Hamileleyken saç boyatan var mı aranızda??

zodiaco

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2007
123
0
Herkese selam :sm_cool:

Herkes su konu ile ilgili birseyler söylüyor sitede de cok arastırdım bitkisel boya bazıları olabilir derken bazıları da hic doğru bulmuyor. Eczanede bitkisel diye sattıkları bir fransız boya var Phyto Color. Tam rengi bana göre ama... :KK43:
Gerci kuaforlerde de bitkisel boya olsa da su anki rengi tuturmaları sanki zor gibi.. Zararı oluyorsa da napalım yaptırmayız Allah bebishime insallah sağlık versin. Aslında bunları da yazarken bir yandan da sinir oluyorum kendime. Neden mi su anda riskli bir gebelik durumum varken neler düşünüyorum ama merak iste kızlar....:) Allah hepimize sağlıklı sıhhatli bebishler nasip etsin.:emir_bebek:

ben de bu kou da meraklılardan biriyim 3 aylık hamileyim esim saclarımı sarı istiyodu hamile kaldım için yaptıramadım bende söyle düşündüm saç köklerine dydirmeden balyaj filanmı yaptırsam die ama sonra vazgectim bebişime bişi olmasın diye napalım esimde 6 ay beklesin canım gerci doğumdan sonrada emzirme dönemi var:)))

Herkese selam :sm_cool:

Herkes su konu ile ilgili birseyler söylüyor sitede de cok arastırdım bitkisel boya bazıları olabilir derken bazıları da hic doğru bulmuyor. Eczanede bitkisel diye sattıkları bir fransız boya var Phyto Color. Tam rengi bana göre ama... :KK43:
Gerci kuaforlerde de bitkisel boya olsa da su anki rengi tuturmaları sanki zor gibi.. Zararı oluyorsa da napalım yaptırmayız Allah bebishime insallah sağlık versin. Aslında bunları da yazarken bir yandan da sinir oluyorum kendime. Neden mi su anda riskli bir gebelik durumum varken neler düşünüyorum ama merak iste kızlar....:) Allah hepimize sağlıklı sıhhatli bebishler nasip etsin.:emir_bebek:

Slm cnm valla bende hamıle kalmadan once boyamıstım rengını tutturamadım cok kotu bı renk oldu tatıl donusu boyarım dedım hamıle oldugumu ogrendım o yuzden cok sınır oluyorum sacıma alttan kendı sacımda çıktı off napalım kestırmemde lazım aslında bebıs ıcın deger ama olsunn..

ben de bu kou da meraklılardan biriyim 3 aylık hamileyim esim saclarımı sarı istiyodu hamile kaldım için yaptıramadım bende söyle düşündüm saç köklerine dydirmeden balyaj filanmı yaptırsam die ama sonra vazgectim bebişime bişi olmasın diye napalım esimde 6 ay beklesin canım gerci doğumdan sonrada emzirme dönemi var:)))

Desenize sadece ben değilim bu kadar mutsuz olan :) sonucta Allah nasip ederse emzirme dönemini eklersek nereden baksan 2 yıl :) Aman tanrım herhalde bu kadar zaman dayanamam arkadaslar yaaaaa:eek:klava:
Dediğin gibi bebishe birsey olmasın da Allah korusun. Az önce bu mesajı yazdıktan sonra bu boya ile ilgili bir arastırma daha yapayım dedim. Alttaki linki oku derim canım....

