Gelinlerin bakış açısı!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Alkollü ortama girdi demiş, her gün içtiğini yazmamış.
Alkollü ortamda fotorğaf görüp kessin içti diye yaftalamış da olabilir.
Ben de hamileyken bara gittim. Ama içmedim, meyvesuyu içtm çoğunda. Bunu dışardan görüp yanlış yorumlayan birileri de olmuştur.
Konu sahibi abisi ve eşi için alkol sigara kullanan kişiler demiş sadece. Hamile iken kullanıp kullanmadığını yazmamış. Burayı kaçırıyorsunuz. Düşüğü bile sonradan öğrenmişler, haberleri bile yokmuş hamilelikten. Yine de haybeye suçlamışlar.
Konu sahibi nedir konu
Alkol sigara ve gezermiydi gelin hanım bunu hamile olduğunu bildiği halde mi yaptı
Cevap verirse iyi olacak
Ben bu hayat tarzını benimseyen bir anne için konuşuyorum
Ayda bir kadeh ayda bir sigara yada bir arkadaş ortamından bahsetmiyorum

Konu sahibi nedir konu
Alkol sigara ve gezermiydi gelin hanım bunu hamile olduğunu bildiği halde mi yaptı
Cevap verirse iyi olacak
Ben bu hayat tarzını benimseyen bir anne için konuşuyorum
Ayda bir kadeh ayda bir sigara yada bir arkadaş ortamından bahsetmiyorum
1. sayfaya.

Hamileyken sigara,alkol kullanan insanlar lütfen hamile kalmasın. Çok üzülüyorum daha doğmamış bebeğin bünyesi nasıl kaldırsın onları ya? Alkol bizim bile midemizi yakıp kavuruyor. Kadın doğru olanı söylemiş üstelik kendi oğluna söylemiş. Gelin telefonları dinleyip mesajları okuyarak istemediğini işitmiş. Benim annem de bana söylerdi sigara içme bir daha dikkatli olun diye. Bunda anormal bir durum yok. Gelinin yüzüne söyleyip suçlasa gelin haklı derdim ama şuan kendi kendine saçmalamış.

Ya olan olmuş biten bitmiş, Bu Konuyu konuşmaktansa anne adayını acısıyla rahat bıraksaydınız reis.
Bi geçmiş olsun sen sağlıklı ol o yeter diyerek konuyu kapatırdınız...
Evet babaanne adayı olarak ananız üzülmüş olabilir lakin bunu hatırlatmaya, dikkat etseydinize gerek yok.
Çünkü olan olmuş bi kere...
Ki anne adayının yerinde olsam video da ki gibi bi tepki verirdim.

Konu sahibi abisi ve eşi için alkol sigara kullanan kişiler demiş sadece. Hamile iken kullanıp kullanmadığını yazmamış. Burayı kaçırıyorsunuz. Düşüğü bile sonradan öğrenmişler, haberleri bile yokmuş hamilelikten. Yine de haybeye suçlamışlar.
Hamile kalınca soylememisler,çocuk düşünce neden söylemişler anlamadım ,o zaman onuda soylemeselerdi lafta duymazlar di bence mantıklı olan bu değil mi?

Selam arkadaşlar. Şöyle bir hadise var fikrinizi istiyorum.

Ortanca erkek kardeşim iki yıl önce evlendi ve sene başında eşinin ilk hamileliğinde bebeğini düşürdüğünü öğrendik. Hepimiz çok üzüldük ve tek tek aradık. Annem de aradı ve normal konuştular. Olayın üzerinden iki hafta geçtiğinde annem (dikkat edin kendisine değil,) üzülür diye kardeşime "niye dikkat etmediniz, hamile kadın dikkat etmeliydi" tarzına biraz söylenmiş. Ama kötü niyetle değil, o da üzüldüğünden. ( Karı koca siğara, alkol içiyor, kardeşim sigortacı çok seyahat ediyorlar, bazen kiralık araba bazen otobüsle haftada üç şehir falan değiştiriyor, bu da onunla geziyormuş vs ilk hamilelikte bunlar tehlikeli bilen bilir)

Kendine dememiş, üzülür nihayetinde bebeğini kaybetti, kardeşime dikkatli olmadıkları için biraz sitem etmiş.

