Gurbet

Hiç expat yok mu oralarda beyin göçü ile gelmişler falan? Facebook kullanıyorsan hem göçmen kadınlara hem de Girl Gone International(yaşadığın şehrin adı ile) aratıp üye olmanı tavsiye ederim. Buluşmalara dahil olursan muhakkak enerjinin tuttuğu birileri olur 😊
Bakıcam ama bu sitelere teşekkür ederim 🙏

Herkese merhaba, evet konumu görünce belki bu da dert mi diyeceksiniz ve belki de haklısınız ama artık içimi dökmek istiyorum.
6 ay önce evlenip başka bir ülkeye geldim. (Birleşik Arap Emirlikleri) Ülke değiştirmeye hevesliydim ama böyle tahmin etmemiştim. Geldiğim yerde eşim hariç hiç bir tanıdık yok ve demografi çok karışık olmasına rağmen çoğunluğu Pakistan ve Hint yoğunluklu daha sonra Araplar, Filipinliler ve azınlık olarak da Avrupa'lılar var. Türk ise yok denecek kadar az. Özellikle benim yaşadığım lokasyon turistik bölge olduğu için daha önce karşılaştığım 1 2 kişi günübirlik gelmişti.
Burda işe girip çalışmak istiyorum ama ne kadar başvuru yaptıysam da geri dönüş olmadı oysa ki çok güzel güncel bir portfolyo hazırlamıştım ama şirketler başvurumu görüntülemiyor bile gibi hissediyorum. Bu arada Mimarım ama okurken açıktan 2.diplomamı almıştım Emlak Yönetimi bölümünden. Artık ev hayatı aşırı sıkıcı 4 duvar bir tanecik konuşabileceğim komşum bile yok dil probleminden (benim İngilizcem iyi ama diğer milletlerin kadınları bilmiyor). Canıma tak etti ve Emlak işlerine başvurdum geçen hafta bir kaçından dönüş oldu. Burda tanıştığım 2 3 Türk kadın da Emlak sektöründe çalışıyor. Ama eşim istemiyorum dedi sebebi de ofisteki arkadaşının kuzeni de burda Emlakçı olarak çalışmaya gelmiş ama ev gösterirken yerli Araplardan biri ahlaksız teklifte bulunmuş, kız da ülkesine geri dönmüş. Ben bu hikayeye pek inanmadım. Bence kıskandığı için böyle diyor erkeklere ev gezdirmemi istemiyor ama artık kendi paramı istediğim gibi harcamak ve çevre edinmek istiyorum. Cidden 25 yaşındayım ve evde hiç bir şey yapmadan geçip giden günlerime üzülüyorum. Hareketsizlik ve stres de pcos'umu daha çok etkiliyor. Çocuk sahibi olmak istiyordum ama o konuda da şu an kafam karışık mentalimi düzeltmem gerekiyor ki çocuk olursa ona da faydalı olabileyim. Siz bu durumda olsanız ne yapardınız tavsiyelerinizi bekliyorum.
Çocuk için çok erken.

Umutla tek tek bütün şirketlerin emaillerine portfolyomu gönderiyorum ben de artık iş ilanları zaten bitti. Salı günü tanıdığım bir ofise götürücem seni kabul ederler dedi bakalım ne olacak. Kendisi de burda devlet kurumu sayılabilecek bir işte çalışıyor en büyük inşaat firmalarından biri. Eş olduğum için bana oturum ve sigorta da gerekmiyor eşimin şirketi her şeyi sağlıyor o yüzden bana iş veren için de avantajlı bir durum. Ama bunları konuşacak aşamaya gelemedim hiç bir firmayla.
Biraz sabır🙏 ne kadar oldu siz gideli? Göçen kişiler için 1-2 sene bu durum normal karşılanıyormuş bana da bunu danışman söyledi.

