir değişmesi gerekiyormuş ve azda olsa hamilelik riski var.ben daha önce deri altı implantı kullanmıştım memnundum ama onu da 3 senede bir değiştirmem gerekecekti ve kolum delik deşik olacaktı.benim için en uygun yöntemin bağlatma olduğuna karar verdim ve bağlattım.

bunları yazıyorum diye bana kızmayın ama en yakınımızdaki komşumuz ve teyzem bağlatıılar
kadınların ciltleri yüzleri tanınmaz halde teyzem erken menepoza girdi dişleri falan döküldü komşumuzda hemen hemen ona yakın sorunları var
şimdi kişiye göre değişir diyeceksiniz ama bunuda yaşayan bilir...

Her yöntemin avantaj ve dezavantajları olabilir, hap,spiral,aylık iğneler ve implant kullanımında vücuda hormon alıyoruz, 3-5 senelik korunma için uygun yöntemler ama ben ömür boyu korunmak istiyorum.Cilt bozukluğu ve diş dökülmesinin tüp bağlatma ve menopoz ile ilgisi olduğunu zannetmiyorum.Kalsiyum eksikliği, karaciğer rahatsızlığı, genetik v.s gibi sebeplerden olabilir.
bildiğim kadarıyla hap,aylık iğneler ve implant yumurtlamayı engelliyerek koruyor, tüp bağlatmada yumurtlama oluyor ama tüplere inerek sperm ile buluşamıyor.Spiralin kalıcı versiyonu gibi.yumurtlama ve adet olma gibi fonksiyonlar normal olarak devam ettiği için erken menopoza girmeye sebep olacağınıda düşünmüyorum, bir kaç kadın doğum doktoruna sordum erken menopoz olur mu diye hepsi de olmayacağını söyledi.Bu yöntemin tek dezavantajı bir daha normal yoldan bebek sahibi olamamak bence, bu sebeple iyi düşünüp karar vermek gerekiyor.Ayrıca size kızmadım tabiki:)

Bende ekstreme bir hemşire olarak önerim zaten menopoza girmenize 2-3 sene kalmış iken neden cerrahi bir işlem yapmak istiyorsunuz ki bunun yerine hekiminize danışın size en uygun olan kontrasepsiyon yöntemini belirleyinEn Büyük KKEn Büyük KK

bende baglatmak istiyorum 38 yasındaim... devlet hastaneleri yapıyormu bilen varmı? özelemi gidelim yoksa?

24 yaşındayım ve kalp kapakçığı ameliyatı geçırdım mekanik kapağım var her gün ilaç alıyorum ve allah bağışlasın 2 tane 1 kız 1 oğlan evladım var bundan sonra gebe kalırsam benım için cok sıkıntı ve dediğniz gibi her ay acaba hamılemıyım stresi yasamak istemiyorum menopoz olamama da kafadan 25 sene var dersek 25 sene için her ay hormom almak istemiyorum spralde kullanamıyorum bu yüzden en doğalı tüplerimi bağlatmak geldi ama bunu laparoskopik yöntemle yaptırıcam kapalı amelıyat yanı bakalım inş bi sıkıntı yaşamam sizlere sorum yaptıran var mı ve devlet ya da özel sigortalar karsılıyor mu ve ne kadardır

Ben sgk lıyım, devlette yaptırdım hiç bir ücret ödemedim.yalnız dediğiniz yöntemle devlette bağlıyorlar mı bilemiyorum.Size çok geçmiş olsun,zor bir ameliyat geçirmişsiniz.Allah sizi evlatlarınıza,evlatlarınızıda size bağışlasın,sağlıklı,uzun ömürler versin İnşallah.

X