Ama bu kardeşimin telefonlarını dinliyor mesajlarına cevap yazıyor. Biz mesajlarını cevap yazdığını önceden anlamıştık. Bunları duyunca annen bana niye kızıyor diye küsmüş. Bizim haberimiz yok. Aylardır aramıyor, kardeşim aramış. O size küsmüş, alışık değil. Çok şımarık yetişmiş, el üstünde tutulmuş, bir dediği iki edilmemiş, annem bana( kardeşim diyor) öyle diyince niye beni suçluyor demiş üzülmüş, küsmüş vs,

Biz şaşırıp kaldık, çünkü onu düşündüğünden öyle doğrudan bir şey söylenmedi. İkincisi kötü niyetle söylenmedi, torunu düştü diye üzülmüş oğluna söylenmiş laf arasında. Kardeşim bunu biliyor, kendi de çok üzülmüş ama öyle küsmemiş sonra karısına açıklamış. Biz de bunu da açıkladık. Ama yok, şİmdi kendisi bizden özür bekliyor.

Şuraya bir ekleme yapayım kimse "senin yüzünden oldu, cinayet..." falan dememiş. Yazıldı aşağıya. Dikkat etseydiniz, öyle sabaha kadar içkili masalarda oturmasaydınız diye ikisine demiş. Bundan sonra yeniden çocuğunuz olur bunlara dikkat et demek için. Arkadaşlar bu kadın cahil değil doktarası olan kadın. Arkasından konuşuluyor falan dendi aşağıda, benim fazla ilişiğim yok ama annemle çok iyi geçiniyor, hatta şakayla takıldıkları oluyordu.
İkincisi ana ile oğul arasındaki diyaloğu bilmiyorsunz. İnsan kendi oğluna biraz kızamayacaksa kime kızacak?

Bir ek daha yapayım, gebelik sonrası yanımızda sigara içiyordu bir. İkincisi bu gittikleri yerlerden resimle atıyor anneme. Annem sormuş onaylamış. Uyarmış üstüne, sen evde dur geri dön, içmeyin zararlı diye. Bu da arkasından bana kimse karışamaz tarzında bir şey demiş kardeşime. Gözümüzle görmedik fotograftan gördük. Üstelik kardeşimin dediğine göre de öyle abartacak bir şey dememiş, laf arasında söylenmiş bir iki şeydi. Kendi de çok hevesliydi, o da üzüldü ama üzerine durmadı.
Zaten bebeği kaybetmişler. Annenizin sözleri hoş olmamış gerçekten ama Hamile bir kadının alkol sigara kullanması çok sakıncalı evet. Sağlığını düşünmeyeceği bebeği doğurmamalı .kalp hastası olabilir, başka sıkıntılar olabilir. Annenin hatasını evladı çekmemeli. Bunun uyarısını yapacak kişi de eşi olmalı. Anneniz uyarmakta haklı mı bilemem ama o da iyi niyetle bir şeyler yapmak isterken hata yapmış malesef. Eğer çok başta yani hamilelik olmadan önce, düşük yaşanmadan önce uyarsa anlaşılabilir bir durum olurdu

Yukarı 1. sayfa yazdık koyu puntoyla. Herkese ayrı ayrı mı yazacağım.

