Hangi işi seçerdiniz? (Kurumsal hatunlar yardım lütfen!! )

Papatya129

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
20 Temmuz 2014
2.031
2.471
Kızlar ben Tr'de 1 yıl avukat olarak çalıştıktan sonra Avrupa'ya geldim. Burada master yaptım yine hukuk alanında. Önümde iki tane seçenek var.

Bir alanda çok uzmanlaşmak istiyorum diyelim ki iş hukuku olsun. Bu alanda başlangıç seviyesinde iş bulamadığım için birilerine staj yapmak için L..n'den ulaştım (malum site). Onlar da bana 3 günlük staj teklif ettiler. 1 yıl sonra asıl hukuk kadrosunda tam zamanlı iş vereceklerini söylediler. Ama bu part-time iş ile geçinmem mümkün değil. Yanında 2 günlük çerez bi iş bulmam gerekecek. Mesela garsonluk gibi.

2. Uzmanlaşmak istediğim alan olmayan, tamamen başka bir alanda ama çok büyük bir şirketin hukuk takımında çok iyi para veren bir iş buldum. Ama sorun şu ki 6 aylık sözleşme yapacaklar ve proje bazlı olduğu için uzatma imkanı yok. Proje tam ilgili olduğum bir şey değil. Biraz sıkılacağımı ve hatta overqualifed olduğumu bile düşünüyorum. 6 ay sonra yine başa dönmüş olucam ve iş arama süreci çok uzun sürüyor. Ama en azından kurumsal hayat, iyi para, ve o şirketin adı CV'mde olacak. Sonrasında bu alanda iş bulabilirsem de mutlu olurum bu arada. Sadece projeyi sevmedim çünkü biraz amelelik gibi işin içeriği. (copy paste)

Lütfen yardım edin düşünmekten kafayı yemek üzereyim............. Bu arada çok az vaktim var çünkü iki tarafı da oyalıyorum ve çok yorucu bir şey.

2 derim.Sizi tanıdıklarinda, farklı bir projede alanınıza alakalı bir görevlendirme alabilirsiniz belki,ayrıca büyük şirketler sürekli ihalelere girip iş alırlar.CV'niz kuvvetlenir.
İlkinin 1 sene sonra ise alacağının garantisi var mı ? Söylediler de ; o gün bir bahane bulmayacaklari ne malum.

Önce proje tabiki.6 ay sonra cv nize eklenecek belki ordan çevre edineceksiniz.Benim kardeşimde avukat stajdan sonra kendi hukuk bürosunu kurdu baya büyüttü işleri.Çevre sizin işinizde odukça önemli.Diğeri bence sizi maddi manevi zorlayacak

6 ay sonra başa dönmüş olmayacaksın ki, bir sürü birikmiş paran olacak.
Ben olsam kesinlikle 6 aylık olanı seçerdim,o arada da ekonomik moda alır,paramla birikim yapardım
Sonrasında diğer seçeneği işleme koyardım, en azından sıfıra sıfır gitmemiş olurdum

Ben olsam 2yi seçerdim. 6 ay içinde kenara bir miktar para koyup o süreçte de yani projenin birimine yakın uzmanlaşmak istediğin alanda bir iş arayabilirsin. 6 ay sana çok şey kaybettirmez çünkü diğer türlü maddi açıdan çok zorlanacaksın

Ikisi de olamaz mi? 1i bence kacirma, yasin gencken ennnn onemli yer CVni olusturmak sonra da ilerlemek. 1i kacirma, para icin de 2yi part time yapamaz misin? Sevmedigin isi yapma, icin curur. Senin yerinde olsam 2yi para icin yapardim parayi toplardim ama 1den de vazgecmezdim. 1 yil diren, CVni doldur sonra vinla diyorum. 2yi asla kariyer secenegi olarak dusunme.

2. isin projesinin cok kötü oldugunu copy-paste ibaret oldugunu bildiriyorsunuz. bu durumda size katkisi ne olacak? 6 ay cöp ? üstelik 6 aylik süre genelde yurt dislarinda deneme süresi olarak gecer. daha sonra kadroya alinirsiniz. 6 ay projede calistirip cikarmayi ilk defa duyuyorum güvenilir degil. o dediginiz sitede cok fazla dolandirici var ? yüz yüze görüstünüz mü ? Acikcasi bana hic profesyonel gelmedi.

ilk is daha mantikli stajmi yapar yaninda da 2. bir iste calisir 1 sene sonra ise baslarim. eger dedigim gibi güvenilir ise.

Bence mantikli düsünmekte fayda var

Asıl istediğim alanda iş bulmak kolay değil ki. Bir daha böyle bir fırsat bulabilir miyim bilmiyorum.. Adamlara ben ulaştım ve ikna ettim resmen

Olmaz çünkü 2. iş full-time vaktim kalmıyor. Kaldı ki ilk şirket kabul etmez diye düşünüyorum

Dolandırıcı falan değiller yahu adamlar çok büyük bir şirket global
6 ay çöp mü bilmiyorum işte. Çünkü sonuçta hukuk takımında olacağım ve pozisyonum Legal bir title olacak. Sonrasında nolur bilmiyorum. Ve burada çok var 6 aylık işler. Contractor ile alıyorsunuz işi.

2 tabi ki, 1. İstediğiniz alan da olsa sizi hem maddi bir çıkmaza sokacak hem de bir sene sonrasının garantisini kimse veremez. Ama alanında çok iyi bilinen bir şirkette proje bazlı da olsa deneyim edinmek her zaman avantajli çünkü iyi şirketler CV lerde hemen dikkat çeker. O 6 ayın sonunda CV biz bambaşka olmuş olacak ve dolayısıyla girmek istediğiniz şirketlerde daha fazla aday eleyebilme potansiyeliniz olacak. Kaldı ki çok iyi işlerini bu kısa dönem projelerinde edindikleri bağlantılar sayesinde kazanan insanlar da var çokça. O sebeple 6 ay diye kestirip atmayın, kurum ve kurumun size katacağı şeyleri öncelikli görün

ay ne bileyim bende yurt disinda calisiyorum duyuyordum cok, dikkatli olmakta fayda var siz Projeli olan ise daha olumlu bakiyor gibisiniz o zaman sansinizi deneyin derim basarilar simdiden :)

Kesinlikle 2 derim. Diğeri çok anlamsız geldi hem stajyer olacagim hem garsonluk çok gereksiz. Bence 2. Iş cv nizde işinize yarar part time bir istense. Hem de orada bağlantılar edinirsiniz size faydası olur. Çevre yaparsınız global bir firma ise.

Cv için 2. Donanim için 1. Olur. Ben olsam 1. yi tercih ederdim. Biraz zorlansanız da 1 sene idare edilebilir. Daha gençsiniz donanım şimdilik paradan daha önemli.

İlerde hem sevdiğiniz işı yapar hem o sayede iyi para kazanırsınız.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…