Gebeliğe Hazırlık Hamilelik Planlayanlar ve Hamile Olmak isteyenler

Gebe kalmayı planladığımızda yapmamız gereken hazırlıklar.
Merhaba arkadaşlar bende bu ay ovulasyon testi kullanıyorum adetim genelde 30da bir be inofolic combi kullanıyorum 1 agustostan beri 1 kutu bitti 2.ye gectim bugun ama ovulasyon testinde hala pik görmedim 18. Gun bugun adetimin ve bugun akıntım var istek vs ama pik yok acaba yumurtluyomda yeterice buyumuyomu böyle bişey varsa neden buyumuyodurki sizce doktora 3 ay önce kan verdm ultrosandan baktı normal dedi herşey polikistik falan demedi amh fsh bakılmadı yalnız siz ne diosunuz üzülüorum yumurtam buyumuyomu diye 😔
İlk kez ovulasyon kullanıyorsan bazen geç olabiliyor yumurtlama, adetin hemen ertesi günü başladın mı testleri yapmaya

Kızlar doktora geldim
Doktor polikistik oversin dedi. Çocuk sahibi olmaya engel dedi :KK43:
1 yılı doldur sonra tedaviye başlarız dedi.

Cidden yüzde yüz engel mi bu? Evde doğal yolları deneyen ya da başka bir şey yapaman var mı kistle ilgili?

Ay çok moralim bozuldu

Kızlar doktora geldim

Cidden yüzde yüz engel mi bu? Evde doğal yolları deneyen ya da başka bir şey yapaman var mı kistle ilgili?

Ay çok moralim bozuldu
Canım ben evlenmeden önce Bi altı ay regl olmadım düğün telaşı yüzünden de uğraşmadım regl olmaya ilaç ile falan. Sonra evlendim 10 gün sonra hamile kalmışım. Ben bile şaşırdım. Polikistik over in hası var bende öyle söyleyim yani doktor a bakma sen engel değil zorlaştırıyor. Evet evladım ı kaybettim ama inancım var sekiz ay oldu deniyorum olmadı hala bir yıl dolunca ben de tedaviye gidecem ama olmaması bence pko dan değil benim stres yapmamdan kafamın rahat olmamasından

Kızlar doktora geldim

Ay çok moralim bozuldu
Bazı doktorlar gerçekten çok sinir bozucu...Engel değil tabi ki...Bazı durumlarda zorlaştırdığı oluyormuş,ama doktor takibiyle hiç sorun olacağını zannetmiyorum.Benim bir arkadaşımda var kız ilk denemede hamile kaldı doğurdu, canını sıkma yok yere...

Canım ben evlenmeden önce Bi altı ay regl olmadım düğün telaşı yüzünden de uğraşmadım regl olmaya ilaç ile falan. Sonra evlendim 10 gün sonra hamile kalmışım. Ben bile şaşırdım. Polikistik over in hası var bende öyle söyleyim yani doktor a bakma sen engel değil zorlaştırıyor. Evet evladım ı kaybettim ama inancım var sekiz ay oldu deniyorum olmadı hala bir yıl dolunca ben de tedaviye gidecem ama olmaması bence pko dan değil benim stres yapmamdan kafamın rahat olmamasından

Bende çok stresliyim. Ya olmazsa stresi var. Başınız sağolsun.

PKO direkt engel diyince doktor tüm moralim hevesim gitti

Kızlar doktora geldim

Ay çok moralim bozuldu

Geçmiş olsun, hiç moralinizi bozmayın. Polikistik over sendrom haline dönüşürse daha sıkıntılı hale gelebiliyor yani şu anda çok büyük bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Yıllar önce gittiğim doktorum polikistik over adetle de atılabilir bir iki ay adet gördükten sonra hala duruyorsa o zaman düşünürüz tedavi demişti. Siz de yanlış hatırlamıyorsam yeni kontrol olmuştunuz ve demek ki bu kistler yeni çıkmış. Belki birkaç aya düzelir. Bildiğim kadarıyla polikistik overde yumurtalar çatlayacak boyuta gelemiyor, bu nedenle çatlama gerçekleşmediği için de bir sürü ufak yumurta oluyor ve gebelik doğal şekilde olmayabiliyor. Ama tabi arkadaşın dediği gibi ciddi polikistik over olup aylarca adet görmeyenler bile hamile kalabiliyor. Dolayısıyla doktor takibinde yumurta takibi geliştirici çatlatma tedavisi vb ile hamile kalınabilir diye düşünüyorum doğrudan kestirip atması çok saçma.

Kızlar doktora geldim

Ay çok moralim bozuldu
Pco olup hamile kalan yüzlerce kadın var sadece pco hastalarının yumurtlamayı çok daha dikkatli takip etmesi gerekli, hiç bir sıkıntısı olmadan da hamile kalamayan bir çok kadın var... Sadece pco hastalarında insülin direnci sorunu da oluştuğu için kesinlikle beslenmeye çok çok dikkat etmeniz lazım bunun için bi diyetisyenden mutlaka destek alın beslenme ile pco nun etkilerini en aza indirebilirsiniz yağdan kilo vererek ve beslenmeyi düzene sokarak hamile kalma olasılığınızı en yükseğe taşımış olursun bunları doktorunuz söyledi mi bilmiyorum ama mutlaka bu konunun üstüne düşün. Pco tsh ı da etkiler ona da baktırıp yüksekse ilaç kullanmanız gerekli. Hormon testi yaptırdınız mı? Değerleriniz ne durumda? Doktor muayne yi vajinal mı yaptı karından mı?

