Göğüsden Süt Gelmesi Prolaktin Yüksekliğinin Habercisimidir?

DIPTISDIPTIS

Guru
Kayıtlı Üye
21 Ocak 2008
6.393
3.601
kızlar 1 senedir bebek için uğraşıyoruz :nazar:
en son gittiğim doktor 9 ay önce yaptırdığım hormon testlerine baktı ve yeni bir teste gerek duymadı
4 aydır ganophene tedavisi görüyordum ama bir sonuç elde edemedik
adetlerim çok düzensizleşmişti 6 aydır
bazen 1 hafta bazen 1 haftadan fazla gecikmeler yaşıyordum
ayrıca yumurtalarım çok geç büyüyordu 20-23. günler arasında çatlıyordu
doktor değiştirdim başdan aşağı muayne etti
en son göğüs muaynesi yaptı sıktı ve resmen süt geldi şok oldum:1shok:
dedi prolaktin yüksek adetin 3. günü gel hormon testlerini tekrarlayalım
adetime daha çok var hali hazırda daha çatlayamamış bir yumurtam var inşallah çatlar:Saruboceq:
bu hormonu yüksek olup hamiş kalan var mı
ilaç tedavisi ne kadar sürüyor
adet gecikmelerinin nedeni bu mudur?
çok soru sordum kızlar ama her ay yeni bir süprizle karşılaşıyorum :a015:

canım bende ilk muayeneye gittiğimde benimde doktorum göğüslerimi sıkınca göğsümden süt geldi hatta doktorum sen bebekmi emziriyosun diyede espri yaptı bu prolaktin hormonunun yüksek olması gebeliği engelliyo bunu bana doktorumdasöyledi bir ay bir ilaç tedavisi gördüm ve bu hormanum sıfıra düştü ayrıca bu ilacı kullanırkende korunmadım doktorum herhangi bir sorun teşkil etmez dedi ben sonrasında hamile kalamadım ama benim sorunum sade bu hormonun yüksekliği değil başka sorunlarımda var onların yüzünden hamile kalamıyorum ....

canım bende prolaktin yüksek çıkmıştı geçen yıl evet adetlerimde düzensizdi ama süt gelmiyodu
bi ilaç verdi 3ay kullan dedi ilk aydan sonra test yaptırınca düşmüştü
üzülme lütfen
diğer soruları bilmiyorum kuzum

dıptısım benimde yüksekti prolaktinim ama ilaçla hemencecik düşebilen bişey sana büyük ihtimalle dopergin yada dostinex verecektir hemen etkisini gösteriyor benin 59 dan 10 lara kadar düştü
hiç canını sıkma
:1rolleyes: a.s.

canım bende yaptırdım 1 hafta geçti günüm o kadar çok ümitlendimki.doktor hormon tahlili istedi prolaktinim 31,48 çıktı.3.günü gel tekrar yapalım dedi..ama salak gibi gidip yaptırmadım.ama bi kez daha böyle olmuştu adet olunca düşüyor...böyle olupta çok hamile kalan var...adet gecikmeside ondan oluyor...

dips hayatım geçmiş olsun, lütfen üzülme herşeyde bir hayır vardır. bende de 2 yıl önce prolaktin yükselmişti gövüslerimden süt geliyordu bende adet düzensizliği yapmıyordu o yüzden çok geç farkına vardım 3 ayda sıfırlandı parlodel kullandım. tekrar geçmiş olsun canımcım a.s.

kizlar benim de ucunda beyaz birseyler oluyor genelde. sikinca gelme durumu falan yok ama? buda mi prolaktin yuksekliginden?

Canı benim de adetlerim gecikmeye,göğüslerimden süt gelmeye başlamıştı.Atletlerisütyenlerim damla damla süt doluyordu.Meğer prolaktin 136 yı vurmuş.Belki başka bir sebebi de vardır ama prolaktin bu şekilde belirti veriyor ve bebek olmuyor.

selam dıptıs
ilk evlendiğim yıl yani 2 sene öncesi gebe kalamıyorum diye doktora gittiğimde hormonlarıma baktı
prolaktin yüksekti, göğsünden süt geliyormu dedi, hayır dedim ve şaşırdı doktor
dostinex verdi ve 1 ayda düştü değerim
bu senede fark ettimki göğüslerimden çok az ancak kahve halkadan değilde etrafındaki kabarcıklardan süt geliyor
şaşırdım, gebelik mi var acep dedim, malesef yok
bu ay prolaktinime baktırcaktım ama ihmal ettim
adetimin 5,günündeyim, yarın yaptırsam tahlil sonuç doğru çıkarmı?
Allahım şifa versin hepimize

Prolaktin Hormonu Neden Yükselir?

