Hamilelik Psikolojimiz

Canım benim yaaa... Hemen silkin bu korkulardan. Bak hepimiz aynı şeyleri yaşıyoruz. Bak şimdi sana bir örnek. Biz eşimle birbirimize sarılmadan, dokunmadan 5 dakika geçirmeyiz :nazar:. Geçen televizyon syrederken o benim kucağımda yatıyordu. Derin nefes aldım ben bi ara. Pat, hemen kalktı, diğer kanepeye geçti. "Aşkım daraldın sen di mi?" dedi. Ne kadar yok bişey dediysem de inandıramadım adamı benneyaptımki. Düşün artık yani. Biraz da senin rahatını, bebişinin rahatını düşündüğünden kendi çapında önlemler almış olabilir yerimseniben
Hemen tuhaf tuhaf şeyler getirme aklına.

Sekreter canım, kızlar çok haklı. Emin ol onlar bizim kadar bebişleri hissedemiyorlar. İçlerindeki baba sevgisi ve yaşayacaklarını düşününce heyecanlanabilirler belki ama o kadar. Kimbilir belki eşinin işle ilgili sorunları vardır ve bunları sana yansıtmak istemiyorsun. Benim annemin bile geçen başına kötü bir şey gelmiş ve bunu bana söylememiş, ben tesadüf sonucu öğrendim. Yani çoğunlukla bizi üzmek istemiyorlar. Sen de yanlış anlama eşini. O ilgisiz gibiyse sen ilgili gibi ol. O neşesizse, sen onu neşelendir... Ve kendi haline bırak. Emin ol bak bir süre geçince o da yeniden size dönecek, belki canını sıkan şeyi bile anlatacaktır.. Rahat ol canım...

Kısaca özetlemek istiyorum.
Yazılanları okuyorum ve şunu fark ettim; Hepimiz endişeli bir hal aldık, duygusallaştık, ara sıra eşimizden şikayetçi oluyoruz, hamilelik zor gelsede sabırlı olmaya çalışıyoruz, dilimizden dualarımızı eksik etmiyoruz.... Ama gördüğüm kadarı ile ağlayıp sızlayıp haline dert yanan yok, yani hepimiz kendimizce bi şekilde olgun ve mantıklı düşünmeye çalışarak sıkıntıların üstesinden gelmeye ve kendimizi toparlamaya çalışıyoruz. Helal olsun bize. Hey anne adayları, iyi bir anne olabilecekmiyim yada bu süreci nasıl atlacağım diye endişeleriniz var genelde ama maşaallah hepiniz de çok cesur kadınlarsınız :)

hamılelıgıme halen ınanamadıgımı oncelıkle soylıyım . esım cok olgun bırıdır ama heyecanını bellı edemıyor. bana karsı davranısları da degıstı merak eden , ayagıma terlıgımı getıren , gece uyurken gobusume elını koyan biri oldu. bense cok duygusal oldum. bazen gozumu kapatıp banyosunu yaptırmısım emzırmısım kokluyorum kokusu burnuma gelmıs yatagına yatırdıgımı dusunuyorum ve tabı ıkı gozum cesme
ama tarıf edılemeyecek bır duygu hamılelık usgde buyudugunu gormek, el sallıyor mınık kusum ıcımı tarıfsız bır mutluluk kaplıyor duygularım boyle

ben bu aralar kendimi cok yalniz hissediyorum. onceden oyle gelmezdi ama gebelik duygusallığı galiba. genç kızken kaybettiğim annemi ozluyorum. kızkardesim var o da yurtdısında yasiyor. bir kadın en cok anne olacagi zaman kendi annesini ariyor sanırım. kayınvalidemler de ayrı şehirdeler doğum yapınca gelicekler sağolsunlar ama zaten çok yakın sayılmayız mesafe yuzunden.cok iyi 2 arkadasim vardi onlar da ev alip uzaga tasindilar uzun zamandir gorusemedik. esim benim en buyuk ve biricik destekcim.ay ağlama duvari gibi davrandim di mi. iyki sizi buldum arkadaşlar, yalnızlığımı dağıtıyorsunuz...

