Granit Kaplama Tencere

KarincaKadin

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
29 Mayıs 2016
4.622
5.328
Arkadaşlar şimdiden buda mi dert dediğinizi duyar gibiyim ama 650 civarında bir para ödeyip 7 parça (kapaklar dahil) granit kaplama Kütahya Porselenden çok özenerek bir tencere seti aldım.
Fakat daha sonra bir kaç arkadaşım bunun teflon tencere ile ayni olduğunu ve çok sağlıksız olduğunu söylediler. İçerisinde yemek bekletilmezmiş .
Soruyorum çünkü iade şansım hala var.
Bilgisi olan kullanan arkadaşlardan fikir istiyorum.
Not: Telefondan yazıyorum. (Yazım hataları için şimdiden Özür dilerim.
Herkese hayırlı, sağlıklı bir Ramazan diliyorum.
GÜNCELLEME
Arkadaşlar tencereleri teslim ettim ve yine tencere ihtiyacım var.
Korkmaz markasının demir döküm tencerelerini kullanan var mı? Bu sefer almadan sormak istedim. (Eşim "bu sefer kesin kararını ver" dedi. desteklerinizi bekliyorum. Yoksa tencere değiştirme rekoru kırabilirim. )
Bu olmazsa çelik mi tavsiye edersiniz?

Son düzenleme:
Ben de düşünüyordum, sizin konunuzu görünce bir bakayım dedim google'a. Bir sayfa buldum, epey ayrıntılı. Teflon ile aynı olduğunu, sadece zemin kaplamasının güçlendirildiğini söylüyor. Hiç aklıma gelmemişti, bayağı yanıltıcı reklam yapıyorlar anlaşılan. Ben almaktan vazgeçtim. Alıntıyı aşağıya ekliyorum, alıntı linkinde daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Bilgi Edinme Yazıları;
GRANİT TAVA VE TENCERELERİN İNSAN SAĞLIĞINA ETKİSİ
NEOGRANİT, BİOGRANİT TAVA VE TENCERE

Neogranit, biogranit gibi tanımlarla satılan granit tavave tencerelerin hammaddesi de teflon ile aynı olduğu bilinmektedir. Ancak daha kalın bir zemin kaplamasıyla dayanıklılık arttırılmakta ve bu şekilde çizilmelere ve darbelere karşı daha sağlam olabilmektedir.

Teflon, politetrafloroetilen (PTFE) polimerin ticariadıdır. 1938’de Du Pont tarafından bulunmuş. Isıya, kimyevi maddelere, neme,sürtünmeye dayanıklı olan teflon hiçbir maddeye yapışmıyor. Ancak yüksek sıcaklıkta PFOA denilen zararlı kimyasalların açığa çıktığı belirtiliyor.

Tencere ve tava zemin kaplamalarında dünyaca ünlü üç üretici firma olduğu belirtilmekte. ILAG, Dupont ve Whitford. Türkiye’de Tefal, Esse, Karaca ve Bernardo üretimini yurt dışında yaptırdığı bilinmekte.

Granit tava ve tencerelerin kullanma talimatında; ürünü alttabanından daha geniş ocaklarda kullanmayınız, aksi halde yüksek ateş tencereveya tavaya zarar verebilir; tencere veya tavayı boş halde kullanmayınız; oluşabilecek gerilim tava veya tencere iç tabanının zarar görmesine yol açabilir; bıçak veya diğer kesici aletlerle tava içinde yiyecek kesmeyin; yiyecekleri 1-2 saatten fazla tava veya tancere içinde bekletmeyiniz, tava veya tencereyi ocak üzerinde sürükleyerek taşımayınız, zemine sert bir şekilde koymayınız. gibi öneriler bulunmakta. Granit ve seramik tencere ve tava zemininin gıdaya zarar vermemesi için yüksek sıcaklıklarda kullanılmaması gerekiyor. Zehirli kimyasalların 200 santigrat derecenin üzerinde açığa çıktığı biliniyor. Peki bu şartların sağlanması ve uyulması her zaman ve her an mümkün müdür?

Türkiye’de yılda 10 milyon tencere ve tava satıldığı belirtilmekte. Bu pazar bir şekilde değişik tip ürünlerle kontrol altında tutulması gerekiyor. Teflon sağlığa zararlı olduğu anlaşılınca, teflon adı devri bitti. Teflonun başka bir türü, granit veya seramik tabanlı ve kaplamalı tava ve tencereler piyasaya sürüldü. Bir süre bunların satışı yapıldıktan, piyasa doyduktan veya sağlıkla veya kullnmayla ilgili bir sıkıntı yaşandığında sonra, başka bir tür tava ve tencere ürünler muhakkak pazara sunulacaktır. PASLANMAZ ÇELİK TENCERE VE TAVALARA dönüş olacaktır.