:eek:klava::eek:klava:

Slm cnm valla bende hamıle kalmadan once boyamıstım rengını tutturamadım cok kotu bı renk oldu tatıl donusu boyarım dedım hamıle oldugumu ogrendım o yuzden cok sınır oluyorum sacıma alttan kendı sacımda çıktı off napalım kestırmemde lazım aslında bebıs ıcın deger ama olsunn..

ya bazıları bant takıyormus onu da denedim ama nafile :) Bi de beyazlar cıkınca daha kotu beyaz olmasa bi derece. Az önceki mesajımda kopyaladığım linke sende mutlaka bak. Bu arada kestirebilirsin bir problem olmaz oyle bazıları sacı kestirme ömrü kısalır gibi seyler söylese de mantık dısı arkadasım. Ee hamileyken de biraz güzel olamamız lazım :)

canım benim doktorum da saçlarımı boyatmama izin vermedi.ben de bekleyenler arasındayım:)

kendimizi annelerimizle karşılaştırmamak gerekiyor.onlar eski toprak bizden daha sağlammışlar.hele hele sigara içmek çok kötü:KK43:bilinçli anne olmak çok önemli..

Allah tamamına erdirsin arkadaslar hepimizi... İsteyenlere de Allah bir an önce nasip etsin.... Haklısın canımcım ama bu dönemde 9 ay ee bir de sonrasını da eklersek.. Sigara icen o kadar arkadasım vardı ki masallah problemsiz oldu hamilelikleri. Ama bizim gibi ince dusunenler icin Allah korusun birsey olur.

doktorlar saç boyatmak zararlı diyor.. hatta annem de hastanede çalışıyor ve boyatmamıştı saçını kardeşime hamileyken.. bence risk almaya değmez..

sigara konusunda şöyle düşün.(aslında düşünmesi bile korkunç)
bir paket sigaranın dumanını bir poşetin içinde farzet bebeği o poşete koyamayız dimi.vicdan meselesi aslında:KK43:
üstelik çocuk sağlıklı bile doğsa düşük kilolu doğma problemi olacak.bir de ileride büyük ihtimalle sigara tiryakisi olabilir.genlerine işliyor çünkü:KK43:((
saç boyası bebekte katarakt yapıyor arkadaşlar bunun için zararlı.
burda daha açıklayıcı bilgiyi bulabilirsiniz.

Saç boyası bebekte katarakt yapıyor!

Gebelikte saç boyası kullanımının, bebeklerde doğuştan katarakta yol açabildiği belirtildi…

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi / 23.01.2007 18:KK14:31

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Erbağcı, saç boyası katkılarının, gebe farelerin yavrularının gözlerindeki olası etkileri konusunda yapılan araştırma sonucuna göre gebeliğin ilk aylarında annelerin kullandığı saç boyalarının, bebeklerde doğuştan katarakta yol açabildiğini söyledi.

Kozmetik dünyasında en sık kullanılan saç boyalarının oksidatif (ağartan) boyalar olduğunu ve genellikle modifiye edici (dönüştürücü) maddelerle üretildiğini söyleyen Doç. Erbağcı, “Fakültemizde ‘Grup I:2 A5NP’ ve ‘Grup II:2 NPPD’ saç boyası katkılarının, gebe sıçanların yavrularının gözlerindeki olası etkileri konusunda araştırma yaptık ve araştırma sonucunda ilginç bulgular elde ettik” dedi.

İki katkı maddesi katarakt nedeni
Her iki katkı maddesinin, gebeliğin ilk döneminde uygulandığı 10’ar adet iki sıçan grubunun 30’ar yavrusu ile kontrol grubundaki 30 yavru sıçan karşılaştırıldığını belirten Erbağcı, “Araştırma kapsamında, ‘Grup I:2 A5NP’ uygulanan 30 yavrudan 26’sında, ‘Grup II:2 NPPD’ uygulanan 30 yavrudan 22’sinde doğuştan katarakt hastalığı bulguları tespit edildi. Kontrol grubundaki 30 yavrudan ise yalnızca 9’unda bu bulguya rastlandı. Kontrol grubuyla diğer gruplar karşılaştırıldığında aradaki fark istatistiksel olarak çok anlamlı. Saç boyalarında kullanılan katkı maddelerinin gebe sıçanlarda hücre düzeyinde lens değişikliklerine neden olduğunu tespit ettik. Her iki katkı maddesi de gözde katarakt oluşumunu etkiliyor” şeklinde konuştu.

