Hamilelikte tetanoz aşısı

karcicegi94

Üye
Kayıtlı Üye
6 Aralık 2022
367
7
26
Arkadaşlar merhaba, hamileyken tetanoz aşısı yaptırılmalı mı sizce? Bazı doktorlar çok önermiyormuş. Ben şu anda 22 haftalık hamileyim, doktorum hiç aşı konusunu açmamıştı fakat sağlık ocağından aradılar aşı için. Doktoruma danıştım olabilirsin dedi. Ama kararsız kaldım, hem daha birkaç ay önce tetanoz aşıları toplatılmıştı. Bir de forumda okuduğum kadarıyla aşıdan sonra bebeğini kaybedenler de olmuş sanırım. Böyle bir risk var mı gerçekten? Çok kafam karıştı. Son birkaç ayda tetanoz aşısı olan var mı?

Ben hala olmadım 28 haftalığım. 30. haftada tek doz olacağım. İki doz vuruluyor normalde ama ben iki doza gerek görmüyorum 1 doz da yeterli olur dedi ebem. Ki kaldki hiç vurulmayanlar var ama yarın bişey olursa kendimi yerim diye bir doz vurulacagm. Çevremde iyi doktora giden tanıdıklarım hiç vurulmams ama benim doktorum ısrarla vurulacaksn dedi 20. Haftada daha vurulmadgmi söylemedim bile toplatlan aşıların son kullanım tarihleri sıkıntlyms o yüzden toplatlms içeriği değil dedi ebem ama yinede için rahat edecekse eczaneden kendin al gel vuralım dedi. İçinde difteri bulunmayan tetevak aşısı alacağım galiba. Bir doktor onu önermişti.

Ya bende çok kararsızım. Dediğiniz gibi bir yandan ya bir şey olursa diye düşünüyor insan ama sonuçta ameliyathanede steril ortamlarda doğum yapmıyor muyuz? Kaldı ki benim birçok tandığım evde doğum yaptı onların çocukları bile maşallah çok sağlıklılar aşı olmadıkları halde. Çok gerekli mi bilmiyorum ama benim hemşirem sürekli çağırıyor 3 haftadır. En son bugün aradı yarın gel aşılar geldi senin için bir tane ayırdım dedi. Çok kararsızım ya off

Şimdi şöyle bı durum var tetanoz sadece ameliyathaneden buluşacak birşey değil topraktan bile geçiyor biyerde bi şekilde elinizi kesmicegniz ayağınza birşey batmicagının garantisi yok bunları hesap edemediğimiz için risk her zaman var yüzde 1 bile olsa risk riskdir. Birde hamilelikte vurulan iki dozun bebeğin belli bı sure bağışık kalmasına sebep olduğu için onemsendgini biliyorum sadece anne içinde değil. Doğumdan sonra bebeği de koruyo yani ama bizi bu asılara guvensizlestiren de yine biziz toplum olarak bende çok korkuyorum hani ya vurulursam da bişey olursa diye ama çevremde vurulan arkadaşlarıma da hcbsey olmadı bilmiyorum Allah'a emanetiz

2019 da kedi tırmaladı diye olmuştum sonra 2021 de oğluma hamileydim 1 doz ol dedi doktorum oldum. Çok şükür bir şey olmadı. Şimdi ikinci oğluma hamileyim 34. Haftaya kadar bekledim sağlık ocağındaki hemşire sağ olsun ilgili ve 34. Haftada son hafta yani oldum. Bebeğimin iyice gelişmesini bekledim. Sezeryan olacağım için riske atmadım açıkçası. Bence siz de 30 dan sonra yaptırabilirsiniz

Peki ilk hamileliğinizde kaçıncı haftada olmuştunuz acaba? Hatırlıyor musunuz? Sanırım bazı yerler 30 haftadan sonra yapmıyor erken doğumu tetikleyebileceği için. Ne kadar doğru bilmiyorum ama

Peki ilk hamileliğinizde kaçıncı haftada olmuştunuz acaba? Hatırlıyor musunuz? Sanırım bazı yerler 30 haftadan sonra yapmıyor erken doğumu tetikleyebileceği için. Ne kadar doğru bilmiyorum ama
28 diye hatırlıyorum. Doktorum 30 dedi aslında ama sağlık ocağındaki ebe 34 e kadar dedi. Şahsen ikisine de güveniyorum ama 34 ü tercih etmiştim.

