Görümcemin çocuğu konuşmuyor ailesi ciddiye almıyor ne yapabilirim?

Esinizin gorumceniz uzerinde bir hukmu varsa, esinizin konusmasini saglayin, sizin fikriniz gibi değilde, bebegin dayisinin fikri gibi olur. Hem kirilmak icin sebep de bulamaz

Damadin ilgilenmeme sebebi parasizlik falansa ve Ankara'daysaniz, cocugu Hacettepe'de pediatri uzmanina gosterin, o sizi gelisimsel pediatri'ye yonlendirir. Tamamen ucretsiz bir klinik gelisimsel pediatri.
Görümcem eşimi dinler aslında . Ailenin okunuşu olarak görürler onu . Eşim , ablası diğerlerini dinlemediği için söylemek istemedi ama tekrar konuşacağım .
Damadın maddi durumu gayet iyi . Aslında iyi bir insandır ama bazen saçma inatları olur. Çocuğun bir sıkıntısı olduğunu duymak istemiyor bence.

Cocuk evde yalnız kardeşi yoksa ve sürekli teknoloji ile iç içeyse nedeni bu olabilir. Kreşe gitmemesi, arkadaş ortamının olmaması yani uyaran eksikliği gec konusmaya neden oluyor. Benim kızım da konusamiyordu yaptirmadigimiz test gitmediğimiz doktor kalmadı. Doktorlar bize merak etmeyin bir sorunu yok konuşacak diyordu ama biz ya farklı bir şey varsa diye genetik test bile yaptırdık. Kızıma bakıcı bakıyordu, kardeşi yoktu. Doktor sadece kreşe başlasın ve siz de bekleyin dedi. Kızım 2,5 yaşında kreşe başladı yine konuşmadı 3,5 yaşına geldiğinde birden başladık konuşmaya şuanda ise susmak nedir bilmiyoruz. 😊
siz gorumcenizin ve çocuğunun yaşam ortamını daha iyi gozlemliyorsunuzdur. Eğer cocuk için eksik birseylerin olduğunu dusunuyorsaniz ona tavsiyede bulunabilirsiniz. Çevrenizden ya da buradan okuduklarınızi örnek verebilirsiniz. Bazen aileler çocuklarında bir eksiklik olamayacağinı düşünüp sorunu görmezden gelebiliyorlar. Onlara da çok kızamıyorum çünkü kolay bir durum değil. Size düşen mümkün mertebe gorumcenize destek olup tavsiyelerde bulunmak.
Kardeşleri var ama yaş farkı çok kardeşleriyle. Kreşi ben de tavsiye ettim ama pahalı olduğunu söyledi aslında durumları da kötü değil. Onlara göre anne ev hanımıysa kreş gereksiz galiba . Televizyonu ve telefonu kestiler ama arada bi şekilde birisinin telefonunu kapıyor ve almak isteyen olursa aşırı hırçınlaşıyor . Ben de uyaran eksikliği olduğunu düşündüm mesela çocuk sürekli el çırpıyor herkes de ona eşlik ediyor gülerek aslında bunlar iyi şeyler değilmiş . Bir şeyleri parmağıyla göstermesini falan önerdim yanına götürmesin ya da getirmesin yani ama ben de uzman değilim , yanlış bir şey demek de istemem. Aşırı samimi değiliz 1 yıllık evliyim neye ne tepki verir bilemiyorum da

Benim 4 yaşında bir kızım var aynen yiğeniniz gibi çok az kelimeyle konuşuyor. Bir buçuk yaşından beri psikiyatrist, ergoterapist, özel eğitimci ve 1 aydır da dil terapistine götürüyoruz (tam olarak hazır olmasını bekledik doktor tavsiyesiyle) Psikiyatrın söylediği kızınız dikkat eksikliği olan ancak zihinsel bir sorunu olmayan gayet zeki bir çocuk. Bir kırılma anı var ve elbet konuşacak. Yani erken farkedildiğinde de hemen çözüm bulunmuyor.

Görümcenizin durumu farketmemiş olması imkansız. Bence durumun farkındalar ama çocuk etiketlenmesin diye sağa sola anlatmak istemiyorlar var böyle aileler çünkü.

