Hamileyim ve eşim korona pozitif çıktı😕😕😕😔😢

Kar zarar ilişkisine tabi ki bakılır, ama bu ilacın covide bir faydası olmadığı defalarca kanıtlandı yapılan binlerce araştırmayla. Aksi bir durum olsa tüm dünya kullanırdı bu ilacı zaten. Google scholar’a yazarsanız “hydroxychloroquine covid-19” diye, karşınıza çok iyi yayınlarda basılmış makaleler çıkacaktır, okuyabilirsiniz.

Doğru bilgiyi vermenin yeri ve zamanı olduğunu da düşünmüyorum. Umarım konu sahibinin eşi en yakın zamanda iyileşir ve umarım konu sahibi enfekte olmamıştır. Fakat eşinin kronik hastalığı yoksa ve yaşı gençse, bu ilacı kullansa da iyileşir kullanmasa da. En azından araştırıp, gerçekten etkisinin olmayacağına ikna olup ilacı kesebilirler. Onun yerine gerçek tedavi bulunana kadar bağışıklık sistemimizi güçlendirecek vitaminler almak daha akılcı.
Tabi ki bu bilimsel araştırmalar yapılacaktır, söylediğiniz şey külliyen yanlış diyemeyiz. Ayrıca makale falan da takip ettiğinize göre bu konuda boş biri değilsinizdir eminim ki. Ancak çevremde 45-50 yaş civarı bu virüsü alan bir çift oldu. Evlerine ilaç getirilmiş, abimiz ben bu ilacı içmem neye yararı neye zararı var belirsiz içerim zencefilimi yutarım sarımsağımı demiş, eşi ben içerim ilaç bu yahu demiş başlamış ilaca. Bir müddet sonra abimiz hastaneye kaldırıldı ve doktor ciğerler felaket durumda demiş ve sonuç olarak vefat etti, abla yaşıyor. Yine bir yakınım 75 yaşında korona şüphesiyle hastaneye kaldırıldı kendisi kalp ve koah hastası. Cigerde emin olmamakla birlikte tutulum görüldü. Test sonucu gelene kadar vakit kaybetmemek için yatış yapıp ilaçlara başlanmıştı. Test sonucu negatif geldi bir daha test yapıldı o da negatif gelince taburcu edildi ama korona olmamasına rağmen 5 gün kadar o ilaçları o kalp ve koah hastası olarak ek kalp ilaçlarıyla içmiş oldu. Kar zarar budur.

İlaç kullanımında kar zarar ilişkisine bakılır benim bildiğim. Her ilacın da yan etkisi elbette ki vardır sonuçta bunları zehirden ayıran şey dozu. Uzun vadede net görülecektir bilimsel sonuçlar.
Bence şuan eşi korona olmuş ve bu ilaçları kullanan, kendinden de şüphe edip bebeği ve kendi için panik yapan bir hamileye bunları yazmanız çok yerli değil. Bir de eşinin içtiği ilaçlar için endişe edip bağışıklığını etkilemeyin.
Yo etkilenmedim canım doktorlarımıza güveniyorum.

Bütün tıp dunyasi bilim kurulu tedavi yok diyor siz vitamin gibi takviye bir ilacı tedavi diye konuşuyorsunuz yanlış bilgilendirme yapıyorsunuz burası Türkiye herkes doktor zaten şaşırmadım
bende sizin gibilere asla sasirmuyorum nerenizle dinliyosaniz🤔turkiyenin kullandigi ilaca siraya giren ulkeleri hic duymadiniz cunku o vitamin butun dunya vitaminin pesinde😎

Kar zarar ilişkisine tabi ki bakılır, ama bu ilacın covide bir faydası olmadığı defalarca kanıtlandı yapılan binlerce araştırmayla. Aksi bir durum olsa tüm dünya kullanırdı bu ilacı zaten. Google scholar’a yazarsanız “hydroxychloroquine covid-19” diye, karşınıza çok iyi yayınlarda basılmış makaleler çıkacaktır, okuyabilirsiniz.

