Hamilelikte kilo 95

0ksana

Üye
Kayıtlı Üye
15 Şubat 2023
26
6
27
Selam anneler bu süreçte çok soru soracağım cevap alsamda alamasam da çünkü annem yok yaşadığım yerde ailem de yok. Boyum 168 98.30 hamile kaldım normalde çok iştahlıyım ama mide bulantısı falan derken 95e inmişim. Kalbim yemek yiyince hızlı çarpıyor korkuyorum ilerleyen zamanlar için. Sanki mide ameliyatı olmuşum gibi küçük porsiyonlarla doyuyorum zorlayınca çarpıntım oluyor. Şuanda 10 hafta 6 günüm. Doktorum diyetisyene yönlendirdi verebilirsin diye ama merak ettiğim ilk üç ay dışında verme durumum olmamalı mı? Şimdiden iç çamaşırlarım sıkıyor. hedefim olabildiğince kilo almamaya çalışmak ama. Keşke bebek kilo alırken ben verebilsem.( bu kadar kiloyu da annemin vefatıyla aldım yargılamayın lütfen) Sorularımı yazayım.
1) hamile büyük beden diye bir kategori yok maalesef. Ya hamilesindir ya da büyük beden :) külot almak istiyorum. Şuan 50 beden giyiyorum ama göbeğim büyüyor gibi. Ekstra şiştiğini hissediyorum hangi beden almalıyım. Fikriniz var mı? Aynı zamanda göğüslerim de zaten büyüktü şimdi daha da ağır geliyor balenli sütyende nefes alamıyorum tavsiyeniz var mı?
2) kilo veren var ise aranızda bana anlatabilir misiniz süreci. 3. Trimester dan çok korkuyorum. Ya biranda elimde olmadan alırsam diye. Sanki yemesen bile onar yirmiser kilo alınırmış gibi anlatmış cogu kadın.
3) henüz aileme söylemedim. Daha önce bir düşüğüm olmuştu. Sizce ikili testten sonra mı söylemem mantıklı yoksa 12. Haftaya girdiğim süreç yeterli mi.
daha çok sorum var ama şimdilik bunları sorayım teşekkür ederim

Son düzenleme:
Ben 9 kilo aldım son haftadayım, ekmek kızartma hamur işi tatlı yemedim.
Ailelere 2 gebeliğimde de geç söyledim.
İç çamaşırı içinde göğüs yapınızı bilmiyorum ama emzirme dönemi için uygun sütyenler var onlara bakın bende sarkık vs gibi bir durum olmadı.

Doktor yönlendirme sağladıysa mutlaka diyetisyene gidin, kilo vermeseniz bile fazla almazsınız.

Sağlıkla gelsin inşallah kilonuz neydi acaba. Kahvaltı sormuyorum ama akşam yemekleriniz nasıldı

Benim boyum 157, 74 ile hamile kaldım. 84 ile doğuma gittim. Sadece canım yemek istemiyordu. Hiç abur cubur istemedi canım ki cipsle yaşayan bir insanım normalde. Eşim normalde bu kadar yesen 50 kiloya düşersin diyordu. Tansiyonum çıkmadı, şekerim kilo almamama rağmen sınırda gitti. Bu ikisi önemli kilo olunca malesef. Mide yukarı çıktığı için çok yiyemedim sanırım. İnşallah siz de benim gibi olur, çok yemek istemezsiniz. Arkadaşın dediği gibi diyetisyene gidebilirsiniz. Yeme sebebinize bağlı işe yarayabilir. Ben faydasını görmedim ama. İnsan yedikten sonra diyetisyen ne yapsın. Kafada bitirmek önemli. Doğumdan sonra 76’ya indim. Şimdi yine 81 falanım. Sağlığım gitmiş gibi hissediyorum. Hiç yürümek merdiven çıkmak istemiyorum. Normalde koşan spor yapan biriydim 70 kiloyken bile. Bu hamilelik beni mahvetti.
Allah sağlıkla kucağınıza almayı nasip etsin.
Trendyoldan hamile külodu almıştım. Aynı bedenimi aldım. Onun karnı geniş oluyor. Sütyene bişey diyemiyorum. O bende hep sıkıntı. Geniş beden küçük göğüs öyle bi beden yok. Spor sütyen rahat oluyor, o da memeleri birleştirip terletiyor.