Merhabalar ,

Direkt konuma geçeyim . Görümcemin 3 buçuk yaşında oğlu var ve konuşamıyor. Yani “anne gel” , “abla ver “ gibi basit cümleleri kurabiliyor onun dışında konuşamıyor . Renkleri falan tam bilmiyor , gelişimi yaşıtlarının çok gerisinde . Ben görümceme söylersem alınacağını düşündüğüm için kayınvalideme söyledim o da kendisinin de çok kez uyardığını ama damadının ciddiye almadığını , kızının da doktora götüremediğini söyledi. Otizm olduğunu sanmıyorum çünkü seslenmelere dönüyor, göz kontağı kuruyor ama ben uzman değilim tabii ki internette okuduklarıma göre böyle düşünüyorum sadece . Bazen ailede bu durumu bir benim dert ettiğimi düşünüyorum . Yani kayınvalidem de dert ediniyor ama bir gelişme olmuyor. Sizce ne yapabiliriz? Bir gün görümcemi eve çağırıp doktordan da randevu alıp emrivaki ile götürmeyi bile düşünüyorum . Ya çok geç kalınırsa çocuğun gelişimi geri kalırsa vicdan azabı yaşarım . Herkesi eterle uyutup çocuğu sabahtan akşama tüm uzmanlara gösteresim var artık ya .
Simdi soyle bir durum var her geç konuşan çocukta bir sorun olduğu anlamına gelmez benim kızımda geç konuştu ama iletisimimiz çok iyiydi örnek verecek olursam bezi kirlenince islak mendille bezini getirir, acıkınca kendi dolaptan istediklerini çıkarırdı
Çok güzel oyun kurar,resim yapardı her istegidini bana ifade ederdi çok zeki bir bebekti bulduğu her sorun karşısında çözüm üretirdi
Gec konuştu evet ama iletisimiz güzeldi ve farkındalığı yüksek,algısı çok açıktı
Şuan 9 yaşına girecek sınıfının en başarılı öğrencisi
Oğlum 1 yasinda konuştu ama algısı kizim kadar açık değil gibi
Tabiki bir sorun görünüyorsa doktora götürülmeli ama anne hisseder bir sorun olduğunu diye düşünüyorum aralarındaki iletişim nasil çocuğu anlayabiliyormu

Simdi soyle bir durum var her geç konuşan çocukta bir sorun olduğu anlamına gelmez benim kızımda geç konuştu ama iletisimimiz çok iyiydi örnek verecek olursam bezi kirlenince islak mendille bezini getirir, acıkınca kendi dolaptan istediklerini çıkarırdı
Çok güzel oyun kurar,resim yapardı her istegidini bana ifade ederdi çok zeki bir bebekti bulduğu her sorun karşısında çözüm üretirdi
Gec konuştu evet ama iletisimiz güzeldi ve farkındalığı yüksek,algısı çok açıktı
Şuan 9 yaşına girecek sınıfının en başarılı öğrencisi
Oğlum 1 yasinda konuştu ama algısı kizim kadar açık değil gibi
Tabiki bir sorun görünüyorsa doktora götürülmeli ama anne hisseder bir sorun olduğunu diye düşünüyorum aralarındaki iletişim nasil çocuğu anlayabiliyormu
Çocukla 1 yıldır tanışıyorum diyelim ve bence o zamanlar iletişimi daha iyiydi . Git gide kendini kapattı sanki . bazen tüm gün tek kelime etmiyor hiç birimizi umursamıyor , bazı günler daha çok iletişime açık oluyor. Sadece konuşma değil de anlamada da bazı sıkıntısı var gibi . Bir şeyi al getir diyorum mesela basit bir şey 3 buçuk yaşındaki bir çocuğun bunu anlayıp yapması gerekmez mi ? Dediğim gibi uzman değilim ya da çocuk yetiştirmedim o yüzden karşılaştırma da yapamıyorum , sadece kendi okuduklarıma göre yorum yapabiliyorum . Bizi anlıyor da konuşamıyor değil gibi sanki . Diğer görümcemin oğlunda da konuşma sıkıntısı var o eğitime gidiyor ama onun dil bağı kısaymış bazı harfleri çıkaramıyor o yüzden bazen konuşmuyor ama bizi anladığı hep belliydi . Bahsettiğim çocuk sanki öyle değil.

