Gelinlerin bakış açısı!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Sigara vs kullanimi kesinlikle onayladigim bir sey degil. Buraya kadar herkesle hemfikiriz diye düşünüyorum. Bi bebegi de en cok annesi sever. Kaybederse de en cok annesi üzülür. Üzülünce yapilan davranislar diye bir kalip yok ki kimi aglar kimi gizler kimi kalabaliga karisir kimi küser kapanır. Her insan ayri. Bir de anlatıldığı kadarını biliyoruz. oyle de dusunmek lazim.
Hayır dostum bazıları anne olmamalı
Bu kadar basit değil
Bak bdv de 17 yaşında çocuk yazıyor annem kollarımı morartıyor diye
Bu çocuğa yazık değil mi
Bebeğine zarar verecek bir anneyi asla savunamam savunmam
Bu bilinçsiz bir zarar değil yani

O bebek sizin değil onun bebeği bu bir. Bebeği için en doğru olanı annesi düşünür, siz değil. Sigara, alkol içiyorsa size ne ? Doktor mu demiş sigaradan düştü diye ? Dememişse nereden biliyorsunuz neden düştüğünü. Hiç bir madde kullanmayan ve gayet dikkat edenlerinde bebeği düşüyor bunuda bilin. Anneniz kötü niyetli olmayabilir ama haddini aşıp üstüne vazife olmayan şeyler hakkında konuşup kaba, kırıcı olmuş. Gelininiz sizin bu tarz patavatsızlıklarınızı duyupta sineye çekmek zorunda kalmamak adına mesafe koymuş çok iyi yapmış. Kardeşiniz olacakta eşinin yetişme tarzına yorum yapacağına kendi ailesine bir baksın önce terbiyesiz. Her haltı yapma, söyleme hakkını buluyorsunuz sonra haddinizi bildiren oluncada insanları şımarık bilmem ne diye adlandırıyorsunuz. Empati sıfır. Kimse sizin boşboğazlıklarınızı çekmek zorunda değil. İnsan olun birazda. Gelin sağlam karakterliymiş helal olsun.

Son düzenleme:
ilk hamileliklerin %33 düşükle sonuçlanır, sigara ve alkolden bağımsız. o kadar kısa süre içinde alkol sigara kullandığına nasıl vakıf oldunuz. arabada başka şehire gitmiş niye gitmiş çok gıcık bir konu ya.kızın suçu bebeğin düşmesi herşey herşey kadınların suçu ama herşey. nefret ediyorum bu düzenden.

Sigara vs kullanimi kesinlikle onayladigim bir sey degil. Buraya kadar herkesle hemfikiriz diye düşünüyorum. Bi bebegi de en cok annesi sever. Kaybederse de en cok annesi üzülür. Üzülünce yapilan davranislar diye bir kalip yok ki kimi aglar kimi gizler kimi kalabaliga karisir kimi küser kapanır. Her insan ayri. Bir de anlatıldığı kadarını biliyoruz. oyle de dusunmek lazim.
anneler uzulur bu konuda hak veriyorum bende ama hamileligini ogrenen bir kadin alkol ve sigaraya devam ediyorsa acikcasi cocugunu cok dusundugunu sanmiyorum..insan hamilelikde kendi elinde olmayan sebepler yuzunden bile cocuguna birsey olsa kendini sucluyor nerede kaldi alkol sigara alsin

Öncelikle sigara ve alkol kullanımı ilk gebelikte değil bütün gebeliklerde zararlıdır. Eğer riskli bir gebelik geçirmiyorsa seyahat zararlı falan değildir, ancak komşu Ayşe teyzenin 'bak bak hamile ama nasıl da geziyor hala' zırvalamalarını dinlemenize sebebiyet verir.

Annenize iletin ilk gebeliklerin 4te1i SEBEPSİZ yere düşük ile sonuçlanır. Suçlu aramasın, bir sonraki gebeliğin sağlıklı olması için dua etsin. Herkes için daha faydalı bir yaklaşım olur.

bebek doğsa hasbelkader engelli olsa, annesi kocasıyla gezdi ondan böyle oldu diyecekti demek ki. yani her türlü bişey diyecekti, oğlunu doldurması zaten ne kadar iyi niyetli olduğunu gösteriyor. karın anne değil karın kötü karın çocuğu öldürdü haberin olsun ona göre davran diyor. bir de kendi kızı var? hayatın neler göstereceği meçhul

Selam arkadaşlar. Şöyle bir hadise var fikrinizi istiyorum.