Kızlar doktora geldim

Ay çok moralim bozuldu

Ya hep eksik yazıyorum bu aralar. Sıkma canını bazı doktorlar cidden can sıkıcı oluyor. Geçmiş olsun bu arada kanaman hala devam ediyormuş canım. Pko dan mı oluyormuş kanaman. Bende çok denk geldim youtube dan genelde hep kendiliğinden hamile kalmışlar.

Burada genel bir kaç şey söylemek istiyorum insülin direnci olan varsa bunu kesinlikle ihmal etmesin insülin direnci devamında pco yu getiriyor arkadaşlar ve insülininizi kontrol altına almazsanız şeker hastası bir insan olmaya zemin hazırlamış olursunuz. İnsülin direnci doğru diyet listesi ile düşürülebilen bir şey geç kalmamak gerekiyor. Düşük glisemik indeksli gıdalar ile beslenmek gerekiyor. Örneğin hamur işi, pilav, tatlı, bezelye, havuç, paketli gıdalar, asitli içecekler, patates, kızartma ürünler vb. Ürünleri tüketmemeniz lazım insülin düşene kadar. Kandaki dalgalanmalar yumurtlamayı olumsuz etkiliyor ve sağlıksız bir yumurta ile hamile kalmak çok daha zor hale geliyor. Her şey beslenme ile başlıyor arkadaşlar beslenmeye çok çok dikkat edin. Günde en az 3 LT SU için yumurtalıklara için çok önemli...

Günaydın kizlar dün doktora gittim ancak gidebildim daha doğrusu yoksa doktor daha önce çağırmıştı kalp atışı için. Gördük minik kuşumun kalp atisini. Oğluma söylemeyeceğim biraz ilerleyince söyleyecektim sabredemez diye ama tam kalp atışı falan mevzusunda içeri girdiler eşimle duymuş oldu dışarı çıktıklarında eşim video çekmiş oğlum zıplıyor kardeş canım kardeş diye inanılmaz güzel bir hatıra olmus

Pco olup hamile kalan yüzlerce kadın var sadece pco hastalarının yumurtlamayı çok daha dikkatli takip etmesi gerekli, hiç bir sıkıntısı olmadan da hamile kalamayan bir çok kadın var... Sadece pco hastalarında insülin direnci sorunu da oluştuğu için kesinlikle beslenmeye çok çok dikkat etmeniz lazım bunun için bi diyetisyenden mutlaka destek alın beslenme ile pco nun etkilerini en aza indirebilirsiniz yağdan kilo vererek ve beslenmeyi düzene sokarak hamile kalma olasılığınızı en yükseğe taşımış olursun bunları doktorunuz söyledi mi bilmiyorum ama mutlaka bu konunun üstüne düşün. Pco tsh ı da etkiler ona da baktırıp yüksekse ilaç kullanmanız gerekli. Hormon testi yaptırdınız mı? Değerleriniz ne durumda? Doktor muayne yi vajinal mı yaptı karından mı?

Hiç test yapılmadı, diyetisyene de yönlendirilmedim aslında. Sadeve kilo vwr dedi doktor

Ya hep eksik yazıyorum bu aralar. Sıkma canını bazı doktorlar cidden can sıkıcı oluyor. Geçmiş olsun bu arada kanaman hala devam ediyormuş canım. Pko dan mı oluyormuş kanaman. Bende çok denk geldim youtube dan genelde hep kendiliğinden hamile kalmışlar.

Pkodan demedi. Normal adet kanaması olur arada öyle dedi.

Kızlar merhaba, bugün adetimin 21.günü. doktorum 23.gün progestron baktırmamı söylemişti ama mağlum bayram tatili diye 2gün önceden baktırdım. Ve sonuç 0.53 çıktı. Çatlamamış oluyo bu durumda. Acaba geç mi yumurtlycm? Adet döndüm 33-34-35günde bi oluyor. Erken mi baktırdım sizce yükselir mi bu değer? Birde 3gündür beyaz akıntım var ben hiç anlamadım ya yardımcı olur musunuz lütfen

Catlatma ignesi mi kullandiniz. Hep goruyorum burda progestrn baktiriyorlar bende catlatma ignesi kullandim ama doktorum boyle bi sey istemedi igneden sonra catladi mi diye muayeneyede cagirmadi. Bende baktirabilir miyim acaba catladi mi diye

Hiç test yapılmadı, diyetisyene de yönlendirilmedim aslında. Sadeve kilo vwr dedi doktor
Çok saçma, insülin direncine bakması gerekiyordu şuan sende insülin direnci varsa dikkat etmezsen pco n daha da ilerler ya dahiliye ya da başka bi kadın doğum doktoruna gidip hem hormon hem insülin tiroid baktır kesinlikle, bir de yağdan kilo vermen gerekli bunun için sana örnek diyet listemi atabilirim istersen. Ben de kilo problemi yok fakat direnç çıktı doktor da beslenme ile düşüreceğiz dedi ben de şuan onun için uğraşıyorum

X