Bebeğiniz analı babalı mutlu mesut büyüsün inşallah sizde normal düzeninize dönersiniz hep iyi yanlarından bahsedilse de zor bir süreç. Bende hergün yürüyüş yapayım diyorum onun yerine koltukta sızıp kalıyorum tembelliğe mi alışıyor insan gerçekten yorgun mu oluyor bilemiyorum. Bu arada gerçekten normalde bu yediklerimle hergün en az 500 gram gider sudan da olsa :) ama hamilelikte bir değişik ilerliyor. Kürtaj olduktan sonra çok sıkı bir diyet yapmıştım gram verememiştim normalde hızlı veririm. Doktor o dönem için vücutta gebelik hormonları kaldığı için vücut kendini korumaya alıyor demişti. On kiloyu hangi dönemde aldınız?

Teşekkürler. Size de nasip olur inşallah hayırlısıyla.
İlk üç ay hiç almadım. Sonra birden 3 kilo aldım. Ben serklajlıydım, yürüyüş falan yasaktı. Sonraki aylar 1 veya 2 kilo aldım. Son ay hasta oldum, 1 kilo verdim. Son 3 ay kilo alımı normal. 5. Aya kadar hiç almayabilirsin, rejim yapmakta sorun yok demişti diyetisyen. Zaten onun verdiği diyet bebek için kilo yapıcı, anne için kilo aldırmayan bi diyet oluyor.

Bebeğiniz tam anlamıyla parazit gibidir. Siz yeseniz de yemeseniz de ihtiyacınız olan herşeyi sizden karşılıyor. Doktorunuzun verdiği/vereceği vitamin sizi ayakta tutmak için aslında. Ne bileyim kalsiyuma ihtiyaç duyar, sizdeki kalsiyumu sonuna kadar emer sizin dişleriniz dökülür. Yani sizin yemenizle bebeğinizin kilo alımı arasında bi ilişki yok, muz süt kilo aldırır falan derler ama ben bu tarz şeylere de pek inanmıyorum. Mevzu bence güzel gıdalardan vitamin elde edip vücudu vitamin yönünden eksik bırakmamak.

Benim arkadaşım zayıf bir şekilde hamile kalıp elinde olmadan daha da kilo vererek bebeğini normal sınırlar içerisinde doğurdu. Bence kesinlikle diyetisyenle ortak devam edin bu sürece, ve hamilesin iki kişilik ye diyenleri asla dinlemeyin koşarak kaçın. Ben öyle yaptım. Hamileliğin her döneminde kontrollü şekilde kilo verebilirsiniz.

3.trimester sonları iştah olarak beni zorlayan bir süreç oldu. Bu süreçte olabildiğince sağlıklı atıştırmalıklar tüketmeye çabaladım (kefir, muz, süt, kuru yemiş vb) ama biraz ipin ucunun da kaçtığı bir dönem oldu çünkü bazı şeylerden kendimi geri çekmeye çalıştım bu süreç boyunca (kola vs gibi) artık son zamanlar olduğu için sıkıştırıyor, fazlasıyla tatlıya düşmüş haldeyim bu aralar. Ve hiç iştahımın bu kadar açıldığını hatırlamıyorum. Dikkat etmeniz gereken bir dönem kesinlikle, bence insanlar özellikle bu dönemde kilo alıyorlar… Ama kontrol altında tutabilirsiniz, benim büyük ihtimalle toplamda 10 kilo ile gebeliğim sonlanacak gibi duruyor şuan.

