gebelikte hurma son haftalardamı yenmeli??

ozlem28

Nirvana
Kayıtlı Üye
6 Aralık 2007
968
76
slm. arkadaşlar hamilelikte hurmanın çok faydalı olduğunu duydum. int.ten araştırdım fakat çelişkiye düştüm.doğumu kolaylaştırıcı özelliği olduğundan erken doğuma neden olabilirmiş. oyüzden son haftalarda yenilmesi gerekiyormuş. farklı olarakta bütün hamilelik boyunca yenilmesi gerektiği içinde birçok vitaminleri barındırdığı, doğumu kolaylaştırdığı yazıyor. HZ.Meryem bütün hamileliği boyunca hurma ve suyla beslenmiş. kafam karıştı yemelimiyiz?yememelimiyiz?

K.validem mart ortasında Umreye gittiler.
Doğum kolaylaştırıcı etkisi ve Kuranı kerimde yazdığı için "medine hurması" istedim...
Zemzem ve hurma duruyor dolapta...
Doğum öncesi hem ben yiycem...hemde Peygamberimizin yaptığı gibi bebeğimin damağına ilk hurma vericem.. (Şartlar uygun olursa)
Tıbbende araştırılmış ..östrojeni arttırıyormuş..

ben girdim 9 aya başladım ama yemeğe bide sezaryan dedi doktor 11 mayısa bıraktım şimdi ben bide doğururum korktum hayırlısı artık günde 2 3 tane yiyin bence normalse

-İmam Sadık (as): Kadınlarınıza hamileliklerinde hurma yedirin; bunu yaparsanız çocuklarınız güzel olurlar. demis
Birde internette dogumdan hemen sonra hurma yenirse cocuk sabirli olur diye okumustum. Hatta esime kaynanama diyorum hurma da alin ben dogumdayken diye:)

Canım bende hurmanın faydalarını duydum hurma yemeye başladım bir dönem.Sonra doğumu kolaylaştırıyor erken dönemde yenen hurma düşüğe neden olabilir yazılarını okudum ve kafam karıştı doktoruma sordum.Hurma yesemmi yemesemmi kararsızım diye oda bana herşeyin fazlası zararlı azar azar yersen sorun olmaz dedi.

bende 7 haftalık hamileyim çevremdekiler hep hurma yemekten bahsediyorlar günlük bir iki taneden bir şey olmaz sanırım.

ben daha 31 haftalığım. son ayda başlamayı düşünüyorum yemeye. zaten günde birkaç tane yicem. o kadarın olumsuz bi etkisi olmaz herhalde.

Ben ablamdan biliyorum oda hamileliğinde hurma yedi günde kaç tane yiyiyordu onu hatırlamıyorum ama hamileliğin başlangıcından sonuna kadar yediğini hatırlıyorum.Doğumunda da bir sorunla karşılaşmadı normal doğum ve zamanında geldi yeğenciğim:)günde bikaç tane yemek faydalıdır.Yeğenimede hergün 1 tane kaynatıp suyunu içiriyordu çok faydasını gördü maşAllah sağlıklı sıhhatli ve çok zeki bir çocuk,şuan 2 yaşına doğru gidiyor.
Bende hamile kaldığım gibi inşAllah günde 3,4 tane yemeyi düşünüyorum,birde yanında ceviz yemeyi düşünüyorum.Ben ve Bebişim sağlıklı olsun diye
Selam ve Dua ile...

hurma cok süt yapiyo hamileligin son zamanlarinda yenmesi o acidan daha iyi olur..
dogal sekerli oldugu icin hamileykende dozunu kacirmadan yense bisey olmaz

ben de yiyorum,yani tekbasina yiyemiyoru aslinda tatli seyleri sevmedigim icin.cayin yaninda yiyorum,cayla beraber :))

Konu unutulmuş..geçmişe gitmiş...

Konuya yazan eski hamişler....naptınız? doğum öncesi hurma yedinizmi? hurmanın faydasını gördünüzmü?
bebeğinize yedirdinizmi??

ben doğumdan sonra (şuan 20aylık olan) oğluma ilk hurma verdirdim.ne sarılık oldu ne hasta...
sizler naptınız?

şuan hamileyim. 2.doğumum olacak ama korkmaya başladım.acaba yesem rahat doğum yapabilirmiyim?

ay canim bende 2010 temmuz annesi olacaktim
dogum temmuz 28 denmisti
hazirandan itibaren her gun yedim hemde bol bol cok severim hurmayi
son ay bol bol yurudum gunde nerdeyse 2 km yuruyordum
dogum kursuna gittim
spor egzersiz pilates her halti yaptim buna ragmen kuzucum 9 ay 21 gunluk dogdu
temmuzun 28 i son gun denen dogum agustosun 14 unde oldu
agustosun 13. de hastaneye aldilar sancim olmadigi icin bebek 2 hafta fazladan bekledigi icin
13 saatlik sunni sanciyla dogmadi kuzucum mecbur sezeryana girdim
ne hurmanin nede o yuryuslerin bana pek etkisi olmadi anliyacagin

dogdugunda bebisinde damagina surduk hurmayi hemsirelerden gizli
oglusum masallah cok istahli ve guzel uyuyan bir bebek sarilikda olmadi
heralde ona faydasi oldu

NST girmedinmi? belki okadar faydalıydıki sancın geldi hissetmedin..
benim oğlumda uslu uykusu güzel ama iştahsız maalesef

NST girmedinmi? belki okadar faydalıydıki sancın geldi hissetmedin..
benim oğlumda uslu uykusu güzel ama iştahsız maalesef

gunum gectigi icin son 2 hafta her gun girdim nst e .. sancim cok hafif cikiyordu
ben hic hissetmiyordum vede sunni sanci alasiya kadar rahmim hic acilmamisti .. bence bana faydasi olmadi olsa o yuryuslerin faydasi olurdu
millet dalga geciyordu sokak cocugu olcak yollarda dogurcan bebeyi diye ..

eltim ne hurma yedi ne bir adim yurudu hep yatti iki hamileliginde cocuklari 10 gun erkenden 3 saatlik sanciyla dunyaya geldi
aman bosver yan gel yat oyle olsa dogacak boylede olsa diyordu :)

5 aylık hamileyim. hamileliğimin başından beriç hurma aşerdiğim için çoookk yedim. ilk zamanlar düşük tehlikem vardı ama bunun hurmayla alakası olduğunu zannetmiyorum. olsaydı doktorlar yediklernize dikkat edin derlerdi. dogumu faydalı olduğunuda buradan öğrendim. o zaman aşerdiğime çok sevindim:))

bu arada arkadaşlar ben yeğenime vardim doğar doğar doğmaz. zemzem suyunun içine koydum. zaten yumşacık oluyor. suyu ile beraber 2 çay kaşığı verdim. ablamda erimiş yerinden damagına sürdü. çocuk ciyaklayıp duruyordu öncesinde 2 kaşıktan sonra sakin sakin yatmaya başladı:))

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…