Ortanca erkek kardeşim iki yıl önce evlendi ve sene başında eşinin ilk hamileliğinde bebeğini düşürdüğünü öğrendik. Hepimiz çok üzüldük ve tek tek aradık. Annem de aradı ve normal konuştular. Olayın üzerinden iki hafta geçtiğinde annem (dikkat edin kendisine değil,) üzülür diye kardeşime "niye dikkat etmediniz, hamile kadın dikkat etmeliydi" tarzına biraz söylenmiş. Ama kötü niyetle değil, o da üzüldüğünden. ( Karı koca siğara, alkol içiyor, kardeşim sigortacı çok seyahat ediyorlar, haftada üç şehir falan değiştiriyor, bu da onunla geziyormuş vs ilk hamilelikte bunlar tehlikeli bilen bilir)

Kendine dememiş, üzülür nihayetinde bebeğini kaybetti, kardeşime dikkatli olmadıkları için biraz sitem etmiş. Ama bu kardeşimin telefonlarını dinliyor mesajlarına cevap yazıyor. Biz mesajlarını cevap yazdığını önceden anlamıştık. Bunları duyunca annen bana niye kızıyor diye küsmüş. Bizim haberimiz yok. Aylardır aramıyor, kardeşim aramış. O size küsmüş, alışık değil. Çok şımarık yetişmiş, el üstünde tutulmuş, bir dediği iki edilmemiş, annem bana( kardeşim diyor) öyle diyince niye beni suçluyor demiş üzülmüş, küsmüş vs,

Biz şaşırıp kaldık, çünkü onu düşündüğünden öyle doğrudan bir şey söylenmedi. İkincisi kötü niyetle söylenmedi, torunu düştü diye üzülmüş oğluna söylenmiş. Kardeşim bunu biliyor, açıklamış. Biz de bunu da açıkladık. Ama yok, şİmdi kendisi bizden özür bekliyor.

Haklı.
Düşmüş bebek, niye dikkat etmediniz vs diyerek gerimi gelecek?
Annemin torunu diye savunuyorsunuz ama onların evladı. Kim daha çok üzülmüştür tartışmıyalım isterseniz?
Sitem bu konuda kimseye faydası olmaz. İnşallah tekrar olur, hepimiz üzüldük ama hayırlısı olsun denir böyle durumlarda.

Bu kadar basit değil
Bu çocuğa yazık değil mi
Olaylar
Bu kadar basit değil
Bu çocuğa yazık değil mi
Bazilari anne olmamali cümlesinin bu konuyla ne alakasi var? Bebek ölmüş gitmis melek olmuş. Kv dogrudan gelini suçlamiş. Kocasi da bunu aynen bu sekilde karisina söylemiş. Bebek kaybetmenin acisini yasayan birini suçlamamali kimse. Uzerinden zaman gecer, aci hazmedilir nasihat verirsin. Ama daha olay tazeyken suclamak kimsenin haddi degil. Sigara ayri bir konu. Kadin sigara iciyor diye düşüp düşmedigini kimse bilmiyor. Benim bir tanidigim gunde 5ten fazla olmamak sartiyla iciyordu kocasindan gizli. Cok kinadim bu halini inanamadim ama yapiyorlar. Bebek dogdu. Keske icmeseydi ama icti. Allah da verdi. Olmamali demenle olmuyor mu saniyorsun?

Nereden biliyorsunuz hamile olduğunu öğreninice sigara alkol içmedi belki? Ne kadar ayıp bebeğini kaybeden bir anneyi suçlamak. Çok hassas konular bunlar. Siz onun kayın ailesi olduğunuz için bu tarz laflar etmemeye özellikle özen göstermelisiniz.
Sağduyu ile düşünün bakalım bebeğini kaybeden bir anneye söylenecek laflar mı? Hep böyle misiniz çevrenize karşı? Hem de arkasından söylenmiş, ne kadar üzülmüştür, yazık. Bir de şımarık demişsiniz.