Morcadı. Okuyunca hüzünlendim gerçekten. İnsan ailesine hakikaten çok ihtiyaç duyuyor böyle zamanlarda, arkadaşlarına da :KK43: En kısa zamanda yakın ama çok yakın arkadaşlar edinmeni kalpten diliyorum... Gerçi annenin, kardeşlerinin yerini hiç bir şey tutmuyor ama... Allah sabır versin.

Morcadıcım, üzülme diyemiycem çünkü yaşadığın acıyı ben yaşamadım ama üzülme demek sinir bozucu olsa gerek. Ama kalpten senin yanında olduğumu söylemek isterim. Benim ailem de İstanbuldalar, ben Bodrumdayım, sadece telefonda görüşebiliyoruz. Burada arkadaşım da yok, sadece kocam var. Ama şimdi yalnız değiliz be güzelim. Bebişlerimiz hep bizimle birlikte. Ben hep onunla konuşuyorum, onunla dertleşiyorum, gülüyorum. Anneciğin de görüp mutlu oluyodur senin bu mutluluğunla. Allah bize en büyük hediyeyi gönderdi nasılsa. Ona sarıl sen de, hem eşlerimiz de yanımızda. Allah onların yokluğunu göstermesin. Çok öpüyorum canım.

cok degısken ve krmasık bır ruh halı ıcerısındeyım
bır gun heyecanlı bebegım ıcın kıpır kıpır dusuncelerde olurken ertesı gun ıhmal edılmıs, sısko ve bebegımın beslenmesıne dıkkat etmeyen bırısı oldugumu dusunuyorum

esımın ıslerının yogunlugu da ondan beklentılerımı cogalttı sanırım
son bır haftadır aksamları gec gelmek zorunda kalıyor ve cok yorgun oluyor geldıgınde
oncekı gıbı ılgısı cok yogun olamıyor maalesef ve buı benı cok uzuyor
cok alıstım bana karsı ılgısıne ve artık ılgı ıstegımı acıkca soyler oldum ama adamcagız da cok yorgun oluyor
uzulmemem ıcın yataktan kalkıp ılgılenıyor benımle ama bu da benı tatmın etmıyor su noktada
mutsuz hıssedıyorum su an kendımı :çok üzgünüm:

:KK43: en kötüsü de sırf sen ilgi istediğin için sanki sana ilgi gösteriyomuş gibi olması dimi :KK43: Oysaki doğal olsa ne kadar mutlu olacaksındır. Ne güzel ama kalimero buraya yazarken gayet anlayışlı bir şekilde onun işlerinin yoğun olmasından dolayı sana ilgi gösteremediğini belirtmişsin bunu biliyosun yani, ama içimizdeki dürtüler gerçeği bilmemize rağmen genede... istemekten vazgeçmiyor işte... Acaba başka şeylere yoğunlaşmak mesela bebek hazırlıklarına, daha fazla okumaya... ne biliyim bizi oyalarmı en azından hamilelik sürecinde sıkıntılarımızı, beklentilerimizi gidermek için...

:KK43: en kötüsü de sırf sen ilgi istediğin için sanki sana ilgi gösteriyomuş gibi olması dimi :KK43: Oysaki doğal olsa ne kadar mutlu olacaksındır. Ne güzel ama kalimero buraya yazarken gayet anlayışlı bir şekilde onun işlerinin yoğun olmasından dolayı sana ilgi gösteremediğini belirtmişsin bunu biliyosun yani, ama içimizdeki dürtüler gerçeği bilmemize rağmen genede... istemekten vazgeçmiyor işte... Acaba başka şeylere yoğunlaşmak mesela bebek hazırlıklarına, daha fazla okumaya... ne biliyim bizi oyalarmı en azından hamilelik sürecinde sıkıntılarımızı, beklentilerimizi gidermek için...