Yani şoyle kanka eşin %100 haksiz değil. Arap erkeklerin zihniyeti pis, bakacaklar yabancı bir kadın, muhtemelen saygısizca ve iğrenç bir şekilde davranacaklar. Tecavüz edecek halleri yok ya yazılmış yukarda, gayet de edebilirler paralı Arap erkekleri ö yle hak hukuk tanımaz parasina güvenir saldırır. Ben doktoradayken Almanyanın orta yerinde, okumaya gelmis bir Arap eleman Alman bir kıza saldırdi gayet h de gündüz vakti komşular yetişip kurtarmış kızı. Öyle günduz vakti, toplum ici, çekinir vb diye düşünmeyin orası Avrupa değil Türkiye degil kocan haklı.
Evlenmeden konuştum eşim Avrupa'da yaşamış biri ve bana çalışma demiyor mimarlık yap diyor. Hem kendi mesleğin yükselme imkanın var ofis ortamı çalışanlar senin seviyende olur diyor. Bu arada Arap dediğimiz kişiler çok farklı Lübnan arabıyla, Fas Arabı, Mısır arabı veya Suudi arasında dağlar kadar fark var aynı coğrafya olsa da. Hepsi bir değil.

Evlenmeden konuştum eşim Avrupa'da yaşamış biri ve bana çalışma demiyor mimarlık yap diyor. Hem kendi mesleğin yükselme imkanın var ofis ortamı çalışanlar senin seviyende olur diyor. Bu arada Arap dediğimiz kişiler çok farklı Lübnan arabıyla, Fas Arabı, Mısır arabı veya Suudi arasında dağlar kadar fark var aynı coğrafya olsa da. Hepsi bir değil.
Nerden biliyorsunuz ? Eşiniz dışında kaç Arap erkeği tanıdınız ki.

Evet Arap kökenli ama gerici biri değil normalde. Annesi Avrupa'lı yani yarı Arap sayılır.
Daha ne kadar gerici olsun. Bilmem kimi taciz etmişler dısarda sen evde dur desin. Bu ne sacmalık yahu. Birinin başına bir olay gelmiş bunun sizinle ne alakası var. Biri öyle bir teklifte bulundu diye kız niye ülkesine dönsün.

Bu konuda bugün biraz sitem ettim hemen dışarı çıkalım gel dedi en sevdiğim restorana götürdü en sevdiğim dondurmadan aldı. Allah var eşim her istediğimi yapıyor çok anlayışlı öyle olmasa bu kadar da dayanamazdım belki. Ama yine de insan bir konuşacak arkadaş da arıyor.
Çocuk musunuz yahu . İş gibi 9nemli bir konunile yemeğe götürmek ne alaka

Adam da inşaat işinde doğru mu eee tamam bulur sana bir iş. Yabancı olarak iş bulmak genel olarak kolay değil, ilk işini eşin bulur sonra CVne ekleyerek gidersin zaten. Belki Arapça da kaparsın.

Valla şu kadar soyleyeyim bu saydıkların arasında sadece Lübnan farklı, o da gayet modern bir toplumken b.k çukuruna doğru yuvarlandığı için, bir nevi Türkiyenin gelecekteki hali. Kalan ülkelerde de kültür, Arapca diyalekti, gelir duzeyi ve de egitim düzeyi farklı olabilir ama ortak külture bakarsan kadınların toplumda çöp kadar degeri var. Senin adam Avrupalı olabilir ama düz Arap erkeği dediğin insan kadinı insan yerine dahi koymaz, kafasına esince şiddet uygular. Yazdığın her ulkeden insanlar tanıyorum ve bunu net yazıyorum, arap kültürü hakkında hayallere kapılma şeker kız yoksa seni orda çiğ çiğ yerler. Sen, o yaşadığın cilalı, pahalı gokdelen nerden geldi sanıyorsun mesela, eee Afganlı Paki asyalı işciler berbat şartlarda yaşıyor, kölelik ediyor inşaatlarda calışıyor. Araplar yüze güler ama parası olanın yüzüne güler, fakir Müslümanlari da köle edinir. Arap erkeği de toplum içinde sakin durur ama tek başına kalınca saldırıverir. Arap kadını da kocamı sen ayarttın der. O yüzden ordaki kimseye çok güvenme derim, kocan akıllı bak onu iyice dinle. Arapları geç orda Hintli var Paki var onların da ne halt yediği belli değil başına iş gelmesin diye konuşmuş adam.