Araştırma fareler üzerinde yapıldı
Erbağcı, hamile fareler üzerinde yaptıkları araştırmanın saç boyalarının etkileri üzerine kendilerine önemli fikirler verdiğini ve bu bulguların insanlar üzerinde denenmemiş olsa bile geçerli olabildiğini ifade etti. “Gebeliğin ilk aylarında annelerin kullandığı saç boyaları bebeklerde doğuştan katarakta yol açabiliyor” diyen Erbağcı, anne adaylarının özellikle gebeliğin ilk aylarında saç boyası kullanmaktan kaçınması gerektiğini vurguladı.

Saç boyası göze temas ettirilmemeli
Gebeliklerinde saç boyası kullanan kadınlarda, boyanın bebeğe olan etkilerinin tam olarak bilinmediği fakat yaptıkları araştırmanın bu konuda daha geniş kapsamlı araştırma yapılması gerektiğini ortaya koyduğunu ifade eden Erbağcı, şunları söyledi: “Saç boyası ayrıca göz ile temas ettiğinde de birçok rahatsızlığa neden olabiliyor. Göze direkt temas eden boyalar göz çevresinde egzamaya, korneal ülsere, glokom gibi hastalıklara sebebiyet verebiliyor ve göz sinirine toksik etki yapabiliyor. Bu nedenle saç boyası kullanırken de çok dikkatli olunmalı ve göze temas etmemesi için gerekli önlemler alınmalı.”

Erbağcı, yaptıkları araştırmanın “Biotechnology&Biotechnological Equipment” adlı derginin 2006 yılı 20. sayısında yayınlandığını da sözlerine ekledi.

Sims süpersin, bilgi icin cok teşekkürler... Zaten ilk aylarda kesinlikle yaptırılmaması lazım onun icin hemfikirim. Cunku bebish kan ile besleniyor. Yapılan her kimyasal işlem yansır mutlaka.Ancak 4.5. aylarda o da bitkisel boya olursa boyatmak fikri cazip. Cunku o zaman beslenmesi kordon aracılıgı ile olacak.. Aman ne bileyim yaaa. Bir tek bildigim annelik simdiden zor zanaat

hiç boyatmadım riske atmadım yani drum yasak dedi.doğdu hala boyatmadımmmmm

Kızlar hamile kalmadan bir ay önce bedava saç boyama ve bakım hediye kazanmıştım yerel tvlerden birinde. hamile değildim ama ovulasyon dönemindeydim.Yani yumurtam oluşmuştu.Ya bebeğim rahme düştüyse diye boyatmadım.180 milyonluk hediyeyi kabul etmedim.Bebeğimi riske atmadım.Arkadaşımın saçlarının yarısı kuzguni siyah yarısı sarıydı saçlarının.Boyatamamıştı.Ne yapalım bebiş için 9 ay bakımsız gezsek ne olacak.

Bu dönemde insan kendisini cok bakımsız hissediyor yaaa :KK43: Kimi doktor 3 aydan sonra diyor kimisi hic....

kızlar son ayımdayım bende boyatmadım tam tersi saçlarım kendine geldi uzadı dökülmesi durdu aldığım vitaminden herhalde gölge vardı hastalanmadan tek renge dönmüştüm ve kestirmiştim aydır hiç bişey yapmıyorum parlıyorlar onlarda dinleniyo üzülmeyin:teselli:

Son muayenemde doktorum bana artık saç boyatabilirsin dedi, ben zaten boyatmıyorum henüz boyatmıyorum gerek yok dedim. Sanırım 5. aydan sonra izin veriyorlar ama ben boyatıyor bile olsam boyatmazdım.

Anneler bende çirkinleşmekten çok korkuyorum ama saçlarınızı boyamadan da yapabilirsiniz. Çoğumuzun doğumuna az kalmış biraz daha dişinizi sıkın bebişleriniz için, kendimize özen gösterirsek eminim bu dönemi daha mutlu atlatabiliriz.

X