Haberim Olmadan Numaramın Whatsapp'ta Kullanılması

Hat bir yaşlının üzerine diyrosunuz ya. Acaba birisi online dan ulaşmış olabilir mi?
Yani hani faturalar imizi gördüğümüz yerden.
Aklıma başka birşey gelmedi.
Çok geçmiş olsun.

ben olsam savcılıkta bilişim suçlarına gider şikayetçi olurdum
tespit edilir ve herhangi bir dolandırıcılık suçu işlendiyse de bertaraf olmuş olur en azından sorumluluğu üstünüzden atmış olursunuz
bununla ilgili araştırma operatör tarafından yapılmak zorunda

telefonunuzdan doğrulama kodunu biri almıştır imkansız demeyin mümkün olabilir ki ayrıca telefonunuza tuşlu olsa bile erişilemez diye birşey yok

Oncelikle mail atin whatsapa bu durumla ilgili. Ileride olusabilecek hukuki bir duruma onlem olmasi acisindan. Sonrasinda o tuslu telefonun msjlarini kontrol edin belki birini aramasi icin vermistir yaslilar veriyor oyle. O zaman kod geldigini gorebilirsiniz boylece emin olursunuz. Ardindan suc duyurusunda bulunulabilir. Hatta kisisel verilerin ihlalinden whatsaptan bile sikayetci olunabilir.
Diger aklima gelen ise su. Mesela ben bir x numarali hatti kullanirken whatsap kullaniyordum. Sonra hatti kapattim ama whatsapp hala aktif. Sonra o yasli tanidiginiz o numarayi almistir. Bu da bir guvenlik acigi whatsapin engellemesi gerekn.

kodsuz imkansız açık falan olmaz öyle şey, birisi o yaşlı amcayı kullanıyor o anlamadan. şikayetçi olun polise gidip nolur nolmaz. sonradan (seneler sonra bile) bir şey çıkarsa üzerinize kalmasın hat sahibi olarak.

Tabi bence de. Birde tanıdık olması bu kadar tesadüf olur mu?

Çok şaşırdım

Benim annemin whatsapini başkası kullaniyor mesela. Ona hiç bildirim gitmiyor kullanılırken. Annemin telefon akıllı telefon bu arada tusluda değil. Biri elinden alıp yapmıştır mutlaka.

Facebook Reserach ün yaptığı işleri bilen biri olarak diyorum ki imkansız, mümkün değil.

yaşlı akrabayı ziyaret eden daha genççe, süpheli diyeceğiniz kimse var mı?

Savcılığa şikayette bulunun, günah sizden gitsin.

Son bahsettiğiniz ihtimal doğru olabilir. Reddit'te de benzer bir konu gördüm internette araştırma yaparken. Hattı yeni almıştım, bahsetmeyi unutmuşum ondan. Satın alırken numaranın daha önce kullanılmış olduğu hakkında uyarılmadım. Dediğiniz gibi, whatsapp hesapları aktif kalıyormuş. Muhtemelen hesap farklı bir cihazdan kullanılıyordu. En olası ihtimal bu gibi duruyor.
Birkaç kişi telefona bir başkasının erişmiş olabileceğinden bahsetmiş ama bahsettiğim kişiyle beraber yaşıyoruz, çevrede tanıdığımız yok, kendisi de bensiz dışarı çıkmıyor. Yani bu ihtimal 0.
Bu olaya çok vakıf değilim -ilk kez hat aldım- ama numara önceden bir başkası tarafından kullanıldıysa bilgilendirilmem gerekmez miydi? Şu anlık bir problem yok gibi duruyor, hesabı kapatıp arayan numaraları engellediğimden bu yana başka arayan olmadı. Yine de böyle bir şeyin olması durumunda insanların başına olmadık şeyler gelebilir, ki şikayetvar gibi sitelerde bir sürü yakınan var. Yaptıkları büyük sorumsuzluk.

Allah Allah çok garip bir durum gerçekten

Size ait olan bir hat yaşlı tanıdığınızda..Doğru anladıysam, neden böyle? Tanıdık diyorsunuz, ben kızıma bile kendi ismiyle hat alırım…??