Oooo afedersiniz majesteleri, konunuzu her dakika güncellemeyi unutmuşum. Bundan sonra dikkat ederim.
Neyse gelin için bir şey yazmayacağım, bilinçsizmiş, ama siz de pek sakin bir tip değilsiniz belli ki yani kadına da çok kızamadım şimdi sizinle konuşmak istemiyor diye.

bebek doğsa hasbelkader engelli olsa, annesi kocasıyla gezdi ondan böyle oldu diyecekti demek ki. yani her türlü bişey diyecekti, oğlunu doldurması zaten ne kadar iyi niyetli olduğunu gösteriyor. karın anne değil karın kötü karın çocuğu öldürdü haberin olsun ona göre davran diyor. bir de kendi kızı var? hayatın neler göstereceği meçhul

Ya evet, bu toplumun maalesef böyle bir durumu var.
Benim k.validem evlendiğim ilk zamanlarda çocuğunun özel bir durumu olan eltisinin gelini için "x çocukları oturttu tv'nin karşısına otistik oldular" derken bana çocuklarıma tv açmadığım ya da sınırladığım için kızıyor.
Yine aynı şekilde arkadasım düğünde erik dalı oynadığı için bebeğini kaybetmiş, neymiş kollarını çok açarsa bebek düşermiş tabii.
Oysa bebeğin kalbinde bir sürü sorun varmış.

Demem o ki kimseye yaranılmıyor.
Ayrıca ne yaparsan yap, millet rol çalmayı seviyor.
Bebeğinin özel bir durumu olandan çok üzülüyor bizim millet, bebeğini doğurup kaybedenden, daha doğum yapamadan düsürenden, bizim millet acıyı sahiplenip sitem etmeyi iyi niyet goruyor guya ve ben acımdan naaptığımı mı biliyorum havasıyla yaşamayı seviyor.
Şimdi bu k.valide gelinden çok üzülmüş olamaz ama rol çalıyor.
Hiç hoş değil.

Oooo afedersiniz majesteleri, konunuzu her dakika güncellemeyi unutmuşum. Bundan sonra dikkat ederim.
Neyse gelin için bir şey yazmayacağım, bilinçsizmiş, ama siz de pek sakin bir tip değilsiniz belli ki yani kadına da çok kızamadım şimdi sizinle konuşmak istemiyor diye.
Benim konuyla bir alakam yok. Hiçbir boyutuyla olaya karışmadım, zira karışmam da. Yani benim mizacımın dahil olduğu bir tarafı yok.

Ayni fikirdeyim. Buna benzer bir ornegi bizzat gördüğüm icin boyle konustum. Dogurana kadar icti bir anne. Söylediğine gore doktoru gunde 5ten fazla olmamak sartiyla izin vermis. Inanmadik tabi. Kocasindan gizli içti. Dogurdu bebek yasiyor. Soylemek istediğim bir sey daha var. Biz konu sahibinin anlattigi kadar biliyoruz. Ne kadar yanlı olduğu belli zaten tarzindan.
her konuda oyle tabi anlatilan kdr yorum yapabiliyoruz olayin ic yuzu baskaysa bilemeyiz..
ama konu eger anlatildigi gibiyse sigara ve alkol alan anneler hicmi korkmuyor anlamiyorum hamilelikte her gittigim doktor direkt sigara kullaniyormusunuz diye sordu hatta yapilan down testinde dahi annenin sigara kullanmasi bebegin downlu dogmasi acisindan risk erken dogum dusuk gelisim geriligi cocuk icin herturlu zarar..bir bebegi veya cocugu sigara dumani kapli oda da biraksa anne ne bicim anne deriz mesela hamilelikde de ayni fark yok

Son düzenleme:
Hamile kalınca soylememisler,çocuk düşünce neden söylemişler anlamadım ,o zaman onuda soylemeselerdi lafta duymazlar di bence mantıklı olan bu değil mi?
İyi de burada konu bu değil ki. Bu onların tercihi. Bebeğiniz düşse ve acılı olsanız, siz de biraz dikkat etseydiniz tepkisi duymak ister miydiniz ve kimin haddine olurdu bu? Onun da torunu o da üzüldü gibi bir bahane olabilir mi? Eşinize böyle söylendiğini duyup kırılmış olmanız sizi şımarık mı yapar? Bunları sorguluyorum ben. Bir de kız telefonları dinlemiş hikayesi var da orayı ben hiç anlamadığım için girmedim.

