Gebelikte Behçet Hastalığı ve Kolşisin Kullanımı

Baku

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
21 Temmuz 2007
28
5
Arkadaslar,

Aranizda Behcet hastasi olan ya da Behcet Hastasi tanidigi olan var mi? Ailevi Akdeniz Atesi, FMF , Gut ve ya bunlar gibi romatizmal hastaligi olan ve gebelik geciren var mi aranizda? Bu hastalik guruplarinin ortak kullandigi Kolşisin (Colchicum Dispert) ilacini kullanan, gebeligi suresince kullanmaya devam eden var mi?

Arkadaslar cok sey mi istiyorum? Aranizda Behcet Hastasi olan varsa lutfen yazsin.

Ben Behcet Hastasiyim. Tani iki yil once Capa Tip Fakultesinde kondu. Gunde uc defa Kolsisin iciyorum. Turkiyedeki doktorum kullanabilecegimi, anomali riskinin kolsisin kullanan behcet hastalariyla kullanmayanlarda ayni oldugunu soyluyor. Ben suan yurtdisinda calistigim icin ve burda bu hastalik bilinmedigi icin emin olamiyorum. Hamile degilim henuz ama hamile kalmak istiyorum. Bir anormallik olmasindan cok korkuyorum.

Bana yardim edebilecek olan varsa cok sevinirim. :1no2:fisfisfis:1no2:

Canım merhaba

Ben değil ama benim eşim behçet hastası. Ama anladığım kadarıyla günde 3adet Colchicum Dispert içtiğine göre senin rahatsızlığı ileri derecede. Benim eşim günde sadece 1 adet yada haftada 1 adet gibi kullanıyor. Irsi bşir hastalık olmadığını ve bebeğe geçmediğini biliyorum. Strese bağlı bir hastalık çünkü. Ama senin mutlaka iyi bir doktora danışıp ve mümkünse Çapa Behçet Bölümüne görünmen ondan sonra karar vermen gerktiğine inanıyorum. Hamilelikte Colchicum Dispert ilacaı kullanılmasının herhangi bir sakıncası var mı onu mutlaka doktorların karar vermesi gerekir.

Gerçekten zor bir karar ama maalesef bu hastalık tamamen geçmiyor ve ömür boyu Colchicum Dispert ilacını kullanmak gerekiyor. Allah herşeyi umarım gönlüne göre verir.

Tesekkur ederim Moonday79. Benim teshisimde Capa Devlet Hastanesinde kondu. 6 ayda bir kontrollerimde Capa Devlet Hastanesi oluyor. Doktorum gebe kalabilecegimi ve gebelik suresince kolsisin kullanmaya devam etmem gerektigini soyluyor. Ben de daha once bu hastaligi geciren, hastayken gebe kalan ya da gebeyken kolsisin kullanmaya devam eden var mi merak ettim.

Daha once bunlari yasamis birisinin deneyimleri belki bana umut verir ya da vaz gecmeme neden olur. Cok tesekkur ederim ilgin icin.

Az kalmis, insallah saglikla bebegini kucagina alirsin.

BEnce asla umudunu kırma. Biliyosun ki hastalıkların temel nedeni stres sıkıntı. Hep hayata gülücüklerle bak. Gerisini önemli değil. Umarım allah yardımcı olur ve bu sıkıntılı günlerini en kısa zamanda atlatırsın.

merhaba bende 2 yıldır bu hastalıgın muzdaribiyim hayatımız boyunca kolsişin hap kullanmak zorundayız bende gunde 3 defa kullanıyorum ayrıca temizleme suları ve cinko içerikli kremim var vajinal bolge için benim doktorum prof. cem mat kendisi sadece bu hastalıkla ilgilenen 11 doktordan biri zaten baska doktorların ihtisas alanına girmiyor bu hastalık senede 1 kontrolum var benimde kolsişin hamileyken kullanılabiliyor bende sormustum doktoruma ve en guzeli bazen gebelik bu hastalığı yok edebiliyor cunku vucut hamileyken hormonol degişime uğruyor.