Son düzenleme:
Çocuk musunuz yahu . İş gibi 9nemli bir konunile yemeğe götürmek ne alaka
Moralim bozuk olduğu için o an havayı değiştirmek için tabi ki. Yoksa al sana şeker sus anlamında değil. Ayrıca iş bulamıyor oluşumun sorumlusu da eşim değil ama benim duygularımı hissedebilecek kadar empatik. Ben burda eşimle ilgili bir dert yakınmıyorum zaten onun kimliği de konudan alakasız sadece sorulduğu için belirttim ama bazı kişiler direk ırkçı yaklaşıyor cidden yazık, Avrupa'da bize yapılan muameleyi demek ki hak ediyoruz biraz empati.

Buralı değil zaten kendisi 10 yıldır burda yaşıyor, kıskandım demedi ama ben öyle olduğunu düşünüyorum. O şekilde bir durum başıma gelse bile adamın tecavüz edecek hali yoktur diye düşünüyorum, reddederim gider. Ama o farklı düşünüyor demek ki ben mi çok batı zihniyetindeyim, burda hukuk da yok medya da hani öyle bir şey yaşansa sırf kendi vatandaşına leke gelmesin diye gizlerler haklı tarafı da var eşimin düşününce.
Ev gösterme işini yanında tanıdık bir erkekle yapsan olmaz mı? Hiç tanıdığın biri yokmuş ama belki eşinin bir akrabası veya yakın arkadaşı olabilir.
Aklıma bundan başka bir fikir gelmedi. Eğer bu fikir olmazsa erkeklerle yüz göz olmayacağın bir alanda iş bakabilirsin .

Moralim bozuk olduğu için o an havayı değiştirmek için tabi ki. Yoksa al sana şeker sus anlamında değil. Ayrıca iş bulamıyor oluşumun sorumlusu da eşim değil ama benim duygularımı hissedebilecek kadar empatik. Ben burda eşimle ilgili bir dert yakınmıyorum zaten onun kimliği de konudan alakasız sadece sorulduğu için belirttim ama bazı kişiler direk ırkçı yaklaşıyor cidden yazık, Avrupa'da bize yapılan muameleyi demek ki hak ediyoruz biraz empati.
Tamam siz yapın o zaman empatinizi.

Yani şoyle kanka eşin %100 haksiz değil. Arap erkeklerin zihniyeti pis, bakacaklar yabancı bir kadın, muhtemelen saygısizca ve iğrenç bir şekilde davranacaklar. Tecavüz edecek halleri yok ya yazılmış yukarda, gayet de edebilirler paralı Arap erkekleri ö yle hak hukuk tanımaz parasina güvenir saldırır. Ben doktoradayken Almanyanın orta yerinde, okumaya gelmis bir Arap eleman Alman bir kıza saldırdi gayet h de gündüz vakti komşular yetişip kurtarmış kızı. Öyle günduz vakti, toplum ici, çekinir vb diye düşünmeyin orası Avrupa değil Türkiye degil kocan haklı.
Aklıma Arap robotun kadını taciz ettiği video geldi. 🤦

Adam da inşaat işinde doğru mu eee tamam bulur sana bir iş. Yabancı olarak iş bulmak genel olarak kolay değil, ilk işini eşin bulur sonra CVne ekleyerek gidersin zaten. Belki Arapça da kaparsın.