Doğru bilgiyi vermenin yeri ve zamanı olduğunu da düşünmüyorum. Umarım konu sahibinin eşi en yakın zamanda iyileşir ve umarım konu sahibi enfekte olmamıştır. Fakat eşinin kronik hastalığı yoksa ve yaşı gençse, bu ilacı kullansa da iyileşir kullanmasa da. En azından araştırıp, gerçekten etkisinin olmayacağına ikna olup ilacı kesebilirler. Onun yerine gerçek tedavi bulunana kadar bağışıklık sistemimizi güçlendirecek vitaminler almak daha akılcı.
Neden bu işi emek verip okuyanlara,bu mesleği yapanlara bırakmıyorsunuz?

Tabi ki bu bilimsel araştırmalar yapılacaktır, söylediğiniz şey külliyen yanlış diyemeyiz. Ayrıca makale falan da takip ettiğinize göre bu konuda boş biri değilsinizdir eminim ki. Ancak çevremde 45-50 yaş civarı bu virüsü alan bir çift oldu. Evlerine ilaç getirilmiş, abimiz ben bu ilacı içmem neye yararı neye zararı var belirsiz içerim zencefilimi yutarım sarımsağımı demiş, eşi ben içerim ilaç bu yahu demiş başlamış ilaca. Bir müddet sonra abimiz hastaneye kaldırıldı ve doktor ciğerler felaket durumda demiş ve sonuç olarak vefat etti, abla yaşıyor. Yine bir yakınım 75 yaşında korona şüphesiyle hastaneye kaldırıldı kendisi kalp ve koah hastası. Cigerde emin olmamakla birlikte tutulum görüldü. Test sonucu gelene kadar vakit kaybetmemek için yatış yapıp ilaçlara başlanmıştı. Test sonucu negatif geldi bir daha test yapıldı o da negatif gelince taburcu edildi ama korona olmamasına rağmen 5 gün kadar o ilaçları o kalp ve koah hastası olarak ek kalp ilaçlarıyla içmiş oldu. Kar zarar budur.
Ama şuan korktum ben bu ilacı kullanamay
Ben bu ilacı kullanamayacağım😔

binlerce araştırma? araştırmaların hepsi birbiri ile çelişiyor. bi kısmı faydası var bi kısmı yok diyor.faydasi yok diyen birkaç makale geri çekildi. ilacı kullanmayan bazı yerler tekrar kullanmaya başladı. ilacla ile ilgili yüzde yuz doğru bir veri yok.
ayrıca bu ilaç kronik hastalık olunca ise yarayıp hasta olmayınca ise yaramıyor mu o kısmı tam anlamadim

Ama şuan korktum ben bu ilacı kullanamay

Ben bu ilacı kullanamayacağım😔
Dedigim gibi, hamile arkadaşım ilaçsız atlattı. Yaş da çok önemli bahsettiğim örnekler orta yaş ve üstü, sigara gibi etkenler var. Benim hamile arkadaşım 30 yaşındaydı ve üstelik arkadaşım 10 haftalıktı iyi beslenemiyordu içtiği suyu kustugu bir donemdeydi. Ona doktoru bebeğin gelişimi durabilir de bilemiyoruz demişti düşünebiliyor musunuz? Maşallah haftasından önde giden bir minnoşu bekliyor şimdi. Aynı evde bulaşmayan bir çok örnek var bunları düşünün. Eşinizin de çok kolay atlatacağına inanıyorum çünkü zatürre oranları gittikçe düşüyor. Kabul edilmese de virüs bir mutasyon geçiriyor olumlu yönde. 🙏

Evet takip ediyorum, moleküler biyologum ama biyoloji geçmişiniz olmadan da rahatlıkla anlayabilirsiniz zaten bu makaleleri. Çoğu makaleler istatistiksel verilere göre yazılıyor. Vefat eden abiniz için üzüldüm, başınız sağolsun, mekanı cennet olsun 😔 Fakat vefat etmesindeki sebep ilacı kullanmamış olması değildir muhtemelen, her bünyenin direnci farklı. Bazı hastalıklar ve yaş risk faktörü elbette, ama bu risk faktörlerinde olan insanlar covid’e yakalanırsa kesin ölür anlamına da gelmiyor bu. Koah hastası olan yaşlı yakınınızın bağışıklığı güçlüymüş ki hastalığı kolayca yenebilmiş. Burada ilacın yarayıp yaramadığıyla ilgili kesin sonuca varmak mümkün değil maalesef. Etrafımızda illa ki tek tük örnekler olacak ama bizim genele bakmamız gerekiyor. Etrafımızda tanık olduğumuz örnekler tedaviyle ilgili bir sonuca varmamıza yetmiyor, istatistiksel verilere bakarak, gruplar arasındaki farkları yorumlayarak sonuca varabiliriz ancak.