hayatım bende fmf yani ailevi akdeniz ateşlenmesi hastasıyım (Colchicum Dispert) hapımız aynı günde 3 adet almam lazım ama ben düzenli kullanmıyorum benimde doktorum bu konunun uzmanı ve hamile kaldığımdada kullanabileceğimi bebeğe zararının olmadığını söylemişti sen yinede doktorunla irtibatı kesme eminim en doğru dozu ayarlayacaktır...

sağlıkla kal...

merhaba bana da behçet hastalıgı teshisi kondu.ama bu hastalıgın tum belırtılerı yok dedı doktor fakat en önemli bulgular var diye behçet dosyası actı.kafam çok karısık herpes de geçirmişsin dedi.şimdi herpesi birilerine bulaştırırmıyım diye çok korkuyorum.banada colchicum-dispert verdiler 1 ay sonra kontrole gidicem.lütfen yardım edin kafam çok karışık:1no2:

canım merhaba,

konuyu açalı yıllar olmuş ama şimdide benim senin tecrübelerine ihtiyacım var.bende 3 yıldır behcet hastasıyım ve gebelik düşünüyorum diye doktorum 2 ay önce ilacı bıraktırdı 1aydır çok ağır geçiyorum hastalığı ağız yaralarım ve bacağımdaki şişlikler hiç bitmiyor?şimdide başka ilaçlar veriyor doktor korunmaya devam et diyor.sen hamileyken ilaç kullandınmı?:çok üzgünüm:

Son düzenleme:

merhaba canım,,

doktorun cem beyin bilgilerini verebilirmisin?benimde gebelik düşüncem var danışmak istiyorum.

Kolşisin ve Gebelik !!!!!
Gebelik düşünen arkadaşlar için ne kadar büyük bir karasızlık olduğunu biliyorum.İşinize yarar mı bilmiyorum ama şöyle anlatıyım. Ben fmf hastasıyım ve kolşisin kullanıyordum günde 2 adet. Şimdi kullanmıyorum 7 aylık hamileyim. Hamilileğimden sonra tekrar kullanmya başlayacağım. Hamilelik düşündüğüm zamanlarda kolşisin kullanılır mı kullanılmaza mı bunu çok araştırdım. Onlarca doktorla görüştüm. Kadın doğumcular genelikle gebeliğin ilk üç ayında ilaç kullanımından yana değiller. FMF hastalarına bakan romotoloji uzmanları ise gebelik döneminde ilacın kullanılabileceğini söylüyorlar.

Ankaranın en iyi romotoloji uzmanı ve kadın doğumcusuyla görüştüm ikiside gebelikte kullanılabileceğini bir sakıncası olomadığını hatta geçirilen atakların biraz daha tehlikeli olabileceğini söylediler. Ben kullanmadım. Hamile olduğumu öğrenince bıraktım. İçgüdüsel bir tepki olarak kullanamadım. Herhengi bir rahatsızlıkta geçirmedim şimdiye kadar eğer ağrılarım olursa hamileliğimde kullanabilirim. Hatta kadın doğum doktorum rahatlıkla kullanabileceğimi söylüyor. Bi sakıncası yok artık biliyorum.
Bu konuda araştırma yapan arkadaşlar aileviakdenizateşi.com sitesinde aradıkları her bilgiyi bulabilirler.
Birde hamileliğinde bu ilacı kullanıp sorunu olmayan arkadaşlarla bu site aracılığıyla iletişime geçebilirsiniz.
Korkmayın. Vazgeçmeyin bana kalırsa. Bneim rahatsızlığım belki ağır olmadığı için herhangi bir atak yaşamadım ve ilaca ihtiyaç duymadım. ama sizlerdeki rahatsızlık ileri seviyede ise kullanabilirsiniz. hatta kullanmak daha iyi diye biliyorum.

Birde bi arkadaş bebeğe geçmiyor ırsi bir rahatsızlık değil demiş. Bunuda hemen düzeltelim. eğer sadece anne ya da sadece babada varsa yüzde 25 ihtimalle bebektede olabilir. bebek hasta olmasada taşıyıcı olabilir sadece.

