Aile Planlaması Hamile kalmamam lazm!!!

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.
arkadaşım geri çekme yöntemi diye bişey yok.korunma yöntemi değil artık bırakın bunları:eek:lmaz:

Valla canim ben evlenmeden kadin dogumcu doktorum anlatti.Bu konuda cahilligim falan yokk!!Arti cogu insandan da arastirip okuyan biriyim yaziyim herkes bilgilensin...Oyle bi yontem var,,Asagida da gorceksiniz dogal korunma yontemi diye.Belirtiyim bu yontemde hersey erkekde bitiyor...

A. GENEL KORUNMA YÖNTEMLERİ
1. Hap ve Mini Hap
· Her gün düzenli alınması gerekir.
· Kadında yumurtlama ve döllenmeyi engeller
2. Aylık İğne
Düzenli olarak ayda bir kez, kas içine enjeksiyonla uygulanır.
Kadında doğal olarak bulunan kadınlık hormonlarından ikisini (östrojen ve progesteron)içerir.
3. Üç Aylık İğne
Düzenli olarak üç ayda bir, kas içine enjeksiyonla uygulanır.
Kadında doğal olarak bulunan kadınlık hormonlarından yalnızca birini (progesteron) içerir.
4. Deri Altı Kapsülleri
Kolun iç kısmına yerleştirilen ve kibrit çöpü büyüklüğünde silikon çubuklardır.
Kadında doğal olarak bulunan kadınlık hormonlarından yalnızca birini (progesteron) içerir.
5. Rahim İçi Araç
Rahim içine yerleştirilen küçük plastik bir araçtır. Bakır ve hormon içeren tipleri vardır.
Döllenmeyi önler.
10 yıla kadar koruyan bakırlı tipleri vardır.
6. Kondom (Prezervatif, Kılıf, Kaput)
Erkekler tarafından kullanılmak üzere bir çeşit lastikten yapılmış çok ince ve esnek bir kılıftır.
Cinsel ilişki sırasında, meni içindeki erkek tohum hücrelerinin (sperm) kadının vajinasına geçmesini engeller.
7. Diyafram
İnce lastikten yapılmış, rahim ağzını örten kubbe şeklinde bir araçtır.
Erkek tohum hücrelerinin (sperm) hazneden (vajinadan, döl yolundan) rahme geçmesini engeller.
Anne sütünü etkilemediği için emziren kadınlar da kullanabilir.
Cinsel ilişkiden önce yerleştirilir ve ilişkiden en erken altı saat sonra çıkarılır.
8. Kadın Kondomu
İnce, şeffaf, yumuşak plastikten yapılmış, uçları halka ile gerilmiş kılıf şeklinde bir araçtır.
Cinsel ilişki öncesinde, kadının vajinasına yerleştirilir.
9. Spermisitler (Sperm Yok Ediciler)
Kadının vajinasına konularak uygulanan jel, fitil ve köpüren tabletlerdir. Tabletlerin erimesi için cinsel ilişkiden 10 – 15 dakika önce vajinanın derinine uygulanmaları gerekir. Etkisini tam gösterebilmesi için cinsel ilişkiden sonra da en az 6 saat vajina hiçbir sebeple yıkanmamalıdır. Vajinanın doktor tarafından önerilmedikçe, herhangi bir sebepten yıkanması doğal korunmasını bozarak enfeksiyonların oluşma riskini artıracağından kesinlikle önerilmez.

Erkek tohum hücrelerini vajina içinde etkisiz hale getirerek gebeliği önler.
10. Kadında Tüplerin Bağlanması (Tüp Ligasyonu)
11. Erkekte Kanalların Bağlanması (Vazektomi)

12. Doğal Korunma Yöntemleri

Buraya dikkaaaaattttt

a. Doğurganlık Belirtilerine Dayalı Yöntemler

Kadının doğurgan olduğu yumurtlama dönemlerinin belirlenerek bu süre içinde cinsel ilişkide bulunulmaması temeline dayanırlar.

Rahim ağzından gelen akıntının tipi ve miktarı, rahim ağzının sertliğinde ve düzeyindeki değişiklikler ve vücut sıcaklığı değişimleri değerlendirilerek kadın tarafından uygulanır.

b. Emzirme İle Korunma (Laktasyon Amenoresi)
Doğumdan sonra, ilk altı ay boyunca anne, bebeğini sadece anne sütü ile sık aralarla, günde toplam en az 60 dakika süreyle emzirerek beslediği takdirde, annede yumurtlama gerçekleşmeyebilir. Bu durumda cinsel ilişki olsa dahi gebelik oluşmaz.

Bu süre sırasında adet kanaması görülür, ek gıdaya geçilir ya da anne emzirmeyi keserse bu yöntemin koruyuculuğu çok azalır.

c. Geri Çekme (Dışarı Boşalma)

· Cinsel ilişki sırasında, boşalma olmadan önce, erkeğin penisini kadının vajinasından çıkararak dışarıya boşalmasıdır.

· Etkililiği tamamen kullanıcıya bağlıdır, her çift başarıyla uygulayamaz.

· Bu yöntemin doğru uygulanabilmesi ve cinsel ilişkinin olumsuz etkilenmemesi için iki tarafında bu konuda istekli ve kesin kararlı olması gerekir.