En Büyük TÜRKİYEİlk defa aynı fikirdeyiz😝Yani onca doktor bu işi bıraksın arkadaşlar karar versin tedaviye çünkü sıtma ilacını vererek çok yanlış yapıyorlarmış...Ah bu doktorlar hiç işlerini bilmiyorlar
Birkaç konu sonra çatışıp acısını çıkarırız dermişim 🤪
Bu arada anneniz sizinleydi, şuan değil galiba. İyi ki değil şu ortamda kadıncağız da şüpheli olacaktı. 😔

binlerce araştırma? araştırmaların hepsi birbiri ile çelişiyor. bi kısmı faydası var bi kısmı yok diyor.faydasi yok diyen birkaç makale geri çekildi. ilacı kullanmayan bazı yerler tekrar kullanmaya başladı. ilacla ile ilgili yüzde yuz doğru bir veri yok.
ayrıca bu ilaç kronik hastalık olunca ise yarayıp hasta olmayınca ise yaramıyor mu o kısmı tam anlamadim
İyi yayınların makalelerine bakmak gerekiyor doğru bilgiye ulaşmak için. En başlarda Marsilya’da bir makale yayınlayıp astım ilacının covide iyi geleceğini savundular mesela. Daha sonra bilim insanları o makalede yayınlanan dataları tekrardan analiz edince makalenin gerçeği yansıtmadığını, grafiklerin manipüle edildiğini fark ettiler. Ama bu süreçte medya sağolsun astım ilacı tedavi ediyor diye her yere yaydı ve bazı ülkeler yeterli araştırmayı yapmadan direk kullanmaya başladılar ilacı. Şu an her geçen gün çığ gibi artıyor hydroxychloroquine’in işe yaramadığı hakkındaki veriler, ve güvenilir yayın yapan dergilerde fazlaca görebilirsiniz bu makaleleri.

Hayır kronik hastalığı olanda işe yarıyor demedim. Bünyesi sağlam olan zaten atlatıyor demek istedim, ilacın bir etkisi olmuyor