Yav 1. Sayfayi okuduk zaten. Alkol kullanan o ortamlara giren birisi yazmissiniz. Gebelik öncesinde kullanmak var gebeligi ogrendikyen sonra kullanmaya devam etmek var. Herkes bunu soruyor. Gözünüzle hamileyken alkol aldigini sigara ictigini gordunuz mu?
Öğrendikten sonra göndermiş resimleri, gittikleri yeni yerlerden çekip atıyormuş. Kendi de biliyor ama eskisi gibi devam etmiş.

Yazınıza ekleme falan yapmışsınız ama anneniz her türlü hadsizlik etmiş. Bir de vurgulayarak gelinimize değil abime söyledi die belirtmişsiniz ama önemi yok..Abinize de söyleyip hadsizlik etmemeliydi.Bebeğin babası olarak abiniz eminim annenizden daha çok üzülmüştür . Dediğiniz giibi içkili ortam,sigara varsa bu insanlar da salak değil hatalarını biliodur,zaten vicdan azabı çekiyorlardır.Bu durumdaki insanlara neden böyle yaptınız denmez..

Gelinin telefon dinlemesine gelirsek..Bu olayı abinizin anlatmadığına emin misiniz? Bence abiniz anlatmıştır ama velev ki gelin dinledi.Ayıp etmiş evet ama bu annenizin konuda hatalı olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Acılı bir karı koca var karşınızda.Anneniz arasın özür dilesin."Kötü niyetle demedim kızım ama karışmamalıydım,kusura bakma,ben de çok üzüldüm ondan böyle oldu" diyip konuyu kapatabilir.

İyi de burada konu bu değil ki. Bu onların tercihi. Bebeğiniz düşse ve acılı olsanız, siz de biraz dikkat etseydiniz tepkisi duymak ister miydiniz ve kimin haddine olurdu bu? Onun da torunu o da üzüldü gibi bir bahane olabilir mi? Eşinize böyle söylendiğini duyup kırılmış olmanız sizi şımarık mı yapar? Bunları sorguluyorum ben. Bir de kız telefonları dinlemiş hikayesi var da orayı ben hiç anlamadığım için girmedim.
Siz yazmışsınız ya haberleri bile yokmuş diye bende hiç birşeyi soylemeselerdi o zaman karı koca arasında kalsaydı diye düşündüm,konuya gelince oğluna söylemiş annenin cümlesi yanlış zaten ama kaynana da tutup gelinin yüzüne dememiş nasıl öğreniyor bunu ve tepki ,durumu üzücü Allah tekrar nasip etsin inşallah ben kaynana olsam ağzımı açmam umrumda bile olmazdı hamileliğini sizin dediğiniz gibi soulemediyse tabii

her konuda oyle tabi anlatilan kdr yorum yapabiliyoruz olayin ic yuzu baskaysa bilemeyiz..
ama konu eger anlatildigi gibiyse sigara ve alkol alan anneler hicmi korkmuyor anlamiyorum hamilelikte her gittigim doktor direkt sigara kullaniyormusunuz diyor sordu hatta yapilan down testinde dahi annenin sigara kullanmasi bebegin downlu dogmasi acisindan risk erken dogum dusuk gelisim geriligi cocuk icin herturlu zarar..bir bebegi veya cocugu sigara dumani kapli oda da biraksa anne ne bicim anne deriz mesela hamilelikde de ayni fark yok

Aslında benim pek umrumda değil. Bebeklerine üzüldük tabi. Yakın değiliz, kendi dertlerimiz var. Benim tavrım burada millete cevap yazmaktan yorulduğum için. Pek konuda açmamıştım buraya, demek böyle cevap yetiştirmek gerekiyormuş. Açtığıma pişman oldum.

Öğrendikten sonra göndermiş resimleri, gittikleri yeni yerlerden çekip atıyormuş. Kendi de biliyor ama eskisi gibi devam etmiş.
Seyahat etmekte doktor risk var demediği sürece sorun yok ki.
O kadar çalışan hamile kadın var iş yüzünden devamlı seyahat eden.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X