Gün boyunca kin ve nefret hissetmek

O kadar doğru ki.
Terapide bununla ilgili özel olarak bir şey yapıldı mı acaba?
Yani bana hep 'bu senin doğrun' dedi. Telkin etti, olan oldu dedi ama bendeki sonuç değişmedi.

Bu sizin karakteriniz. Adaletsiz olmamak ve hakkını yedirmemek.
Şu çaba yorucu, değmeyecek insanları hayatında tutmak için kişiliğini değiştirmeye çalışmak.

Yapamazsın. O sevmediğin insanlar nasıl değişmiyorsa sen de değişmeyeceksin.

Bu size ders. Neden değer görmek için uğraştınız? İkincil faydanız neydi? Yine olsa aynı şeyi yapar mıydınız? Gibi konular çok detaylı. Benim de vaktim olsa yazıp aydınlandıklarımı anlatacağım ama çok uzun..

Sizin yorumlarınızı genel olarak beğeniyorum ve yazacaklarınızı merak ediyorum, keşke vaktiniz olduğunda yazsanız biz de aydınlansak

bende öyleyım ama dışarıya yansıtmıyorum. daha çok soğukkanlı duruyorum. azıcık yumuşasam kapıdan ıran ışığa sinekler saldırır ya aynı o şekilde yaklaşıyor. içimde affetsem yumuşuyorum. yumuşasam arsızlığın düdüğünü çalıyor. o kadar nefret ve kinle dolu ki bana bir kaşık suda boğacak. ben sessiz umursamaz kımseye anlatmadıkça dahada delıriyor. sinirlensemde ya sabır çekıyorum. patlarsam mahvolur o başka.

Müsait olduğunuzda bızı lutfen aydınlatın bence bu bırcoğumuzun sorunu son zamanlarda ....

Fizyoloji ve psikoloji bi bütündür. Belki hormonal bi sebebi var bu durumunuzun, belki beyninizin bi bölgesinde bi rahatsızlık var. Bi psikiyatrist ile mutlaka görüşmelisiniz. Sizin olaylar degişiyo ben değişmiyorum dediginiz sey psikolojik oldugu kadar fizyolojik de olabilir.

Aa evet kendisini bir dönem izliyordum. Direkt insan ilişkilerine değindiği için insan kendisini bulabiliyor. Yeniden izlemeliyim. Çok teşekkür ederim
Hayatinizda nefret edip cikaramadiginiz insan cok mu? Kac kisi mesela?
Sadece birkaç kişi. 2.5 3 kişi bucuktan emin değilim çünkü beni çok çok rahatsız etmiyor aslında genel olarak biraz garip biri. İki kişi diyebiliriz şuan. Aile derecesinde akraba oldukları için çıkartamıyorum. Onun dışında komşu arkadaş vs zarar gördüğüm insanları hayatımdan çıkartabiliyorum ve konu kapanıyor. Sanırım bu insanları da çıkartmayı çok isteyip cikartamadigim için kendi içimde bir savaş halindeyim ve bu savaş onlarla görüştüğüm sürece bitmeyecek.
Tipki ben. Ustelik bu nefret ve zihnimde bitmeyen onlarla olan kavgam gerektgnde gerektigi gibi agizlarinin payini verememis olmam
Evet gerçekten belki de tepkimizi doğru zamanda veremedigimiz için bu hale geliyoruz. Gerçi ben verdiğimde de günlerce düşünüp sinirleniyorum.
Bu problemi yaşayan çok insan var galiba. Bazen açık açık paylasamıyoruz da kötü bir şey olduğu için.
Dediğiniz doğru eşinizle alakalı. Kardeşlerin de böyle bir sevaptan nasibi yokmuş öyle düşünmek lazım belki de. Rabbim mekanını cennet etsin babanızın
Aslında kişiliğimi değiştirmek değil niyetim. Sadece bana zarar verdigi için düzeltmek istiyorum. Eğer doğru bir davranışım varsa ben mutluysam hickimse umrumda olmaz ama bu bana zarar veriyor günün sonunda. Ofkelendigim insanlar hayatlarına devam ederken ben böyle bütün gün negatif dolaşıp sevdiğim insanlarla iliskime de zarar veriyorum. Kendime kocaman bir iyilik yapmak için bu konuları kafamda çözmem şart.
O da nasıl olacak bilmiyorum.
İnşallah bir çözüm bulursam buraya da yazacağım belki birilerinin işine yarar çünkü çok kötü bir durum.
Bu kişi 3. Bir şahıs mi yoksa o kin nefret duygusu mu
Bunu bir ara ben de düşündüm aslında. Çünkü hayatımın her döneminde böyle birisine çok taktığımı fark ettim yani belli ki bir sıkıntım var. Kurban arıyor gibiyim. Bunun hormonal olduğunu psikiyatrist anlayabilir mi peki? Yani eğer öyleyse.