Anneniz düşünmemiş oğluna söylemiş gelinin yüzüne dememiş karısına soulemediyse abiniz gelinde az değil telefon dinlemiş mesaj karıştırmış,annenizle gelini bir araya getirin konuşun gönül alın,
bu arada abiniz nerede sesi soluğu çıksın biraz kendi iletiyorsa karısına az çenesini tutsun laf tasimasin.sigara alkol olayına girmeyim,gezme iside hamileyken sıkıntı bence ,millet adım atsa korkar hamileyken sizin gelin fildir fildir gezmiş mi.

Sigara ve alkol normal bir insana bile zararlı iken hamile bir kadına her türlü zararlıdır. Fakat yetişkin ve çocuk yapan bir insanın bunu kendi düşünmesi lazım. Annenizin söylemesi ile olmaz.

anneler uzulur bu konuda hak veriyorum bende ama hamileligini ogrenen bir kadin alkol ve sigaraya devam ediyorsa acikcasi cocugunu cok dusundugunu sanmiyorum..insan hamilelikde kendi elinde olmayan sebepler yuzunden bile cocuguna birsey olsa kendini sucluyor nerede kaldi alkol sigara alsin
Ayni fikirdeyim. Buna benzer bir ornegi bizzat gördüğüm icin boyle konustum. Dogurana kadar icti bir anne. Söylediğine gore doktoru gunde 5ten fazla olmamak sartiyla izin vermis. Inanmadik tabi. Kocasindan gizli içti. Dogurdu bebek yasiyor. Soylemek istediğim bir sey daha var. Biz konu sahibinin anlattigi kadar biliyoruz. Ne kadar yanlı olduğu belli zaten tarzindan.

Çok yazık ya. Alkol kullanmış olması onun anneliğini mi sorgulatıyor. Bir kadın bebeğini kaybetmesinden sorumlu tutulunca uzak duruyorsa bu kadın bebeğini seviyor canı yanmış demektir. Dokunmuş ki bu laf uzaklaşmış sizden. Bebeği için canı yanan kadın alkol kullanmaya devam etmiş derseniz ben buna asla inanmam. Aksine onu suçlamak işin uydurduğunuzu düşünürüm kusura bakmayın. Benim arkadaşım 3 ay gebeliği anlamadı alkol kullanmaya devam etti öğrendiği an bıraktı. Ben olsam açar telefonu ne hakla böyle birşey söylediğini sorardım. O ise büyük erdem gösterip sizden uzak durmuş.

Ortanca erkek kardeşim iki yıl önce evlendi ve sene başında eşinin ilk hamileliğinde bebeğini düşürdüğünü öğrendik. Hepimiz çok üzüldük ve tek tek aradık. Annem de aradı ve normal konuştular. Olayın üzerinden iki hafta geçtiğinde annem (dikkat edin kendisine değil,) üzülür diye kardeşime "niye dikkat etmediniz, hamile kadın dikkat etmeliydi" tarzına biraz söylenmiş. Ama kötü niyetle değil, o da üzüldüğünden. ( Karı koca siğara, alkol içiyor, kardeşim sigortacı çok seyahat ediyorlar, haftada üç şehir falan değiştiriyor, bu da onunla geziyormuş vs ilk hamilelikte bunlar tehlikeli bilen bilir)

Kendine dememiş, üzülür nihayetinde bebeğini kaybetti, kardeşime dikkatli olmadıkları için biraz sitem etmiş.

Ama bu kardeşimin telefonlarını dinliyor mesajlarına cevap yazıyor. Biz mesajlarını cevap yazdığını önceden anlamıştık. Bunları duyunca annen bana niye kızıyor diye küsmüş. Bizim haberimiz yok. Aylardır aramıyor, kardeşim aramış. O size küsmüş, alışık değil. Çok şımarık yetişmiş, el üstünde tutulmuş, bir dediği iki edilmemiş, annem bana( kardeşim diyor) öyle diyince niye beni suçluyor demiş üzülmüş, küsmüş vs,

Biz şaşırıp kaldık, çünkü onu düşündüğünden öyle doğrudan bir şey söylenmedi. İkincisi kötü niyetle söylenmedi, torunu düştü diye üzülmüş oğluna söylenmiş laf arasında. Kardeşim bunu biliyor, kendi de çok üzülmüş ama öyle küsmemiş sonra karısına açıklamış. Biz de bunu da açıkladık. Ama yok, şİmdi kendisi bizden özür bekliyor.