Geçen hafta aynısı annemin başına geldi. WhatsApp tan anneme mesaj atacakken profil fotoğrafının değiştiğini fark ettim. Fake bir erkek fotoğrafıydı. Hesap işletme hesabı olarak değiştirilmişti. Annemi neler oluyor diye aradığımda hiç bir şeyin farkında değildi. Benden sonra yabancı numaralardan aranmaya başlamış. Adamlar bizimkileri dolandırıcılıkla suçlamışlar. Güya bizim numara üzerinden kimisini 3000 lira, kimisini 500 lira, bir diğerini farklı miktarlarda dolandirmislar. Hemen karakola gittik polisler maalesef yardımcı olamadılar. Böyle bir şeyle daha önce hiç karşılaşmamışlar. Bize bilişim suçlarına gidip suç duyurusunda bulunup sonrasında hattı kapattırmamız gerektiğini söylediler. Eğer ki dilekçe vermezsek ileride çıkacak olan problemlerden dolayı çok başımız ağrırmış. Ertesi gün söylenenleri yaptık. Olan annemin kaç yıllık numarasına oldu. Bu arada anneme hiç bir şekilde doğrulama kodu falan gelmemiş bir anda bilgileri değişmiş. Siz siz olun böyle bir durumla karşılaşırsanız hemen resmi yollara baş vurun.

Hat kopyalanmis olamasin yaa, mesaj boylece onlara da ulaşmiş olur. Aklima bi bu geldi

İmkansıza yakın dediğiniz. Ya konu fakedir ya da tek olasık var açan kişi çevrenizden veya telefona kodu erişimi olabilecek bir kişidir.

Ben de öyle düşünüyordum fakat hesaba girip baktığımda yabancı bir ad ve profil fotoğrafıyla kullanıldığını gördüm. Ayrıca farklı kişilerden de mesaj geliyordu.
Muhtemelen daha önce hiç whatsapp yüklemeyen numaraları tespit eden bir sistemle bulmuşlardir. Bazı uygulamalar var mesela, özellikle Amerika'daki ve bazı farklı ülkelerdeki kullanılmayan sabit hatlar üzerinden whatsapp hesabı açmanızı sağlıyor. Türkiye'de bu yöntemi çok kullanan var. Muhtemelen yabancı ülkelerde de bizim ülkedeki aktif olmayan numaraları tespit edip bir şekilde hack yoluyla sisteme dahil etmişlerdir. Bahsettiğim yöntemde kod uygulama üzerinden gidiyor kişiye. Aklıma başka bir şey gelmedi. Zaten yabancı mesajlar gelmis diyorsunuz. Büyük ihtimalle öyle bir şey olmuştur. Size gelen aramalar da yabancı numaralar miydi?

Bu sabah tekrardan numarayı kullanarak hesap açmayı denemişler. Eğer aynı sorunla karşılaşırsam numarayı değiştireceğim, gerekirse suç duyurusunda bulunacağım. Hiç böyle bir şeyle karşılaşmamıştım, çok enteresan cidden. Ayrıca size de geçmiş olsun, bir sorun yaşamadan atlatabilmişsiniz.

İmkansıza yakın dediğiniz. Ya konu fakedir ya da tek olasık var açan kişi çevrenizden veya telefona kodu erişimi olabilecek bir kişidir.
Niye oturup böyle bir şey kurgulayayım ki? Maalesef gerçek. Ayrıca yukarıda da belirttim, bir başkası telefona erişmiş olamaz.

Yabancıdan kastım tanımadığım numaralardı, yoksa numaralar Türkiye'den. Bu sabah tekrar kod geldi. Şu an ortada bir hesap yok ama ilerleyen zamanlarda dediğiniz işlemin mümkün olup olmadığını göreceğiz :/ Yukarıdaki hanımefendinin annesi de benzer bir olay yaşamış, kendi numarası ile whatsapp üzerinden para talebinde bulunulmuş. Ben de dolandırıcılık meselesinden şüphelenmeye başladım açıkçası. Tekrar hesap açılırsa numarayı değiştireceğim. Başka bir çözümü var mıdır bilmiyorum.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…