Benim dayımın oğlu da konuşmuyordu. Üstelik göz kontağı da yoktu. Seslenenlere bakmıyordu. Dayım ve yengem normal olduğunu düşünüyordu ama annem çok çabaladı. Defalarca normal olmadığını söyledi. En sonunda baktı ki hiçbir ses yok aileden, annem randevu aldı ve dayımı aradı. Ben randevu aldım Haberiniz olsun gidip bir gösterin böyle olmaz dedi. Şükür ki dayım gil gitti gösterdi. Başta otizmden şüphelendiler. Sonra dehb tanısı konuldu. Özel eğitim aldı vs vs derken şimdi normal bir çocuk oldu. Konuşmasında hâlâ hafif bir pelteklik var ama zekası gayet kuvvetli. Bence siz de eşinizle görüşün. Gerekirse eşimiz randevu alsın

Bende evlendigim zaman eşimin yeğenlerinden biri 3 yaşında erkek konuşamıyordu. Çok fazla hiperaktifti sonra kreşe verdiler. Kreşde konuşmaya başladı.

Benim yan komşumunda kızı konuşamıyormuş kreşe vermişler şimdi hiç susmuyor ☺️

Kızımın sınıfında 4 yaşında bir erkek çocuğu var oda konuşamıyordu artık konuşmaya başladı.

Yani ilk aklınıza hastalık gelmesin bazı çocuklar gerçekten geç konuşabiliyor.

Belki görümceniz götürmüş olabilir her kafadan çocuğa hasta muamelesi yapılınca açıklama yapma gereği hissetmiyordur.

Benim kızım da 2 yaşındaydı ufak tefek kendini ifade ediyordu ben anlıyordum ne anlattığını ama insanlar anlamayinca bu çocuk niye konuşmaz derlerdi. Birde başkasının yanında konuşmazdı insanlar o dönem beni çok korkutuyordu panik oluyordum.

Siz haklı olabilirsiniz ama lütfen baskı da yapmayın bırakın belki de götürmüşlerdir. Bir anneden daha iyisini bilemezsiniz.

Çocukla 1 yıldır tanışıyorum diyelim ve bence o zamanlar iletişimi daha iyiydi . Git gide kendini kapattı sanki . bazen tüm gün tek kelime etmiyor hiç birimizi umursamıyor , bazı günler daha çok iletişime açık oluyor. Sadece konuşma değil de anlamada da bazı sıkıntısı var gibi . Bir şeyi al getir diyorum mesela basit bir şey 3 buçuk yaşındaki bir çocuğun bunu anlayıp yapması gerekmez mi ? Dediğim gibi uzman değilim ya da çocuk yetiştirmedim o yüzden karşılaştırma da yapamıyorum , sadece kendi okuduklarıma göre yorum yapabiliyorum . Bizi anlıyor da konuşamıyor değil gibi sanki . Diğer görümcemin oğlunda da konuşma sıkıntısı var o eğitime gidiyor ama onun dil bağı kısaymış bazı harfleri çıkaramıyor o yüzden bazen konuşmuyor ama bizi anladığı hep belliydi . Bahsettiğim çocuk sanki öyle değil.
Çocuğun elinde telefon ve tablet varsa geç konuşur ve genelde geç algılıyor. Kızımın 2 yaşındayken televizyonu bile kaldırdık evden. Telefonu çok nadiren veriyoruz. Oğlum 15 aylık bir kere bile eline açıp vermedik zaten TV nedir bilmiyor. Ve çok çabuk kelimeleri öğreniyor.

Kapıyı kapat dediğimizde hemen koşarak gidip kapatır. Suyun nerde dersek hemen bulup getirir. Altını değiştirince kirli bezini hemen alıp banyoya atar. Daha yeni yeni el işaretleriyle bişeyler anlatmaya başladı.

Bende evlendigim zaman eşimin yeğenlerinden biri 3 yaşında erkek konuşamıyordu. Çok fazla hiperaktifti sonra kreşe verdiler. Kreşde konuşmaya başladı.

Benim yan komşumunda kızı konuşamıyormuş kreşe vermişler şimdi hiç susmuyor ☺️

Kızımın sınıfında 4 yaşında bir erkek çocuğu var oda konuşamıyordu artık konuşmaya başladı.

Yani ilk aklınıza hastalık gelmesin bazı çocuklar gerçekten geç konuşabiliyor.

