hamilelikte akıntı ve mantar

nursist

PAMUK PRENSİM...
Kayıtlı Üye
30 Mayıs 2008
455
11
arkadaşlar hamileyken akıntınız olduğunda yada mantar olduğunda ne önlem aldınız ilaç kullandınızmı?bebeğe zararı yokmu kullanılan ilaçların??? dün bana ketoral fitille krem verdi ilk kez dün kullandım afedersiniz ama ordan hep çamaşırımı ıslatıcak sıvı geliyor(şeffaf) arada bir..neyin nesi bu merak ettim...

arkadaşlar hamileyken akıntınız olduğunda yada mantar olduğunda ne önlem aldınız ilaç kullandınızmı?bebeğe zararı yokmu kullanılan ilaçların??? dün bana ketoral fitille krem verdi ilk kez dün kullandım afedersiniz ama ordan hep çamaşırımı ıslatıcak sıvı geliyor(şeffaf) arada bir..neyin nesi bu merak ettim...

canım merak etme hamilelikte çok normal benim de başıma geldi ve doktorum bana da gyno travogen diye bir fitil ve kremini verdi ve sabahına geçti... bende çok tereddüt ederek kullandım ama doktorum bebeğe zarar vermeyeceğini söyledi... sonrada akıntı gelmesi normal o zaten hamilelikte sürekli oluyor... o bölgeyi sürekli kuru ve temiz tutmaya özen göster... bir zaman sonra azaldığını göreceksin

arkadaslar bende mantar yok sanırım eger olsa kaşıntım olurdu ama çok akıntım oluyor uzun süre çalıştıgım için çamaşırımı değiştiremiyorum öyle ıslak ve kokulu durmam gerekiyor sizce bi sorun olurmu?

akıntı hamilelikte olurmuş zaten ama rengi we kıwamı önemliymiş ona çok dikkat yoksa değişen hormonların getirisiymiş ama yinede doktora görünmekte fayda war daha 3 hafta önce annedeki iltihap yüzünden düşük yaptı komşum... 3aylık hamileydi...allahımmmmmm korusun kimselere yaşatmasın o yüzden paniğim yaa sorup soruşturuyorum... önemsiz deyip es geçtiğimiz ufacık şeyler nelere sebebiyet weriyor...allahım korusun hepimizin bebeklerini

arkadaslar bende mantar yok sanırım eger olsa kaşıntım olurdu ama çok akıntım oluyor uzun süre çalıştıgım için çamaşırımı değiştiremiyorum öyle ıslak ve kokulu durmam gerekiyor sizce bi sorun olurmu?

sen kendin rahat edebiliyormusun ?? en azindan ped kullanmani öneririm her zaman degistirebilirsin belki bu dikkatsizligin iltihap kapmana sebeb olabilir

_GEBELİKTE MANTAR ENFEKSİYONU VE AKINTI_

gebelikte özellikle 2.ve 3.aylarda sıklıkla görülmektedir.İnce beyaz kaşıntılı bir akıntı mevcuttur.Gebelik üzerine olumsuz etkisi yoktur.Fakat gebelik esnasında mantar hastalığının yarattığı hoşnutsuzluğu kontrol etmek güç olmaktadır.

-.-Vajina ph-ında meydana gelen değişiklikler sonucu mantar hücreleri çoğalır ve enfeksiyona yol açar.Gebelikteki hormonal değişiklikler mantar oluşumuna neden olur.

-.-Mantar enfeksiyonu meydana geldiğinde beyaz ince peynir kıvamında akıntı görülür.akıntı miktarı fazla olup beraberinde kaşıntı-kızarıklık-vajina girişinde irritasyon ve huzursuzluk hissi görülür.İdrar yaparken ve ilişki esnasında yanma hissi oluşur.Normal doğum planlanan hamilelerde doğum kesisinin(epizyotomi)iyileşmesini geciktirebilir.

-.-Gebelikte mantar enfeksiyonu olduğunda vajinal kremler ve fitiller kullanılır.Ağızdan alınan hap tedavisi emzirirken ve gebelik döneminde güvenli değildir.Tedavi edilmediğinde normal doğum sırasında bebeğinizin ağzına bulaşabilir ve pamukçuk oluşumuna yol açar.Gebelkte tedavi enfeksiyonunun şiddetine göre bazen 10günü bulmaktadır.tekrarlama eğilimi gösterir.

----ÖNLEMLER----

-.-Bol pamuklu iç çamaşırı giyilmelidir.

-.-Tuvalet sonrası önden arkaya temizlik yapılmalıdır.

-.-Yüzme sonrası ıslak mayo ile kalınmamalıdır.

-.-Gebelerde vajinal tampon-vajinal parfüm spreyi-parfümlü günlük ped ve vajinal duş yasaktır.Bunlar enfeksiyonu ve mantar oluşumunu arttırır.

-.-Şekerli gıda tüketimi azaltılmalıdır.Kanda artan şeker oranı mantar hücre çoğalımını arttırır....

sen kendin rahat edebiliyormusun ?? en azindan ped kullanmani öneririm her zaman degistirebilirsin belki bu dikkatsizligin iltihap kapmana sebeb olabilir

tabiki rahatsızım ped kullanmak hava aldırmadığından hamilelikde zararlı o nedenle kullanmıorum birde doktorlara her ay gidiyoruz iltahap olursa doktor ultrasonda fark eder sanırım of ya inş bi şey olmadan doğurup kucagımıza alırız ben daha 12 haftalığım:CüvCüv:

iltihap ultrasonda farkedilmez canım vajinal muayenede yada kan-idrar tahlilinde belli olur onu senin takip etmen lazım ... akıntında nasıl olursa olsun git dr.a muayene ol şakaya gelmez bunlar. sağlıkla kal

iltihap ultrasonda farkedilmez canım vajinal muayenede yada kan-idrar tahlilinde belli olur onu senin takip etmen lazım ... akıntında nasıl olursa olsun git dr.a muayene ol şakaya gelmez bunlar. sağlıkla kal

doktora söylediğimde doktor ultrasondan bişey yok olsa belli olurdu burdan görürdüm dedi :sm_confused: bilmiyorum walla yumurta akı gibi bi akıntım mevcut her günde akşam çamaşır değiştiriyorum birde kızlar 12. 13 haftalık yani kaç aylık hamileliğe denk geliyor herkes bişey söylüyo çünkü yazabilirmisiniz:CüvCüv:

X