Görümcemin çocuğu konuşmuyor ailesi ciddiye almıyor ne yapabilirim?

çocuk konuşmuyor ama oyun oynaması, bişeye olan dikkati nasıl? öğrenme güçlüğü çekiyor mu?
Yaşıtlarıyla pek oynamıyor , kendi kendine takılıyor genelde . Aşırı telefon , televizyon bağımlısı . Oyuncaklarla amacına göre pek oynamıyor sanki . Arabaları eliyle sürmüyor sürekli bir yerden aşağı atıyor . Koltuk kenarına getirip aşağıya yuvarlıyor falan. Sanki 3 buçuk yaşında değil de daha küçük çocuk gibi.

çok üzücü. mutlaka konuşup çözüm bulmaya çalışın. en azından içine kurt düşerse belki götürür.

Otizm olması şart değil. Ağır bir gelişim geriliği olabilir, disleksinin bir dürü olabilir..
Her durumda doktorun görmesi şart. Eşiniz konuşsun, kızkardeşi onu dinler belki.

Bir gün görümcemi eve çağırıp doktordan da randevu alıp emrivaki ile götürmeyi bile düşünüyorum .
Siz değil kv götürsün. Belki ters bir insandır size bilenir veya yanlış anlar kavga çıkartır. Yada kendinde farkındadır utanıyordur (sapalaç neyden utanıyorsa)

(Ay bu ne sorumsuzluk ya bir çocuk dünyaya getiriyorsunuz en iyi şekilde ilgilenin. Anna babadaki boş vermisliğe bak)

Şehir hastanelerinde gelişimsel pediatri bölümü var, randevu alıp testini yaptiriyorsunuz önce. Gerekli görmeleri halinde rapor çıkarıp dil terapisine yonlendiriyorlar. Raporlu terapiye giderse ücret ödenmiyor sgk anlaşmalı kurumlara. Yok bunlarla ugrasamayiz derseniz direkt dil terapisine gidiyorsunuz. Genelde haftada bir saat terapiye alıyorlar. Ucreti kuruma göre değişmekle birlikte seansı bin TL gibi ücretlerle başlıyor, böyle devam ediyor.

Ben iki buçuk yaş gibi başlattım terapiye çok faydasını gördük. Su an 3,5 yaşında devam ettirecegim bu yıl da. Su anda derdini anlatacak kadar konuşuyor, kresin de faydasını gördük.

İlgisizlerse renkleri ondan öğrenememiş olabilir. Az da olsa cümle kuruyor muş erkek çocukları geç konuşabiliyor. Yine de ne güzel yengesin sen gerçekten dert etmişsin

ama elinizdeki veri sadece çocuğun geç konuşması kaldı ki anladığım kadarıyla cümle kuramıyor kelime şeklinde konuşuyor.
çocuk doktoruna falan sormuşlardır belki.
siz görümcenizle konuşun bunu hamilesiniz galiba kendiniz doktora giderken bir gün beraber gidelim senin çocuğada randevu alalım deyin.

Tabi bu arada gelişimsel pediatri cocuk psiyatriye yönlendirdi otizm ihtimali karşı. Otizmli değil oglum. Bilişsel gelişimi yapılan testler neticesinde yasitlariyla uyumlu çıktı, dil gelişimi gerideydi. Büyük oranda hallettik. Mesela tüm renkleri tanıyordu ama ifade edemiyordu, simdi ifade ediyor. Yüze kadar sayıyor, derdini artık işaretlerle değil kelimelerle ifade ediyor.

Yani kim konuşursa konuşsun ama erken müdahale edilsin, yaşayan biri olarak söylüyorum. Ben kendimi yemiştim bu çocuk konuşamayacak diye.

Terapide aileye de ödevler veriyorlar evde uygulaması için.

