Gençliğime Yazık 😥

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bakın çalışmaya amelelik olarak bakarsanız maaş aldığınız her işe ama her işe bu şekilde bakarsınız. 18. Yılıma gireceğim çalıştığım kurumda global bir şirket hatta pozisyon olarak amirim. Ancak yeri geliyor hala hela da temizliyorum kusmuk da. Üstelik sabaha karşı bazı haftalar 2-3 bazen 4-5 bazı haftalarda akşam evden 9-10 gibi çıkıyorum. 42 yaşındayım, oğluma kimseye muhtaç olmadan bakıyorum yemeğinden özel okuluna bakıcısına kadar. Bende lisans mezunuyum hatta 2 senede ABD de yaşadım oradada 1 senelik bir okul da okudum. Lisans mezunuyuz diye hiçbir şirket kapılarında bizleri beklemiyor. Bizler tırmalıcaz ve ekmeğimizin peşine düşücez mırın kırın etmeden😉
Arkadaşım Hollanda'da işsiz kaldı bir anda şirketi küçülmeye gitti diye. Kız köpek gezdiriyor bütün gün. Ve eşinin de işi var birikimleri var orada kaç yıldır çalışyıorlar. Ama gene de iş iştir diyip Türkiye'den takı toka almış uygun fiyata orada pazar gibi 2. el sergiler oluyormuş. Haftasonu stand açıyor, hafta içi köpek gezdiriyor.

Konu sahibine nasıl hak vermediysem size de vermedim. Ben bir mağazada kasiyerlik yapıyorsam neden tuvalet temizliyorum? Ekstra maaş mı veriyorlar bana bunun için? Bahane değil de sitem desek daha doğru.
çünkü iş tanımı böyle, işin adı kasiyerlik değil ki, mağaza personeli.
yapmak istemeyen başka iş seçmek durumunda

hiç mi parakende de çalışmadınız bilmiyorum ama vardiyayı 2 bilemediniz 3 personelle çeviren küçük mağazaların hiçbirinde ekstra bir yemek-temizlik ya da nakliye personeli yok. (ayrı ayrı reyonları olan büyük mağazalarda iş tanımları değişebilir)

zaten nasıl olsun, sabah 8-9'da açıp akşam 21de kapatan mağazaya kaç tane yemek ya da temizlik personeli gerekir bir düşünün :KK70: saçma ötesi bir personel planlaması olur.

reyoncu, kasiyer, temizlikçi hepsi aynı personel açılış kapanışa göre erken gelip geç çıkıp her işi onlar yapıyor.

İş beğenmemek bi bizim gibi toplumlara has bence, (şunu da söyleyim bu arada emeğin en çok söürüldüğü ülkelerden biriyiz orası ayrı) Ay başı Helsinki ye gittim valla üniversite çocukları gençler WC de temizliyordu çöp de topluyor du hiç gocunma falan yok yani. Tabi dediğim gibi bu ülkeler de yarınlar yokmuşçasına üremedikleri için bir çok iş saatlik olarak da kaydadeğer ücretler alıyor. Benim de eleştirdiğim nokta sizle aynı ben tembel,kendinden geçmiş hayata bi yerden başlamak için adımlar atmayan insanlardan hazetmiyorum. Yük yani öncelikle kendine hemde

Adam evinize gelmiş zorla sürüyerek sizi işe götürmek istiyormuş gibi yazmışsınız. Market işine başvurmuşsunuz o da gerekeni söylemiş. Sen üniversite mezunusun palet taşıma bari demeyecekti normal plarak. Kendinize daha uygun işlere başvurabilirsiniz mecbursanız. İlahiyat aslında ataması yüksek bir bölümdü en son. Sınava çalışmayı düşünmüyor musunuz?
Hayır hiçbir umudn
universite okumus olabilirsiniz, okumus olmaniz tuvalet temizleyemiyeceginiz anlamina gelmez. Kendi evinizde tuvalet temizlemiyormusunuz ? Benim anlamadigim kendi bolumunuzden baska iste calismak neden bu kadar zor geliyor. Calismak istiyen bir insan her iste calisir. Oyle is ayrimi yapmaz. Ayrica zincir markete is basvurusuna cok bir hevesli gittiginiz soylenemez. Ben bolge sorumlusu/market sorumlusu veya herhangi bir sorumlu olsaydim senin gibi bir elemani hayatta ise almam.
16 sene okudum ben . tuvalet mutfak temizlemek amelelik yapmak için okumadım bunları yapmak isteseydim zaten okumazdim. Senin tuzun kuru galiba amelelik kölelik yapmıyorsundur sen

İş beğenmemek bi bizim gibi toplumlara has bence, (şunu da söyleyim bu arada emeğin en çok söürüldüğü ülkelerden biriyiz orası ayrı) Ay başı Helsinki ye gittim valla üniversite çocukları gençler WC de temizliyordu çöp de topluyor du hiç gocunma falan yok yani. Tabi dediğim gibi bu ülkeler de yarınlar yokmuşçasına üremedikleri için bir çok iş saatlik olarak da kaydadeğer ücretler alıyor. Benim de eleştirdiğim nokta sizle aynı ben tembel,kendinden geçmiş hayata bi yerden başlamak için adımlar atmayan insanlardan hazetmiyorum. Yük yani öncelikle kendine hemde
İş beğenmiyorum çünkü 16 senenin karşılığı mutfak tuvalet temizlemek değil palet taşımak değil

