Gebelikte demir tedavisinin önemi

TUANAY

Allahım şükürler olsun
Kayıtlı Üye
15 Ocak 2007
3.522
4
47
Arkadaşlar,gebelikte demir alımının önemini hepimiz az çok biliyoruz.Annenin sağlıklı bir gebelik sürdürebilmesi,sağlıklı bir bebeğin dünyaya gelebilmesi için alınan demir miktarı ve bu demirin biyoyararlanımı,emilimi çok önemlidir.Piyasada,maalesef ki,o kadar çok demir ürünleri var ki,flakon şeklinde olanlar,pastil şeklinde olanlar,süspansiyon şeklinde,tablet şeklinde ve kapsül şeklinde olanlar.Bu demir piyasası maalesef ki acımasız bir şekilde birbirleriyle bir yarış halinde.Bütün bunları bir kenara bırakıp,tüm dünyanın genelgeçer kabul ettiği,tek bir bir örgüt var.O da DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ(WHO).Demir ilaçları;2 değerlikli demir ve 3 değerlikli demir diye ikiye ayrılır.Maalesef ki üç değerlikli bir demirin faydalı olabilmesi için en az 1442 gün kullanabilmesi gerekir.Çünkü biyoyararlanımları ve emilimleri yüzde 4,5 tur.Bu yüzden DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ sadece İKİ değerlikli demirleri önermektedir.Piyasada bulunan oral solüsyonların,flakonların,çiğneme tabletlerinin hepsi üç değerliklidir.Ferrik demir içerir.Gebelik gibi çok önemli bir dönemde,ne kendinizi ne de bebeğinizi riske atabilirsiniz.Doğumda oluşabilecek kanamalar da dahi az da olsa demir değerlerinizde düşme olacaktır.Anne,doğumdan sonra ki 3 ay boyunca süt yoluyla,bebeğe demir replasmanında bulunacak,bebek 4. aydan itibaren demir damlalarıyla demir tedavisine devam edecektir.Bu konuyu,ister doktorlarınızla konuşun,ister internet üzerinden araştırın.Gebelikte alınan demir 2 değerlikli olmalıdır.Demirin aslı emili yeri olan duodenumda açılmalıdır.Çünkü Gastrointestinal sistemde yan etkiler demir tedavisinde görülebilir.Bu nedenle lütfen sağlığınızı riske atmayın.Üç değerlikli demirlerin hepsiniz orjinalleri,Almanya da ve diğer Avrupa ülkelerinde iki değrliklidir.Sadece az gelişmiş ülkelerde ve maalesef TÜRKİYE'de böyle bir pazar oluşturmuşlardır.SAĞLIK,oyuna gelmeyecek kadar değerlidir.Kan değerlierim düşüyor,niye yükselmedi gibi soruları srmak yerine,kullandığınız ürünün lütfen prospektüsüne bakıp,bu konuyu doktorunuzla konuşun.Hepinize mutlu ve sağlıklı gebelikler...:CüvCüv:

yani onu nerden anlıycaz ben ilacımın içerigine baktım bişey nalamadım benimki şurup gibi her sabah aç karna 1 tüp içiyorum

canım tüp olarak içilenlerin hepsi 3 değerlikli.Prospektüsünde,hidroksit polimaltoz kompleksi, ya da protein süksilinat içeren formların hepsi maalesef ki 3 değerlikli!!!!

benim ilacım Gynoferon nasıl anlarız ki içiyoruz bari işe yarasın doktor boşuna mı okumuş bunca sene bilerek veriyorsa ayıp valla..klava:

benim ilacım Gynoferon nasıl anlarız ki içiyoruz bari işe yarasın doktor boşuna mı okumuş bunca sene bilerek veriyorsa ayıp valla..klava:
Doktorunu tebrik ediyorum.En doğru ialçlardan birini vermiş.Hayırlı doğumlar

Arkadaşlar,ilaç ismi vermek asla doğru değil ama GYNO FERRO SANOL gibi içeriğinde iki değerlikli demir bulunan ilaçları doktorunuza sorarak,lütfen ve lütfen sorarak,güvenle kullanabilirsiniz.Ve onlara dünya sağlık örgütünün sadece iki değerlikli demir önerisinde bulunduğunu lütfen hatırlatınız.

ya benimki 3 değerlikli demek doktoruma dedim bunu içeceksin en iyisi bu dedi napıyım ben şimdi?