Çok bilgilendirici ve rahatlatıcı bir yorum olmuş. Söylediklerinize katılıyorum iki kişilik yemeyi zaten hiç düşünmedim mantıklı da bulmuyorum. Umarım dediğiniz gibi az da olsa kilo verebilirim eminim kendimi daha sağlıklı hissederim ve herşey kolaylaşır. Dikkat etmeye devam edeceğim bahsettiğiniz gibi son aylardan korkuyorum. Hatta şunu da algılayamıyorum; rahim büyüdükçe iç organlar sıkışıyor aslında mideye çok yer kalmıyor diye biliyorum. Hatta şuanki midemin yemek almamasının sebebi bu şekilde açıklanmış internette, ilerleyen zamanlarda çok daha fazla hissedilecek bu durumda nasıl iştah açılıyor da durduramadan yemek yenilebiliyor mide alıyor belki de vücut alışıyordur. Teşekkür ederim yorumunuz için sağlıkla güzellikle gelsin bebişiniz

Ben 7 kilo alarak bitirdim hamileliğimi. Tüm kilomu ilk aylarımda aldım neredeyse. Mide bulantılarım yüzünden ilaç kullanmamak için ekmek yedim. Ve kesti bulantıyı kısmen de olsa.

En iştahlı dönemim 2. trimester dı. O dönemde bulantı da azdı. O dönem sonunda gebelik diyabetim çıktı. O yüzden aynı hastanenin diyetisyenine yönlendirdi doktorum. Onunla birlikte diyabet diyeti yaptım. 3. Trimesterda mideniz çok küçülüyor ve sürekli yemeniz lazım. Çok zorlandım yemek zorunda olmak sürekli zordu. Son 2 ayda 1 kg aldım sanırım sadece.

Mutlaka diyetisyenle ilerleyin. Gebeliğin başından sonuna kadar kilo verebilirsiniz eğer istiyorsanız. Ben sürekli yiyip kilo almadım diyetisyenle beslenirken.
Kanamalarım yüzünden yürüyüş de yasaktı. Hareket edemeyip bir de şekeri dengede tutmak zor. İnşallah en kolay haliyle geçirirsiniz dönemi.

Gebelikte 8 kilo aldım
Bence doktorun dediğin gibi bir diyetisyen ile sıkı şekilde çalışmalısın. Aynı zamanda hamile pilatesleri var onları denemelisin.
Göğüsler bir iki aya normale döner büyür tabi ama ağrısı azalır biraz. Maalesef bi tık daha büyük almak dışında alternatif yok pek fazla
Ailene de kendini hazır hissettiğinde söyle acelesi yok

Sanırım bu konu ile ilgili bişeyler söyleyebilirim.. Öncelikle Allah sağlıkla kucağınıza almayı nasip etsin
Ben de kilolu hamile kaldım. İlk aylar mide bulantısı nedeniyle sürekli kuru ekmek ve yoğurtlu makarna yediğim için bir de kanama nedeniyle çoğunlukla hareketsiz kaldığım için her gittiğimde 1-2 kilo aldım. Ama doktorum 5 aya kadar sıfır alman gerekiyordu dedi yine de çok baskı kurmadı. Sonra daha dengeli beslenmeye çalıştım bir de zaten canım hiçbişey istemiyordu aldığım 4 kilonun 3ünü verdim. Sonra gebelik şekeri çıktı yine dikkat ediyorum ama çok da edemiyorum maalesef. Yine de iyi gidiyor sayılırım. 32. Haftamda gebeliğe başlangıç kilomun 1 fazlasıydım sadece. Arta, eksile derken ortadan gidiyorum. Doktorum çok iyi gidiyorsun diyor. Bebişim de hep 1 hafta önden gidiyor.

Size de sağlıklı bi gebelik, sağlıklı doğumlar diliyorum. Hiç korkmayın

Merhaba bende 91 ile hamile kaldım doktorum her hafta yarım kilo kilo verebileceğimi söyledi hesaplamasına göre doğuma kadar -10 ben versem +7 kilo bebek alsa doğuma giderken 88 felan olmamı istedi. Birden kilo vermeyeceğin için bebeği etkileyen bi durum olmayacaktır

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…