Şuraya bir ekleme yapayım kimse "senin yüzünden oldu, cinayet..." falan dememiş. Yazıldı aşağıya. Dikkat etseydi, öyle sabaha kadar içkili masalarda oturmasaydı demiş. Bundan sonra yeniden çocuğunuz olur bunlara dikkat et demek için. Arkadaşlar bu kadın cahil değil doktarası olan kadın. Arkasından konuşuluyor falan dendi aşağıda, benim fazla ilişiğim yok ama annemle çok iyi geçiniyor, hatta şakayla takıldıkları oluyordu.
İkincisi ana ile oğul arasındaki diyaloğu bilmiyorsunz. İnsan kendi oğluna biraz kızamayacaksa kime kızacak?
Olanla ölene çare yok malesef... Böyle birşeyi sizde duymuş olsaydınız üzülürdünüz bence hiç gerek yok belki çok hevesliydi bilemeyiz...

Ortanca erkek kardeşim iki yıl önce evlendi ve sene başında eşinin ilk hamileliğinde bebeğini düşürdüğünü öğrendik. Hepimiz çok üzüldük ve tek tek aradık. Annem de aradı ve normal konuştular. Olayın üzerinden iki hafta geçtiğinde annem (dikkat edin kendisine değil,) üzülür diye kardeşime "niye dikkat etmediniz, hamile kadın dikkat etmeliydi" tarzına biraz söylenmiş. Ama kötü niyetle değil, o da üzüldüğünden. ( Karı koca siğara, alkol içiyor, kardeşim sigortacı çok seyahat ediyorlar, bazen kiralık araba bazen otobüsle haftada üç şehir falan değiştiriyor, bu da onunla geziyormuş vs ilk hamilelikte bunlar tehlikeli bilen bilir)

Kendine dememiş, üzülür nihayetinde bebeğini kaybetti, kardeşime dikkatli olmadıkları için biraz sitem etmiş.

Ama bu kardeşimin telefonlarını dinliyor mesajlarına cevap yazıyor. Biz mesajlarını cevap yazdığını önceden anlamıştık. Bunları duyunca annen bana niye kızıyor diye küsmüş. Bizim haberimiz yok. Aylardır aramıyor, kardeşim aramış. O size küsmüş, alışık değil. Çok şımarık yetişmiş, el üstünde tutulmuş, bir dediği iki edilmemiş, annem bana( kardeşim diyor) öyle diyince niye beni suçluyor demiş üzülmüş, küsmüş vs,

Biz şaşırıp kaldık, çünkü onu düşündüğünden öyle doğrudan bir şey söylenmedi. İkincisi kötü niyetle söylenmedi, torunu düştü diye üzülmüş oğluna söylenmiş laf arasında. Kardeşim bunu biliyor, kendi de çok üzülmüş ama öyle küsmemiş sonra karısına açıklamış. Biz de bunu da açıkladık. Ama yok, şİmdi kendisi bizden özür bekliyor.

Şuraya bir ekleme yapayım kimse "senin yüzünden oldu, cinayet..." falan dememiş. Yazıldı aşağıya. Dikkat etseydiniz, öyle sabaha kadar içkili masalarda oturmasaydınız diye ikisine demiş. Bundan sonra yeniden çocuğunuz olur bunlara dikkat et demek için. Arkadaşlar bu kadın cahil değil doktarası olan kadın. Arkasından konuşuluyor falan dendi aşağıda, benim fazla ilişiğim yok ama annemle çok iyi geçiniyor, hatta şakayla takıldıkları oluyordu.
İkincisi ana ile oğul arasındaki diyaloğu bilmiyorsunz. İnsan kendi oğluna biraz kızamayacaksa kime kızacak?

Küstüğü yerde bırakın kalsın. Nazlıysa beyine yapsın nazını.

Ayrıca anneniz bence bıraksın bu ikisini aglarsa anam ağlar misali oğlu gelini düşünmesin,onlar yardım akıl istemedikce yormasin kendini işine gelirse karışsın ,ben kaynana olsam umrumda olmaz ne halleri varsa görsünler derim hayatıma bakarım ne yoracam kendimi😒

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X