“Bir derdim var” başlığı ilk defa bana yetersiz geldi.Çünkü çok sıkıntılıyım.Moralim çok bozuk...Keşke “Bir derdim var.Anlatayım da kurtulayım iki sohbet ederim .” deseydim yine...😢
30 haftalık hamileyim.Kurban bayramının 1.günü eşim sabah kendi seccademizi alarak ve maskesini takarak asansörün düğmelerine basmak için eline de peçeteyi alıp gitti.Bayram namazını sosyal mesafe çerçevesinde kıldı,geldi.Biraz uyuyup kurban kesilen yere gitti.Orada terleyerek klimanın önünde etleri parçalayıp sonrasında etleri dağıtıp akşama doğru geldi.Üstüne ben hamileyim diye yemeği hazırladı kaldırdı etti eksikleri de gidip aldı derken halsiz düştü.Son iki haftadır salon serin oluyor diye salona geçip ayrı yatıyorduk.Yataklarımızı yaptık,eşim özledim dedi bir arkamdan sarıldı ben döndüm 1-2 sn öpüştük sonra ayrılıp yattık.Gece bir baktım eşim üzerini örtmüş büzülmüş.Üşüdüğünü anlayıp klimanın derecesini yükselttim.Eşim tuş sesine uyandı üşüdüğünü fark etti.Üşümesi devam edince battaniye getirdim ki biz şuan Urfadayız hava 40 derece.Sonra ateşini takip etmeye başladım fazla yaklaşmadan.Sabaha doğru ateşi arttı.Ertesi gün de ateş devam edince eşim kesin klimanın çarpmış olduğunu düşünse bile hem işe gidip görev arkadaşlarını hem de beni tehlikeye atmamak için gidip test yaptırdı,işe gitmedi.Ertesi sabah pozitifsiniz diye aradıklarında eşim inanılmaz bir burukluk yaşadı dağıldı resmen ve hemen eşyalarını alıp yatakodasına gitti.Zaten ayrı lavaboları kullanıyorduk.Şimdi odasından çıktığında maskeyle çıkıyor ve ben de koridora geçtiğimde maskeyle gidiyorum.Yemeğini kapının önüne bırakıyorum.Sonra gidip geri alıyorum.Bu gece eşimi öptüğümün 5.gecesi olacak.5-7.günlerde belirtiler başlarmış.O yüzden aşırı korkuyorum.Göğüs aramda hafif hırıltıdan başka bir belirtim yok.Ara ara öksürüyorum belki günde 3-4 kere.Doktorumla görüştüm panik yapma gençsin atlatırsın,ilaçları kullanamazsın dedi.Ama tabi bağışıklık sistemim ve akciğer kapasitemin düşük olmasıyla ilgili de uyarılarda bulundu.Virüs yükünün önemli olduğunu o yüzden eşimden uzak durmam gerektiğini söyledi.E zaten ateşlendiğinden beri uzağız ama ya öncesi?Ah diyorum keşke o gece yatmadan önce öpmeseydim.Nereden bilirdik yorgunluğun ardında bu illetin olduğunu.Şimdi geceleri uyuyamıyorum eşim başka odada iyice korkuyorum.Sabahları erkenden uyanıyorum.Canım çok sıkkın.Aklıma her şey geliyor.Erken doğum olur mu?Dogarken bebeğime bulaşır mı?Bebeğim annesiz kalır mı?Yoksa eşim hem bebeğini hem eşini kaybeder mi?Eşimin iştahı yok halsizliği var onun dışında iyi.O kadar çok mahcup oluyor ki.Ah karım kahvaltı tabağı mı hazırladın ah karım meyve mi hazırladın suyumu mu koydun çok yoruyorum seni diye kahroluyor.Ama ben ona seve seve bakıyorum tabi ki.Telefonla konuşuyoruz.Arada seslenip iyi olup olmadığını soruyorum.O arada maskeyle gelip gece ateşimi ölçüp gidiyor.Allahım diyorum bu gerçek mi şaka mı😟
Hamile olup koronaya yakalanan biri var mı aranızda?Ya da tanıdığı olan?Ya da bana tavsiyesi olan?Moralim çok bozuk kızlar.Niye böyle karamsar oldum bilmiyorum.Göğsümde az bir hırıltı var ve benim ödüm kopuyor nefessiz kalırsam ne yaparım diye..Bebeğim de oksijen alamaz mı o zaman!😕😕😕😕😕Aklımda işte böyle kötü şeyler ...

Güncelleme:Kızlar eleştiriler üzerine doktorumu aradım ve ateşimi eşimin gece illa takip etmesine gerek var mı dedim.Doktorum da için rahat etmiyorsa alarmını kur kendine ara ara bak dedi.Ateş ölçeri de eşimden aldım dezenfektan edeceğim diye abartıp bir güzel yıkadım pakladım makinayı bozdum👯‍♂️Halbuki bana asıl bugün lazımdı çünkü ara ara ateşim çıkıyor gibi..Malum 6.gün olacak bugün.Yenisini sipariş ettim neyse o gelene kadar Eşim eliyle ya da dudağıyla bakar alnımdan😝😝😝şaka şaka.
Bugün artık yeter dedim arayalım 184 ü.Onlar da saçma sapan sorular sorup acil bir şey olursa 112 yi arayın dediler.Eşim biraz tartıştı İlçe Sağlık Müdürlüğünü arayın dediler.Aradık ve bayan ilgilendi sağ olsun.İşte sordu size gelmediler mi kontrole diye.Eşim de yok ilaç getirdiler onu da aşağıya çağırdılar pislikmişim gibi camdan izmarit atar gibi ilacımı attılar gittiler dedi.Bayan da estağfurullah olur mu öyle şey ben eşiniz için test yönlendireyim dedi.Gerçekten de geldiler kapıda test yaptılar👯‍♂️👯‍♂️Ama eşime yapmadılar negatife dönüp dönmediğini merak ediyorduk.Neyse sonra bizi yan binada önceden korona olmuş bir adam aradı.Meğer o da test yapıyormuş arkadaşlarını görmüş sormuş kime geldiniz diye.Merak etmeyin 5 gün sonra ben tekrar size test yapılmasını sağlarım dedi👯‍♂️👯‍♂️👯‍♂️Onun da eşi erken önlem aldıkları için belirtisiz atlatmış.Benim için de aynısı olur diye konuştu.
Bugün ateşim bir ara 37,5 oldu sonra makina tırtlattı zaten.Tutamadım artık kendimi ağladım.O ara eşim aradı konuşamadım o da kötü oldu.Ama şimdi toparladım tekrar.Ateş ölçerim de elden gitti zaten.Bu geceyi de atlatsam...
Allah acil şifa versin zor bir durum ama strese girmeyin stres bağışıklık sisteminizi düşürür . Sağlıklı beslenmeye çalışın ve bu dönem eşinizle aynı havayı solumayın

