Hanimiş 2013 aralık kuzularının ek gıdaları :)

iyi hadi bakalım haberleşelim o zaman canım :) ön sayfaları okudum farklı uygulamalar yapanlar var. bari benzeşenlerle konuşayım dedim :) haziranda kontrole götürdüğümde çorbaları falan tarif edecekmiş. o zamana kadar meyve suyu,püresi... yoğurt dedi mi emin değilim ama yine de vereceğim. tam zamanı daha da gecikmeyeyim diye düşünüyorum.

haberleşelim kuzum benim ben mayıs 14 gibi kont. gidecem o zaman yine der sunlara başlıyoruz paylaşırım seninle ama sundan eminim benim dr yoğurda kesinlikle 5 bittiğinde başlayacaz dedi Burada erken başlayanlar var ama dr kont başlıyorlar çünkü bazı bebişlerimiz ne mama yiyor ne anne süt alıyor tatlım

haberleşelim kuzum benim ben mayıs 14 gibi kont. gidecem o zaman yine der sunlara başlıyoruz paylaşırım seninle ama sundan eminim benim dr yoğurda kesinlikle 5 bittiğinde başlayacaz dedi Burada erken başlayanlar var ama dr kont başlıyorlar çünkü bazı bebişlerimiz ne mama yiyor ne anne süt alıyor tatlım

yoğurda başlayacağım derken yarın demedim yani 15 gün sonra falan başlarım enn erken. :)) işte şu 5+5+5 günden üç meyve kokteylini verip ardından da aynı meyvelerin püresi ve bir öğün yoğurda başlarım. öyle planlıyorum. ben doktora 2 gün önce gittim bunları söyledi. sen gidince benden alıntı yapıp yazarsan son önerileri çok makbule geçer :)) şimdiden teşekkürler canım... :)

kızlar yoğurdu anne sütüyle mayalayan var mı aranızda? internette okudum, komşulara sordum hiç duymadık dediler :S bana mantıklı geldi kafama yattı ama tutar mı falan bilemedim bir sorayım dedim bilen duyan var mı...

Ben mayaladım canm gayette oldu katı değil sıvıda değil tam ortası oldu
😀

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

Anne sütü ile yaptığım yoğurt tarifim

Sağdığım sütümü derin dondurucuda sakladığım sütlerim ile yoğurt mayalamayı denedim. Öncelikle bir sağlıkçı kızı olarak şunu söyleyeyim ki eğer sağma esnasında hijyen kurallarına dikkat ettiyseniz ve sağdığınız sütü hijyenik bir kapta hemen derin dondurucuya koyduysanız,arada elektrik kesintisi vs olmadı ise sütünüzde mikrorganizma üremesi olmayacaktır. Bu nedenle sütünüzü kaynatmaya gerek yok. Zira proteinlerin yapısı bozulacaktır. Ben derin dondurucuda -24 de muhafaza ettim. Gelelim yoğurt mayalamaya. Derin dondurucudan çıkardığım sütü kabıyla bir içi su dolu bir başka kabın içine oturttum. Benmari usulü sütün çözünmesini sağladım. Yaklaşık 50-60 derece olduğunda yoğurt mayalayacağım kaba aktardım sütü. İçine daha önceden devam mamasıyla mayaladığım yoğurttan elde ettiğim mayayı koydum.100 ml anne sütüne 2 çay kaşığı oda ısısında maya.Daha sonra sıcaklığını muhafaza edecek şekilde ister sarıp sarmalayıp,ister 40 dereceye ayarlanmış fırında bekleterek -yaklaşık 4 saat- mayaladım. Sonra buzdolabında 2 saat beklettim.Yalnız kıvam olarak yoğurttan ziyade ayran yoğurt arası bir görünüşü oluyor.İlk bir kaç hafta bu şekilde her gün anne sütüyle yoğurt mayaladım.Ancak bebeğim derin dondurucuda saklanmış sütleri sevmediği gibi bunu da beğenmedi zaten artık sütümde yok.Şimdi anne sütünden elde ettiğim maya ile devam sütüyle yoğurt mayalıyorum.Niyetim bir süre sonra inek ,keçi ya da koyun sütüyle mayaladığım yoğurda geçmek.
Bol şans...😃😃

yoğurda başlayacağım derken yarın demedim yani 15 gün sonra falan başlarım enn erken. :)) işte şu 5+5+5 günden üç meyve kokteylini verip ardından da aynı meyvelerin püresi ve bir öğün yoğurda başlarım. öyle planlıyorum. ben doktora 2 gün önce gittim bunları söyledi. sen gidince benden alıntı yapıp yazarsan son önerileri çok makbule geçer :)) şimdiden teşekkürler canım... :)

tamam kuzum benim paylaşırım :)