13. Acil Korunma

Yine de; korunmasız cinsel ilişkide bulunduysanız ya da bir korunma yöntemi kullanırken beklenmedik bir durumla karşılaşırsanız ve gebe kalmak istemiyorsanız acil önlem alabilirsiniz. Bunun için cinsel ilişkiden sonraki ilk üç gün (72 saat) içinde aile planlaması hizmeti sunan bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. On iki saat arayla, iki kez olmak üzere, içindeki hormon miktarına göre belirlenen adette hap içerek ya da beş gün içinde rahim içi araç uygulanarak korunabilirsiniz. Bu durumda ne kadar erken başvurursanız o kadar etkili korunma sağlarsınız. İlişki sonrası hapla korunma, kadının adet düzeninin doğal seyrini etkilediğinden sık sık başvurulacak bir yöntem değildir. Ancak beklenmedik durumlarla (kondomun yırtılması, hapın unutulması, doğal yöntem kullanırken hata, tecavüze uğrama vb.) karşılaşıldığında kullanılabilir.

Demekki neymissssss korunma yontemleri bayyaaa fazlaymisssss....1-2 tane degilmis..ama varmisss..Sadece guvenilirligi tartisilirmis...Kimseyede bilmeden
:eek:lmaz: yapmamaliymisiz sengözlerimebaksanab

bizim okulun kadın doğum profesörleri geri çekilme yöntemi diye bi korunma yöntemi yok diye bas bas bağırıyorlar asıl milletin kafasını karıştırmayın

bizim okulun kadın doğum profesörleri geri çekilme yöntemi diye bi korunma yöntemi yok diye bas bas bağırıyorlar asıl milletin kafasını karıştırmayın

Haklısın belki modern bir yöntem değil ama bu şekilde yıllardır korunan var.:uhm: Bu şekilde korunan biri hamile kalmamışsa ya şanslıdır ya da bilmediği başka bir durum olabilir.

Amacim kimsenin kafasini karistirmak degil!Yontemin guvenilirligi tartisilir ama boyle bir yontem var kimsede yok diyemez..Bu benim sizinle paylastigimda BILKENT universitesinnin arastirma yazisidir..

Tekrar soyluyorum bu yontemin guvenilirligi tartisilir korunma yontemi degil..Hamile kalma olasiligi vardir.Her korunma yonteminde oldugu gibi.

arkadaşım tamam diğer yöntemlerde yüzde yüz değil ama bu yöntem çok daha riskli meni dışarı bile olsa meniden önce sıvı geliyo o sıvıda hamile kalabilir bi kadın.eşimize nasıl güvenicez hem bu konuda kendisi bile anlamayabilir aniden gelebilir

Amacim kimsenin kafasini karistirmak degil!Yontemin guvenilirligi tartisilir ama boyle bir yontem var kimsede yok diyemez..Bu benim sizinle paylastigimda BILKENT universitesinnin arastirma yazisidir..

Tekrar soyluyorum bu yontemin guvenilirligi tartisilir korunma yontemi degil..Hamile kalma olasiligi vardir.Her korunma yonteminde oldugu gibi.

benim size dediğim de bir üniversite tıp fakültesi hocalarının sözleridir. diğer korunma yöntemlerinde %1den az risk varken sizin dediğinizde %30dan fazladır ki bu çok büyük bi risk ve dediğim gibi korunma yöntemi olarak kabul edilmiyo..
modern yöntemlere başvurmak varken niye böyle risk alıyorsunuz?

Arkadaslar bakin amacim ne atismak ne tartismak boyle bi yontem yok dendi..Bende var Ama ne derece korur o tartisilir dedim..Hepsi buu..
Halada soyluyorummm.Diger yontemlere gore(prezarvatif,dogum kontrol hapi, vs)gore hamile kalma olasiligin yuksek...
Spiral taktirip hamile kalanda var..yada hap kullanip dedigin gibi geri cekilme yonteminde bu olasilik daha fazla..Ama oyle bi yontem yok insanlarin kafasini karistirma dendigi icin bende o yontemin varligini yazdim:nazar:

Geri cekilme cogu korunma yontemi saniyor ama oyle degil, zevk suyu bile icinde sperm varken nasil olur da korunabilinir olabilir ? e ama tabi hamile kalmayan da olabilir ama bu korunma yontemi degildir

evet yöntem değil bizimde amaç tartışmak değil birsürü yöntem varken neden en garantisiz olanı tercih edelimki dimi.çok eskiden hap,spiral falan yaygın değildi yada yoktu şimdi erkekler için bile hap çıktı,sonra doğum yapmamışlara hormonlu spiral çıktı.

Geri cekilme yöntemiyle korunmak diye birsey yok; "bu sekilde korunun" diye birsey okudugum zaman aninda sinirlerim zipliyor; cünkü bu konuda bilgisiz olan arkadaslarimiza cok ama cok riskli bir sey önermis oluyorsunuz!!!
Bosalmadan önce gelen zevk suyuyla bile hamile kalinabiliyor cünkü!
Ayrica hamile kalmak icin erekte olmus penisin vajinaya temas etmesi bile yeterli olabiliyorken, vajinaya girmis bir penisin bosalmamasi ile korunmaktan bahsediyorsunuz!
Kesinlikle hamile kalmak istemeyen bayanlar sakin ama sakin bu yöntemi uygulamasinlar...

Clearblue Ferility Monitor Test Sticks
bu monıtörler ve cubuklar nezaman uygun yumurtalarının oldugunu söyluyor bakabılırsınız

tamam anladim simdi.ben ne yapicam bakalim.hap kesinlikle istemiyorum,ilk gece kondomda istemiyorum.konuyu acan arkadasla ayni dert yani.

yok geri cekilmeye pek güvenmiyorum. doktoruma gidip danisacagim gelecek ay o en iyisini bilir :)

X