ben de Gülter'e katılıyorum.. Aslında gerçeği bilyior olmamıza rağmem yine de kabullenemiyoruz.. Bu dönemin doğasında var bu arkadaşlar.. O yüzden gerçekten de en iyisi meşgul olacak bir şeyler bulmak.. İnsan bir şeyle uğraşırken düşünmeye vakit bulamıyor çünkü, ama yalnız kaldığın an başlıyorsun kurmaya.. geçecek arkadaşlar geçecekk. bence bugünler en güzel zamanlarımız.. geçen gün eşimin yönetizisi bana "hamilelik dönemi kadının en güçlü olduğu dönem. Bu nedenle bu süreyi iyi kullan" dedi.. Gülüp geçtik ama doğru gerçektenn.. Biz de öyle yapalım, tadını çıkaralım.. bırakın üzülmeyi.. :teytey:

morcadım okurken uzuldum bende annemı cok ozluyorum canım bak artık bızlerde anne olucaz demı o yuzden uzulupte bebısını uzme oldumu eslerimizde hayatlarına yenı katılcak mınık bebeklerımız ıcın calısıyor belkı daha cok calısıyım bırazdaha paramız olsun dıye dusunuyorlardır bende yalnız kalınca cok dusunrum kafamda tuh soyle yapsaydım sunuda deseydım diye kurar kurar dururum o yuzden nıkah sekerı yapmaya basladım hem cok zevklı hemde kazancıyla bebısme stork dondolıno almayı dusunuyorum ( tabı harcamazsam :) ) resmını eklerım buraya sonra

Son düzenleme:

aslında evet psıkolojım su an hıc ıyı degıl
benı cok sevdıgını, benı ve bebegımızı sureklı dusundugunu herseyı bılıyorum ama sankı bıraz daha ılgı beklıyorum ama ben soylemek zorunda kalmadan hormaonal sanırım
onceden benı ılgısı ıle bogardı kocam o kadar cok severdı kı hanı severken olduren cınsınden
sımdı bebege zarar gelecek dıye mıncıramıyor benı :eek:

ona da anlayıs gostererek dusunmemeye calısıyorum ama herseyden once esım gelıyor benım ıcın
alıs verıs ıslerı bana gore degıl cok heyecanlanıyorum bebıs ıcın bırseyler gordugumde baslıyorum aglamaya sonrası da carpıntı vs. oluyor onun ıcın bebegıme kavusana kadar ben bır sey almayacagım zaten annem halledıyor o ıslerı
uyku halınden kıtap okuma moduna henuz gecemedım ben
ama bugunlerde kocaman olan kıyafetlerımı ıncık boncukla suslemeye kalktım o da becerıksızlıgımden parmaklarım delık desık oldu ıgne sayesınde

Belkide eşlerimiz bizi "bizim düşündüklerini sandığımızdan" daha çok düşünüyorlar he ne dersiniz, belkide bu yüzden bize ufacıkta olsa zarar vermek istemiyorlardır ve uzaklaşıyorlarmış gibi geliyordur bize, belki bunalımlı ahlı vahlı bi hal aldığımız için bizi sıkmak istemiyor ve istemediğimizi sandıkları şeyleri sanki bize zorla yaptırmış gibi olmakta istemiyorlardır... Düşündüğümüzden daha da ince olabilirler mi acaba :)))) Eğer böyleyse onlara böyle olmadığını anlatmak lazım belki de. Belki konuşarak belki davranışlarla, bi kere şuna eminimki evde hastalıklı, pasaklı, bakımsız, ilgisiz ama sürekli ilgi alaka bekler vaziyette dolaşan bi karım olsun ben şahsen istemezdim erkek olsaydım.
Aksine hamile haliyle bile bana aşkla baksın, bana ihtiyaç duymadan kendi ayakları üzerinde dursun, benimle ilgilensin isterdim herhalde :)))) Erkekler herzaman ilgiden hoşlanır bayanlar, işte bu yüzden kadınlar hep güçlü olmak zorunda maalesef ki... Ben ne zaman sıkıntıya düşsem, hemen toparlanmaya çalışırım gururdan mı ne, asla aciz gözükmek istemem, ne eşime ne de çevremdekilere karşı, hele şimdi bebeğim için kere çaba harcıyorum kendimi ayakta tutabilmek için...