Umarım bu bilgiler işinize yarar. Sağlıcakla kalın.

merhaba canım,

öncelikle geçmiş olsun inşallah sağlıklı olarak bebeğini kucağına alırsın.
ben behcet hastasıyım gebelikten 2-3 ay önce ilacı bırakman gerekiyor dedi doktorum bende 2 ay önce bıraktım ama 1 aydır hep yatıyorum çok kötüyüm sürekli başka ilaçlar veriyorlar ve korunmaya devam et diyorlar.ben anlamıyorum ilacı bıraktım ama başka ilaçlar kullandığım için yine hamile kalamıyorum napıcam bilmiyorum psikolojim bozuldu iyice eşimde çok üzülüyor vazgeçelim çocuk yapmayalım sen kötü oluyosun hamileykende böyle olursan ne olucak diyor?kafam karma karışık.Ankaradaki kadındoğum ve romatoloji doktorlarının iletişim bilgilerini bana verebilirmisin?

Merhaba askmesk yeni bi sayfa açmışsın ama burda yazıyım dedim. Kadın doğum konusunda hacettepe üniversite hastanesinin içinde prof uzman doktorlar var her birinin uzamanlık alanı va baktığı hastalar ayrı.Şikayetinin ne olduğunu söyleyince yönlendiriyorlar. Ben özgür deren le görüşmüştüm. FMF hastalarına o bakıyor. Randevu almak biraz zor. Sonradan kadın doğum konusunda Keçiören eğitim araştırma hastanesinde süleyman akarsu adında bi doktora gittim. Şimdi gebelik takibimi yapıyor. Sana öncelikle hacettepeyi tavsiye ederim. Romotaloji içinde numune hastanesinde koray taşçılar takip yapıyor. Çapada yetişmiş uzman doktor.
Şöyle bi okuyorumda sanırım behçet hastalığı FMFten farklı . Genital bölgede yara filan çıkması fmflerde olan bişey değil. Allah yardımcınız olsun. Sakın telaş etmeyein bu hastalıkları olupta bebek isteyen arkadaşlar. Önemli olan doğru doktoru bulabilmek sanırım.

bende fmf hastasıyım 1 sene oldu ilacımı günde 2 adet alıyorum ama şimdi hamileyim 6 haftalık ilaçı 2 günde 1 alıyorum dr.sordm kullanabileceğimi söyledi ama ben iç güdüsel alamıyorum bakalım nasip şimdilik sadece sizleri takip etmekle yetiniyorum...

arkadaslar ben yeni oye oldum kaydirigubbakcemile2kaydirigubbakcemile2kaydirigubbakcemile2turkbayragia.s.a.s.:teytey:

ben 12 senedir behçet hastasıyım.2,5 yaşında bir oğlum da var.günde 2 kez kolşisin almam gerekiyor ama kendimi iyi hissettiğim için almıyorum artık.hamileliğimde hiçbir ilaç kullanmadım.vitaminler hariç.hamileliğim çok iyi geçti.bu arada unuttum behçet hastalarının hamileliği boyunca bebe aspirini kullanması gerektiğini.hamileliğimin dokuzuncu ayında plesantada kanama olduğu için sezaryen doğum yapmak zorunda kaldım.behçet hastalarında olan birşeymiş.normal insanlarda da olabilecek birşeymiş ama.doğumdan sonra vücut direncim çok düştüğü için hastalığım ağırlaşmıştı.ağzımda aftlarım arttı.bir hafta çok kötü olmuştum.ama hepsi atlatılabilecek şeyler.şu an 2.çocuğu düşünüyorum.ilaçlarımı kullanmıyorum.önemli olan stresten uzak durmak ve moralimizi yüksek tutmak.behçet hastalarının tek ilacının bu olduğunu çok iyi biliyorum hep bunu söylüyorum:dance::dance:

bende behcet hastasıyım deneyim arkadaşlara sorum bizim gibi behcet olanların doğum kontrol hapı kullanamadığı ben yanılıyormıyum bu konuda bilgisi olan varmı

merhaba arkadaşlar, yeni hamile anneler arasında behçet hastası ya da FMF hastası olup kolsisin kullanmak zorunda olanlar var mı? hangi doktorlara gidiyorsunuz? birbirimize fikir verelim...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…