Sağdığım sütümü derin dondurucuda sakladığım sütlerim ile yoğurt mayalamayı denedim. Öncelikle bir sağlıkçı kızı olarak şunu söyleyeyim ki eğer sağma esnasında hijyen kurallarına dikkat ettiyseniz ve sağdığınız sütü hijyenik bir kapta hemen derin dondurucuya koyduysanız,arada elektrik kesintisi vs olmadı ise sütünüzde mikrorganizma üremesi olmayacaktır. Bu nedenle sütünüzü kaynatmaya gerek yok. Zira proteinlerin yapısı bozulacaktır. Ben derin dondurucuda -24 de muhafaza ettim. Gelelim yoğurt mayalamaya. Derin dondurucudan çıkardığım sütü kabıyla bir içi su dolu bir başka kabın içine oturttum. Benmari usulü sütün çözünmesini sağladım. Yaklaşık 50-60 derece olduğunda yoğurt mayalayacağım kaba aktardım sütü. İçine daha önceden devam mamasıyla mayaladığım yoğurttan elde ettiğim mayayı koydum.100 ml anne sütüne 2 çay kaşığı oda ısısında maya.Daha sonra sıcaklığını muhafaza edecek şekilde ister sarıp sarmalayıp,ister 40 dereceye ayarlanmış fırında bekleterek -yaklaşık 4 saat- mayaladım. Sonra buzdolabında 2 saat beklettim.Yalnız kıvam olarak yoğurttan ziyade ayran yoğurt arası bir görünüşü oluyor.İlk bir kaç hafta bu şekilde her gün anne sütüyle yoğurt mayaladım.Ancak bebeğim derin dondurucuda saklanmış sütleri sevmediği gibi bunu da beğenmedi zaten artık sütümde yok.Şimdi anne sütünden elde ettiğim maya ile devam sütüyle yoğurt mayalıyorum.Niyetim bir süre sonra inek ,keçi ya da koyun sütüyle mayaladığım yoğurda geçmek.
Bol şans...😃😃

inek sütüyle yapılmış yoğurt ya da hazır yoğurt kullanarak mayalasak olur mu sence??? karışık mı olur

Bol şans...😃😃

inek sütüyle yapılmış yoğurt ya da hazır yoğurt kullanarak mayalasak olur mu sence??? karışık mı olur

Yok olmaz bence ilk maya olarak inek sütü hazır yoğurt kullanabilrşn

Sabah 9 kahvaltı (hipp bisküviyi mamayla ıslatıp içine tereyagı labne pekmez ekliyorum)

12.00 çorba
15.00 meyve
18.00 yogurt
21.00 muhallebi

Benim bu şekilde sormak istediğin başka bişey olursa yardımcı olurum:)

Çok tşk ederim cnm yaa... ne güzel bi düzene oturtmussunuz darısı bna...

ßůšr@

Bol şans...😃😃

Aaa bu iyi oldu hiç yoğurt yapmadım hayatımda gerçi bunu da becerip tutturabilirmiyim bilmem:) bir de benim maya sorunum var tabi...acaba kaç mayalamadan sonra anne sütü mayasını elde etmiş olurum? Ya da olur muyum?

televizyonda bir doktor ek gıdaya ilk yoğurtla geçilir demişti. bizim doktor meyve suyu, sonra da yoğurt ve meyve püresi dedi. kızım 5 aralık doğumlu, 5 aylık yani. hepsi başka başka stil sahibi bu doktorların. benim durumumda olan varsa burdan alıntı yapsın da kendi aramızda fikir alışverişi yapalım :) kızım sadece anne sütü alıyor. doktorun bana dediği mesela elma suyu... iki saat aralıkla emzir. sabah 8de emdiyse, saat 10 olmadan önce bir kaşık elma suyu. saat 12 olduğunda emzirmeden önce 2 kaşık elma suyu... böyle böyle artır. 5 gün devam et. 5 günün sonunda yarım çay bardağını kaşık kaşık içiyor olsun. sonra armuta geç. 5 gün armutu içir böyle. sonra havuça geç. 15 gün sonunda üçünü kokteyl yap. sonra da meyve püresi ve yoğurda başla dedi. yanlış hatırlamıyorsam böyle dedi :) biraz karışıktı da :) böyle yapan var mı? sebzeye falan 6. ay bitince başlayacakmışız.

canım benim dr. da 6. aydan önce ek gıdaya kesinlikle karşı olanlardan. bu konuda farklı yaklaşımlar var, 4. ay diyenler bile var. bence bebek hazır olduğunu hissettiriyor. ben anne sütü + mama veriyorum. Ege 12 aralık doğumlu, 4,5 aylıkken elma suyu vererek başladım, sabah 1-2 kaşık suyuyla başladım, gün içinde devam etmedim, sonra sonra kaşık sayısını arttırarak püresine geçtim. şuan sabahları yarım elmayı götürüyor. 1-2 hafta sonrasında sebze püresine başladım, öğlenleri püre veriyorum. 3 gündür de yoğurda başladım. benim sütüm az olduğu için anne sütüyle mayalamadım hiç. sadece ilk gün mama ile yaptım, dandik bişey oldu, ege de hiç sevmedi. sonra günlük sütle mayaladım.(süt içinde laktoz olduğu için 1 yaşa kadar yasak, ama mayalanıp yoğurt olurken laktoz yok oluyor) ama bu konuda da farklı görüşte dr.lar. Ayça'nın dr.u önermemiş mesela..
bi de bazı annelerin dr.ları sebzeden başlanılmasını, meyve tadını alan çocuğun sebze yemediğini söylemiş, geçmiş sayfalarda okudum bunları. işte burada da dr.lar farklı görüşte. ben elma suyuyla ve diğer meyvelerle başladım. sebzeler de sıkıntı yaşamadım. hapur hupur yiyiyor her şeyi. dün tavuk ciğeri yedirdim, onu bile silip süpürdü.:nazar::nazar::nazar:

Son düzenleme:
Aaa bu iyi oldu hiç yoğurt yapmadım hayatımda gerçi bunu da becerip tutturabilirmiyim bilmem:) bir de benim maya sorunum var tabi...acaba kaç mayalamadan sonra anne sütü mayasını elde etmiş olurum? Ya da olur muyum?

Mutlu sabahlar canm.2 kez cıvıık oldu görünüşü hala yoğurt 2.den sonra tamamen mayan anne sütü oluyor.Bende tam tutramazdm ama anne sütü ve mamalarda sizayen hafif cıvık oluyor drktrmda bu normal yedir dedi bakma su gibi bile olsa dedi😄

Mutlu sabahlar canm.2 kez cıvıık oldu görünüşü hala yoğurt 2.den sonra tamamen mayan anne sütü oluyor.Bende tam tutramazdm ama anne sütü ve mamalarda sizayen hafif cıvık oluyor drktrmda bu normal yedir dedi bakma su gibi bile olsa dedi😄

Sana da canım.. Hah iyi ben önce %100 keçi sütüyle yapılmış yoğurt bulabilirsem onunla mayalayıp sonra anne sütüyle mayayı elde ettikten sonra vereceğim... Eğer bulamazsam inek sütüyle yapılmış yoğurttan maya sonra keçi sütü mayası sonra anne sütü:)) biraz uzar iş:) gerçi biz ek gıdaya henüz geçmedik... Şimdi başlatsam anca elde ederim:KK37:

Sana da canım.. Hah iyi ben önce %100 keçi sütüyle yapılmış yoğurt bulabilirsem onunla mayalayıp sonra anne sütüyle mayayı elde ettikten sonra vereceğim... Eğer bulamazsam inek sütüyle yapılmış yoğurttan maya sonra keçi sütü mayası sonra anne sütü:)) biraz uzar iş:) gerçi biz ek gıdaya henüz geçmedik... Şimdi başlatsam anca elde ederim:KK37:

Hehehe evet dne dene kıvam ek gıdaya geçtiğinde tutar valla😄
Ya migrosta bir ara vardı bir bak istersen cnm gerçi yinede karkı var ama çok fazla değildir sanrm

Hehehe evet dne dene kıvam ek gıdaya geçtiğinde tutar valla😄
Ya migrosta bir ara vardı bir bak istersen cnm gerçi yinede karkı var ama çok fazla değildir sanrm

Evet keçi peyniri denediğimde oradan almıştım Baltalı marka ama baktım şimdi yoğurt yapmıyormuş... Pöhhh:KK4:

ayy ek gıda mek gıda işi zormuş emzirmek rahattı :) elma suyu lekesine çözüm bulan var mı???

ayy ek gıda mek gıda işi zormuş emzirmek rahattı :) elma suyu lekesine çözüm bulan var mı???

o elma lekesine sinir oluyorum. valla canım sıvı kosla da kullandım, toz kosla da kullandım, yok çıkmıyor. en güzel çözümü mama önlüğü kullanarak dikkat etmek.. bi de bizim de tecrübe artınca daha rahat edicez.. ben ilk başlarda her yerini batırıyordum, becerip temizce yediremiyordum ama şimdi de çok iyi olmasam da baya toparladım. daha temiz yediriyorum. Ege de ağzını açarak bekliyor mamalarını o da daha doğru yemeye başladı, herhalde 1 ay sonra tam doğrulturum. zaten o zamana da şimdi elma suyu lekesi olan kıyafetlerini giyemez :))

Arkadaşlar dün 2 3 kaşık armut suyu ve püresinden verdim neredeyse sırtına kadar yaptı bizim oğlan atletini de keserek çıkardım attım. yoksa mümkün değil çıkaramazdım. annem armutun yapabileceğini söyledi.siz ne yaptınız armut denediniz mi hiç?

Arkadaşlar dün 2 3 kaşık armut suyu ve püresinden verdim neredeyse sırtına kadar yaptı bizim oğlan atletini de keserek çıkardım attım. yoksa mümkün değil çıkaramazdım. annem armutun yapabileceğini söyledi.siz ne yaptınız armut denediniz mi hiç?

Ben armut ve muz verdim ikisi de calistiriyo bizim sindirim sistemini ama armutun öyle bi özelliği var ve çok faydali bebekler icin

Kadınlar Kulübü Mobil uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

X