Gıdaların soğutucuda saklama süreleri

elmalxix turta

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
16 Ekim 2007
1.182
4
47
Kızlar merhaba,
Yakında 6 aylık olucaz ve yavaş yavaş kızımı ek gıdalara alıştırmak istiyorum. Yoğurt, sebze çorbası ve meyve püresini dolapta ne kadar saklayabileceğim konusunda bilgi verirseniz çok sevinirim.

canım ben hiç bekletmiyorum
yemesinden biraz önce yapıyorum
yoğurt hazır alıyorum
zaten bekletme diye bişey söz konusu olmaz
herkes günlük yapar
sen yoğurdu evde yapıcaksan her gün taze yapıcaksın demektir
hayırlı olsun ek gıdalarınız
ek gıda topikleri çoğaldı onları takip et istersen cnm
işin kolaylaşır :)

Canım milupa nın mamalarında kapağı açıldıktan sonra 48 saat buzdolabında kalabilir diyor. Ben sebze çorbasını ve yoğurdunu iki gün veriyorum. Hatta bir arkadaşımın doktoru sebze çorbasını buzluğa atabilirsin demiş. Ben de gittiğimde soracağım doktora. Zamanım olursa yoğurdu her gün yapıyorum ama iki günde bir yapmak daha az usandırıyor :))

julicim benimde bir tanıdığım haftanın bir günü pazara gidiyor
eve gelip hepsini güzelce yıkıyor,ayıklıyor
ondan sonrada pişiriyor
porsiyonluk kaplarda derin dondurucuya atıyor
kolay bişi tabi
ben doktora sordum büyük bir hevesle bende yapayım diye
ancak doktor olmaz dedi
nette de okudum yapılabilir diye ama yapmıyorum

Saphira tabii her gün yapmak çok daha sağlıklı şu an için tek çeşit sebze çorbası verdiğim için ben de her gün yapıyorum ama çorbalar çeşitlendikçe ve çalışan anne olunca arkadaşının yaptığı da bayağı pratik göründü gözüme. Evde olsam ben de hiç buzluğa atmazdım ama şimdi yapmayı düşünüyorum.

ne kadar taze olursa o kadar iyi tabii ama en fazla 2 gün tutuyorum ben 2. gün de yesede yemesede atmak zorunda kalıyorum

yoğurdunu meyve pürelerini günlük yapıyorum ama çorbasını ne kadar az yapmaya çalışsamda en az iki günlük oluyor ben buzluğa koymuyorum cam kaba alıp buzdolabında bekletiyorum ertesi gün bitiriyorum bitmezsede döküyorum

arkadaslar sebze corbasi hepsinden 1 er adet koyunca zaten bisuru bisi oluyo ben de porsiyonlara ayirip derin dondurucuya koyuyorum sonucta anne sutu de derin doruncuda 3 ay saklanabiliyor.benim yaptigimda en fazla 1 haftalik oluyo 7 ogun yani.ben sorun olacgini dusunmuyorum acikcasi.

Bana da porsiyonluk kaplara bölüp derin dondurucuya atmak mantıklı geliyor. Yalnız yoğurdu nasıl günlük yapıcam onu bilmiyorum. Her gün 1 lt yoğurt mu yapıyosunuz yani? Geçen gün TVde bi doktor yoğurdun ekşiyinceye kadar verilebileceğini söyledi ama şimdi de kafam karıştı...

ben de çorba ve püreleri porsiyonluk küçük cam kavanozlarla buzluğa atıyorum
walla pratik oluyor. Bugün acil anneme gittim mesela aldım bi kavanoz yanıma süper oldu
tabi en fazla 1 haftada tüketiyorum ben

Canım ben günlük şişe sütlerden alıyorum hepsini kaynatıyorum kıza yoğurt yhapıyorum geri kalanı da biz içiyoruz. Banusu'nun yoğurdunu 125 cc lik kaplara yapıyorum. Sen yine de 2 günden fazla tutma yoğurdu.

Bu arada Saphira canım bir arkadaşımın doktoru da çorbaları buzluğa atma içinde tuz olmadığı için bakteri üretir demiş. Ama yağmur un dediği gibi mesela anne sütünde de sodyum yok ama o derin dondurucuda duruyor demek ki yapılabilir.

yeşimcim cam kavonoz derin dondurucu da patlamasın cnm aman dikkat et
julicim daha önce de yazdığım gibi cnm benim doktorum olmaz dedi bu yüzden bewn uygulamıyorum ama keşke izin vermiş olsaydı da uygulasaydım çok pratik bir yöntem

yeşimcim cam kavonoz derin dondurucu da patlamasın cnm aman dikkat et
julicim daha önce de yazdığım gibi cnm benim doktorum olmaz dedi bu yüzden bewn uygulamıyorum ama keşke izin vermiş olsaydı da uygulasaydım çok pratik bir yöntem

tıkabasa doldurmadığım için patlamaması lazım, şimdiye kadar patlamadı ama bak şimdi tereddüte düştüm benneyaptımki

derin dondurucuya uygun kaplar ya da plastik kullan istersen.plastikte pek sağlıklı değil.tupperware ler var onlardan alıp kullanabilirsin

Ben Avent'in süt saklama kaplarından almıştım. Şimdi onlarda derin dondurucuya atıyorum çorbasını. Yalnız pirinç çözdürdükten sonra pek güzel olmuyor. Pirinçlerini ayıklayarak yiyor kızım.
Bu arada benim minnoş sadece çorba içebiliyo kızlar ya. Ne mama, ne muhallebi, ne meyve ne de kahvaltı... Üstelik kahvaltısını sütümü sağıp da hazırladığım halde. Nasıl alıştırıcam bilmiyorum....

X