Valla şu kadar soyleyeyim bu saydıkların arasında sadece Lübnan farklı, o da gayet modern bir toplumken b.k çukuruna doğru yuvarlandığı için, bir nevi Türkiyenin gelecekteki hali. Kalan ülkelerde de kültür, Arapca diyalekti, gelir duzeyi ve de egitim düzeyi farklı olabilir ama ortak külture bakarsan kadınların toplumda çöp kadar degeri var. Senin adam Avrupalı olabilir ama düz Arap erkeği dediğin insan kadinı insan yerine dahi koymaz, kafasına esince şiddet uygular. Yazdığın her ulkeden insanlar tanıyorum ve bunu net yazıyorum, arap kültürü hakkında hayallere kapılma şeker kız yoksa seni orda çiğ çiğ yerler. Sen, o yaşadığın cilalı, pahalı gokdelen nerden geldi sanıyorsun mesela, eee Afganlı Paki asyalı işciler berbat şartlarda yaşıyor, kölelik ediyor inşaatlarda calışıyor. Araplar yüze güler ama parası olanın yüzüne güler, fakir Müslümanlari da köle edinir. Arap erkeği de toplum içinde sakin durur ama tek başına kalınca saldırıverir. Arap kadını da kocamı sen ayarttın der. O yüzden ordaki kimseye çok güvenme derim, kocan akıllı bak onu iyice dinle. Arapları geç orda Hintli var Paki var onların da ne halt yediği belli değil başına iş gelmesin diye konuşmuş adam.
Evet kendisi de mimar ve şu an baya iyi konumda çevresi de var ama kimseden bir şey istemeyi sevmeyen biri. Karakteri böyle yani asla yalakalık yapamaz kimseye, bir şey yapacaksa kendisi yapar o yüzden sanırım. Burda restoranı da var bir de onunla da ilgileniyor yani çok yoğun çalışıyor. Ama imkanlar her yerde olduğu gibi kadın ve erkekler için eşit değil. Umarım olur bu iş de boşuna üzülmüşüm derim.

Evet kendisi de mimar ve şu an baya iyi konumda çevresi de var ama kimseden bir şey istemeyi sevmeyen biri. Karakteri böyle yani asla yalakalık yapamaz kimseye, bir şey yapacaksa kendisi yapar o yüzden sanırım. Burda restoranı da var bir de onunla da ilgileniyor yani çok yoğun çalışıyor. Ama imkanlar her yerde olduğu gibi kadın ve erkekler için eşit değil. Umarım olur bu iş de boşuna üzülmüşüm derim.
Restaurant ta çalış?

Dediğim gibi yabancı olarak iş bulmak hicbir yerde kolay değil, ben de Avrupadayım mezun olduğumda 4 ay iş aramıştım gayet de nitelikliyim😑 bu işin eşiği bence ilk işi bulabilmek, sonra gerisi geliyor o da bir kereliğine az biraz dişini sıkıversin nolcek😁😁

Restaurant ta çalış?
Onu da teklif etmiştim ama bana uygun pozisyon yok bazen ufak şeyler pişirip satışa gönderiyorum kurabiye vs. Eşim bana çok güveniyor sanırım o işleri layık görmüyor sen buranın Zaha hadid'i olacaksın diyor. Haklı aslında adam o kadar okumuşum etmişim senelerce biraz daha çabalayıp kendi mesleğimi yapmak var ama dönüş olmayınca hemen pes ediyorum.

Onu da teklif etmiştim ama bana uygun pozisyon yok bazen ufak şeyler pişirip satışa gönderiyorum kurabiye vs. Eşim bana çok güveniyor sanırım o işleri layık görmüyor sen buranın Zaha hadid'i olacaksın diyor. Haklı aslında adam o kadar okumuşum etmişim senelerce biraz daha çabalayıp kendi mesleğimi yapmak var ama dönüş olmayınca hemen pes ediyorum.
Ol bacım sen de Hadid falan pes etme hemen

X