Alıntıdır: http://www.esrefatabey.com.tr/bilgiedinme_ayrinti.aspx?id=29

Canım şunları granit hakkında işine yarar mı bilmiyorum ama duyduklarım şunlar. Granit temizliği açısından falan diğer Tencereler için kullanışlı oluyormuş. Ama yemek saklanmaması gerektiğini televizyonda geçen bir onkologta bahsetmiş.
Biride karacanın granit tencere takımını aldığında içinde yemek bekletmeyiniz diye yazılı bir kağıt çıkmış.
Yani özet olarak yemek bekletmek saklamak sağlıksız..
Ayrıca içinde sağlık açısından doğru meteryaller olmadığını falanda duydum. Bence yol yakınken değişim yap canım

Yemek bekletmeyin yazısı karacadan fakat urunun ozelligi bozulmasin gibi bir seyler yaziyordu animsayamadim simdi..

En iyisi celik ve demir döküm tencereler..

Dokum en sağlıklisi diye biliyorum.

Granit bildiğin taş teflonla ne alakası var çatlasa çizilse bile sağlıksız olmuyor doğal taş olduğundan en azından ben öyle biliyorum

Çok teşekkür ederim arkadaşlar hemen döneyim bu yanlıştan. Öyle de güzeller ki ahh ah :)
Sorma canım ya bir sürü şeyi bi ton para verip alıyoruz sonra bi bakıyoruz yok sağlıksız yok bilmem ne halbuki nasıl da güzel görünüyor dimi dediğin gibi
İnsanın özenci kırılıyor valla..
Değiştir canım yol yakınken inşiallah yeni alacağinda içine siner Güle güle kullanırsın

Canım granitler çoğu kaplama olmuyor mesela benim bir tavam var direk heryeri granit kaplama değil

Zamanında bizde Çeyize bir takımda teflon almışız valla zeytinim. Ama en sağlıklısı çelik valla Ohh mis
Ben de evleneceğim, onun gazından mı bilmem ama granit reklamlarına kanmışım meğer ben bile Baya baya sağlıklı sanıyordum, hiç sorgulamamışım, konuyu görünce fark ettim
Oysa çok dikkat ederim normalde

Granit bildiğin taş teflonla ne alakası var çatlasa çizilse bile sağlıksız olmuyor doğal taş olduğundan en azından ben öyle biliyorum
Öyle değilmiş bibibellacım, alt yüzey granitle güçlendirilmişmiş meğer, üst yüzey kaplama olurmuş. 200 derece üstünde granit de seramik de zehir verirmiş gıdaya. İçinde yemek falan bekletilmeliymiş. Teflondan farksızmış meğer bu açılardan, ben de çok şaşırdım.

Granit ve seramik almıştım çeyizim için, teflon soyuluyo çabuk deforme oluyor diye.. Kullanıyorum çokta memnunum ama onlarında teflondan farksız olduğunu bilmiyordum
En güzeli çelik tencere de ne kızartma ne pilav ben çelikte pişiremiyorumki.. O yağı nekadar kızdırırsam kızdırayım çeliğe yapışıyor.

Canım granitler çoğu kaplama olmuyor mesela benim bir tavam var direk heryeri granit kaplama değil
Üst yüzeyde bir kaplama olur diyorlar, belki türüne göre değişir canım ama bir de granitin de kanserojen olduğu tartışılıyormuş şimdi. İç mekanlarda tezgahlarda ya da dekor amaçlı kullanımı bile zararlı diyen uzmanlar varmış

Benim aldığım tava fırınada giriyor sapını çikarınca 200 derecenin üstünde kullanılabiliyor yani bilemedim.
Nasıl ya granit mermer heryer benim tezgahımda doğal olan taşlar nasıl kanserojen olabiliyor

Ben de çok şaşırdım canım..
Granit kullanılan kapalı ortamları çok sık havalandırmak lazımmış. Akciğer kanseri falan diyorlar, bilmiyorum ki felaket tellallığı mı, yoksa gerçek mi. Artık ayırt edemiyoruz ki, ama önlem almakta fayda var. Bir araştır istersen.
Bence fırında da sen borcam dışında kullanma hiç. Zararın neresinden dönersen kardır
Ocakta da çizmeden, çok uzun pişirmeden, yemek bırakmadan kullan. Ama o fırına girip duran tavanın yapısı bozulmuş mudur onu da bilemiyorum.
Nasıl iş hiç anlamadım, deneme tahtası bu insanlar sanki, her şeyi sağlıklı olup olmadığı ıspatlanmadan piyasaya sürüveriyorlar hemen

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…