arkadaşlar ben bugün katıldım aranıza zannedersem benim sorunum hepinizden farklı 22+4 günlük hamileyim yaklaşık 1 ay önce bir akşam nefes alamıyorum diye kalttım o gün bugündür perişanım akşamları uyuyamıyorum boğazımda bir düğüm var aldığım bütün kiloları verdim doktorum psikoloğa yönlendirdi oda gebelik deprasyonundan bahsettin ama ben ağırını geçiriymuşum cipram diye bir ilaç verdi ama tehlikesi olabilirmiş şimdilik kullanmıyorum direnmeye çalışıyorum. ama ne yapacağımı da bilemiyorum aranızda böyle bir sorun geçiren varmı acaba?

Canım çok geçmiş olsun. Ben yardım edemeyeceğim, çünkü ilk defa duyuyorum böyle birşeyi. Allahım yardımcın olsun. İnşallah çabucak atlatıp, hamişliğinin keyfini çıkarırsın. Dualarım seninle. :1hug:a.s. a.s.

Canım çok geçmiş olsun. Ben yardım edemeyeceğim, çünkü ilk defa duyuyorum böyle birşeyi. Allahım yardımcın olsun. İnşallah çabucak atlatıp, hamişliğinin keyfini çıkarırsın. Dualarım seninle. :1hug:a.s. a.s.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
canım çok teşekkür ederim iyi dileklerin için inşallah en kısa zamanda atlatırım bu nalet şeyi hamileliğimin keyfini bile çıkaramıyorum allhtan yardım diliyorum o kadar

hamılelıgın son zamanlarını yasarken sızın psıkolojınız ne durumda?
hıcbırseyden keyıf alamıyorum ben yaaa:1no2:
sorun ben de mı yoksa donemsel bır durum mu bu?:uhm:

Ben de aynı durumdayım.
Çok çabuk yoruluyorum.Okul açılsa da zaman çabuk geçse diyorum.Bi yandan da korkuyorum okulda nasıl olacak hayat diye? Acaba ayakalrım şişer beni rahatsız eder mi,masanın altına tabure mi koysam,yemeğimi nerede yesem,akşama kadar zor olur mu gibi sorular var aklımda...

Birde ev işlerini artık daha da yavaş yapıyorum ve isteksizce yapmaya başladım.Haliyle ortalık dağınık olunca insanın psikolojiside dağılıyor :pp

bende çok çabuk yoruluyorum ayakta fazla kalınca sırtım çatlayacakmış gibi agrıyor.önceden işlerimi çabucak hallederdim şimdi zoraki yapar oldum.birde bazen kalçam öyle agrıyor ki sizde de oluyormu bu?

bende çok çabuk yoruluyorum ayakta fazla kalınca sırtım çatlayacakmış gibi agrıyor.önceden işlerimi çabucak hallederdim şimdi zoraki yapar oldum.birde bazen kalçam öyle agrıyor ki sizde de oluyormu bu?

sorma edacım benimde en büyük sıkıntım bu kalça ağrısı
tek tarafta sadece sağ bacağımın bittiği kalçayla birleştiği yerde yoğun oluyor
ve belime doğru
özellikle fazla ayakta kaldığımda yürüdüğümde sırtüstü yattığımda canım yanıyor
dr.uma sordum sinire baskı yapıyordur ağırlık dedi çaresi yok sanırım
bebğimi kucağıma aldığımda geçeceğini umuyorum

X