Belki görümceniz götürmüş olabilir her kafadan çocuğa hasta muamelesi yapılınca açıklama yapma gereği hissetmiyordur.

Benim kızım da 2 yaşındaydı ufak tefek kendini ifade ediyordu ben anlıyordum ne anlattığını ama insanlar anlamayinca bu çocuk niye konuşmaz derlerdi. Birde başkasının yanında konuşmazdı insanlar o dönem beni çok korkutuyordu panik oluyordum.

Siz haklı olabilirsiniz ama lütfen baskı da yapmayın bırakın belki de götürmüşlerdir. Bir anneden daha iyisini bilemezsiniz.
Annesinin götürdüğünü ve bunu etrafa söylemediğini hiç sanmıyorum. Hiç öyle biri değil . Bir anneden daha iyisini bilir miyim bilmiyorum ama eğer ben şüphelerimde haklıysam sonucu yine o anneyi etkileyecek. İnşallah sadece geç konuşan bir çocuktur ama yaşıtlarından bariz geri bir çocuk var ortada . Annesi daha iyi bilir diye oturamıyorum yerimde . Çocukta bir gerilik veya rahatsızlık varsa zaten çekecek olan da onlar . Erkenden önlem alınırsa yine daha kolay yaşayacak olanlar onlar . Ben girdiğim ailede bir çocuğun gerilik yaşadığını hissediyorum ve ona karşı sorumluluk hissediyorum . Annesi hamileyken ve emzirirken sigara da içmişti hep de en iyisini bilmiyor demek ki.

Kayınvalidem görümceye direkt olarak çok kez söyledi eşini bahane ediyor . Götürmek istemiyor diye . Çocukta bir sıkıntı olduğunu bir uzmandan duymak istemiyorlar , kaçıyorlar bundan. Bir daha ki görüşmemizde beraber çocuğu doktora götürmeyi teklif edeceğim . Gerekirse eşinden gizli gideriz.
Aranız iyiyse bunu yapın(gizli götürün)aranız iyi değilse ters tepebilir,eşiniz girsin devreye kardeşine söylesin.
Belki sadece sosyalleşmesi gerek çocuğun(bir iki arkadaş çocuğu uzman önerisiyle anaokuluna başladı)ama aksi bir durumda olabilir pekala,çözülebilir bir konuyu zora sokmanın manası yok,ne kadar erken o kadar iyi.

Telefon televizyona bağlı çocukların geç konuşması veya hiç konuşmaması normal bunlardan uzak tutup konuşturun diyalog halinde olun dışarı parka çıkarın yaşıtlarıyla oynasın zeka oyunları vs farklı aktiviteler yapın

Aranız iyiyse bunu yapın(gizli götürün)aranız iyi değilse ters tepebilir,eşiniz girsin devreye kardeşine söylesin.
Belki sadece sosyalleşmesi gerek çocuğun(bir iki arkadaş çocuğu uzman önerisiyle anaokuluna başladı)ama aksi bir durumda olabilir pekala,çözülebilir bir konuyu zora sokmanın manası yok,ne kadar erken o kadar iyi.
Ben bir önereceğim istersen beraber götürürüz diye . Kocasından çekiniyorsa da bilmesine gerek yok derim . Bakalım ne diyecek

Telefon televizyona bağlı çocukların geç konuşması veya hiç konuşmaması normal bunlardan uzak tutup konuşturun diyalog halinde olun dışarı parka çıkarın yaşıtlarıyla oynasın zeka oyunları vs farklı aktiviteler yapın
Biz aynı şehirdeyiz ama ben hem hamileyim hem çalışıyorum çok sık görüşemiyoruz ama her görüşmemizde bunları yapmaya çalışıyorum . Ailesi eskisi gibi değil daha ilgililer ama yetmiyor onların ilgisi de galiba . Kreş en iyi çözüm gibi , başka arkadaşları da olur.

Biz aynı şehirdeyiz ama ben hem hamileyim hem çalışıyorum çok sık görüşemiyoruz ama her görüşmemizde bunları yapmaya çalışıyorum . Ailesi eskisi gibi değil daha ilgililer ama yetmiyor onların ilgisi de galiba . Kreş en iyi çözüm gibi , başka arkadaşları da olur.
Bu yıl devlet kreşleri ücretsiz maddi durumları iyi deyilse gönderebilirler çocuğun sosyalleşmesi lazım

X