hamişler kedi köpekten uzak durun

sxuxtlxux gayfe

prenslerim
Kayıtlı Üye
19 Mart 2007
3.207
24
hamile arkadaşlar,hamilelik süresince kedi ve köpeklerden mümkün olduğuınca uzak durun
kedi ve köpeklerin taşıdığı bir virüs anne karnındaki bebeğin fiziksel özürlü doğmasına neden oluyormuş.ingilterede yapılan bir araştırmaya göre 500 hamile kadın kedi ve köpeklere yakın temas sonucu özürlü bebek dünyaya getirmiş.bende hamileyim ben bunu hiç bilmiyordum.nette gezerken rastladım gerçi pek sevmiiim ben kedi ve köpeklerle yakın teması.dikkat edin.haa birde bozuk yemek yemekte aynı şeye neden oluyormuş.:1shok:

arkadaşım doğru dürüst araştırmadan sadece gazeteden okuduğun birşeyi neden buraya yazıyorsun anlayamadım.bahsettiğin mikrop toxoplazma , her doktor hamile olan hastasına daha ilk ayda bunun testini yaptırıyor zaten , ayrıca kedi-kopekten cok yediğin şarküteri ürünlerinden , salatadan , çiğ etten bulaşıyor.. tamam burda hepimiz birşeyler paylaşıyoruz , bildiğimiz , öğrendiğimiz konuları aktarıyor , bilmediğimiz merak ettiğimiz şeyleri de birbirimize soruyoruz ve kendi adıma söyliyim burdaki arkadaşlarımın hamilleğim boyunca bana hem bilgi olarak hem de moral vermek adına çok destekleri oldu..
ancak tam bilmediğimiz , kulaktan dolma bilgilerin de aktarılmaması gerektiğini düşünüyorum , belki sen sevmeyebilirsin ancak burda kedi-köpek seven birçok insan olduğuna eminim , ve eğer toxoplazmadan da haberleri yoksa sırf senin şu yazdığınla bile gereksiz yere tedirginliğe kapılacak , endişelenecek ve belki de yaşayacakları üzüntü bebeklerine daha çok zarar verecek..
senin de kötü niyetli olmadığını düşünüyorum ancak kesşke buraya böyle birşey yazmadan önce daha detaylı araştırarark yazsaydın..
bu sitedeki her hamile bir doktora düzenli olarak kontrole gidiyor ve hepsi de toxoplazma testlerini yaptırdı hatta sitede detaylı araştırma yaparsan bu konuyu soran , bu mikrobu taşıyan pek çok kişi de bununla ilgili bir başlık açmıştı..
biraz sert olduysam kusura bakma sadece yanlış bilgilerin bu şekilde abartılarak verilmesine çok karşıyım , bu arada sen sormadan söyliyim hamilelik öncesi bu hastalığı geçirdiğim için ki belki sen bile geçirmişsindir hamileleiğimi çok rahat geçirdim bol bol kedi köpek severek :) ilave not virüs kedinin dışkısından bulaşıyor yani sevmekle dokunmakla bulaşmıyor..

bacım çok ahkam kesmişsin ama buyur daha detaylı bilgi sana

Uzmanlar, hamilelik döneminde özürlü bebek doğumuna yol açan 6 tehlikeye karşı anne adaylarını uyardı.
Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek isteyen anne adayının gebelik öncesi bilinçli olmasının, ortaya çıkabilecek pek çok rahatsızlığı önlediğini belirten uzmanlar, özürlü bebek doğumuna yol açan tehlikeye karşı anneleri uyardı. Yüksek ateş, kedi ve köpekle yakın temas, her gün yapılan ağır makyaj, stres, içki ve bozulmuş yemek yemenin bebeğin özürlü doğmasına neden olduğunu tespit eden uzmanlar, bu durama yol açan sebepleri şöyle sıraladı:
Hamileliğin ilk günlerinde yüksek ateş: Hamileliğin ilk günlerinde geçirilen yüksek ateş, bebeğin dış görünüşünde bir anormalliğe neden olmazken, bebeğin beyin dokularının büyümesini olumsuz etkiler ve çocuğun zeka özürlü olmasına yol açabilir.
Kedi ve köpekle yakın temas: Bakteri taşıyan kedilerin bebeğin özürlü olmasına neden olan bir bulaşıcı hastalığın kaynağı olduğu ve kedinin dışkısının da bu bulaşıcı hastalığın ana yayılma yollarından biri olduğu pek bilinmiyor. Ancak yapılan bir araştırmada, İngiltere'de her yıl yaklaşık 500 bebeğin, annelerinin kediyle yakın temasta bulunmasından dolayı özürlü kaldığı ortaya çıktı.
Çiğ et ve açıktan alınan et ürünlerinde toksoplazma denilen parazit var. Bu parazit kedi, köpekle ve çiğ etle bulaşır. Özellikle kişi daha önceden bu enfeksiyonu geçirmediyse çiğ et ve ne olduğunu bilmediği etlerden uzak durmalı. Örneğin çiğ köfte de yememeli bu anlamda. Gebelik sırasında vücuda bir parazitin girmesiyle birlikte bebekte zeka ve gelişme geriliği gibi bir takım olumsuzluklar ortaya çıkabilir

umarım yazıyı okuduktan sonra bu konuda daha iyi bilgi sahibi olmuşsundur UMARIM

gereksiz tartışmaya girmek istemiyorum emin ol senden daha fazla bilgiliyim , keşke alıntı yaptığın sitenin de adını yazsaydın da biz de girip ordan okusaydık , ayrıca konuyu ilk açtığında kedi dışkısı kısmını alıntı yapmamışsın , bana cevaben yazdığın bölümde kedinin dışkısı yazıyor bilmem fark ettin mi , herhalde yakın temastan kasıt kedinin dışkısını ellemek falan olsa gerek ilk yazdığında ben yakın temastan kedinin başını okşamak olarak algılamıştım nedense hani hiçbirimizin dışkıyla yakın temasa gireceğini zannetmiyorum.. neyse sen araştırmaya devam et , bizi de bilgilendir neme lazım hiçbirimizin bilmediği şeyleri falan da bulur yazarsın belki sayende korunuruz biz de..
bir de ahkam kesmek ve bacım çok avam olmuş ya neyse tabi herkesin kültürü ve konuşma tarzı farklıdır..

bu mecrada kimseyle gereksiz tartışmaya girmek istemiyorum eğer bildiklerimden insanlara birşeyler katabileceksem ne ala..aksi bir durum söz konusu bile olamaz..:1closedeyes::roflol:

Konu tartışmaya döndüğü için silinmek üzere kilitlenmiştir...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…