Bugün bir zincir markete iş görüşmesi için gittim .Bölge sorumlusu bayaa konuştu benimle ilgili sorular sordu kendisini tanıttı falan filan. Burda çalışanlar her işi yapıyor dedi palet taşımaktan tutun tuvalet temizliğine kadar. Tuvalet temizlemekten nefret ediyorum. Hadi onu geçtim . Benim kas gücüm 0 . Palet asla tasiyamam. Bana hep böyle sessiz misin diye sordu. Bende evet dedim. Herkesin mizacı farklı. Allah Allah sessizlik kötü bir şey mi ? Bana tempolu çalışan lazım dedi. Kardeşim işimi yaparım hızlı calisirim tempolu enerjik olmaya ne gerek var ? Sanki müşterilerle muhabbet mi edeceğim. Bugün regl dim . Bu yüzden yorgun halsizdim konuşacak halim yoktu ve 4 saat uyumuştum. Ki bunlar olmasa bile sabahları asla enerjik olamam benim elimde olan bir şey değil kaldı ki D vitamini kullanıyorum. Ben 5 sene okudum üniversite. Karşılığı bu mu mutfak tuvalet temizlemek mi palet taşımak mi ? İş arıyorum 1 senedir sebebi ailemin baskısı. Kredi borçlarımiz var . Borçlar olmasa asla aramam çünkü amelelik kölelik yapmak istemiyorum. Gençliğime Yazık her yerde torpil geçiyor Nasıl iş bulacağım ben 🤦🏻
Tempolu hızlı ve konuşkan elemana ihtiyaç var çünkü.

Bakın çalışmaya amelelik olarak bakarsanız maaş aldığınız her işe ama her işe bu şekilde bakarsınız. 18. Yılıma gireceğim çalıştığım kurumda global bir şirket hatta pozisyon olarak amirim. Ancak yeri geliyor hala hela da temizliyorum kusmuk da. Üstelik sabaha karşı bazı haftalar 2-3 bazen 4-5 bazı haftalarda akşam evden 9-10 gibi çıkıyorum. 42 yaşındayım, oğluma kimseye muhtaç olmadan bakıyorum yemeğinden özel okuluna bakıcısına kadar. Bende lisans mezunuyum hatta 2 senede ABD de yaşadım oradada 1 senelik bir okul da okudum. Lisans mezunuyuz diye hiçbir şirket kapılarında bizleri beklemiyor. Bizler tırmalıcaz ve ekmeğimizin peşine düşücez mırın kırın etmeden😉
Zincir markette işe başlayıp Ceo yapmicaklar beni . Ayrıca erkek olsaydım her işi yapardim hem bayan hem tesettürlü olunca çok zor

Hayır hiçbir umudn

16 sene okudum ben . tuvalet mutfak temizlemek amelelik yapmak için okumadım bunları yapmak isteseydim zaten okumazdim. Senin tuzun kuru galiba amelelik kölelik yapmıyorsundur sen
Okurken bölüm seçerken bunu düşünecektiniz ilahiyat mezunu olarak ya atanacaksınız ya da başka bir iş yapacaksınız ikisine de gelmiyorsunuz okudunuz bitti diye size ömür boyu aile bakmayacak demek ki yanlış bir tercih olmuş başka bir bölüm okuyun ya da bir çözüm bulun ama bu kadar okudunuz diye ki 12 senesi zorunlu.(16 sene dediğiniz için diyorum bunu da. ) kimse size al burada masa başı başla 3/4 asgari ücret demez zaten çok da geçerliliği olan bir bölüm okumamışsınız Boğaziçi ODTÜ de mühendislik okuyup buna maruz kalmış gibi niye davranıyorsunuz

İş beğenmiyorum çünkü 16 senenin karşılığı mutfak tuvalet temizlemek değil palet taşımak değil
16 sene okudunuz da ilahiyat okudunuz yani ne iş yapmak istiyordunuz da okudunuz? İş yok diyorsunuz yani belli değil miydi okumadan önce ilgincsiniz. İş tanımı hoşunuza gitmediyse daha fabrika ya da satış tarzı bir yer bakın o zaman daha rahat edersiniz. Onların da vardiyası ve ayakta kalması zor oluyor ama borcunuz varsa bir süre idare edersiniz.

Tempolu hızlı ve konuşkan elemana ihtiyaç var çünkü.
Ya ben anlamıyorum hadi tempolu hızlı elemana tamam. Konuşkan neden olayım ne konusucam kimle konusu
Ailenizin size bakacak durumu olmasa mecbur çalışacaktınız. Tabi ki üniversite okuyan birinin layığı wc temizlemek, paket taşımak değil. Ama İlahiyat okurken de öğretmen olcam diye garanti gözüyle de bakılmaz. İş imkanı çok kısıtlı bir bölüm.

D vitamini eksiği olmayan çok az kişi vardır, tüm kadınlar da menopoza kadar adet oluyor. Siz dua edin sorununuz halsizlik. Bu ülkede kanser olup çalışmaya mecbur olan insanlar var. Bu genç yaşınızda üstüme bir şey almıyorum diyerek evde oturmanız... Evlenin madem de bir an önce kocanız bakar size. 5 yıl sonra da burda konu açarsınız, kocam para vermiyor diye.

Çok yazık...
Ya bir boş yapma. Kölelik yapmaktansa evde oturmayı tercih ederim. Ki şu an çoğu üniversite mezunu benim gibi düşünüyor. Zengin biri talip oldu bana evet demedim. Deseydim ömür boyu çalışmak gibi bir zorunluluğum olmucakti. Üstelik kolumda bileziklerim altimda arabam olurdu. Kolaya kaçmam ben . Bunları yazdığına göre bellliki kolaya kacmissin yoksa sanada kocan mi bakıyor kocan mi para veriyor. Gereksiz

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X