Prolaktin hormonunun emzirme dönemi dışında kendiliğinden uygunsuz bir şekilde salınımına neden olan durumlar net olarak belirlenmiş değildir ve çoğu durumda araştırmalar sonuçsuz kalır.

Bunun yanında göğüs bölgesine rastlayan şiddetli darbeler, bu bölgeye uygulanan büyük ameliyatlar, uzun süreli ruhsal stres, meme uçlarının sürekli olarak uyarılması (kadının sürekli olarak memelerinden süt gelip gelmediğini kontrol etmek için sıkması belli bir süre sonunda gerçekten süt akışının başlamasına neden olabilir!), bazı karaciğer ve böbrek hastalıkları, prolaktin hormonunun yükselmesine neden olabilmektedir.

Yine depresyon için kullanılan ilaçların bazıları, hipertansiyon tedavisinde kullanılan ilaçların bazıları, östrojen hormonu, doğum kontrol hapları ve diğer bazı ilaçlar yan etki olarak prolaktin yükselmesine neden olabilmektedirler.

Hormonal dengesizlikler de prolaktin yükselmesine neden olabilmektedir. Bunlar arasından özellikle tiroid bezinden salgılanan hormonların yetersiz olması (hipotiroidi) prolaktin yükselmesine neden olan ve nispeten sık görülen bir durumdur. Bu nedenle kan prolaktin hormonu ölçümüne sık görülen bu hastalığın ortaya çıkarılabilmesi için TSH adı verilen hormon ölçümü mutlaka eklenir.

Prolaktin hormonu hipofiz bezinden salgılanan ve buradaki salgısı da hipofizin hemen üstünde yer alan hipotalamus bölgesi tarafından kontrol edilen bir hormondur. Bu nedenle hipofiz veya hipotalamusun tüm hastalıklarında kan prolaktin hormonu yükselebilir.

Hipofiz Bezinde Kitleye (Hipofiz Adenomu) Bağlı Olarak Prolaktin Yükselmesi

Hipofiz bezinden prolaktin hormonu salgısı yapan hücreler bazı durumlarda kontrolsüz bir şekilde çoğalabilmekte ve bu çoğalan hücrelerden vücudun ihtiyacından daha fazla prolaktin hormonu salgılanmaktadır. Çoğalan bu hücreler bazı durumlarda ufak kitlesel oluşumlara dönüşebilmektedir. Adenom adı verilen bu kitleler çoğu durumda hipofiz bezinin ve beynin diğer bölgelerini olumsuz yönde etkilememekte, çok ender bazı durumlarda ise büyüyerek çevre dokulara (özellikle görme sinirine) etki ederek çeşitli sorunlara neden olabilmektedir.

Prolaktin Hormonu Yükselmesi Ne Gibi Belirtiler Yapar?

Hiperprolaktinemi sorunu olan bir kadında en sık görülen belirti memelerden kendiliğinden süt gelmesi (galaktore) ve özellikle gecikmeler şeklinde adet düzensizliğidir. Ancak hiperprolaktinemi ara kanamaları, sık adet görme, adet kanamasının azalması ve diğer tüm adet düzensizliklerine de neden olabilir. Adet düzensizliğinin en muhtemel nedeni adet döngüsünde yumurtlamanın olmamasıdır.

Yumurtlamanın olmaması kadında gebe kalamama sorunu ortaya çıkarabilir. Gebe kalamama nedeniyle başvuran kadınlarda yapılan araştırmalarda %5-10 oranında prolaktin hormonu yüksekliği saptanabilmektedir.

Prolaktin hormonu yüksekliği bir hipofiz adenomuna bağlı olduğunda yukarıdaki belirtilere ek olarak baş ağrıları ve görme bozuklukları ortaya çıkabilmektedir. Bu iki belirti hiperprolaktinemi sorunu olan kadınlarda oldukça ender görülür
alıntı

canım benim kızımdada öyle olmuşdu..göğsümde süt vardı ve ben inanamamışdım sütü görünce...şu an hangi ilacı verdiğini hatırlamıyorum(altı sene oldu)..ama ilacı bir ay kullandıktan sonra hamiş kalmışdım...inşallah sende kalırsın..:Saruboceq:

damlamm canım benimde prolaktinim yüksekti ve bak hamileyim allahın izniyle.canım bu prolaktin denen hormon tamamen stresle de alakalı.benim göğüslerimden süt gelmedi fakat testlerde yüksekti.ben bebek olayını kafama çok taktığım için meğer hormonlarımın denegsini bozmuşum.ve dr kendi kendine bu hormonu sen düşüreceksin dedi.nitekimde ilaç kullanmadan sadece stres yapmadan hamile kaldım.bu tamamen senin elinde olan birşey canım.stresten uzak durmaya bak hayatım.stres en büyük düşman

kızlar 1 senedir bebek için uğraşıyoruz :nazar:
en son gittiğim doktor 9 ay önce yaptırdığım hormon testlerine baktı ve yeni bir teste gerek duymadı
4 aydır ganophene tedavisi görüyordum ama bir sonuç elde edemedik
adetlerim çok düzensizleşmişti 6 aydır
bazen 1 hafta bazen 1 haftadan fazla gecikmeler yaşıyordum
ayrıca yumurtalarım çok geç büyüyordu 20-23. günler arasında çatlıyordu
doktor değiştirdim başdan aşağı muayne etti
en son göğüs muaynesi yaptı sıktı ve resmen süt geldi şok oldum:1shok:
dedi prolaktin yüksek adetin 3. günü gel hormon testlerini tekrarlayalım
adetime daha çok var hali hazırda daha çatlayamamış bir yumurtam var inşallah çatlar:Saruboceq:
bu hormonu yüksek olup hamiş kalan var mı
ilaç tedavisi ne kadar sürüyor
adet gecikmelerinin nedeni bu mudur?
çok soru sordum kızlar ama her ay yeni bir süprizle karşılaşıyorum :a015:

merhaba canım öncelikle geçmiş olsun
bende yüksek değil ama çok yakın bir arkadaşımın
bayağı yüksekti sınırında çok üstündeydi
göğüslerinde bezeler vardı dişlerini bile
ağrısından fırçalayamıyorduadetleri düzensiz yumurta büyüyor ama
çatlamıyordu yada kaliteli olmuyordu aşılama yapıldı 8 kez ama prolaktin yüksek olduğu
için tutmadı.14 sene uğraştı ama sonunda şekermi şeker bir oğlu oldu
o ilk zamanlar şimdi yazılışını tam bilmiyorum ama parloder kullanıyordu
ama bir sonuç alamadı.hamile kalmadan önce dostineks diye bir ilaç kullandı
ondan bayağı memnun kaldı.umarım canım seninki arkadaşımın ki kadar yüksek değildir
merak etme canım doğru tedaviyle hamile kalırsın.dört gözle bende hamileyim dediğin zamanı bekliyorum.sömestrda fethiyeye geldiğim zaman seni hamiş hamiş görürümŞeniz

damla geçmiş olsun canım.
bılıyorsun benımde yuksektı prl. çok kısa surede kontrol altına aldık. bu konuda adaçayı da yardımcı. ben parlodel ıle bırlıkte adacayıda kullandım çok kısa sürede duzeldım. bu hormon strese bağlı yukselıyor. bunada dıkkat et canım. Allah şifa versın

yanlis bilmiyorsam prolaktin icin ozel bir gun yok olculmesi gereken. yani ille adetin 3. gunu olmasi sart degil.

kibelecim, benim dr um adetin 3. günü ve saat sabah 10 dan önce bu testi yaptırmam gerektiğini eğer saati bile şaşırsam sonucun yanlış çıkacağını üstüne basa basa söylemişti

merhaba, dıptısdıptıs,
bu illet bir hormon canım, yıllardır uğraşıyorum ben,
benim prolaktin değerim 200'dü 4-5 ay önce, hep parlodel kullanmıştım,
ama doktorum bu sefer dostınex verdi, süper etkili bir ilaç, 1,5 ayda değer 2'ye düştü.
en son tahlilim 8. ayda idi ve şuan tekrar göğsümden süt gelmeye başladı, dün ben de
tahlil verdim, bakalım kaç olmuş bu sefer,,,
ben ilacı ömür boyu kullanacağım sanırım, çünkü benim aniden çıkıyor ve adet olamıyorum,
ayrıca bu yüzden, hipofiz adenomu var, ama bi zararı yok bana,,,
ertelemeden doktora git canım, ama dediğim gibi, dostınex sihirli değnek gibi,
harika bir ilaç, 1,1-5 ay uğraşırsın en fazla, bu arada göğüslerini sıkıp durma, sıkınca
ilerlemesini tetiklemiş olursun canım,

canım, bu arada, prolaktin testi, adetin 3. günü yapılıyor ve Sersoy79 unda dediği gibi
10'u geçmiyor,,, :1hug:

X