Art nıyetli olmak istemıyorum ama,başka bir yerde ilaç firmasında represant olduğunu okudum ve insan düşünmeden edemıyor açıkçası:acaba bu ilaca mı çalışıyorsun?bı nevı buradan da pazarlıyor gibisin çünkü.:çok üzgünüm:

Arkadaşım,benim böyle bir konuda nasıl bir karım ya da kötü niyetim olabilir ki, evet sağlık sektöründe çalışıyorum hem de 10 yıldır.Ve gayet iyi tanıyorum bu sektörde ki herkesi ve insan sağlığının nasıl ucuz bir şekilde harcandığını.Ben gerekli uyarımı yaptım.Neticede anne ve bebekten söz ediyoruz.Dünya sağlık örgütü denen bir kurum var.Elinizin altında internet var.Dahası hematologlar var.Bu kadar art niyetli düşüneceğinize lütfen bu kaynakları kullanın.Sorun,araştırın.Pek çok doktorumun eşi hamile olduğu zaman iki değerlikli demirleri tercih ederken,hastalarında 3 değerlikli demire kullandıklarına binlerce kez şahit oldum.Yani anlayacağın KEYFİN BİLİR arkadaşım.Benim ki sadece bir uyarıydı.

TUANAY arkadasim bende folik acid tabletleri iciyorum bu kac degerlikli biliyormusun aceba??

Arkadaşım,folik asit tabletlerinin doğada sadece tek çeşidi vardır.O yüzden hangi ürünleri kullandığın önemli değil.Fakat piyasada bulunan ürünlerin sadece içerdikleri folik asit miktarları farklıdır.Bir gebenin folik asit ihtiyacı Dünya Sağlık Örgütüne göre 500 microgram ile 520 microgram arasında değişmektedir.Folik asit,B 9 vitaminin diğer adıdır.Suda çözünen vitamindir.Hayırlı doğumlar dilerim arkadaşım.

Sagol arkadasim doguma daha 8 ay var :))) Benim kullandigim tablet bu, sari renkte. Gunde 3 tablet iciyorum uzerinde oyle yaziyor zaten.
Tesekkur ederim bilgilerin icin

benım kan surubun komfer sımdı bu ıyı degılmı?
Arkadaşım senin ve bebeğin adına çok üzgünüm ki kullandığın ilaç 3 değerlikli.Biyoyararlanımı yüzde 4,5.Tedavi etme süresi 1442 gün.Gebelik bu kadar uzun sürmüyor maalesef.Bence doktorunuzla açık açık konuşun.Bir doktor akrabanız olduğunu ve 3 değerlikli demirleri onaylamdığını söyleyin.Eminim reçeteleri değişecektir.Zaten bu forumda da ben şu ilacı kullanıyorum.Hemoglabinim gittikçe düşüyor diyen arkadaşlara bol bol rastlıyoruz.Anemi en büyük kronik sorunlardan biridir arkadaşım.ABD ve Avrupa 1976'dan beri 3 değerlikli demiri kullanmıyor.Lütfen bilinç düzeyimizi yükseltelim.Sadece kendimizden değil,minnacıcık o gelişmekte olan yavrudan da sorumluyuz.Hastanelerin hematoloji bölümündeki doktorlara gidin sorun.Asla ve asla 3 değerlikli demiri onaylamayacaklardır.Bu işin en iyi uzmanları onlardır.

Tuanay arkadasim benimde kanim dusuk oldugu icin doktorumun verdigi GYNO FERRO SANOL demir ve vitamin hapini iciyorum. Bu hap hakkinda bildiklerin varsa paylasirmisin benimle??

Benim doğuştan olan kansızlık sorunum var yıllarca tedavi gördüm.. İsimlerini hatırlamıyorum ama çocukken çiğnenen ilaçları ve birde oral olarak aldıklarımı hatırlıyorum.. Bazen durumum fenalaşırsa serum aldığımı biliyorum.. Şimdi 3 sene oldu hiç birşey kullanmıyorum kafama göre bıraktım.. Benim sorum ya bilen varsa yazsın gebelikde düşüğe sebebep oluyormu kansızlık.. Birde şu folik asit ilacında anti anemi yazıyor yani bunun bana zararı olabilirmi anlamıyorum şu tıbbi şeylerden:uhm:

tuanay merhaba verdiğin bilgiler çok önemli tşk ederim. ben akdeniz anemisi hastasıyım ve hamileyim bu durumda benim için çok önemli doktorum ferrum fort verdi bu hap kaç değerlikli ?

gyno ferro sanolu bende kullanıyorum canım doktor doğuma kadar devam edicez dedii bir de elevit. folik aisti hamile kalmadan kullanmıştım buna göre iyii vermiş mi doktorum kusura bakma biraz aklım karıştıdaa:)

gyno ferro sanolu bende kullanıyorum canım doktor doğuma kadar devam edicez dedii bir de elevit. folik aisti hamile kalmadan kullanmıştım buna göre iyii vermiş mi doktorum kusura bakma biraz aklım karıştıdaa:)
Sevgili Destna,Gyno ferro sanolü doğuma kadar hatta doğumdan sonra ilk 3 ay da kullanaman gerekiyor.Çünkü bebeğine demir damlası 4. aydan itibaren başlanıyor.İlk 3 ay demir desteğini bebeğin senden alarak devam ettirecek.Hayırlı ve sağlıklı doğumlar diliyorum.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…