Teşekkür ederim :) renkleri de ben öğretmeye çalıştım vallahi de bu kadar oldu
Allah razı olsun. 3buçuk yaşında telefon bağımlısı dediğine göre ciddi Bi Cahillik ve ilgisizlik var ailede. Tv yi kapatıp çocukla ilgilenseler hemen düzelir diye düşünüyorum. Tabi bunu o aile anlar mı belki doktorun söylemesi işe yarar.

Bilgiler için çok teşekkür ederim . Bunları da paylaşacağım .

Teyzemin oğlunda vardı sorun. Kız kardeşim PDR öğretmeni. Çocuğun okuma yazma öğrenme zorlanması ve başka sebeplerden dolayı disleksiden suphelenmisti. Bunu da söylemişti teyzeme. Ama üstünde hiç durmadilar hatta kız kardeşimi gecistirdiler. Öğretmeniyle de bu konuda konuştular mi bilmem. Sonunda sınıf tekrarı yaptı çocuk birinci sınıfta. Bir daha da bu konu hakkında birşey konuşulmadı. Kimi insna kondurmak istemiyor.

Kendi annesini,kardeşini dinlemiyorsa sizi de dinlemeyecektir. Bence boşuna hiç yüz göz olup canınızı sıkmayın.

Esinizin gorumceniz uzerinde bir hukmu varsa, esinizin konusmasini saglayin, sizin fikriniz gibi değilde, bebegin dayisinin fikri gibi olur. Hem kirilmak icin sebep de bulamaz

Damadin ilgilenmeme sebebi parasizlik falansa ve Ankara'daysaniz, cocugu Hacettepe'de pediatri uzmanina gosterin, o sizi gelisimsel pediatri'ye yonlendirir. Tamamen ucretsiz bir klinik gelisimsel pediatri.

Atipik otizm olabilir göz teması ve adına bakması yeterli değil bir çocuk piskologuna veya gelişimsel pediatriye götürmeleri şart . Ekranı tamamen kesmek zorundalar 3.5 yaş çocuğa bu kadar beceri çok az

Cocuk evde yalnız kardeşi yoksa ve sürekli teknoloji ile iç içeyse nedeni bu olabilir. Kreşe gitmemesi, arkadaş ortamının olmaması yani uyaran eksikliği gec konusmaya neden oluyor. Benim kızım da konusamiyordu yaptirmadigimiz test gitmediğimiz doktor kalmadı. Doktorlar bize merak etmeyin bir sorunu yok konuşacak diyordu ama biz ya farklı bir şey varsa diye genetik test bile yaptırdık. Kızıma bakıcı bakıyordu, kardeşi yoktu. Doktor sadece kreşe başlasın ve siz de bekleyin dedi. Kızım 2,5 yaşında kreşe başladı yine konuşmadı 3,5 yaşına geldiğinde birden başladık konuşmaya şuanda ise susmak nedir bilmiyoruz.
siz gorumcenizin ve çocuğunun yaşam ortamını daha iyi gozlemliyorsunuzdur. Eğer cocuk için eksik birseylerin olduğunu dusunuyorsaniz ona tavsiyede bulunabilirsiniz. Çevrenizden ya da buradan okuduklarınızi örnek verebilirsiniz. Bazen aileler çocuklarında bir eksiklik olamayacağinı düşünüp sorunu görmezden gelebiliyorlar. Onlara da çok kızamıyorum çünkü kolay bir durum değil. Size düşen mümkün mertebe gorumcenize destek olup tavsiyelerde bulunmak.

Insanlar böyle şeyleri hakaret kabul ediyorlar maalesef. Ayrıca kocam götürmüyor bahaneside çok saçma. Bir otobüse binip hastaneye gitmek çokmu zor birşey? Illa yanında kocasının mı olması lazım? Görümcenizle konuşun, ben gelirim senle birlikte gidelim, içimiz rahat etsin vs diyin. Erken teşhisin önemini anlatın. Umarım başarılı olursunuz.

Erkek çocuklari geç konuşur.Siz karışmayın bence.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…