Y.dışı kaynakları dahil bir sürü yazı okudum.Çindeki bir labaratuvarda iyi etkileri saptanmış ama geniş çaplı bir çalışma yapılamadığı için ispatlanamamış.Ama sonuçlara bakıldığında daha kolay atlatıldığı anlaşılmış.Yani onca doktor bilmiyor mu bu kıytırık yazılanları da bu ilacı veriyorlar.O zaman doktorlar bu işi bıraksın biz intten okuduklarımızı uygulayalım.Bence biraz daha geniş çaplı araştırma yapın.Her site farklı bir şey söylüyor.
Ben zaten daimi olarak takip ediyorum, dediğiniz gibi “sitelerden” değil güvenilir yayın yapan bilimsel dergilerden. Türkiye’de yapılan her şeyin doğru olduğunu savunuyorsanız size bir şey diyemem tabi ki. Bilimin/sağlık sistemin en gelişmiş olduğu ülkelerden birinde yaşıyorum (Almanya), buradaki doktorların neyi eksik ki o zaman vermiyorlar sıtma ilacını? İşe yaradığına inansalar onlar da uygulardı bu tedaviyi. Almanya’da ortalama ve medyan yaş Türkiye’ye göre çok fazla mesela, burada covid kaynaklı ölümlerin çok daha yüksek olmasını beklerdik ama ölüm oranları arasında pek bir fark yok. Bu da gösteriyor ki Türkiye genç nüfus olduğu haliyle bu ilacı kullanarak çok da bir fark yaratmamış ölüm oranında

Yok canım ama şuan işte ilaç verdikleri için bunu “tedavi” olarak adlandırıyorlar.Her tedavi zaten olumlu sonuç vermez ki.Mesela kemoterapi de bir tedavi çeşidi ama sonucunda ölümler de oluyor.Bu onun tedavi olmadığı anlamına gelmiyor.Bu hastalığın ilacı yok evet ama belli bir tedavi etme prosedürü var.C vitamini bir vitamin ama sıtma ilacı bir tedavi ürünü.Mantık hatası yapıyorsun.
Kemoterapi kanser hücrelerini yok etmek için bir tedavi türü yalnız bu hastapoginnbi ilacı yok

Bu mantıkla yaklaşırsak gribin de bir tedavisi yok. İlaçlar sadece ağrı merkezine etki eder veya ateş gibi semptomları azaltır ama var olan grip virüsünü yok etmez, tedavi etmezler. Virüsle savaşan bağışıklıktır onu güçlendirmek için de yan ürünler kullanılır vitamin olsun veya bakterilerle vücut uğraşıp da direnç kaybetmesin diye antibiyotik olsun.
Covid19 henüz çok çok yeni olabilir ancak şuan itibariyle ülkemizde tedavisi bitmiş olan 220bin kişi var. Bunların çevremde gördüğüm bir kısmı sadece sıvı ve c vitamini ile de atlattı hafif durumda olanlar tabi ki. Sıtma ilacı kullanıp 5 gün sonunda negatife dönen de oldukça var yine çevremde.
Şayet aşı diyorsanız tedavi için, aşı tedavi etmez bağışıklık sağlar. Başka şeyler.
Anladım ilacı bulundu ozaman mutlu olabiliriz sonuctavtedavisi var maskelerede gerek yok ozaman sosyal mesafede neymiş bilim kurulu profosorler bilmiyor haberleri yok bundan ama.halkimiz tedavisi olduğunu bildiriyorlar
Gribin ilacı var ve tedavisi var ilacın prospektusunde yazıyor gribi tedavi ettiği siz cidden yoğun bakımda korona hastası gördünüz mü merak ediyorum

X