Ben de 28. Haftamdayım tek doz aşı önerdi doktorum yaptırmasam olmaz mı dedim bir doz olsun yaptır dedi doktoruma güveniyorum pazartesi yaptıracağım Allah muhafaza paslı çivi olur bir şey olur o zaman tehlikeye giriyor bebek diye biliyorum ve aşı sebebi ile olduğunu düşünmüyorum düşük vs yani Allah'a dayanıp bilime güvencez Rabbim esirgesin hepimizin evladını

Tetanoz aşısı canlı mikroorganizma içermiyor bu yüzden gebelikte tercih edilebiliyor bebeğe zarar verme ihtimali bana düşük geliyor. Gebelikte yapılmasının sebebi de bebeğe de antikor geçmesi içinmiş diye okudum bir yerde ben de son 1 yıl içinde tetanoz aşısı olmuştum aslında bana kalsa ben de yaptırmam bebeğe antikor iletmek fikri mantıklı ne olur ne olmaz. Tetanoz topraktan bile bulaşabilir çünkü Allah korusun.

34+5deyim yaptırmadım doktorum da yaptır demedi sağlık ocağı da zaten bu konuda sadece istermisin diye sordu bende tercih etmedim

ben yaptırdım tdap diye geciyor içerisinde birkaç farklı aşı var. yenidoğan ilk doğduğunda savunmasız olduğu için ilk aşısını olana kadar en azından koruma sağlıyor diye kesinlikle yaptırmam söylendi. boğmaca ölümcül olabiliyormuş. özellikle kreşe giden çocuğu olan varsa kesin öneriyorlar. rutin, hiçbir zararı olmayan bir aşı diye söyledi doktor. ayrıca her hamilelikte de yapılmasını öneriyorlar.

Merhaba, aşı olduğunuzda kaç haftalık hamileydiniz acaba? Bir de bana sadece tetanoz aşısı dediler sağlık ocağından ama, tüm gebelere bahsettiğiniz tdap aşısından mı yapıyorlar?

Merhaba, aşı olduğunuzda kaç haftalık hamileydiniz acaba? Bir de bana sadece tetanoz aşısı dediler sağlık ocağından ama, tüm gebelere bahsettiğiniz tdap aşısından mı yapıyorlar?
ben yurtdışındayım burda tdap oldum ama türkiyedeki kadın doğum doktoruma mesaj attım ben tüm gebelere öneriyorum bu tdapı yaptırıyoruz burada da demişti. 33. haftada olmuştum.

Tetanoz aşısının toplatıldığını nereden okudunuz? Öyle bir olay hiç olmadı. Tetanoz senelerdir gebelere yapılıyor hiç de öyle yan etkisini çok ağır olarak gördüğümüz bir aşı değil

Toplatılma olayı deprem bölgesine gönderilmiş o yüzden bulunamıyordu...Ben kendim olabilmek için kaç defa aradım hemşire hanımı...Bundan önceki gebeliğimde de vurulmuşum diye şuankinde tek doz yeterliymiş onuda oldum...

Tetenoz aşısının önemi hakkında makalelerde okumuştum..

Tetanoz asisi bebek icinde koruyuculuk sagliyor. Hatta hepatit b asisi olmayanlarada gebelikte yapiliyor ki bebek korunsun diye. Bu iki aşı bebeginizin dogum esnasinda zarar gorme ihtimaline karsi yapiliyor. Asilarinizi olun derim

Mesajınızı şimdi gördüm, bende en sonunda mantıklı bulup tetanoz aşısı oldum. Çok teşekkür ediyorum

Tetanoz asisi bebek icinde koruyuculuk sagliyor. Hatta hepatit b asisi olmayanlarada gebelikte yapiliyor ki bebek korunsun diye. Bu iki aşı bebeginizin dogum esnasinda zarar gorme ihtimaline karsi yapiliyor. Asilarinizi olun derim
Mesajınızı daha yeni gördüm, evet bende en sonunda aşı olmanın daha mantıklı olduğuna karar verip oldum. Çok teşekkür ediyorum sağ olun

Kızlar merhaba ben bugün vuruldum 21+2 yim bir ay sonra tekrar vurulacak doktorum da vurulabilirsin dedi zaten ağrısından korktuğum için tereddutluydum her hamile vurulmalı diye biliyorum ayrica 2.ye gerek yok mu ya da neden 2 tane diye de sormadım o an aklıma gelmedi

21 haftalık hamileyim dün 1.dozumu oldum.İkinci dozu olmayacagim çünkü 5 yıl önce yaralanma sonucu 1 doz aşı olmuştum bundan sebep doktorum bir doz öneriyor ebe iki doz öneriyor ama açıkçası doktorum ne derse onu yaparım ebeyi dinlemem bebek kaybetmekle hiç alakası yok aksine bebeğinizi ve sizi korumak için yapılan bir uygulama diye düşünüyorum ama tabi zorla da olacak bir şey değil kendiniz bilirsiniz yine de .

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…