Mesela şundan bahsedeyim.
Bir dönem uzun süre omuz boyun ağrıları çektim. Her gün onlarla uyanıyordum. O dönem de çok sevdiğim değer verdiğim bir arkadaşımın bana yaptığı bir şeye çok çok üzülmüştüm. Sürekli kafamda evirip çeviriyorum. Kendimi dolduruyorum. Sonra Instagram'da bir paylasim gördüm. Bu ağrıların affetmemekle ilgili olduğuna dair.
Sonra çok içten bir şekilde sesli olarak dile getirdim. Hayatıma şu ana kadar girmiş bana zarar vermiş yanlış yapmış kim varsa hepsine hakkımı helal ediyorum affediyorum diye.
İnanmayacaksınız belki ama ertesi gün o ağrı geçti. Bir daha da geri gelmedi.
Bu tarz negatif duygular kendimize zarar başka bir şey değil.
Buna direkt şahit olduğum için de bir an önce halletmek istiyorum. Eminim ki yine bir şeylere zarar veriyor.

Buna dair meditasyonlar da işe yarar belki, bağ kesme meditasyonu, affetme meditasyonu. Böyle hissettikçe yaparsınız.

Bunun için onerebileceginiz birisi var mı acaba? Bu tarz çalışmalar bende işe yarıyor çünkü.
Benim kullandığım bir meditasyon uygulaması var ama ücretli ve ben affetmek için kullanmadım genelde stresimi azaltmak amaçlı kullanıyorum affetme konusunda nasıl bilmiyorum bir de ücretli olduğu için buraya yazmam yasak mıdır bilemedim şimdi. Youtube’da da birçok var belki onlar da işinizi görür.

yasayan biz insanlar hicbirimiy mükkemel degiliz olamayizda herkesin kusurunu aramaktansa onlari kusurlariyla da hos görmeyi deneyin istemiyorsaniz konusmayin ama bu yükü orda birakin tasiyip durmayin bugünden yarinlara cok agir olur tasimasi zira sahsen benim icin bittiyse bir insan bitmistir o insan aklima getirmeyi dahi istemem affedersemde affetmisimdir geriye dönüp sen su yanlisi yaptin bana diye ne ona nede kendime zindan etmem hayati affedemeyenler kin nefret ile birlikte yasiyor ve etrafindakilerede hayati zindana ceviriyor sanki kendileri sütten cikmis ak kasikmis gibi kendilerine dönü bi baksalar baskalarinin eksik yanlislariyla ugrasmayi birakacaklar

Eşiniz gidince çözüldü mu sorun? Çocuk var mı?

Eşiniz gidince çözüldü mu sorun? Çocuk var mı?
Yok, ben 5. Ayda ayrıldım. Tahribat süresi nişanla beraber 1,5 yıl idi. Düzeldi tabii ama bazen geçmişe takılıyorum ya da tetikleyecek olay oluyor. Tahammülüm azaldı ve bazı kalıcı izler oldu. Huyum değişmedi ama eskiden rahatken şimdi herkes kötü olabilir diyorum..

Ne kadar oldu ayrılalı?

"... Sırt ağrılarını tetikleyen en önemli sebebin, duygusal destekten yoksunluk olduğu bulgusu elde edilmiştir. ... "

Böyle bir yazı okumuş, çok etkilenmiş.
Ve küçük bir not olarak yazıp saklamıştım.
Zaman zaman bakarım, üzerine düşünürüm.

Omzuna yük etme demeleri bundan herhalde.

Cidden bazı insanlar, bazı olaylar,
Verilmemiş tepkiler, görülmemiş destekler, esirgenmiş sevgiler, yutulmuş sözler.. Daha nicesi insana büyük yük.

Kendini değiştirmeye bile gücü yetmeyenler olarak o insanları değiştirmek ne kadar mümkün.?
İmkansız...

İnsanın yine kendisine gücü yeter, nazi geçer kendimizi sevelim,
Kendimize değer verelim.
Kendimizi yenileyelim.
Odak noktamızi değiştirelim.
Hobiler edinelim.
Meşgul olalım.
Gerekirse fiziksel etkinliklerde bulunup bedeni zihni yoralim.

Gormek zorunda olmak derken? Bak bu is yerinde is arakadaslari vs olur anlarim.. ama insanlar anne babalarini kardeslerini bile hayatindan cikarabiliyor.. kimse kimseyi gormek zorunda degil.. gozden irak gonulden irak demisler.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…